» »

Kako preklopiti dodatni trdi disk na osebni računalnik?

Kako preklopiti dodatni trdi disk na osebni računalnik?

pilotgirl84 ::

Lep pozdrav.
Imam sledeči problem: Rada bi dodala še en trdi disk na računalnik,pa ne vem kje začeti. Najprej sem poizkusila kar sama in ga preklopila-ne deluje. Sploh ne pride več v windowse. Če ga odklopim dela pc normalno. Kaj mi je storiti? Že v naprej hvala.
Maja

bluefish ::

SATA disk? Enostavno, vanj vklopi podatkovni kabel in ga poveži z matično ploščo. V disk priklopi še napajanje. Potem po zagonu PC-ja idi v BIOS in nastavi zaporedje, po katerem se diski zaženejo. Novega nastavi na drugo mesto.

pilotgirl84 ::

Hm.....vse v redu in prav,sam v biosu mi ne prikaže dveh diskov. Samo cd-rom pogon in prvotni disk.

bluefish ::

si priklopila napajanje (verjetno ja, vendar preventiva)? Je SATA disk?

pilotgirl84 ::

Lej ja pomoje da je sata:8). Priklopila sem tisti najbolj dolg priključek(s tisto črno plastiko dolgo na koncu,sori sej vem da ni najbolj opsano lol),pol pa še tisti z belo glavo,ki ma več barvnih kablov. In to je vse.
primaster hard disk: s.m.a.r.t status bad-backup end replace press f1 to resume------> to mi napiše.

pilotgirl84 ::

A je to mogoče povezano tudi kaj z jumperji? A bi mogla to kaj nastavit? NO dejte mal pomagat. :8)

aljazh ::

S kakšnim kablom priklopiš disk?

Takšnim?



Ali takšnim?



Če s prvim - ga priklopiš na konektor na sredini ali na konektor na koncu?

andromedar ::

Verjetno priklapljaš s tistim na prvi sliki, ne? Širokim. Ja, jumperje je potrebno nastavit. Če imaš na istem kablu še CDROM, je verjetno CDROm z jumperji nastavljen kot MASTER. to pomeni, da moraš ti tvoj novi disk nastaviti na SLAVE. Kako se to nastavi je narisano in napisano na disku. In obratno, če je slučajno tvoj prvi disk ali CDROM (karkoli je pač na istem podatkovnem kablu) nastavljen na SLAVE, moraš ti nov disk nastavit na MASTER.
Eh?

pilotgirl84 ::

Ja povezano je s prvim kablom. Ni pa povezano s cd romom. Povezan je z enega trdega diska v drugega. A je to mogoče narobe?

pilotgirl84 ::

Hm priklopljeno je s sredinskim nastavkom.

andromedar ::

Hm, priklopljeno mora biti tako, da je (tukaj na sliki) modri priklop povezan na matično ploščo, ostala dva (črna) pa na oba diska. Tvoj novi disk moraš nastaviti na SLAVE. Potem iti v BIOS in tam ti mora oba diska zaznati. Ko bomo tako daleč, smo že blizu uspeha :)

EDIT: pardon, zdaj vidim da je en priklop siv. Nima veze. Torej modrega na matično ploščo, ostala dva na diske.
Eh?

Zgodovina sprememb…

pilotgirl84 ::

Ja potem je priklopljeno prav hehe. Kako pa naj jumper nastavim? Jumper imam samo na novem disku. Kam naj ga nastavim?

aljazh ::

Za nastavitev jumperja moraš povedati proizvajalca in model diska. Najbolje kar za oba diska.

andromedar ::

Na samem disku je narisano/napisano kakšna postavitev jumperjev je MASTER, SLAVE ali Cable Select.
Eh?

pilotgirl84 ::

Em stari model je MAXTOR, novi je pa WDC,neki tazga . UPam da kaj pomaga.

pilotgirl84 ::

Na disku ni nič narisano/napisano.

SkIDiver ::

pilotgirl84, novemu disku, ki ga dodajaš nastavi jumperje, da bo slave. Na starem disku, ki je že v računalniku pa preveri, če so na master. Če niso popravi, da bo na master. Za vsak slučaj si zapomni ali zabeleži kako so bli predhodno nastavljeni, če bo težava pri zagonu, da se lahko vrneš na izhodišče.
Ko imaš jumperje nastavljene pa je stvar sledeča. Master je vedno priklopljen na konec kabla, slave pa v sredini. Torej v tvojem primeru je novi disk na sredini kabla, ker je slave, stari oz obstoječi disk pa na konec kabla, ker je master.
Vse to pod pogojem, da priklapljaš širok priključek, ki ima dve vrstici po 20 lukenj.
Na koncu pa je potrebno še omogočiti slave na IDE kanalu na katerega priklapljaš oba diska.

pilotgirl84 ::

Fantje najlepša hvala. Problem rešen. Sem sam jumper dala na drugo vrstico-navpično in resetirala...deluje. Najlepša hvala. :))

pilotgirl84 ::

Ok. Ker sem fasala zelo trdovraten virus sem morala ponovno naložiti windowse. Pojavu se je problem. V sistemu mi drugi trdi disk pokaže...se pravi ga je zaznalo. Ko pa grem pod START---MOJ RAČUNALNIK pa mi tam pokaže samo en trdi disk? Zakaj?

bluefish ::

pojdi start > run > diskmgmt.msc in poglej, če je ta disk formatiran.

JanezC ::

Uf, se oproščam, a res nimaš nobenega fanta kje blizu, ki bi ti to znal porihtat, po moje je bolj težko takole na daljavo vse postavljat, ker nekdo bo moral tudi vijake prišraufat!!!
Saj te ne podcenjujem, ampak fino je, če ti prvič nekdo pokaže kako in kaj, ne da se učiš na svojih napakah. Vsi smo imeli nekoč nekega, ki nam je kaj pokazal. Najbolj preprosta stvar je dostikrat najtežja za narediti, ker po Murphiju - ko gre lahko kaj narobe - bo narobe tudi šlo. In potem bo crknjen hard disk...
Zdaj zdaj ji boste sformatirali HD (po možnosti napačnega), ona si pa back-upa ni naredila, in potem bo jok in stok...

Moje malenkostno mnenje...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj je narobe z diskom?

Oddelek: Strojna oprema
403329 (2607) Mesar
»

Trdi disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
383336 (2563) Voluharr
»

Hdd problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
251711 (1044) BlueNik
»

Zamenjal ohišje zdej pa ne dela?

Oddelek: Pomoč in nasveti
261753 (1397) mkonci
»

Dva hdd na enem kablu - vrstni red

Oddelek: Strojna oprema
101495 (1316) SasoS

Več podobnih tem