» »

enostavna matematična naloga

enostavna matematična naloga

tsh2 ::

Tole je iz ene knjige za osnovnošolce:

Vlak zapelje v 15 sekundah mimo telefonskega droga in v 45 sekundah prevozi predor, dolg 450 m. S kakšno hitrostjo vozi vlak in kako dolg je?

Naloga ni težka, ampak mi pride drugačen rezultat kot je rešitev in mi ni jasno kaj bi lahko bilo narobe. Lahko kdo napiše postopek reševanja?

rešitev spodaj:




















150m, 36km/h

Loki ::

10m/s, 150m.
I left my wallet in El Segundo

tsh2 ::

se mi je že posvetilo ko sem tole pisal. da vlak prevozi predor pomeni, da pride glava ven, ne celoten. sem preveč kompliciral.

Valentin ::

se mi je že posvetilo ko sem tole pisal. da vlak prevozi predor pomeni, da pride glava ven, ne celoten. sem preveč kompliciral.


Meni je pravilnejša rešitev, ko ga prevozi celoten. Tudi v nalogi piše, da ga prevozi...

tsh2 ::

ja narobe je napisano, nič novega...

MarkookraM ::

In kako debel je telefonski drog? :P

alessio2 ::

se mi je že posvetilo ko sem tole pisal. da vlak prevozi predor pomeni, da pride glava ven, ne celoten. sem preveč kompliciral.


Meni je pravilnejša rešitev, ko ga prevozi celoten. Tudi v nalogi piše, da ga prevozi...

Jaz bi rekel (glede na to da je tudi podatek, da prevozi telefonski drog v 15 sec), da nam ta podatk služi še za to koliko je vlak porabil, da je prišel CEL ven iz predora.

Torej bi bilo (po moje) takole:
Vlak svojo dolžino prevozi v 15 sec.
Ven iz 450m dolgega tunela je (po mojem cel) prišel v 45 sec... kar bi pomenilo da je dolžino tunela prevozil (od glave do glave) v času 45 sec - 15 sec = 30 sec.
Hitrost 450m/30s = 15m/s ==> 54km/h

Torej je odvisno od tega kako razumeš da je vlak prevozil tunel!
Če računaš 450m/45s=10m/s je pol podatek z telefonskim drogom nepomemben!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alessio2 ()

leinad ::

-

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leinad ()

MadMicka ::

Pomoje je tako, kot je že odgovoril tsh2. Podatek o telegrafskem drogu pa je pomemben, da zračunamo dolžino vlaka.

gani-med ::

Vlak zapelje v tunel takrat, ko vanj zapelje lokomotiva, iz tunela pa zapelje tedaj, ko iz njega zapelje zadnji vagon.
Medtem, ko je katerikoli del vlaka v tunelu, mora zadnji vagon prevoziti najprej celo dolžino vlaka potem pa še dolžino tunela.
Če se to upošteva in še pogoj z drogom, sestavimo iz formule za definicijo hitrosti (hitrost=pot/cas) dve linearni enačbi z dvema neznankama.

v = d/15
v = (d + 450) / 45

to pa znajo rešiti tudi osnovnošolci:

v = 15 m/s
d = 225 m
CO2 is the elixir of life.

tsh2 ::

še dve zanimivi nalogci, če se komu da reševati, pa lahko napiše postopek razmišljanja potem.

K blagajni nogometnega stadiona pride molčeč človek in brez besede položi pred blagajnika 20 dinarjev. Blagajnik prav tako nič ne reče in mu ponudi vstopnico za 20 dinarjev, čeprav so bile na voljo tudi še vstopnice po 15 in 10 dinarjev. Kako je blagajnik ugotovil, da hoče mož prav vstopnico za 20 dinarjev?

tsh2 ::

Štiri tekmovalke - Ana, Vanja, Metka in Darja - so zasedle prva štiri mesta. Na vprašanje, katero mesto je zasedla vsaka izmed njih, je troje gledalcev odgovorilo:
1. Ana je bila druga, Darja tretja.
2. Ana je bila prva, Darja pa druga.
3. Metka je bila druga, Darja pa šele četrta.
V vsakem odgovoru je en rezultat resničen, drugi neresničen. Katero mesto je zasedla vsaka od tekmovalk?

zdobersek ::

Mogoče zaradi družine, ki jo je človek pripeljal s seboj.

Če bi bila Ana druga, Ana ne bi mogla biti prva, pa tudi Darja ne druga, zato je bila Darja tretja, Ana pa prva. Ker je Darja bila tretja, ni mogla biti četrta, zato je bila Metka druga. Vanja je tako bila četrta.

Smurf ::

Prva:

Plačal mu je v dveh bankovcih po 5 in enemu po 10?

tsh2 ::

Prva:

Plačal mu je v dveh bankovcih po 5 in enemu po 10?


Ja.

bond007 ::

Štiri tekmovalke - Ana, Vanja, Metka in Darja - so zasedle prva štiri mesta. Na vprašanje, katero mesto je zasedla vsaka izmed njih, je troje gledalcev odgovorilo: 1. Ana je bila druga, Darja tretja. 2. Ana je bila prva, Darja pa druga. 3. Metka je bila druga, Darja pa šele četrta. V vsakem odgovoru je en rezultat resničen, drugi neresničen. Katero mesto je zasedla vsaka od tekmovalk?

Darja ni mogla bit četrta (3. trditev), ker če bi bila, potem bi bila Ana hkrati druga in prva (1. in 2. trditev) -> Metka je bila druga (3. trditev)
Ker je Metka druga, je lahko Ana samo še prva, Darja pa tretja.

Torej:
prva: Ana
druga: Metka
tretja: Darja
četrta: Vanja

EDIT: vidim, da je že edn rešu to

Kar moti pri kakšnih lahkih nalogah, predvsem v kakih osnovnošolskih je, da so velikokrat premalo definirane in je možno svašta rešitev... Mogoče bom dal kak primer, ko pride ena mala spet kej na obisk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bond007 ()

tsh2 ::

Še ena naloga, ki ima rešitev drugačno kot meni pride in mi ni jasno, ali je napaka v knjigi ali kaj:

Petnajst delavcev opravi v 20 dneh polovico dela, nato pa trije zbolijo. Koliko časa bodo potrebovali preostali delavci, da končajo delo, če delajo v enakih razmerah?

Rešitev spodaj:





















Meni pride 25 dni, v knjigi pa piše 24.

gzibret ::

25 bi naj bilo pravilno.
Vse je za neki dobr!

MadMicka ::

Verjetno so rekli, če se število delavcev zmanjša iz 15 na 12, je to zmanjšanje za 20% (15*0.8) in so potem za 20% dvignili število dni, kar pride 24 (20*1,2) :))

V bistvu, če hočeš, da 12 ljudi naredi enako kot 15 (12*1,25), moraš dvigniti število dni za 25% in tako dobiš 25 dni.

bi0s ::

No pa še jas prosim za malo pomoči iz naloge za 2.letnik, sicer fizike.
t1=900s
v1=10m/s
v2=1800s
t2=25m/s
//
vpov=?
s=?

s1=v1*t1=10m/s*900s=9000m
s2=v2*t2=1800*25=45000m
s=s1+s2=54km
vpov=?
res nevem kako izračunati povprečno hitrost :/ vem da je sprememba poti ulomljeno s sprememba časa, nato dobim 36000/900 in rezultat 40 m/s, kar ni logično. Nekaj moram delati narobe, pa nevem kaj, prosim za pomoč!

Smurf ::

vpov=(v1*t1+v2*t2)/(t1+t2)

HAM ::

Delavcev je 15 manj 3 se pravi, se je zmanjsalo stevilo delavcev za 1/5. In za petino vec od 20 je 24.


Še ena naloga, ki ima rešitev drugačno kot meni pride in mi ni jasno, ali je napaka v knjigi ali kaj:

Petnajst delavcev opravi v 20 dneh polovico dela, nato pa trije zbolijo. Koliko časa bodo potrebovali preostali delavci, da končajo delo, če delajo v enakih razmerah?

Rešitev spodaj:

Meni pride 25 dni, v knjigi pa piše 24.

snow ::

15 delavcev * 20 dni = 300 dni.

300 dni / 12 delavcev = 25 dni.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Musk naposled ponudil pokuk v svoj prvi tunel (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13022827 (8715) Meizu
»

Avtomobilizem prihodnosti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25129196 (25253) gulfstream
»

Nalogce

Oddelek: Šola
72086 (1807) Nesta
»

Maglev-tehnologija superlativov (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
917186 (5817) davids5a
»

Vlak, ki potuje z nadzvočno hitrostjo (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
506254 (5129) Thomas

Več podobnih tem