» »

Močno obiskano spletišče

Močno obiskano spletišče

Jan ::

Na kaj vse bi moral biti pozoren, če se lotimo projekta slovenskega spletišča z večjim številom obiskovalcev (recimo MOSS TOP 10 site).

Bi bila npr. Joomla ali Typo3... sploh primerna CMS platforma?

Kaj pa priporočate na hardverski strani? High availability redundančna strežnika? Konfiguracija? Gostovanje? Virtualni hosting? Dedicated?

Ima kdo izkušnje z oblakom - cloud computing?

LP

Gandalfar ::

Dobrega CTO-ja za zacetek ;)

Tody ::

@Gandalf Pol boš pa spet reku kok moreš delat ;)

Odvisno od budgeta in tega ali imaš nekoga ki s tem zna upravljat. Če se ti ne sanja ali nimaš nobenga ki se mu sanja o tem kako dobr postaviti server potem boš pač vzel gostovanje z podporo. Če imaš keš greš itak na svojo mašino sploh če misliš to delat že v naprej na veliko. Z oblaki se greš igrat če maš ogromne količine podatkov, kot recimor youtube ali facebook s slikami...

blackbfm ::

@Jan maš pa kar optimistična pričakovanja glede na to da bi rad delu v joomli:D Če misliš resno si raje poglej kakšen framework.

Jan ::

@blackclw: Ja, saj se mi je od začetka zdela Joomla neprimerna izbira. A to si imel v mislih kakšen PHP MVC framework ali kaj drugega?

@Tody: pripraviti moram okvirni načrt in recimo, da glede budgeta in človeških virov zaenkrat nimam podanih omejitev. Oblaki torej odpadejo, ker nimam takšnih količin podatkov.

Recimo, da imam nekaj pojma (inženir), zanima pa me kakšen best practice na to temo.

blackbfm ::

MVC framework ja. CakePHP je en izmed boljših, če se greš php. Glede na to da je https://addons.mozilla.org/en-US/firefo... narejen s cakephp, se mi zdi da je dovolj kvaliteten za karkoli:P No odvisno kakšno stran maš v mislih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Tody ::

ja met programerja, ki bo izpolnjeval vsako vašo željo so mokre sanje vsakega urednika spletnega portala. Kar se pa tiče serverja pa boš mogu ti vedit kaj boste mel na spletni strani... Dual quad server ti ne bo dost pomagal če boš mel samo en blog gor. In nek navaden hosting ti bo počepnu in te bodo dol vrgl če jim boš pokuru vse resorse... Brez da bi vedu kako in kaj pač ni mogoče povedat kaj rabiš.

Jan ::

Razmišljal sem sicer o CodeIgnitorju, vendar me nekateri opozarjajo, da deluje za PHP4 in PHP5 in zato ni čistokrvno objekten, kar ima menda za posledico počasnost. Slišal sem tudi, da je PHP5 hitrejši.

bluefish ::

za začetek upam, da že točno veš, kaj od projekta pričakuješ in kaj vse bo stran zajemala. Temu primerno pa potem izbiraš platformo in šele nato strojni del.

Gandalfar ::

Lepo da si ze marsikaksen mit slisal. Zdaj si pa najdi tehnicnega partnerja z izkusnjami.

Jan ::

@Tody: nekaj 10 tisoč člankov, zgodovina, slike, video ala 24ur.com. Sčasoma, ni da ni...(forum, blogi, pdf-ji, igre,...)

Sergio ::

Jaz ti priporočam da stvar narediš tako, da bo čim hitreje narejena.

Ko boš videl, da ima obiskovalcev le peščico, se mi boš zahvalil, da nisi vrgel par sto tisoč evrov za resurse, tako človeške kot tehnične.

Če ti pa uspe, boš pa tako ali tako med uporabo videl kje se najbolj zatika, in odpravljal bottlenecke. Na koncu, ko boš med top 10 po MOSSu, boš pa videl da si naredil super rešitev, ki zmore shendlati tak load.

Tko so vsi velki delal (twitter, facebook, itd)
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

blackbfm ::

Razmišljal sem sicer o CodeIgnitorju, vendar me nekateri opozarjajo, da deluje za PHP4 in PHP5 in zato ni čistokrvno objekten, kar ima menda za posledico počasnost. Slišal sem tudi, da je PHP5 hitrejši.


Pa ravno codeigniter velja za enega hitrejših frameworkov:)

Vice ::

da glede budgeta in človeških virov zaenkrat nimam podanih omejitev
Če imaš na voljo par tisoč € na mesec sporoči na PM. Dobiš vse znanje, ljudi, resurse...

Ales ::

Za CakePHP lahko tudi iz prve roke rečem, da je dober framework. Omogoča hiter razvoj aplikacije in je ustrezen tudi za velike projekte.

Glede strojne opreme - če resnično pričakuješ tako velik obisk, potem bi morda bilo smiselno začeti z virtualnim strežnikom na cloud platformi. To omogoča relativno majhen začetni vložek ter skalablilnost, ko bo potreba za tem.

Ice-Heki ::

Če na začetku nimaš denarja in ljudi, ki bi delali ... potem pač začni z Joomlo in z gostovanjem. Če bo stran uspešna - potem se pač širiš, kupiš boljše gostovanje / VPS / svoj strežnik, najameš programerje, sistemce in jih plačaš, oni pa ti naredijo vse, kar ti srce poželi.

Na tak način sicer začneš s porazno stranjo (gledano s tehničnega vidika, design se da lepo zmetat skupaj), vendar če zadeva pade v vodo nisi ravno ob vse premoženje.

Drugače je pa Zend Framework tudi med popularnejšimi zadnje čase.

AmokRun ::

Malo off topic, ampak se mi ne da zdaj brskat po netu.:P

Kaj je glavna razlika med CMS-jem in Frameworkom?

Ice-Heki ::

CMS = je narejena aplikacija, ki jo naložiš na strežnik in potem vanjo samo še vneseš vsebino (s klikanjem v web browserju). Gre predvsem zato, da je to nek produkt, ki je namenjen končnemu uporabniku, ki lahko z njim naredi spletno stran brez znanja skriptnih jezikov.

Framework je ogrodje (tako kot že prevod pove) in je namenjen programiranju aplikacij. Je nekakšen skupek funkcij oz. postavljeno ogrodje, ki močno olajša (ali pa oteži :O) sam razvoj aplikacij.

Lahko bi rekli, da se na frameworku zgradi CMS.

preem ::

pa saj ne da bi bil PHP neprimeren za take projekte, saj obstaja en kup visoko prometnih strani narejenih v PHPju, ampak vseeno, bi se jaz lotil take stvari v drugem jeziku. npr. zadnje čase veliko delamo v pythonu, z uporabo Django frameworka - super zadeva. imaš pa tukaj še ruby ter ruby on rails, ali pa kak webpy je tudi popularen za tako velike strani. no, seveda odvisno od programerja(ev) ki ga(jih) imaš. vsako orodje je dobro za nekaj.

Macketina ::

Opcija je se Java.

V glavnem je odvisno od tega, kdo ti bo delal tehnicni del. IMO je to kljucno, da bojo stvari delale + da bo vkljucena modularnost in razsirljivost ob neki kvaliteti storitve.

hruske ::

Podobno kot je rekel Sergio.

1) Delaš toliko, da ti stran skoz vozi trenutno število uporabnikov.
2) Programiraš v tistem programskem jeziku, ki ti je najbližje. Splača se ti izbrat kak framework, ki te ne omejuje preveč, da nisi potem ujet v njegove omejitve. Kar se tiče hitrosti boš vedno imel optimizacije, ki bojo specifične za tvojo aplikacijo.
3) Pazit moraš, da dovolj lepo oz. čisto programiraš, da se ti kasneje ne začnejo iz kode valit okostnjaki, ko hočeš kaj novega dodat.
4) Skrbiš, da so tisti uporabniki, ki jih imaš, čimbolj zadovoljni.
Rad imam tole državico. <3

Jan ::

Super. Hvala za toliko dobrih nasvetov.

Ideja imam še, da bi se backend CMS sistem pripravil z uporabo EXTjs. Tako bi bila boljša odzivnost backenda. Na frontendu pa bi torej uporabili custom LAMP + Codeigniter.

Kakšno konfiguracijo strežnikov naj torej navedem v zagonskem elaboratu?

Ali naj MySQL ločim in postavim tri strežnike (front PHP, back EXT, db MySQL) ali je bolje kakšna drugačna kombinacija? Morda MySQL na frontend in backend strežniku in vsakih N minut replikacija na iz backend baze na frontend MySQL bazo?

Gandalfar ::

Cim manj. Preden bos dosegel taksen obisk bosta minili 2 leti. Don't overengineer it.

SeTAr ::

Vsekakor pa ti bo pravilno skonfiguriran squid zelo pomagal ob nenadnih špicah.

gregy ::

hmm .. a boste sesuli 24ur, da se toliko pripravljate? :) (mal heca mora biti v teh težkih recesijskih časih)
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX<br />
Vstopnice.com so moja strast ...

Jan ::

heh, mokre sanje vsakega uredništva pri nas... >:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Framework

Oddelek: Izdelava spletišč
212511 (1051) techfreak :)
»

Spletno gostovanje v oblaku - hitrost najbolj pomembna

Oddelek: Izdelava spletišč
193110 (2677) illion
»

Izšel PHP 5.5

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
114937 (3627) technolog
»

Časovna banka

Oddelek: Izdelava spletišč
131958 (1389) MrBrdo
»

Izdelava gui obrazca za vnos in iskanje podatkov

Oddelek: Izdelava spletišč
61523 (1387) Ales

Več podobnih tem