» »

Merilec porabe električne energije + razdelici

Merilec porabe električne energije + razdelici

Mertelj Pero ::

Lep pozdrav!

Danes sem nabavil merilec porabe električne energije (Interspar ga ima v akciji :)). Vse deluje lepo in prav. Pri hladilniku sem že malce meril trenutno porabo. Je kar realna. Izmeril sem tudi z različnimi žarnicami, vse je bilo točno.
Zataknilo se je pri računalniku in stvareh, ki so priključene z njim v razdelilec. Če sem natančen imam na razdelilec še prikloplen ŠE EN razdelilec. Merilec energije pa torej čisto na koncu obeh v steni.
Naprave: računalnik (AMD64 3800+ z integrirano grafično, enim diskom in dvema palčkama rama), LCD monitor 20 col, modem, router, baza prenosnega telefona, 5.1 zvočniki.

Pri CPU idle kaže trenutno porabo ~80W. Pri obremenitvi tudi do 135W. Kar se mi zdi premalo.
* Vklopil sem samo kišto - poraba je bila med 80W in 100W.
* Priklopil sem samo monitor - 40W do 50W.
* Modem, router, telefon in zvočniki - do 30W.

Torej me zanima v čem je to poanta ? A ga moti razdelilec ? Ali kaže samo maximalnega porabnika ? Ker če pogledamo logično bi kljub temu moralo delovati.

Hvala za odgovore.
AMD64 3800+ S939, ASRock 939NF4G-VSTA, 2x 1GB DDR400, GF 6100 256MB, 250GB WD
MacBook "13,3 @ 2,16GHz, 4GB DDR2, 250GB WD

Azrael ::

Če prav razumem te moti, da dobiš za vse skupaj nižji rezultat, kot če stvari meriš vsako posebej?

Možnih vzrokov je več, najverjetnejši pa način kako PCjev in monitorjev napajalnik obremenjujeta omrežje (v kratkotrajnih špicah) in to zbega merilnik. Ko dodaš še ostale porabnike, se špice nekoliko zakrijejo in se poraba bolj prbliža realni.

In še dvoje vprašanj.

Ali naprava meri v W ali VA ali oboje?
Prikazuje fazni kot cos φ?
Nekoč je bil Slo-tech.

Mertelj Pero ::

Ja, prav si me razumel.
Torej poraba kWh, če merim vse skupaj bi naj bila točna ?!

Naprava meri trenutno porabo W in A (ne VA). Faznega kota ne meri. Beleži še porabo kWh z timerjem.
Nima nekih posebnih funkcij, saj je bila kupljen v Intersparu za 9,99€. :)
AMD64 3800+ S939, ASRock 939NF4G-VSTA, 2x 1GB DDR400, GF 6100 256MB, 250GB WD
MacBook "13,3 @ 2,16GHz, 4GB DDR2, 250GB WD

Azrael ::

Tako je, ko si meril porabo vsega skupaj, si imel vmes dodaten kabel in ta je dušil motnje, ki jih povzročata oba stikalna napajalnika, na katere merilnik ni očitno povsem imun.
Naprava meri trenutno porabo W in A (ne VA). Faznega kota ne meri. Beleži še porabo kWh z timerjem.
Nima nekih posebnih funkcij, saj je bila kupljen v Intersparu za 9,99€. :)
Hvala za informacijo, sem gledal ta merilnik v reklamah, ki jih je prinesel poštar, vendar ni skoraj nobenih podatkov, v trgovini pa še nisem bil in sem izkoristil priliko.
Nekoč je bil Slo-tech.

Mertelj Pero ::

Aha... hvala za odgorove.
AMD64 3800+ S939, ASRock 939NF4G-VSTA, 2x 1GB DDR400, GF 6100 256MB, 250GB WD
MacBook "13,3 @ 2,16GHz, 4GB DDR2, 250GB WD

slawc ::

Odpri ga in malo pofotkaj.
LP, Slawc

axee ::

V katerem intersparu si ga kupil? Ker stvar je zelo ugodna, kljub takim težavicam...

bili_39 ::

Če zadeva res meri W in A,nekako pa mora kazati tudi napetost U, potem cos φ dobiš tako: P(W)/(I(A)*U(V)).

Tile koti za posamezne porabnike niso enaki.
Glede vsote pa mi ni čisto jasno - takole bi šlo, če bi merilnik prikazoval VA, vendar so številke malo premale. W bi se morali seštevati.

Na kakšno dušenje po kablu jaz ne bi stavil.

Bi prej rekel, da ne zna zmeriti prave delovne moči pri močno popačenem toku.

Azrael ::

Sem ga kupil v Radovljici, vendar po reklamnem letaku sklepam, da ga imajo v vseh InterSpar trgovinah. Fotič je na servisu, zato fotk nimam, slike narejene s telefonom pa so zanič.

Prvi vtisi

Navodila so v slovenščini (list z zelo majhnimi črkami) in nemščini (knjižica z večjimi črkami), 2 bateriji LR44 sta priloženi. 3 leta garancije.

Naprava meri lahko napetost, tok, delovno moč (izbereš lahko samo enega od teh parametrov - premajhen zaslon). Pri merjenju moči vidiš še cos φ (ne vidiš ali je kapacitivno ali induktivno) ali frekvenco omrežja.

Pri merjenju napetosti ali toka vidiš prikaz ure in dneva v tednu.

Nastaviš lahko zgornje limite, ko se prižge opozorilna lučka in prikaže napis Overload za U, I in P.

Zna obračunavati stroške eno ali dvotarifno,nastavljaš lahko timinge, cene in valuto (€, Ł, $).

Meritve

Meritve so počasne, hitrim spremembam, npr vklopu PC napajalnika ne sledi, enako tudi vklopu žarnic na žarilno nitko.

Pri ohmskih bremenih je meritev dokaj točna tudi, če porabnik neenakomerno obremenjuje obe polperiodi (za ta namen sem priklopil univerzalni radijski sprejemnik Radio Industrija Niš RR120). Kontrolirano z Iskra Unimer 7045, razlike v meritvah rangu največ 1%.

Računalniški napajalniki, pa enako kot je ugotovil avtor teme, dolžina kabla ima velik vpliv.

Priklopil sem AT napajalnik iz neke Compaq kište, neka mikro zadeva 65W max. s 6x6 vntilatorjem. Neobremenjen pri 212V in pol metra kabla rezultat 18W, če je 2.5m kabla pa 16W. IMHO je oboje preveč, in indikator mučijo tokovne špice, ki so prisotne pri takih napajalnikih, saj z Unimerjem dobim rezultat 12W.

Priklopil na 10m dolg kabel kje je na koncu 2x PC (router P120 in P2 450 DL kišta, 2x UPS, modem, switch, laserski tiskalnik itd) = 110W, kar se ujema z rezultati ki jih pokaže UPS.

Moje mnenje, kot indikator, za ta denar v redu, za meritve, kjer mora biti vse pošlihtano in brez neznank, pa naprava ni.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Mertelj Pero ::

Slike:



AMD64 3800+ S939, ASRock 939NF4G-VSTA, 2x 1GB DDR400, GF 6100 256MB, 250GB WD
MacBook "13,3 @ 2,16GHz, 4GB DDR2, 250GB WD

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Azrael ()

axee ::

Meritve so počasne, hitrim spremembam, npr vklopu PC napajalnika ne sledi, enako tudi vklopu žarnic na žarilno nitko.


Kaj to pomeni, sekunda ali minuta zaostanka? :)

Azrael ::

>Kaj to pomeni, sekunda ali minuta zaostanka?

To kar sem napisal, naprava ne sledi hitrim spremembam porabe. Če je poraba približno konstantna, ni problema, če pa se poraba stalno menja, kaže nekaj v kar nisem ziher, kaj to sploh je.

Sicer pa je to problem vseh poceni digitalnih merilnikov, saj imajo prenizek sample rate.
Nekoč je bil Slo-tech.

Azrael ::

Še malo sem meril. Indikator za kapacitivna bremena ne deluje pravilno.

Na indikator sem priklopil brezhiben folijski kondenzator 470nF 400V.

Naprava je pokazala cos φ1 in moč 6W, kar je jasno napačen rezultat. Tok je bil izmerjen prav, 0.03A, kar ustreza meritvi z drugim inštrumentom in teoretičnemu izračunu.

Vendar je zaradi napačno zajetega podatka o cos φ, ki bi moral biti praktično 0, končni rezultat povsem napačen.

Meritve sem ponovil z več različnimi kondenzatorji, rezultat vedno enak - narobe izmerjen .cos φ, ki je bil zabetoniran na 1.
Nekoč je bil Slo-tech.

Spajky ::

Jest vso potrošnjo merim kar na elektro števcu; gor imajo napisano koliko vrtljajev je kWh, pa pol hitro vidim/zračunam, koliko pije (kar se plača!) neglede na indukt/kapac.komponente, ker jalove energije gospodinjstva itak ne plačajo ..

Če je 600vr/kWh je to en obrat 1,666666etc.Wh pa vidim koliko sekund rabi za en vrtljaj in izračunam, koliko jih pride v 1h in pomnožim z ono 1,66etc. pa dobim koliko spije zadeva na uro iz tega pa vidim moč tudi, pa je ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Azrael ::

Tako je, tudi pri meni ni dileme kateremu merilnemu inštrumentu verjeti, ko so na razpolago rezultati iz iskriških merilnih inštrumentov in kitajskih "merilnih inštrumentov".

Še nekaj meritev

Noname ATX napajalnik 300W, priklopljen na omrežje, na njega ni priklopljeno nič.

Indikator
U= 210V, I=0.05A, cos φ 0.98 P = 12W

Iskra Unimer 7045
U= 210V, I=50mA P=UxI =10,5VA

Moj scope,

Indikator
U= 210V, I=0.18A, cos φ 0.96, P = 36W

Unimer
U= 210V, I=150mA P=UxI =31.5VA

Kako je lahko navidezna moč manjša od delovne pri istem porabniku?

Čisto ohmsko breme = žarnica 60W 230V
Indikator
U= 215V, I=0.26A, cos φ 1, P = 56W

Unimer
U= 215V, I=0.26A P=UxI = 56W

Kaže, da za ohmska bremena je indikator v redu, ko pa pridemo do induktiovnih, kapacitivnih in bremen ki odjemajo tok v neenakomernih impulzih pa so rezultati indikatorja večji od realnih.
Nekoč je bil Slo-tech.

SPEEEED ::

Kje bi pa dobil kakšen boljši takšen merilec?

PrimozR ::

A je tale zadeva še naprodaj v Šparu? me zanima koliko pokuri komp (da bi dobil občutek, koliko rezerve še ima PSU).

Opkow ::

Za Interspar ne vem, vendar v Conradu prodajajo Energy check 3000 ce zelis izmerit porabo.
Jaz sem imel nekaj casa na izposoji Energy Logger 4000 in sem bil z njim zadovoljen.

PrimozR ::

Ma, ta je že 30 EUR, tisti v šparu je bil samo 10 :)

Azrael ::

Če te kaj "pomiri", imajo tudi v Spar sedaj te indikatorje po 30€...

Počakaj na akcije in čekiraj reklame, ki jih nosi poštar.
Nekoč je bil Slo-tech.

Phoebus ::

v merkurju jih imajo po par eur (mislim da 10)...oz. so jih imeli mesece in mesece.

PrimozR ::

Če te kaj "pomiri", imajo tudi v Spar sedaj te indikatorje po 30€...

Počakaj na akcije in čekiraj reklame, ki jih nosi poštar.

Nalepka na nabiralniku ;)

Blazz ::

http://www.ebax.si/app/trg/product_info...

pr Delko-tu na šmartinski ga imajo za 10 eur

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blazz ()

Opkow ::

No ker ima PIPI nalepko na nabiralniku, mu kar osebno porocam, da bo od cetrtka 6.5. naprej v Lidlu akcija za stevec el. energije, ki bo stal 9.99 EUR znamke SilverCrest. ;)

p.s.: PIPI malo se hecam, ker sem se lih spomnil na to debato in ker se dosti ljudem zdi prevec dajat par 10 EUR za en obicen stevec elektrike.

fxman11 ::

Mertelj Pero je izjavil:

Slike:





Tudi sam imam tak merilec. Merim porabo svojega PCja pa se trenutna giblje cca 130-200W... je kdo preverjal, če so ti podatki dokaj natančni? Imam CPU i5 2500, 3 grafične kartice (2x hd5450 in 1x hd7870), 2x HDD, 1x SSD...napajalnik 850W. Računalmka ne uporabljam za kakšne zelo težke operacije.

Hayabusa ::

Brez grafičnih bi morala biti v idle na ne_navitem cpu okoli 40-50 W, tako da ja, izmerjene številke so prave.
Model napajalnika ?

Računalmka ne uporabljam za kakšne zelo težke operacije.

In 3 grafične not :)) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

fxman11 ::

CHIEFTEC Turbo CFT-850-14C 850W
Potem sem izmeril se brez USB priklopov pa je padlo tud na 110W

Aja, 3 graficne zaradi priklopa vec monitorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fxman11 ()

PrimozR ::

Kaj če bi kupil pač eno grafo s 6 displayporti? :D

http://geizhals.at/?cat=gra16_512&csrf=...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

fxman11 ::

PrimozR je izjavil:

Kaj če bi kupil pač eno grafo s 6 displayporti? :D

http://geizhals.at/?cat=gra16_512&csrf=...


Ze imam 7870 eyefinity 6, dve prejsnji, pa od prej notri za rezervo v kolikor se bi ta pokvarila.

PrimozR ::

Ja čak, a maš 10 minitorjev? :P

fxman11 ::

8 pa res ;-)

mihecpegec ::

Ker trenutno nisem zasledil nobena merilca v akciji, kaj pravite za tega iz eBay-a?

High Quality NEW EU Plug Power Energy Electricity Usage Analyzer LCD Monitor ~10eur

negotiator ::

@mihecpegec

Poskusi, pa boš videl. Noben ti ne more 100% zagotoviti, da se dobro obnese, razen če je kdo tukaj že kupil tak merilnik.

Po mojem pa ne bi smelo biti nobenih problemov.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

Malo off. Iz hoferjevega se mi kadi, če ga priklopim na modificiran sinus>:D (3 inveretrji z modificiranim sinusom, pri inverterju s pravim sinusom in omrežni napetosti ni problema)

negotiator ::

jest10 je izjavil:

Malo off. Iz hoferjevega se mi kadi, če ga priklopim na modificiran sinus>:D (3 inveretrji z modificiranim sinusom, pri inverterju s pravim sinusom in omrežni napetosti ni problema)


Verjetno zaradi napetostnih špic.
All easy problems have already been solved.

Dami ::

fxman11 je izjavil:

8 pa res ;-)

pics or gtfo :))
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

mihecpegec ::

negotiator je izjavil:

@mihecpegec

Poskusi, pa boš videl. Noben ti ne more 100% zagotoviti, da se dobro obnese, razen če je kdo tukaj že kupil tak merilnik.

Po mojem pa ne bi smelo biti nobenih problemov.

Sem naročil, sporočim kako se bo obneslo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Diesel Agregat 5kW na vikendu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
178290 (5980) xyd1
»

Računalniška poraba električne energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13732930 (26479) oemdzi
»

Izračuni

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
818313 (18109) radiator
»

Vaje za fiziko

Oddelek: Šola
62686 (2495) gzibret
»

Koliko elektrike porabi rač

Oddelek: Strojna oprema
208897 (8214) gumby

Več podobnih tem