» »

VESA DDC / PnP monitor - le za okras (in marketing) ?

VESA DDC / PnP monitor - le za okras (in marketing) ?

MrStein ::

Plug 'n Pray

Kak bi drugače označili tole "funkcijo" modernih monitorjev ?

Sicer s tehnične plati monitor res pošlje podatke o sebi računalniku, ampak ta zgleda ne naredi nič z njimi.

Konkretni primeri ("kaj je bilo" / "kak bi lahko bilo z uporabo DDC")
- uporabnik odklopi star monitor in priklopi novega (veliki LCD, carsko!) : ni slike (out of range al podobno) / PC zazna novi monitor in pošlje sliko, katero ta zna prikazati (Windows)

- uporabnik (izklopljen) PC odnese na drugo lokacijo, priklopi drugi monitor : po vklopu je slika "frequency out of range" (vso srečo pri poskusu popravljanja tega !) / po vklopu Windows vidi kaj zmore monitor in pošlje ustrezno sliko

- čeprav monitor lepo pove, katere frekvence zmore, Windows z železno odločnostjo vztraja pri utripanju z 60 Hz / Windows uporabi ergonomične frekvence

- čeprav monitor lepo pove, katere frekvence zmore, Ubuntu vztraja pri utripanju z 60 Hz / Ubuntu uporabi ergonomične frekvence

- čeprav monitor lepo pove mere ekrana, program vztraja pri "wide" ločljivosti, ki potem seveda naredi stisnjeno sliko / na "wide" monitor se da "wide" ločljivost, na "ozki" monitor pa "ozka" ločljivost
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
  • spremenil: MrStein ()

Tomay ::

Ne razumem v čem je problem. XP-ji čisto dobro prenesejo zamenjavo monitorja, moraš pa vmes računalnik izklopit. Je pa bug, da windows po defaultu uporablja 60Hz.
Voodoo 4Ever

MrStein ::

Saj prenesejo. Samo slike ni.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

Ne razumem

Kateri del ? Z veseljem (ob)razložim.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tomay ::

Sem še enkrat prebral in sedaj malo bolj razumem. Se strinjam, tako kot mnogo uporabnikov da bi lahko bila implementacija boljša, ampak dcc ni usb ali hotswap. Zraven tega je tehnologija relativno stara, tako da ni pričakovati čudežev. Usb monitorji bodo gotovo odpravili to pomanjkljivost.

Glede menjave monitorja je potreben ponovni zagon ali pa prej menjava ločljivosti na manjšo oz. nižjo frekvenco delovanja.

Če ti po menjavi monitorja javi out of range drži F8 pri zagonu windows in izberi VGA mode, popravi frekvenco in ločljivost pa reboot.

60 Hz je relikt ali pa previdnost M$, ker ko je bil izdan nekateri monitorji še niso podpirali ddc, pa bi jih lahko s preveliko frekvenco poškodoval. Morda se je M$ bal tožb. Bila je celo peticija proti temu samo ...

Moram pa reči, da meni na mojem lcd-ju ob namestitvi tako linux kot windows uporabi max ločljivost, tako, da nimam kaj nastavljat. Tako da vsaj delno na nekaterih monitorjih to celo deluje.

Glede wide pa je bilo moje največje razočaranje ko sem ugotovil, da nekatere grafične wide mode sploh ne podpirajo:\

Na koncu se bolj ali manj lahko samo strinjam s tabo, je pa v windowsih kot vidiš polno workaroudov za te težave.
Voodoo 4Ever

MrStein ::

Zraven tega je tehnologija relativno stara, tako da ni pričakovati čudežev. Usb monitorji bodo gotovo odpravili to pomanjkljivost.

Glede menjave monitorja je potreben ponovni zagon ali

Bil je ponovni zagon (saj sem napisal).

Glede tehnologije pa ne vem kaj ji manjka oz. kaj bo prinesel USB ?
Podatke o sebi monitor lepo da. Tudi po hotplugu. In celo nastavljat se dajo nastavitve (kontrast, svetlost itd.)

USB bi prinesel kvečjemu še en dodaten kabel + obvezne komplikacije z novimi standardi in programi.

Zakaj braniš SW in poskušaš kriviti HW ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tomay ::

Zato ker monitorjev ne menjavamo tako pogosto da bi to bila kritična napaka. Obstajajo že usb monitorji. Samo usb (en kabel)
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

XP->Vista izboljšave in popravki (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
766298 (3209) MrStein
»

Kater vecji LCD kupit, izbire prevec, tako da se ne znajdem

Oddelek: Kaj kupiti
142467 (1553) denisbegood
»

Kaj pa vaše oči?

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
382431 (2431) Mr.B
»

RADEON 8500 LE in osveževalne frekvence ?

Oddelek: Zvok in slika
82007 (1919) Han
»

Osveževanje monitorja ?

Oddelek: Zvok in slika
10981 (839) Blup

Več podobnih tem