» »

Izšel Incognito 2008.1

Izšel Incognito 2008.1

Incognito 2008.1

Slo-Tech - Pred časom osnovana skupina anonimnih razvijalcev in uporabnikov Tor omrežja je danes izdala Incognito 2008.1. Gre za tim. živi CD, ki omogoča enostavno uporabo Tor omrežja za anonimno brskanje po spletu, klepetanje in pisanje elektronske pošte, temelji pa na Gentoo Linuxu.

Incognito lahko zaženemo iz CD-ja ali v virtualnem stroju (npr. VmWare, QEMU, VirtualBox,..), lahko pa ga tudi skopiramo na USB ključ na katerega nato lahko shranimo lastne nastavitve (npr. za e-pošto). Za kopiranje na USB ključ lahko uporabimo vgrajeno orodje, ki poskrbi za izdelavo zagonskega USB-ja, ustvarjanje kriptiranega domačega (/home) razdelka, sam korenski imenik pa je priklopljen samo za branje.

Incognito vsebuje KDE 3.5 namizno okolje in vso potrebno programsko opremo za varno in enostavno predvsem pa anonimno uporabo interneta. Tako med drugim vsebuje tudi program MAC changer, ki omogoča spreminjanje serijske številke mrežne kartice (vendar pa tako,da proizvajalec in tim. mrežne kartice nista spremenjena, saj bi to morda utegnilo vzbuditi pozornost mrežnih administratorjev), na nivoju Linux jedra vsebuje omrežni filter, ki blokira vse povezave na internet, razen tistih, ki so umerjene preko Tor omrežja, lokalni DNS strežnik pdnsd, s katerim preprečuje tim. DNS uhajanje ob ugašanju računalnika pa zna tudi počistiti pomnilnik RAM ter s tem preprečiti tim. "cold boot" napade.

Seveda Incognito poleg orodij za delo z omrežjem Tor vsebuje tudi orodja za šifriranje podatkov (GPG, FireGPG, Enigmail, TrueCrypt, itd.), VPN odjemalca ter odjemalca za anonimno pošiljanje e-pošte Mixminion. Pozabili niso niti na nekatere uporabne dodatke za Firefox, npr. Adblock Plus, ki je namenjen odstranjevanju oz. neprikazovanju oglasov.

Incognito omogoča tudi enostavno poganjanje skritega spletnega strežnika (vendar samo za statične HTML strani), s pomočjo orodja Catalyst pa lahko vso programsko opremo tudi sami posodobimo.

Mimogrede naj omenimo, da Incognito vsebuje najnovejšo različico dodatka za Firefox TorButton, ki po novem vsebuje številne zaščitne mehanizme za anonimno uporabo brskalnika Firefox. Med drugim zna TorButton med uporabo Tor omrežja onemogočiti oz. izolirati brskalno zgodovino, piškotke, lokalni medpomnilnik (cache) itd., kar onemogoča, da bi se uporabnik ob neuporabi Tor omrežja pomotoma identificiral spletni strani, ki jo je pred tem obiskal anonimno (in seveda obratno).

Incognito je na voljo za brezplačen prenos, na spletni strani pa je dosegljiva tudi obsežna dokumentacija.

Naj ob tem še enkrat opozorimo, da je pri uporabi anonimizacije za branje e-pošte, klepetanje, prijavo na forume in podobno potrebno uporabljati tim. varne protokole. Torej namesto POP3 uporabimo POP3s, namesto IMAP uporabimo IMAPs, namesto http uporabimo https, itd. Paziti je potrebno tudi na digitalne certifikate, s katerimi se nam varni strežniki identificirajo (načeloma zna za to poskrbeti vgrajena programska oprema), zelo priporočljiva pa je tudi uporaba tim. end-to-end šifriranja, torej GPG za elektronsko pošto in ustreznih šifrirnih protokolov za internetno klepetanje.

Incognito 2008.1 je na voljo v 15 jezikih, med drugim tudi v arabščini, hebrejščini, kitajščini in ruščini. Privzeti jezik je angleški.

Pa tako so se trudili z obvezno hrambo prometnih podatkov...

22 komentarjev

arjan_t ::

zelo priporočljiva pa je tudi uporaba tim. end-to-end šifriranja, torej GPG za elektronsko pošto in ustreznih šifrirnih protokolov za internetno klepetanje


bi z veseljem uporabljal GPG in OTR a kaj ko neben tega ne uporablja

DixieFlatline ::

Pohvala za dobre novice o zasebnosti in rač. varnosti na ST!
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

sword ::

Lahko kdo pove, kolk je to dejansko uporabna (predvsem za vsakodnevno uporabo) in "varna" zadeva?

poweroff ::

Glede uporabnosti boš moral sam sprobati, mislim pa da zadeva izgleda zelo dobro, edini večji problem je hitrost, ki je pa žal odvisna od števila točk v Tor omrežju.

Glede varnosti pa je zadeva taka - če uporabljaš end-to-end enkripcijo in se držiš vseh varnostnih navodil je zadeva načeloma zelo varna.

Sicer pa izgubiti nimaš kaj. Tisti CD si dolpotegneš in se malce poigraš z zadevo.
sudo poweroff

arjan_t ::

Lahko kdo pove, kolk je to dejansko uporabna (predvsem za vsakodnevno uporabo) in "varna" zadeva?


hitrosti so bolj v bajtih kot pa KB

CaqKa ::

>>> Incognito 2008.1 je na voljo v 15 jezikih, med drugim tudi v arabščini, hebrejščini, kitajščini in ruščini.

ko bi vsaj slovenščino omenil :)

poweroff ::

Slovenščine žal ni med njimi. Lahko pa zatežimo...
sudo poweroff

Wolfman ::

Hh jst mam pa problem z inštalacijo. Sploh mi ne zažene ničesar razen run.bat

poweroff ::

To je liveCD. Zbootat ga moraš.
sudo poweroff

Jst ::

Vprašanje: v novici je napisano, da ga lahko spraviš na usb ključ. Kje je pa opisan postopek?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

techfreak :) ::

Jst:
Za kopiranje na USB ključ lahko uporabimo vgrajeno orodje, ki poskrbi za izdelavo zagonskega USB-ja, ustvarjanje kriptiranega domačega (/home) razdelka, sam korenski imenik pa je priklopljen samo za branje.


Drugače je pa postopek zelo podoben kakor pri drugih distribucijah.

Jst ::

Ajej, našel sem med dokumentacijo. Prvič sem očitno imel blured vision.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Wolfman ::

Če ga hočem zbootat, mi ne odpre programa za bootat.

techfreak :) ::

Nastavi kot privzeto boot napravo dvd-rom.

Wolfman ::

Evo rešil sem tako da sem dal na cd in iz cdja zagnal. Ampak potem mi odpre quemu in vpisuje nekaj podobnega: scanning for xxx_xxxx ... loaded....Evo tole je poscanalo, zdej pa neki druzga dela verjetno bo kam prišlo In to traja ves čas zato ne vem ali je to to? Ker tukaj v postu piše da ti odpre neke checkerje za email in podobno. Pri cmd pa ko dam boot option (npr 3-english) mi napiše:Could not open'\\.\kquemu' QUEMU acceleration layer not activated : No error quemu: loading initrd (0x1ee343 bytes)at zx

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wolfman ()

Wolfman ::

Evo zdej mi je pa jasno. Zagnal sem iz boota direkt prej ku sm prišel v windows pa dela. Zdej me pa še zanima a moram skoz met odprto tisto v linuxu, al bi se dalo kako skombinirati da bi iimel programe odprte v windowsu pa bi delal v windowsu ali kaj podobnega, da mi ne bi bilo treba čakati da se ugasne, pa vsakič iz dosa bootat? Sem dal na USB pa ne pomaga preveč.

poweroff ::

JA. Uporabi Vmware in zaženi kot virtualno mašino. Ali pa s qemu, samo slednji ne dela tako dobro kot vmware.
sudo poweroff

Wolfman ::

Ni pa možno da bi uporabljal windows za podlago?

poweroff ::

Aha, da bi cel sistem deloval znotraj Windows in ne znotraj virtualne mašine?

Ne, ni možno, ker Windows v osnovi ne zagotavljajo potrebnih tehnologij za omogočanje anonimnosti.
sudo poweroff

Wolfman ::

Ker problem je ker če naredim v virtual mašini (Kde sistem mi je sicer všeč)ker nima ne interneta ne nobenega programa ki jih uporabljam, ne mojih podatkov ne nič.)

poweroff ::

Virtualno mašino moraš skreirat tako,d a bo imela dostop do interneta preko NAT-a. Lahko pa si nastaviš še Windows network in potem sharaš eno mapo iz host mašine v virtualno mašino.
sudo poweroff

Jst ::

Incognito ne vsebuje Portage, as far as I know.

Kako ga inštaliram?

Any idea?

Please, Please, Please...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izšel TorBirdy, dodatek za anonimno branje e-pošte

Oddelek: Novice / Zasebnost
123784 (3121) enadvatri
»

Varnostna analiza TorFoxa pokazala številne pomanjkljivosti

Oddelek: Novice / Varnost
153607 (2622) poweroff
»

Izšel Incognito 2008.1

Oddelek: Novice / Zasebnost
225465 (3626) Jst
»

Na voljo Ubuntu skladišča za Vidalio in Mixminion

Oddelek: Novice / Zasebnost
104246 (3558) poweroff
»

Tor 0.0.9.1. - orodje za zagotavljanje anonimnosti na internetu

Oddelek: Novice / Zasebnost
418233 (7719) CaqKa

Več podobnih tem