» »

Fuš

Fuš

Mercier ::

Če si redno zaposlen in bi dodatno opravil neko delo za nekoga drugega, ali moraš o tem obvestiti delodajalca pri katerem si redno zaposlen?

klemenSLO ::

Pomoje da če nimaš v pogodbi navedenega člena z konkurenčno klavzulo lahko izven delovnega časa delaš karkoli želiš....

Zgodovina sprememb…

Mercier ::

A, ja, je mogoče kakšna razlika med avtorsko in podjemno pogodbo pri tem?

Mercier ::

@klemenSLO

Konkurenčna klavzula je IMHO bolj za potem, ko nisi več zaposlen nekje. Ziher pa je še kje v zakonu, kolektivni (al kje drugje, skoraj ne verjamem, da ni) zapisano, da ne smeš bit konkurenca tam, kjer si zaposlen.

Edit: naredil za odtenek bolj berljivo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

MadMicka ::

Vseeno po kakšni pogodbi bi delal za drugega, bistveno je, da ne delaš za delodajalčevo konkurenco, sicer lahko izgubiš službo in obenem še odgovarjaš odškodninsko.

Zakon o delovnih razmerjih, 37. člen

(konkurenčna prepoved - zakonska prepoved
konkurenčne dejavnosti)

(1) Med trajanjem delovnega razmerja delavec ne sme brez pisnega
soglasja delodajalca za svoj ali tuj račun opravljati del ali
sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost, ki jo dejansko opravlja
delodajalec in pomenijo ali bi lahko pomenili za delodajalca
konkurenco.

Mercier ::

A prav iskat soglasja pa ni treba? Seveda za delo, ki ne pomeni konkurence delodajalcu.

MadMicka ::

Za druga dela ne rabiš nič spraševati delodajalca.

Mercier ::

Hvala! En boljših odgovorov na celem forumu. :)

lonz ::

Načeloma delodajalca ne briga kaj ti počneš ob svojem prostem času, če se le ne tepe z profitnostjo podjetja. Se pravi, da ne jemlješ bolniške zato da greš fušat, da ne trpi tvoje redno delo in da ne nosiš znanja pridobljenega pri podjetju drugam. V nasprotnem primeru ti lahko pošlje delovno inšpekcijo tja kjer fušaš in pol plačata ti in tisti ki pri njemu fušaš konkretno kazen.
Če delaš v normalni firmi se da včasih lepo zmenit.
...arrrrrr, shiver me timbers...

BigWhale ::

Hvala! En boljših odgovorov na celem forumu. :)


Naceloma ni treba. Bi pa rekel, da je to good practice. Jaz sem vedno svoje delodajalce obvescal o tem kaj bom pocel v prostem casu.

jype ::

BigWhale> Jaz sem vedno svoje delodajalce obvescal o tem kaj bom pocel v prostem casu.

Poslovne zadolžitve, ne pa intimnih, i suppose.

Mercier ::

BigWhale:
Naceloma ni treba. Bi pa rekel, da je to good practice. Jaz sem vedno svoje delodajalce obvescal o tem kaj bom pocel v prostem casu.


Se čisto strinjam. Sploh, če so odnosi OK in gre za tip podjetja, kjer je to sploh smiselno.

Ne spada pa vse na forum. In situacija, zaradi katere sprašujem, nima nič s tem, kar si ti napisal o obveščanju delodajalca.

Boeing ::

Pravično je in spodobi se, če svojega nadrejenega obvestiš, kdaj, kaj in kako, ter po možnosti v grobem še, za koga boš fušal.

V primeru, da se nadrejeni nenapovedano pojavi v poslovnih prostorih po delovnem času, ko ravno fušaš, zna biti obveščanje kritičnega pomena.

Seveda so še ostali vidki fušanja. Jaz načeloma fušanje podpiram in zaposlenim dajem vso moralno in materialno podporo pri tem, da kaj postorijo še izven delovnega časa, ker zagovarjam stališče "Delaven doma, delaven na delovnem mestu", in zaenkrat so rezultati takšni oz. celo boljši od tistega, kar bi moralo biti.

Seveda, vse pa je odvisno od človeka do človeka.

Obveščaj, pa bo kul. Če ti dovoli, ti dovoli, če pa ti ne dovoli in te dobi, pa imaš lahko veliko sranje.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

BigWhale ::

BigWhale> Jaz sem vedno svoje delodajalce obvescal o tem kaj bom pocel v prostem casu.

Poslovne zadolžitve, ne pa intimnih, i suppose.


No, odvisno. Ampak in general ja... hehe

MadMicka ::

No, pretiravat pa res ni treba. Če delaš npr. v gradbenem podjetu, koga pol briga, če izven delovnega časa delaš še v računalniškem podjetu. Ne rabiš prav nič to razlagati podjetu. Nobena, niti moralna načela tega ne zahtevajo.

BigWhale, ne bit bolj papeški od papeža :))

jype ::

Ziher ni šefa obveščal o tem, kakšne teksture klobaso je pred odhodom v službo naredil, ali pa da si je iz nosa potegnil izrazito nenavadno mačko :)

Mercier ::

Boeing:
Pravično je in spodobi se, če svojega nadrejenega obvestiš, kdaj, kaj in kako, ter po možnosti v grobem še, za koga boš fušal.


Zdej, da bi bilo pravično in bi se spodobilo, ja, OK, če gre za računalniško podjetje v komorni zasedbi in da te tudi v podjetju obveščajo o rečeh, o katerih se ti zdi to pravično in spodobno. In je pravično in spodobno, da nima kdo kaj proti, če ne, pa je pravično, da se to spodobno ovrednoti, kot se tudi konkurenčna klavula.

A da bi pa, rečmo, en v Gorenju za trakom spraševal šefeta, če lahko ploščice polaga izven delovnega časa, je pa že mal tak. Kaj jih briga.

kixs ::

Vse je odvisno od pogodbe o zaposlitvi, ki si jo podpisal. Ne verjamem, da ima kdo za tekocim trakom take postavke kot nekdo v rac. ali drugem podjetju glede na delovno mesto.

Ce ti npr. pise v pogodbi kazen 6 mesecnih plac, potem se bos verjetno zamislil, ce je fus vreden tega. Ce je, potem verjetno delas v trenutnem podjetu samo zaradi lepsega.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Daedalus ::

Če si redno zaposlen in bi dodatno opravil neko delo za nekoga drugega, ali moraš o tem obvestiti delodajalca pri katerem si redno zaposlen?


Kaj delam izven službenega časa, se mojega delodajalca ne tiče. Simpl as that. Razen seveda, če mu s tem povzročam škodo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Boeing ::

Se nismo razumeli.

Jaz sem si pod "fuš" predstavljal, da ostaneš po končanem delovnem času v firmi in tam s službenimi delovnimi sredstvi narediš nekaj za nekoga zunaj, ker bi ta nekdo (prijatelj, kolega) plačal dražje, če bi plačal redno ceno (recimo, popoldan sosedu postružiš novo gred za kosilnico ipd. neumnosti).

Na to se je nanašal moj post.

Kaj počneš v svojem prostem času izven prostorov svojega podjetja, nobenega nič ne briga. Razen če s tem nisi neposredna "konkurenca" podjetju v katerem delaš, potem pa je o tem smotrno obvestiti nadrejene.


Da ne bo hude krvi.
Ko segaš po zvezdah ne skrbi, če kakšno zgrešiš... Morebiti ujameš Luno...
R50e AS355n, T-Rex600FBL, T-Rex500FBL, T-Rex450FBL, Futura + JetCat 200SX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Boeing ()

SodVina ::

Podobne dejavnosti za druga podjetja izven sluzbenega casa(seveda se manj med sluzbenim casom) delati ne smes(brez predhodnega dogovora s podjetjem, kjer delas. Ce ti podjetje to dovoli, potem kul. Ce ti celo dovoli delati na njihovem hardvareu, se bolj kul. Brez dogovora pa no-go). To je konkurencna prepoved. Je ze en citiral zakon tukaj. Druga dela pa delas lahko brez problema in tvojo firmo niti ne briga, kaj pocnes. Lahko pa jim tudi to poves, recimo ko si skupaj s sefom na kosilu in utihne debata...zakaj pa ne?(ta del je povzel bigwhale).

lp,
SodVina

cyber_killer ::

Podobne dejavnosti za druga podjetja izven sluzbenega casa(seveda se manj med sluzbenim casom) delati ne smes(brez predhodnega dogovora s podjetjem, kjer delas. Ce ti podjetje to dovoli, potem kul. Ce ti celo dovoli delati na njihovem hardvareu, se bolj kul. Brez dogovora pa no-go). To je konkurencna prepoved. Je ze en citiral zakon tukaj. Druga dela pa delas lahko brez problema in tvojo firmo niti ne briga, kaj pocnes. Lahko pa jim tudi to poves, recimo ko si skupaj s sefom na kosilu in utihne debata...zakaj pa ne?(ta del je povzel bigwhale).

lp,
SodVina


S sefi ne hodimo na kosilo! Razen ce se pridruzijo v Merkator na sendvic.

Gandalfar ::

BigWhale, jype in ostali. Malo vec resnosti je na mestu.

Vikking ::

A, ja, je mogoče kakšna razlika med avtorsko in podjemno pogodbo pri tem?


Pri podjemni računaj še 25% posebnega davka. Je najslabša možna izbira.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nalaganje dela za na dopust (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9912805 (9173) Utk
»

Konkurenčna prepoved in delo ob delo

Oddelek: Loža
233619 (1519) St235
»

Delodajalec me je poslal na obvezno izobraževanje, vendar se mi ne bo štelo v delovni

Oddelek: Loža
113476 (2705) franci0
»

Prepoved uporabe FB v privat življenju (strani: 1 2 )

Oddelek: Informacijska varnost
5812521 (10502) fizikalac
»

Pogodba o zaposlitvi

Oddelek: Loža
273878 (3197) antonija

Več podobnih tem