» »

dB?

dB?

Hux ::

Kak glasen je 1dB? a se cuje razlika med 39 in 37dB?

Aje je Dragon orb 3 7000rmp bolsi kot Volcano 7 5200 rmp?

.:joco:. ::

Bel je bil nek gospodič ki je živel leta ... raziskoval je zvok in zračni tlak v zvoku. Glede na to kako močan je tlak, tako močan je zvok. Vendar razlika 1 decibel pomeni spremembo zračnega tlaka za 10 procentov (nisem 100% v enotah lahko je več lahko manj...). To pomeni, da je razlika med 10dB in 20dB zelo majhna, razlika med 120dB in 130dB pa zelo velika. Vendar naš slušni aparat približno tako tudi dojema. 1 decibel ne slišiš. To je recimo hoja mravlje po tleh. Če slišiš razliko med 36 in 37 decibelov, to ne vem. Samo, če se ne motim, so tole skalo delali tako, da je vsak decibel najmanjša razlika, ki jo človeško uho še zazna. Tako da bi mogel z najboljšimi ušesi in najbolj optimalnimi pogoji (studio,...) zaznati razliko. Samo žal ima malo med nami popolnoma nedotaknjena ušesa, ker smo danes pač ves čas obdani s glasbo, hrupom, petardami, ....... Tako da verjetno ne slišiš razlike in tudi jaz je ne.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

msmiha ::

Jaz sem imel oba ventilatorja doma (volcano in pa Dragon orb 3 7000 rmp Pa se mi je zdel razlika slišna. No ja ne vem. Mogoče sem si samo domišljal:\ :P
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Spajky ::

V psihoakustičnem smislu pomeni razlika 10dB enkrat večjo/manjšo glasnost..8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

gumby ::

Vse, kar je izraženo v decibelih, je v logaritemski skali. To pomeni, da je 20dB 10x več, kot 10dB. Ojačanje se npr. izračuna po formuli
A[db]=10*log(A/A0)
A0 je neka referenca - pri ojačanju je 1.

Pri zvoku je ta A0 meja slušnosti, torej najtišji zvok, ki ga uho zazna (= nivo 0dB).
Zgornja meja je nekje pri 120-130dB, kjer je že prag bolečine v ušesu (130dB je 10000000000000 krat več, kot 0dB:D )

Paradajz_ ::

A ni ta formula A[dB]=20log(A/A0)
Marijuana growers often prune their plants in an attempt to limit their height and prevent unwanted detection.

Cako ::

vidim da rahlo mešate pojme moč, glasnost in še kaj, zato rahli popravki in bistvo:

glasnost oz jakost zoka se spreminja z gostoto vpadnega zvočnega toka in to !!približno!! logaritemsko. Za računanje pa so se !! dogovorili !! o že omenjenih zadevah... J=10logj/jo, pri čemer je j0 = 10e-12W/m2 (najmanša gostota zvoka ki ga še sliši !! povprečni !! človek), J pa glasnost pri iskani gostoti, izražena v fonih [F] oz. po novem v dB (decibel, po fiziku Bellu, izumitelju telefona)

Hux2:
razlika med 37 in 39 dB je minimalna, verjetno jo sploh ne boš občutil. Če že izbiraš ti priporočam volcano7.

t.g.:
pišeš o ojačanju govoriš o zvoku. Nekaj ne bo klapalo, res pa je da sta podobni enačbi ;)
aja pa meje sluha niso točno določene, so dogovorjene za povprečnega človeka na podlagi omenjene gostote zvoka, torej bo pri j0[w/m2], glasnost 0dB pri jmax[w/m2] pa 120dB (to je meja, kjer jo povpr. človek še prenese), nad pa so ob daljšem izpostavljanju lahko že posledice in okvare (recimo rock koncert je pribl 130 dB)

Paradjz:
omenjena enačba a=20log... pa je v elektrotehniki pri računanju raznih ojačanj(A)in slabljenj(a), tudi v telekomunikaciji pri 4polih in valovodih ampak tam se bol računa z njepri (1Np=8,84dB)
moto: overclock do maximuma, pridobitve niso pomembne !

gumby ::

Cako: vseeno je, če govorimo o moči, zvoku ali napetosti, formula je vedno ista, torej log(A/A0) ali log(J/J0), če hočeš. Izračuna se pač razmerje med trenutno močjo/jakostjo zvoka in referenco.
10*log() pa je zaradi tega, ker je enota decibel (dB) in ne bel (B).
20*log() imamo npr. pri ojačanju napetosti, ki ga izpeljemo iz ojačanja moči:
A=10*log(P/P0) = 10*log(U^2/U0^2) = 20*log(U/U0)



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

program za merjenje hrupa

Oddelek: Programska oprema
135762 (3624) Hayabusa
»

Kakšna okna?

Oddelek: Loža
143942 (3615) jabe
»

Decibeli

Oddelek: Zvok in slika
162811 (2091) dolegar
»

ima kdo merilec jakosti zvoka?

Oddelek: Loža
73751 (3394) dba
»

Tranzistor BC238, ojačanje večje od 30 dB.

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101904 (1680) Spajky

Več podobnih tem