» »

Proti dvema časoma

Proti dvema časoma

MrStein ::

Živjo!

Stvar je spet aktualna, zato tokrat dejansko nekaj naredim.

Torej gre za dvojno merjenje časa oziroma ker pravega izraza ne vem, za menjavanje med poletnim in zimskim časom.

Je veliko argumentov za in proti temu sistemu, na kratko tako :

Proti:
- (očitno) kompliciranje

Za:
- baje se prišpara energija

Ker kompliciranje po moje prevaga, sem za to, da se to prestavljanje ur ukine.

Prosim somišljenike za podporo, protimišljenike pa za argumentacijo, zakaj naj ostane tak kot je.

Če kdo pozna kako skupino, organizacijo, gibanje ali karkoli, kar se že ukvarja s tem vprašanjem, pa prosim za link (naslov, informacijo).

LP,
David
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
  • spremenilo: gzibret ()

Thomas ::

Brez veze je, se strinjam.

A imaš močno birokratsko inercijo, da to ostane.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

lymph ::

Tko čisto na uč bi rekel, da naredi več škode kot dobrega...
"Belief is immune to counter example."

TESKAn ::

Meni je pa fajn, da se zbujam ko sonce pride ven. Res, lahko bi ustajal ob petih in prihranil drugim nevšečnosti - ampak mi je kar všeč tako. Resda je malo težko prvi teden, ampak se navadim. Kakšnega drugega razloga za premikanje ure pa ravno ne vidim...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

gzibret ::

Meni se zdi zadeva popolnoma brezveze. Naj jo čim prej ukinejo, saj ne vidim načina, kako bi se s prestavljanjem ure lahko prišparal štrom.
Vse je za neki dobr!

Dr_M ::

Mene nic ne moti. Vsaj malo dlje dan poleti. To je pa tudi edina prednost.
Torej, zaradi mene lohk kr ostane tako.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

T-h-o-r ::

svinje, eno uro so nam ukradli na plesu ;((
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

darkolord ::

> saj ne vidim načina, kako bi se s prestavljanjem ure lahko prišparal štrom.

Naj bi se nekako tako, da ljudje pozimi začnejo delat eno uro kasneje, da ne kurijo elektrike za osvetljevanje (oz obratno)

Loki ::

wikipedia.
sicer je pa meni cisto ok, se vozim na siht prakticno se ponoci in je tako vec od dneva.
I left my wallet in El Segundo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Loki ()

Valentin ::

Mene pa nič ne moti, če se vstaja bolj zgodaj, imaš potem vsaj kaj od dneva. Najhuje mi je pozimi, ko si v službi od noči do noči. Zato najbolj uživam poleti, ko je dan skoraj do 22h...

Pravzaprav sem tudi jaz proti prestavljanju časa. Naj ostane kar na poletnem, jaz bi ga prestavil celo za dve uri naprej!

edge540 ::

Tudi meni je brezveze in bi najraje videl da bi skoz imeli poletni čas namesto skoz zimskega. Bom pa preživel tudi ob sedanjem režimu.

Dr_M ::

Ja ne moremo ostat na poletnem casu, ker mi mamo srednjeevropski cas, ta poletni je pa kr neki :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gavran ::

Ne vem kam bi dal pobudo, sem pa proti spremembi. Moj bioritem rabi vsaj dva tedna da se prilagodi - spomladi, jeseni pa en teden.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

jrtjtejtt ::

Ja js sm zadnjič nekje prebral, da se dejansko nč ne pršpara, ampak še več potroši energije. Sam ne morem več najdit članka.

Se pa strinjam da je prestavljanje ure bedno, naj ostane kar poletni čas. Bomba, da je do 22 svetlo. Naj še zimo mal porihtajo, da bo do 6 svetlo. Boli me, če je zjutraj tema k se zbudiš, naj bo do 9 temn, sam da je popoldan svetlo.

edit: link na raziskavo : KLJIK

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jrtjtejtt ()

kekz ::

Meni osebno bolj ustreza poletni čas. Imam pač tak bioritem, da najbolje funkcioniram zvečer. Če se stemni, pa dosti del takrat ne moreš delati. Se pravi, če ukinemo porestavljanje, ukinimo pri nas še CET in preidimo v UTC časovni pas.

Če imajo Španci lahko CET, pa so zahodneje od grinviča, imamo tudi mi lahko UTC. 0:)

McHusch ::

Če bi mi imeli UTC, bi bila tema še prej in ne kasneje. ;)

edge540 ::

UTC+2, to kar imamo trenutno, je čisto kul, IMO.:)

kekz ::

Drži, my mistake.
Nikoli mi ni iz prve jasno, ali čas premikamo nazaj ali naprej in si moram vedno prej v glavi narediti predstavo, kaj pomeni eno ali drugo. Prej si je pač nisem.
Torej gremo na EET. To bo še lažje, itak nas cel svet šteje v vzhodno Evropo.

kekz ::

Sicer mi je bilo pa vedno štosno, zakaj sploh imamo enodimenzionalne (vzhod-zahod) časovne pasove. Zakaj ni po celem svetu ob istem trenutku ura enako? Bi imeli pač različne urnike in bi eni šli spat ob 22h, drugi pa ob 15h, itd.

Če že imamo časovne pasove, zakaj potem niso dvodimenzionalni (še sever-jug), kjer bi preklapljali mesece :D. Tako kot je zdaj, ni logično, da imamo eni zimo januarja, drugi pa julija. Naj naredijo časovne cone, da bo zima povsod januarja. ;)

Dr_M ::

Heh, pol bi bila sele zmesnjava. Niti nebi vedu al si ravnokar ustal ali gres spat... >:D :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

gzibret ::

kekz - aha, uro bi za vse poenotil, letne čase pa priredil vsaki državi zase. Ni to malo smešno?
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Mi smo 15 stopinj vzhodno. Ravno idealno za CET in vsako spreminjanje je odveč. Sonce je najvišje na nebu opoldne.

Za dodatno birokratiziranje ni potrebe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Uni 'down under' kr recejo, da majo zimo takrat k sneg pada... :)

Jaz bi bil v bistvu takoj zato, da gremo kar na UTC ampak bi blo mal nerodno. Sem pa takoj zato, da smo skozi vse leto UTC+1.

Prestavljanje ure je mal trapast.

kekz ::

> aha, uro bi za vse poenotil, letne čase pa priredil vsaki državi zase. Ni to malo smešno?

Ne, narobe si razumel. Jaz bi vse poenotil. Uvedel bi vesoljni čas, ki bi bil povsod enak.

Drugo je samo razmišljanje, zakaj, če že ni poenoteno, so naredili nedosledno na pol. Če so že zakomplicirali, da imamo povsod ob 12h sonce v zenitu, bi morali narediti dosledno še za višino sonca po drugi koordinati. Da bi šla povsod krožnica 21. junija najvišje nad obzorjem.

kekz ::

Kolikor je meni znano, unim down under bolj malokrat sneg pada.

kekz ::

Če malo dopolnim tole svojo misel:

> Ne, narobe si razumel. Jaz bi vse poenotil. Uvedel bi vesoljni čas, ki bi bil povsod enak.

Tale časovni sistem bo skoraj zagotovo padel, ko bomo kolonizirali še kakšen del vesolja. Ok, saj lahko bi vsakemu planetu priredili svoje ure in časovne pasove, ampak bo velika zmešnjava med pretvorbami, ker bo imel zemeljski dan 24 ur in bo povsod ura 12, ko bo sonce najvišje. Marskovski dan bo pa imel npr. 25 ur. Kako pretvoriti lokalni čas 15:00 z neke točke na Marsu na čas v Ljubljani? Da ne omenjam še druge bolj "eksotične" točke prebivanja, kot so razni naravni sateliti in umetne vesoljske postaje, ki bodo krožile okoli drugih teles.

Vesoljni absolutni čas to v enem mahu reši.

Dr_M ::

Lahko bi uporabil SIT :) :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Thomas ::

> Vesoljni absolutni čas to v enem mahu reši.

Vesoljnega absolutnega časa ni. Zemlja in Luna sta dve konici prostorsko časovnega stožca, sekundo narazen. Sekundo časa, ki ga narekuje naših 200 Hz pri nevronskih preklopih.

Ko bomo osvojili Vesolje, bomo še prej povečali to frekvenco in Zemlja in Luna bosta morda subjektivno stoletje narazen. Da o oddaljenejših točkah ne govorimo.

Nekoliko se ta trend že pozna, pri gledanju CNN. Novinar na terenu vidno zaostaja v svojih odzivih na vprašanja iz studia. Toda ko nam bodo možgani delovali milijardokrat hitreje, bo zaostanek cela desetletja in dialog nemogoč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kekz ::

> Ko bomo osvojili Vesolje, bomo še prej povečali to frekvenco in Zemlja in Luna bosta morda subjektivno stoletje narazen.

Ja no. Tudi jaz sem gledal zadnjo epizodo (10. sezone) Stargate SG-1. ;)

Thomas ::

Hm .. jaz je nisem.

SG negirajo to kar sem povedal, s svojim hipnim transportom. Vesolje NI tako kot ga prikazujejo tam. Radikalno drugačno je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kekz ::

Tam so se (ko bi se jim moral zgoditi neizbežen konec in so bili že ustreljeni) obdali z nekim časovnim mehurčkom. Zunaj je čas tekel normalno, notri pri njih pa bliskovito. Predvidevali so, da bodo v nekaj (njihovih) tednih našli rešitev, medtem ko bo zunaj preteklo tako minimalno časa, da jih že izstreljeni fotonski izstrelek še ne bo dosegel. Potem so znotraj mehurčka preživeli in iskali rešitev več kot 30 let(!), zunaj v normalnem času pa se je izstrelek v tem času približal za nekaj metrov.
Tu imaš svoje subjektivno pospešene nevrone :D.

Sicer pa njihov transport ni hipen. Menda traja ~3 sekunde. Potujejo pač po eni naslenjih dimenzij ukrivljenega 3 dimenzionalnega prostora. Kot bi potoval v Avstralijo namesto po 2-dimezionalni (v 3. dimenziji ukrivljeni) površini zemlje direktno po tunelski bližnjici.

McHusch ::

(Pa popravite naslov na Proti dvema časoma)

MrStein ::

kekz:
Vesoljni absolutni čas to v enem mahu reši.

Stardate ? ;)

OK, nazaj na topic.

(Pa popravite naslov na Proti dvema časoma)

:8)
Bom probal, če še gre.

Popravek: Mi ne pusti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

lymph ::

Nekoliko se ta trend že pozna, pri gledanju CNN. Novinar na terenu vidno zaostaja v svojih odzivih na vprašanja iz studia. Toda ko nam bodo možgani delovali milijardokrat hitreje, bo zaostanek cela desetletja in dialog nemogoč.


Čaki čaki tega pa ne razumem. Zakaj bi hitrejše procesiranje onemogočal dialog? Kaj???

Pa tistih 200Hz, kaj ma to s tem, da komunikacija, ki jo vidiš med studijem in terenom zaostaja?

Gre v bol layman načinu tole razložit?
"Belief is immune to counter example."

kekz ::

Zamisli si, da bi se pri današnji hitrosti procesiranja možganov pogovarjal z nekom tako, da bi vsak od sogovornikov lahko izgovoril besedo samo vsake pol ure. Ali pa če po Thomasovo pretiravam, samo vsako leto. Kakšen dialog bi to bil?

Obratno bi bilo, da bi se dialog odvijal s tako hitrostjo kot to delamo danes, vendar pa bi možgani delovali n-tisočkrat hitreje. Torej bi se nam današnji tempo zdel nekako tako, kot sem opisal v prvem odstavku - cela večnost.

Mislim, da je pri telefoniji včasih veljalo, da mora biti max zakasnitev glasu sogovornika pod 50ms. Zdaj v času digitalizacije, ki pač malo drugače deluje, pa so to mejo dvignili na 250 ms. Zakasnitve za normalen pogovor ne smemo opaziti (=odvisno od hitrosti dojemanja, procesiranja in odzivanja možganov). Če je ta interval predolg, postane moteče za pogovor.

Če bi postal zelo dolg (nekaj sekund), pa bi najbrž že postali nestrpni in bi začeli ponavljati ali spraševati sogovornika, ali je slišal/razumel (halo, halo, se slišimo). Po mojem mnenju bi se morali samo navaditi in prilagoditi. Nenazadnje se ljudje znamo sporazumevati tudi po polduplex povezavah. Marsikatere današnje radijske postaje še vedno tako delajo.

kekz ::

Proti dvema časoma?

Zakaj pa ne proti dvem časom? Saj jih je lahko več vsakih od teh dveh. Obstaja več zimskih in več poletnih časov (poleg centralno evropskega para).



Na modrem delu sveta sezonsko spreminjajo čas.

Proti dvem časom jaz razumem kot proti dvema vrstama časov (=množina). Ali bi moralo v takem primeru biti proti dvojim časom?
Imamo kakšnega slavista tukaj? >:D

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

MrStein ::

Da razjasnim moj pogled: proti bilokakršnemu premikanju kazalcev.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

Meni je pa všeč, da je skoraj cela polobla dvakrat na leto totalno zmedena. Definitely good for the economy!

krucymucy ::

Da razjasnim moj pogled: proti bilokakršnemu premikanju kazalcev.

potem, bi nam vsem ure kazale narobe. >:D

MrStein ::

Mislil sem premikanje kazalcev "s prsti", ne pa njihovo "naravno" gibanje. ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bruselj sprašuje: prestavljati uro ali ne (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
15637130 (30459) Vajenc
»

Problemi zaradi premika kazalcev? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21844957 (31720) nsa_ag3nt
»

Rusija ukinja poletni čas in uvaja nove časovne pasove

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4522150 (18018) Okapi
»

Rusija ukinja premikanje urinih kazalcev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5120085 (17077) energetik

Več podobnih tem