» »

Umski izzivi

Umski izzivi

1
2
»

sketch ::

Okej, dve finti, obe ne toliko matematicni ampak bolj graficni.

Prvo:
Z dvema locenima ravnima koncnima crtama razdeli poljubni pravokotni strikotnik na dva petkotnika in dva trikotnika.

Drugo:
Podana sta tloris in naris nekega 3d objekta. Narisi ta objekt v prostoru.



Polne crte so vidni robovi, nevidni robovi so crtkani.

lp
s.
Adapt and overcome.

Bajo1 ::

1. V kvadrat narišeš X tako, da krajišča X-a niso v ogliščih kvadrata.

2. Em...Kocka z lukno na 4ih ploskvah, torej kocka ki ji iz sredine izrežemo križ?
Kje so črtkani robovi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bajo1 ()

sketch ::

1. Res je!
Ampak ta je tako stara, da sem bil skor yiher da jo boste kojc vedli.

2. Ni res! Ce bi bilo temu tako, bi se videli nevidni robovi zaradi razrezov v notranjosti - ergo bi bile crtkane crte. Ker crtkanih crt ni, pomeni, da ni nevidnih robov.

Torej?

lp
s.
Adapt and overcome.

Maria ::

Jst ti dam en ženski odgovor. Temelji na poljudnem dojemanju 3D objekta.

Škatla v obliki kocke s štirimi luknami.:P

Pravilno bo seveda povedal Thomas:D

Maria

Thomas ::

Maria je že povedala pravilen odgovor.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Ok, veliko vas verjetno pozna odgovor na tole, pa vseeno ne povedat takoj rešitve, da še kdo napne možgančke:

Imaš vode na pretek. Ampak imaš pa samo dve posodi. Eno 3 litersko in eno 5 litersko. Kako boš spravil 4 litre v 5 litersko (natančno!)?

Aja, fora je že dolgo znana, bla je tut v Die Hard III.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Maria ::

Hudiča, Primož, a boš že dal smajlije gor al ne. Viš, da mu moram dat en vlk KISS, ko me je tko lepo pohvalu.:D

Maria

.:joco:. mal počak, me kr razganja, ne morem razmišljat

Maria ::

Sketch: lahk sta tud sam dve lukne (ena spredaj ena zgoraj), zdej ko je škatla tud 3D objekt:D

Maria

Matek ::

Lahk je pa koska, pa ma gor 2 pravokotnika narisana:D
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

sketch ::

Thomas, Maria - Ni res.
Kot sem napisal: polne črte predstavljajo vidne robove, črtkane črte prestavljajo nevidne robove.
Če bi bila to res kocka z dvema jaškoma v obliki križa, bi slika izgledala takole:



Oziroma, če ima samo štiri plitke luknje v obliki pravokotnikov, bi se še vedno videle črtkane črte - zaradi nevidnih robov na dnu vboklin.

V resnici pa izgleda takole:



Ja?

lp
s.

ps. Joco: Napolniš 5-litrsko posodo, preliješ kolikor gre v 3-litersko. Ostaneta ti 2 litra.
3-litersko izprazniš in vanjo natočiš preostala 2 litra.
Znova napolniš 5-litersko in odtočiš v 3-litersko toliko, dolker ni 3-litrska polna.
Voila, v 5-literski imaš 4 litre.

pps. Bom kasneje resizal sliko na naredil nov UL, se mi zdajle ne da X_x
Adapt and overcome.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sketch ()

Maria ::

Ker nihče ne želi napisati odgovora in ker sem ravno pri kuhariji, dobiš en kuharski odgovor;)

Predpogoj za rešitev naloge s prelivanjem je seveda, da je izvajalec nealkoholizirana, nezadrogirana in nezafrustrirana oseba, ker bi drugače zaradi tresočih preveč polivala naokoli. Pa tudi polupismena mora biti.

In rešitev: Zliješ 5 litrov v 5 l pososdo, preliješ iz 5 l posode 3 litre v 3 l posodo. V 5 l posodi ti ostaneta dva. Zacahneš ta dva litra, izprazneš 3 litersko posodo, preliješ dva litra, napolniš 5 l posodo do cahna, dodaš dva litra iz 3 l posode in vojla imaš 4 l v 5 l posodi.

Bi kdo palačinke? Ravno so v procesu nastajanja:D

Maria

.:joco:. ::

Maria, nisem reku da imaš tudi alkoholca. Prejšnja rešitev je bolj korektna, čeprav bi tale (če pogledam čez prste) tudi delovala.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Maria ::

.:joco:.
Kdo je pa govoru o alkoholcu. Dame imamo vendar vedno šminko pri sebi in jo pač posodimo izvajalcu del.

sketch
Škatla, ne kocka, z luknama (mi). Če to seveda je zate 3D objekt.:)

Maria

Mercier ::

Evo.

Iz 3l preliješ vodo v 5l. Probaš še enkrat dokler gre. V 3l ti ostane 1l vode. Sprazniš 5l in doliješ tisti 1l. 5l še enkrat napolniš iz 3l.

Bi lahko prevedel umsko izzvan v mentali čelenđd? :D

PS: z zgornjim stavkom potrjujem, da izpolnujem pogoj polupismenosti :D (pa mogoče še s kakšnim postom :8) )

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mercier ()

Maria ::

Prav lepo je videti, da je na Slo-Tech toliko ''raznomislih'' ustvarjalcev.
Lahko kdo določi (izračuna), če so to vse mogoče rešitve in če ne, koliko jih je?:\

Maria

Aggressor ::

Hm, ne bi rekel, da je takle objekt (govorim o famozni kocki z luknjami) mogoč.

.:joco:. ::


Nariši tole sliko v treh potezah, s tem da ne smeš itit po isti črti (lahko jo prekrižaš, ne smeš pa it po črti)

Is it possible?
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Mercier ::

Hm... jaz jo v dveh. :D

sketch ::

Maria škatle ne priznam, ker bi se videla debelina (pustimo zdaj merilo in debelino črt itd).
Gre za poln objekt, ki ima debelino in ni neskončno tanek.
Agressor: Stvar je še kako možna in je realni objekt.
Rešitev je prosta ko' pasulj, samo odstranit si moraš eno prostorsko "oviro" v možganih pa gre.

lp
s.
Adapt and overcome.

Thomas ::

Da ni škatla?

No potem pa povej - je narisana v perspektivi?

Če je - od kdaj se pri tlorisu in narisu upoševa perspektiva?



:\

p.s.

Šele sedaj sem videl tiste črtkane črte.

Luknja je pač plitvejša.

Naprimer. Ali pa ni luknja in je izboklinica.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Maria ::

Se mi je zdelo, da škatle ne boš priznal. :)

Vendar argument za neustreznost škatle ne drži, tudi če je končno ''debela''. Ker slika bi bila v narisu in tlarisu ista.:\

Maria

Maria ::

p.s. Tu smo pri znanem problemu točnega definiranja problemskih nalog:))

Tudi to je umetnost, da je problem definiran in opisan tako, da je lahko enoznačno razumljen (to ni kritika, da ne bo kaj narobe)0:)

Maria

Thomas ::

lahko bi bilo naprimer tudi pol kocke - diagonalno prerezana in z valjem prilepljenim na sredi, ki se v tlorisu in narisu vidi kot (manjši) pravokitnik.

Ali pa veliki je lahko tudi polvalj.

... Ali pa ... :O

Uganko je treba prav formulirat, pol jamrat nad tem, da nismo istega mnenja.

:P
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

.:joco:.

Spet ena malo ženska rešitev, vendar boš moral priznati, da je prav kuharska.

Torej: izrežeš krog, ga enkrat prepogneš na pol in nato še enkrat na pol. Dobiš (kok se že temu reče) 90 stopinjski izsek kroga. Vzameš debel flumaster se postaviš v en kot in greš okoli in okoli po robovih (seveda barvaš oz. rišeš) na debelo (da se lepo vidi). To je ena poteza. Razgrneš ponovno v krog in narišeš z dvema potezama še une dve ''vile'' znotraj kroga. Vojla.:D

Maria

p.s. Pol pa reči, da je barvanje pirhov neuporabno8-)

sketch ::

Priznam, stvar bi lahko bolje formuliral (da gre za polno telo, da sta tloris in naris aksonometrična (OK, to se itak podrazumeva), da je merilo tolikšno da se opazijo tudi najmanjši robovi...) a mi te stvari ob postavitiv uganke sploh niso padle na pamet.

Ampak Thomas je uganil eno rešitev.

Jih pa je malo morje, ko dojameš, da stvar ni nujno kocka...

lp
s.

ps. Maria, če bi bila škatla končno debela bi se ob notranji strani roba kvadrata v tlo/narisu pojavil še en, črtkan kvadrat - zaradi nevidnega robu.
Adapt and overcome.

Maria ::

sketch

Daj, prosim, nariši ta nevidni, črtkan rob, da bova vedela o čem se pogovarjava.:8)

Maria

Maria ::

p.s. Seveda morajo biti tudi ostale stene škatle glede na nevidni rob v proporcih narisane in izrisane (debela črta:)) ). To sem hotla povedat:\

Maria

Thomas ::

Za škatlo lahko pogledaš na prvo risbo! :D :D 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

msmiha ::

Kaj še ima kdo kakšno pametno nalogo:D
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Thomas ::

V slovensko besedo "HUMUS" se nabere kar nekaj dežja. Največ v oba "U", nekaj pa tudi v "H" in v "M". Medtem ko po "S" steče dol. "A" recimo, ima pa sploh idealno streho.

No tako - kdo najde besedo, v katero se nabere največ?

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Brane2 ::

...kšn kumulonimbus ? :8)

Thomas ::

KUMULONIMBUS .. drži kar precej dežja, ja! :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Taras_Bulba ::

Thomas ::

No, Taras je najdu še eno rešitev bolj zgornje uganke. Sej so zato tele gare - a niso? :))
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[MAT] Diferenciabilnost funkcije

Oddelek: Šola
142493 (1727) Unilseptij
»

Matematika-problem

Oddelek: Šola
81508 (1282) Math Freak
»

integral

Oddelek: Šola
423278 (1715) Elyon8472
»

Ekstrem funkcij dveh spremenljivk

Oddelek: Šola
113999 (3724) Thrivial
»

Limitiranje

Oddelek: Znanost in tehnologija
313012 (2202) CHAOS

Več podobnih tem