» »

Intel Matrix zanič ? (test v reviji Monitor)

Intel Matrix zanič ? (test v reviji Monitor)

MrStein ::

V Monitorju november 2008 so testirali RAID-e in vmes probali tudi onboard Intel Matrix (ICHxR čipi, če sem prav razumel).
Pravijo, da se je RAID polje skoz sesuvalo, tudi na drugem PC.

A ima s IMSM kdo izkušnje ? A je res tak slabo ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LorD_DDooM ::

Sam imam od junija plato Gigabyte EP35C-DS3R z ICH8R/ICH9R čipom ter dva diska Seagate 250GB v Raid 0 načinu. Resda nisem ravno zahteven uporabnik, a ACAD, Origin, LabView in podobne zadeve se niso nikoli pritoževale, naletel nisem na noben problem, nobenih napak, nič. Moram sicer še prebrati dotični članek da ga lahko komentiram.

Glede hitrosti je pa tako da neke bistvene razlike niti ni, mogoče s hitrejšimi diski...

Izi ::

Osebno imam Asus P5K Delux, kjer je Intelovo P35 čipovje in za RAID skrbi ICH9R.
V RAID 0 polju imam 2 diska WD Raptor 150 GB in zadeva deluje že 2 leti brez najmanjših problemov.
Hitrost branja je povprečno 150 MB/s (z enim je okoli 80 MB/s)

Pri video obdelavi se tudi v praksi opazi skoraj podvojitev hitrosti. Tudi vsi benchmark programčki za merjenje hitrosti diskov kažejo skoraj podvojitev hitrosti.
Torej zadeva sama po sebi deluje tako kot je treba in brez problemov.

Kaj so delali narobe pri reviji Monitor pa je težko reči, ker nisem prebral članka.
Za RAID polje sicer skrbi BIOS, ampak v vsakem Operacijskem Sistemu so driverji, ki prevzamejo nadzor nad diski.
Torej sta samo 2 možnosti:
Ali so imele matične plošče na katerih so preizkušali zadevo zanič BIOS oz. so celo sami kaj narobe nastavili v BIOS-u
ali pa so imeli v OS kakšen zanič driver za dotično RAID polje.

Pomembno je kateri OS so uporabljali in ali so sploh naložili driverje za Intelov čipset.
Potem je važno ali so naložili "Intel Matrix Storage Manager", z katerim se iz OS kontrolira in upravlja delovanje omenjenega RAID polja.
Ta bi moral tudi pokazati v čem je problem, saj se da z njim testirati celotno polje in tudi morebitne napake pokaže še preden se zgodijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

opeter ::

En čas sem uporabljal RAID-1 z dvemi WD 250 GB diski na Intelovem ICH9R čipu na matični G33-DS3R. Nisem opazil večjih problemov s sesuvanjem, edino dvakrat se je zagnal program v Taskbaru, da je preveil integriteto, ali kako se temu pravi.

To pa je tudi vse.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

3p ::

RAID 1 mi na Intelovem chipsetu (matrix storage) v zadnjem letu ni niti kolcnil. (Trkam po leseni mizi ;) )

MrStein ::

V članku so testirali RAID-5. Mogoče je RAID-1 bolj stabilen ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Meni sta "crknila" dva RAID 0 na Intelu (Asus P5B-E in P5B Deluxe), vendar težko rečem, ali sta bila kriva diska (vsi so namreč WD iste serije) ali kontroler

MrStein ::

Če si lahko diske na novo formatiral (mogoče na drugem PC-ju), bi rekel, da nista bila diska...
Sicer težko rečem, ker ne poznam detajlov.
Kako sta crknila ? (kaj se je zgodilo, torej simptomi)
Sicer pa zaupam tvoji oceni ;)

(sam imam Asus P5K-E z ICH9R, pa se včasih muhasto obnaša, vendar nikoli prav "defekt", tako da niti reklamirat prav ne morem... PS: Je že kdo videl Samsung HD642JJ da bi prenašal le z 3/4 brzine ? Torej okoli 70 MB/s, prav je okoli 110-120 MB/s. Imam dva taka in in en laufa OK, drugi pa tako. Sem menjaval porte in kabel. Sicer je disk že v postopku zamenjave (se nekam dolgo vleče), samo me zanima, če je kdo kaj takega že videl)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kayz1 ::

Jaz sem imel priklopljen disk na kontroler (priklučki skrajno desno na P5Q Pro) potem sem pa priklopil direktno na plato in mi dela 1x hitreje.

_Dejan_ ::

Jaz Imam Asus P5E3 in sem prvo imel gor RAID 1 z 2xHitachi 320GB sedaj pa imam RAID 5 z 3xSamsung 1TB in oboje deluje normalno brez problemov. Mogoče kaj vpliva operacijski sistem jaz imam Server 2003.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

darkolord ::

MrStein: končni rezultat je bil v obeh primerih tak, da je eden od diskov bil napol crknjen (pogosti timeouti). Bolj se sicer nagibam k temu, da je kriva slaba serija diskov, a je Intelov kontroler bil tudi skupen člen pri obeh primerih, tako da sem vseeno malo bolj previden.

Izi ::

3 dni nazaj sem hvalil moje RAID 0 polje z dvema 150 GB Raptorjema, pa je šlo včeraj po 2 letih delovanja k vragu ;((
Kriv je bil skoraj sigurno kontroler.

Med delom mi je računalnik začel štekati in kontroler je takoj javil, da naj hitro naredim backup, ker se en disk ne odziva več. Naredim backup dokumentov za zadnjih nekaj dni brez problema, edino elektronske pošte nisem mogel skopirati, ker je bila izgleda ravno na drugem disku.
Resetiram računalnik in v BIOSU RAID kontroler javlja, da je en disk zanič.
Izklopim RAID polje, da lahko dostopam, do vsakega diska posebej in iz diskete bootam sistem za pregledovanje WD diskov.
En disk prestane vse teste brez problema, drugi pa uspešno opravi samo test elektronike in motorčka, za glave pa javlja, da so pokvarjene, in da je branje in pisanje na disk nemogoče.

Edina možnost je bil s tovarniškim orodjem opraviti low level format. Ta je v hipu nastavil glave nazaj na pravo mesto in brez problema sformatiral cel disk brez, da bi našel kakšno napako. Jasno pa sem izgubil podatke.
Vsi testi so potem pokazali, da je disk v 100% kondiciji.

Zelo dvomim, da bi disk sam od sebe lahko naredil tako potezo, da bi mu glave ostale zataknjene na nekem mestu. To se je moralo kontrolerju nekaj strgati in je disku poslal en nemogoč ukaz za premik glav na kakšno nedosegljivo področje, kjer se je vse skupaj zataknilo.

Kljub vsemu sem potem nazaj postavil enako RAID 0 polje in na novo namestil OS. Sedaj že 24 ur deluje brez problema. Tok, tok, tok :D

darkolord ::

Med delom mi je računalnik začel štekati in kontroler je takoj javil, da naj hitro naredim backup, ker se en disk ne odziva več. Naredim backup dokumentov za zadnjih nekaj dni brez problema, edino elektronske pošte nisem mogel skopirati, ker je bila izgleda ravno na drugem disku.
Resetiram računalnik in v BIOSU RAID kontroler javlja, da je en disk zanič.

Točno tako se je pri meni zgodilo (obakrat).
S tem da sem na srečo lahko vse podatke še vedno uspešno (no ja, mal več časa je trajalo zaradi timeoutov) prebral, tako da sem lahko naredil backup celotnega polja.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Izi, iz tega opisa, pa bi jaz krivil disk.
Kontroler ne more poslati ukaza "premakni glavo na nemogoč položaj". (Pa tudi če bi, bi ga disk moral ignorirati oziroma se odzvati s sporočilom o napaki). Kontroler lahko reče le "preberi (ali zapiši) mi prosim sektor številka 12345".

PS: Kva, a nimate backupov pomembnih podatkov ??? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

Kva, a nimate backupov pomembnih podatkov ???

Ja, ampak je vseeno bolj fino met backup celotnega polja tik pred sesutjem, drugače je treba tiste ostale, "nepombembe" zadeve ponovno postavljat... :P

Izi ::

Seveda je možno, da se disku nekaj dogaja in se počasi poslavlja.
Ampak v 20 letih, ali kdaj smo sploh prešli da trde diske, so mi crknili 3 diski in vsi so smrt storili v hipu. Zato sem malo skeptičen, da bi se pa ta sedaj začel počasi kvariti. Bomo videli :|

Glede backupov pa sem malo kampanjski. Delam jih 2-krat na teden. Seveda kopiram samo pomembne zadeve in ne kar celih slik sistema.
Kopiranje celotnega sistema se mi zdi škoda časa, ko pa imam celotno Visto skupaj z tistimi par programi, ki jih uporabljam na sveže nameščeno v pol ure, kopiranje 100 GB podatkov pa traja dalj časa kot to.

Pri XP-jih je mogoče še imelo smisel, ker se nameščajo skoraj 45 minut, kljub temu, da zasedejo en sam CD. Vista, ki pa zasede en DVD, pa je pri meni nameščena v 15 minutah.

opeter ::

V 15 minutah? Kako to? Ko sem jaz nazadnje nameščal Visto, je trajalo cca. 45 min.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Urc ::

Mogoče zaradi Raptorjev v raidu ?
Xp se na navaden disk res namešča ene 30-40 min.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urc ()

blackmack ::

V 15 minutah? Kako to? Ko sem jaz nazadnje nameščal Visto, je trajalo cca. 45 min.


45min? Pr men še 15 ne traja. 2x 500GB AAKS v Raid0 na ICH9R od P5K-E z 2 polji, 1x Sistem 150gb na 16k strip ostalo podaki na 64k strip size. Zaenkrat brez problema.

Izi ::

Saj to je vendar splošno znano, da se Vista še enkrat hitreje namesti in tudi še enkrat hitreje zboota, kot XP-ji. Vsaj mislil sem, da je to vsem znano, saj je Microsoft na veliki zvon obešal ob izidu Viste ravno njeno hitrost in enostavnost namestitve in hitrost zagona.
Tukaj so prišli do približno enakih ugotovitev: Windows Vista vs. Windows XP vs. Ubuntu Linux
Vista in Ubuntu sta nekako tam tam glede hitrosti namestitve in zagona, XP-ji so pa daleč daleč zadaj.

Saj sem imel na istem RAID polju prej nameščene XP-je in so se nameščali okoli 30 minut, Vista se mi namesti v 15 minutah.
Pri zagonu se mi vseeno zdi, da so tam malo pretiravali. V 8 sekundah precej dvomim, da se komu naloži Vista iz popolnoma ugasnjenega računalnika. Meni se že ne.
Na sveže nameščeni XP-ji so se meni zaganjali okoli 35 sekund, na sveže nameščena Vista pa rabi pri meni za zagon 12 sekund, ko pa namestim veliko fontov in vse driverje pa rabi za zagon že okoli 20 sekund.
Edino kar je res imresivno pri Visti je zagon iz sleep mode (ugasnjem računalnik, RAMI pod napajanjem)
Zagon traja največ 2 sekundi, še ventilatorji se ne zaženejo do konca, že lahko nadaljuješ delo, kjer si ga končal pred izklopom računalnika.

Malo smo zašli off topic :D

_Dejan_ ::

V 8 sekundah precej dvomim, da se komu naloži Vista iz popolnoma ugasnjenega računalnika.


si že slišal za SSD diske? Meni se carpc zbudi iz hibernate v XPjih v cca. 20s(skupaj z biosom ki porabi zelo veliko časa)Računalnik pa je 1,5Ghz VIA procesor, 1GB rama in en SSD.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAID na osebnem računalniku

Oddelek: Kaj kupiti
394330 (1893) pegasus
»

raid 0 setup

Oddelek: Strojna oprema
362063 (1526) GrimReaper
»

RAID

Oddelek: Strojna oprema
12978 (726) Redneck
»

ICH9R in RAID

Oddelek: Strojna oprema
222112 (1608) T(he) Boss
»

RAID na Gigabyte P35C-DS3R

Oddelek: Strojna oprema
151547 (1309) tinko1a

Več podobnih tem