» »

Gostoljubje naših sosedov Hrvatov

Gostoljubje naših sosedov Hrvatov

jype ::

ahac> Zakaj bi to delal?

Po pravici povedano - jaz ne verjamem, da to delajo. Po moje je to baba rekla baba kazala.

kozjakovec ::

V bistvu sem do sedaj vse dopuste preživel na hrvaški obali pa lahko rečem ,da nisem imel nobenih problemov.Zadnjih 5 let smo dopustovali v privatnih apatmajih(vse sem našel preko interneta)in lahko rečem da smo bili s prijaznostjo,udobjem ter čistočo zadovolni(za vse lastnike lahko rečem ,da so bili delovni in pošteni ljudje).Cena pa je vsako leto nekoliko višja(a pri nas pa ni?).Seveda pa smo se obnašali normalno,ne pa kot nekateri,ko se jim na dopustu vse utrga.Torej dokler bom deležen normalnega obnašanja,bomo hodili dol,če pa tega ne bo pa se da počitnice tudi drugače preživet.Sicer pa obstaja možnost,da si zaradi krize ,v prihodne "klasičnega" dopusta mogoče sploh ne bomo mogli privočit.

Zgodovina sprememb…

crniangeo ::

evo sem ravno z dopusta s hrvaške obale.

Avtoceste - neverjetno - niti enkrat nobenega dela na cestah?!?! Konstantna hitrost 130 km/h razen na odsekih kjer je velika nevarnost burje (sveti rok itd)

Domačini - nobenih problemov, clo zajebavali smo se like non stop :)

Morje fantastično

Vreme pa v kurcu :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Buggy ::

crniangeo: lepo slisati :)
BTW: "morje fantastico" ...a nima 20 stopinj?

Mipe ::

V Sibiriji plavajo v ledenih vodi.

Buggy ::

mogoce off topic: koliko od vas je vceraj izobesilo drzavno zastavo? Morda se bolje...koliko jih ve zakaj smo bili vceraj doma?

Utk ::

ahac> Zakaj bi to delal?

Po pravici povedano - jaz ne verjamem, da to delajo. Po moje je to baba rekla baba kazala.

Fantje, zberite 3 hrvaške telefonske, kjer se jim je to zgodilo, pa naj se jype prepriča in nam poroča. Jaz sem tudi to slišal, da so skenslali neko družino, ki hodi tam najmanj 5 let, neodvisno od tega foruma, samo številke ne morem dobit.

Karaya 52 ::

Nekateri si zatiskajo oči. Medtem ko nas Sanader vabi na dopust, njihova vojaška letala vdirajo v slovenski zračni prostor.

Looooooka ::

Se nisem dozivel niti enega dopusta na Hrvaskem(s kolegi in kolegicami), da se ne bi najdel najmanj 1 kreten, ki isce probleme...in jih potem vedno eskalira samo zato, ker smo iz Slovenije.
To ze dost pove o dopustu na Hrvaskem.Recimo...takih problemov v Grciji ni nikoli.In tam mas ZELO pijane angleze.
Pa tud v Sloveniji se nisem videl nobenga slovenca, da bi si vzel cas in zacel prepir s hrvaskimi turisti.Se posebej ce pride do nesporazuma in se ti oseba vec kot ocitno opravici.
Tko da primerjat hrvasko gostoljubje s slovenskim...vsaj kar se tice lokalcev med pomojem 18-30 letom...je cist neprimerljivo.
Gostinci so v obeh drzavah vredu...no razen teh par izjem, ki so letos zavrnili slovence.
Ampak ce resno gledam njihovo ponudbo...ceno in zraven pristejem probleme...potem je Grcija boljsa izbira.Klinc k se vsem kolegom ne da v Grcijo lezt... ;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Brane2 ::

mogoce off topic: koliko od vas je vceraj izobesilo drzavno zastavo? Morda se bolje...koliko jih ve zakaj smo bili vceraj doma?



Ravno v to debato sva se zapletla z nekim "branilcem domovine" na dnevnik.si, pa mi ni znal najt enega dobrega razloga, zakaj se je šel streljat. Na koncu je ugotovil, da je blo vse skupaj za tiste pri koritu.

In če to velja, potem so najbrž tudi vseo ostalo pripravili za tiste pri koritu, domnevam.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Buggy ::

Brane2: ja pravilno sta ugotovila...slo se je za tiste "pri koritu" in hvalezen sem da so bili tisti tam pravi cas z pravo motivacijo.

Nekaj takega, morda potencirano a vseeno v ideoloskih nacelih, kot se je slo za "biti pri koritu" leta 41.

Pri meni je vceraj vihrala na balkonu morda zastava najvecjega formata...prvic letos, ker sem resnicno cutil da jo moram postaviti na vpogled.

Brane2 ::

Meni pa recimo ni jasno,, za kaj si hvaležen.

Če bi moral postaviti katero zastavo, potem je to zastava EU, saj sedaj smo člani nove federacije- SFR EU.
Ravno tako, kot smo bili nekoč SFR J.

Kje je torej razlog ravno za republiško zastavo in zakaj ta hvaležnost ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Buggy ::

Brane2: tisti cas smo se oddvajali od bivsih J republik s katerimi nismo videli vec skupne prihodnosti...marsikdo je to akcijo placal z zivlejnjem, se vec nas je bilo, ki smo imeli takrat starse na "fronti" in kakor se ti zdijo stvari samoumevne, bi lahko sam, tisti cas izgubil oba starsa (bila sta aktiva policista kamor so z grnatami streljali iz vojasnice). Zame je in bo to zadosten razlog da sem ponosen, ker smo dobili ta cas svojo drzavo, predvsem zato ker smo za razliko prej koncno nehali biti "ovce" in smo se postavili za svoj prav.

Ce temu ti ne stejs zaslug tudi prav...imamo tudi take "slovence" (posebaj so glasni na raznih oddajah tipa Svet)...skratka, drugo leto gre zastava s ponosom zopet na balkon, pa ceprav je smesno velika...skoraj polovico moje hise ki sem jo naredil :)

EU (kakor tudi NATO)...pa do referenduma ni bila alphaprime tistega casa...upam da razumes poanto praznika?

Brane2 ::

Zanimivo.

Z bivšimi republikami "nismo videli skupne prihodnosti".

Zato smo:

-izvedli praktično nasilno odcepitev
- preostanek YU poslali efektivno u 3PM

Ampak zakaj po vsem tem rinemo nazaj ? A ni to debilno, da nekomu najprej "je*eš sve po spisku", nato pa si "želiš gospodarskega sodelovanja" ?

Meni se recimo to zdi skrajno bedno recimo. Najprej rečeš "adijo čefurji", nato pa, ko vidiš da "pri Dunajski gospodi" pravzaaprav nisi kaj posebej zaželjen v smislu trgovine, prideš skrajno priliznjeno nazaj in pač poskušaš tam prodajat svojo robo ?

Če prihodnosti na "balkanu nismo videli" takrat, zakaj jo kar naenkrat vidimo sedaj, ko nas folk žive ne more ?

In če streljanje samo zase in izpostavljanje nevarnosti uporavičuje cilj, ki ga je zato treba spoštovati, imam znanca, ki je poskušal oropati varovani avto za prevoz denarja, zato je pograbil za pištolo in se s kolegom odpravil na ulice in se "izpostavil nevarnosti".
Pa me nekako ne vleče, da bi ga spoštoval zato ker so mu pač nekoč švigale krogle okrog ušes.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Brane2 ::


EU (kakor tudi NATO)...pa do referenduma ni bila alphaprime tistega casa...upam da razumes poanto praznika?


Seveda je. V taki ali drugačni obliki.

Poleg tega, mi lahko razložiš, kako smo od "Slovenija je naša dežela"- kar odslikava želje "pravratnikov" na tak ali drugačen način- od "Imejmo svojo državo" do "čefurji ven" in vsega vmes.

Če se spomniš, takrat so nam šli v nos bosanci, ki so delali v gradbenih podjetjih, papirnicah itd. Pa srbohrvaščina kot jezik seveda tudi.


Se pravi, zgodi se revolucija. Smo se znebili "čefurjev" ?
Kje pa ! Izkaže se, da so bili tisti stari "čefurji" v bistvu blažev žegen- samo folk, ki je opravljel svoje delo, ki ga nihotel nihče drug.
Dobili smo pa šitload kakovostnih ciganov iz Romunije s pripadajočim kriminalom, Italijane, nemce,angleže in ostale, ki pridno kupujejo zemljo in dobrine itd.
Ne samo,da se nismo znebili čefurjev, pridelali smo si "izbrisane", pa še kaj.

Aja, jezik. Ne samo, da cirilica "gate trga" na teh prostorih, dobili smo tudi drugi uradni jezik EU ( angleščina ) pa seveda ostali so jeziki manjšin. Pa še kup drugih jezikov, ki jih uporabljamo v EU.

Kje je ta orgazmična sprememba na bolje za katero ste se borili?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

zee ::

To, da grem lahko kamorkoli po Evropi brez cakanja v koloni in sumnicavega pogleda carinika na tuji meji.

Da imam denar, ki je celo nekaj vreden.

Dve zadevi, ki sta mi osebno zelo vsec od SFR EU.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Brane2 ::

To bi zlahka tudi v YU. YU bi bila brez težav sprejeta v EU. NE samo to, še veliko pred Slovenijo- verjetno kar prva.

Sploh pa, kot je predhodnik omenil, v času streljanja še ni bilo govora o EU.
Bolj je šlo za nekakšen zahodni koncept. Kar v okvirih YU sploh ni bilo problematično.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Brane2> To bi zlahka tudi v YU. YU bi bila brez težav sprejeta v EU. NE samo to, še veliko pred Slovenijo- verjetno kar prva.

Z Miloševićem in Markovićem - nikakor. Tisti pri koritu so bili v Jugoslaviji precej bolj maligni, kot so tile pri nas.

Buggy> koliko od vas je vceraj izobesilo drzavno zastavo? Morda se bolje...koliko jih ve zakaj smo bili vceraj doma?

Zastav pri nas ni bilo prav mnogo. Ljudje so, hm, kako primerno, da se ne spomnim slovenske besede - disillusioned.

Karaya 52> Medtem ko nas Sanader vabi na dopust, njihova vojaška letala vdirajo v slovenski zračni prostor.

Če majo pa prehitra, da bi lahko obrnila v njihovem zračnem prostoru. Saj če bi mi kupili vrhunska vojaška letala bi imeli enak problem. Mimogrede, glede na to, da so Italijani zadolženi za obrambo našega zračnega prostora, me nič ne čudi, da si Hrvaška lahko privošči kaj takega, gre pa to seveda predvsem njim v škodo, nam pa praktično nič.

Karaya 52 ::

Brane2> Če bi moral postaviti katero zastavo, potem je to zastava EU, saj sedaj smo člani nove federacije- SFR EU.
Ravno tako, kot smo bili nekoč SFR J.

Brane2> -izvedli praktično nasilno odcepitev
- preostanek YU poslali efektivno u 3PM

Kakšen revanšističen bluz. EU ni federacija ki jo vodi vojška hunta in sprijena srbska mentaliteta. Miloševič je imel isto taktiko in naprtil krvido za razpad Jugoslavije ter srbske mesarske pohode na Slovenijo. Takšnega podcenjujočega odnosa do Slovenije pa mi res ni potrebno trpet na slovenskem forumu.

jype> Če majo pa prehitra, da bi lahko obrnila v njihovem zračnem prostoru. Saj če bi mi kupili vrhunska vojaška letala bi imeli enak problem.

Verjetno gre za šalo, ker letalo s hitrostjo mach 1 lahko za šalo kroži nad letališčem. Sploh če so spremljali potniško letalo ki na tisti poziciji ni letelo z več kot 05M.

Mipe ::

Pri hitrosti enega Macha letalo leti 1205 km/h, kar je 340 m/s. Pri tej hitrosti poln obrat morda traja 20 sekund (samo predvidevam). V najslabšem primeru, če začnejo obračati takoj, ko prečkajo mejo, vdrejo največ 5-6km v notranjost Slovenije.

Ne, letala imajo več kot dovolj prostora za obračanje na Hrvaškem. Gre za preserevanje Hrvaških pilotov oz. letalstva, ki se jim ne ljubi delat ovinkov okrog Slovenije in dobro vedo, da Slovenija pač ne ukrepa v tej smeri.

680x0 ::

Dnevnopolitični dogodki ne spreminjajo mojega pogleda na dopustovanje. Me pa pri Hrvatih motita 2 stvari, ki sem jim (bil) priča med rednim dopustovanjem na njihovi obali. Ožji sorodniki imajo v lepi njihovi namreč pavšal in sem tam praktično vsako leto.

1.) Kljub temu, da je v kempu vsaj 30 do 40% odstotkov Slovencev so raznorazna opozorila napisana v vseh jezikih, od madžarščine do češčine, le v slovenščini ne.

2.) Pred prikolico stoji tenda z nekaj enostavnega pohištva, ki ga človek pač potrebuje če na morju preživi več mesecev. No, letos sem v svojem karavanu peljal nov modroc in nekaj malenkosti. Hrvati so naju na meji ocarinili za skoraj €100 za predmete, ki bi konec poletja tako ali tako romali nazaj v Slovenijo. Začasni uvoz ni mogoč, saj mora predmet državo zapustiti istočasno z lastnikom (ne pride v poštev, če tekom poletja 15x vztopaš in izstopaš iz države), poleg tega ta predmet po zakonu lahko uporablja le lastnik, torej če bi me npr. zasačili, da na začasno uvoženem modrocu spi moj kolega, bi storil carinski prekršek.
Bilo bi zelo zanimivo, če bi od hrvatov zahtevali, da začasno uvažajo njihove smuči, kadar hodijo na smučarski oddih, še bolj zabavno bi pa bilo, če bi naši carinski inšptektorji v Kranjski Gori npr. oprezali za Hrvati, ki bi svoje začasno uvožene smuči posodili kakemu kolegu. Takrat pa hop po njih in kazen za carinski prekršek?

Brane2 ::

Z Miloševićem in Markovićem - nikakor. Tisti pri koritu so bili v Jugoslaviji precej bolj maligni, kot so tile pri nas.


Kar se Miloševića tiče, vsaj odkrita dokumentacija in Haaško sojenje ne potrjujeta tega. Pravzraprav je od cele burje na sojenju ostal le prdec.

KAr se Antea Markovića tiče, kaj hudiča naj bi bilo narobe z njim ?

Kakšen revanšističen bluz. EU ni federacija ki jo vodi vojška hunta in sprijena srbska mentaliteta. Miloševič je imel isto taktiko in naprtil krvido za razpad Jugoslavije ter srbske mesarske pohode na Slovenijo. Takšnega podcenjujočega odnosa do Slovenije pa mi res ni potrebno trpet na slovenskem forumu.


Potem pa kar na dan z dejstvi, prosim. KAr se krivde Slovenije za razpad YU tiče, mogoče pa ni bil Milošević edini, ki je tako videl stvari ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Ja, in preden se usuje "domoljubni" flamefest, še par opazk.

Res je, da nisem bil za odcepitev, vendar nimam pretiranih problemov živet s tem. Ni pa treba, da mi je stvar všeč ali da tega ne rečem, seveda.

Tudi ne vleče me nazaj v YU. Pravzaprav, tam ne vidim več nič zase- kdo bi silil nazaj v hišo, ki je pogorela do tal ?

Hecno se mi zdi to splošno trepljanje in čestitke za "zasluge", ki jih vsaj jaz, ne vidim, pa če se še tako trudim.

Pa tole vpeljevanje SLO na YU trge se mi zdi totally hillarious. Sedaj silimo tja, kjer nas žive ne morejo.
Se nikomur drugemu ne zdi vredno vprašati naše Mulle "Ej, zakaj pa to ?"

Za razliko od njih jaz ne hodim kaj dosti po preostanku Balkana. Na Hrvaško sploh ne, v SR, kjer imam del sorodnikov, tudi ne, ostanek pa je še manj zanimiv. Torej ne gre za to, da bi imel jaz kake konkretne interese tam.
On the journey of life, I chose the psycho path.

ahac ::

KAr se krivde Slovenije za razpad YU tiče, mogoče pa ni bil Milošević edini, ki je tako videl stvari ?


Uh, mormo bit pa res pomembni, da so se še leta po tistem, ko nas ni blo več v Jugoslaviji, oni še vedno med sabo klal.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

jype ::

Brane2> Kar se Antea Markovića tiče, kaj hudiča naj bi bilo narobe z njim ?

Ni točno vedel, kaj počne. Inflacije mu ni uspelo zajeziti. Njegovi ukrepi se pač niso smeli preveč približati ukrepom "zahodnega bloka", da ne bi zgledalo, kot da je gnil kapitalist.

To je bilo narobe.

Brane2 ::

Brane2> Kar se Antea Markovića tiče, kaj hudiča naj bi bilo narobe z njim ?

Ni točno vedel, kaj počne. Inflacije mu ni uspelo zajeziti. Njegovi ukrepi se pač niso smeli preveč približati ukrepom "zahodnega bloka", da ne bi zgledalo, kot da je gnil kapitalist.

To je bilo narobe.


če ne bi bilo ene "malenkosti". "Konvertibilni dinar" so potihem potopile republike, tokrat mislim da je šlo predvsem za Slovenijo in Hrvaško, ki sta iz njega financirali svoje priprave na vojno.
Ravno tako kot osamosvojitvene zgodbe o "kovčkih denarja" so bile njihove predhodnice iz časa dinarja.

Sicer pa Marković ni uvedel praktično ničesar, česar bi bilo po osamosvojitvi sram kogarkoli od nejgovih naslednikov tu.

Še več, ravno te dni je doborodošel gost vsepovsod, tudi tam, kjer so iz njega pred leti delali karikaturo.

Ravno on lahko iz prve roke reče, da vodstva NISO HOTELA, da bi dinar kdajkoli zaplaval.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

Brane2> če ne bi bilo ene "malenkosti". "Konvertibilni dinar" so potihem potopile republike, tokrat mislim da je šlo predvsem za Slovenijo in Hrvaško, ki sta iz njega financirali svoje priprave na vojno.

Lej, ne moreš se jit neke resne debate, vmes pa rečt "leteči medvedki so sabotirali transsibirsko železnico".

To pač ne drži, da sta Slovenija in Hrvaška "potihem potopili" "konvertibilni dinar" s pripravami na vojno. Potopil se je zaradi naraščajoče inflacije, ki je bila očitna posledica tega, da je v Sloveniji in na Hrvaškem biznis cvetel, po preostanku Jugoslavije pa bolj ali manj propadal.

Mipe ::

Brane2> Kar se Antea Markovića tiče, kaj hudiča naj bi bilo narobe z njim ?

Ni točno vedel, kaj počne. Inflacije mu ni uspelo zajeziti. Njegovi ukrepi se pač niso smeli preveč približati ukrepom "zahodnega bloka", da ne bi zgledalo, kot da je gnil kapitalist.

To je bilo narobe.

Pa poglej, kam je prišel gnili kapitalizem... Maddoff, Ponzi & Co. so nam prinesli recesijo na pladnju.

Utk ::

Recesijo v kateri tudi brezposelni Srbi, ki so bli proti osamosvojitvi, v Sloveniji živijo bolje, kot so prej s službami.

karafeka ::

Brane2> Konvertibilni dinar" so potihem potopile republike, tokrat mislim da je šlo predvsem za Slovenijo in Hrvaško, ki sta iz njega financirali svoje priprave na vojno.


off: Seveda, na veliko smo kupovali tanke in letala za obrambo...
Me prav zanima, koliko financiranja je šlo v štale kmetov, ki so skrivali granate in kalašnikove.

on:
Nekaj o hrvaškem gostoljubju iz prve roke:
peljem skozi naselje, tempomat na 50km/h. Pa ni vrag, da skoči iz sence hrvaški policaj. Pokaže, da tist svoj kvazi radar, pa piše gor 68. Idiot hrvaški.

Karaya 52 ::

Slovenija je kvečjemu odprla pokrov greznice, ki so jo zapakirali v bratstvo in enotnost. Iz tega vidika so nam lahko kvečjemu hvaležni, ker tudi največji Jugo nostalgiki si morajo priznati, da je bilo to bratstvo tempirana bomba. Eksperiment ki je bil zelo ambiciozen je popolnoma propadel.

Kar se mene tiče bi lahko živel tudi v državi s slabimi storitvami in nizkim BDP - dokler je slovenščina uradni jezik.

aljazh ::

Kar se mene tiče bi lahko živel tudi v državi s slabimi storitvami in nizkim BDP - dokler je slovenščina uradni jezik.

Jaz pa sem pripravljen takoj zamenjati jezik, če zaradi tega dobim boljše storitve in višji BDP.
Zato tudi nisem izobesil zastave. Ker osebno pojmujem državo kot servis, ki (žal precej drago in večkrat neučinkovito) zagotavlja framework za delovanje družbe ter določene storitve. Ne pa kot nekaj, do česar bi moral gojiti patriotska ali bognedaj nacionalistična čustva.

jype ::

Karaya 52> Kar se mene tiče bi lahko živel tudi v državi s slabimi storitvami in nizkim BDP - dokler je slovenščina uradni jezik.

Ne verjamem ti.

Slovenija je šla stran predvsem zaradi standarda. Zaradi kofeta v Avstriji, če hočeš. Povod je bil res bolj kulturno-politične narave, vzrok za udeležbo in jasen mandat na plebiscitu pa je bil, kot je vedno, ekonomski.

Brane2 ::

Recesijo v kateri tudi brezposelni Srbi, ki so bli proti osamosvojitvi, v Sloveniji živijo bolje, kot so prej s službami.


Mhnogi zaposleni Srbi pa bistveno slabše. Tudi mnogi Srbi v penziji recimo.
Tudi ne vem, če lahko najdešđ kje kak solidni vzorec za svojo trditev.
Rad bi videl ta primer, ki sedaj živi bolje kot prej s službo.
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

No, to je po moje floskula, dejstvo pa je, da imajo Srbi pri nas zdaj bistveno več priložnosti, kot so jih imeli kadarkoli prej (in seveda več kot jih imajo doma - zato jih pa toliko pride sem zganjat biznis).

Brane2 ::

Lej, ne moreš se jit neke resne debate, vmes pa rečt "leteči medvedki so sabotirali transsibirsko železnico".


Mnoge zveri v tej zgodbi so začele kariero kot "plišasti medvedki". Pa se je pozneje izkazala njihova prava narava.

Pa to s konvertibilnim dinarjem ni na mojem zelniku zrastlo.
Je prišlo z veliko strani, tudi slovenske in hrvaške.

No, pustimo stvari še nekaj časa, da se tudi to razplete.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pšenični ::

"Če prihodnosti na "balkanu nismo videli" takrat, zakaj jo kar naenkrat vidimo sedaj, ko nas folk žive ne more ?"

Zato ker smo imeli ob osamosvojitvi petkrat predimenzionirano industrijo ob upoštevanju tega kolikor smo prodali v Sloveniji in na tujem zahodnem trgu brez ostalih republik. Res smo plačevali ogromno v skupno blagajno, vendar smo tudi vse prodali na naš skupni Jugoslovanski trg. Tako je Slovenska industrija doživela hiter razvoj. Ta razvoj se je ustavil z osamosvojitvijo, saj smo kar naenkrat izgubili nezahteven trg, ki je dobro poznal naše blagovne znamke, npr. Muro. Takrat je propadlo ogromno podjetij, število brezposelnih pa je naraslo na skoraj 140.000. Oblast je to rešila tako da je veliko ljudi spravila v penzion po domače rečeno. Takrat smo imeli okoli 360.00 upokojencev. Danes jih je tudi na ta račun precej več. Sistem pa postaja neobvladljiv. Potrebno je še omeniti, da so se nekatera podjetja kljub vsemu prebila na zahtevne trge.

Ko sem že omenil Muro, naj povem, da bo sigurno propadla, ostalo od nje pa bo bore malo, lahko tam do 400 delavcev ali pa še to ne, saj če se spomnimo propada IUV ja, država ni imela niti 1.5 milijona evrov, da bi v omenjenem podjetju zagnala proizvodnjo. Pa je bila lastnik podjetja. Posredno.

Tudi Mura je (bo) v bistvu propadla delno zaradi neuspešnega trženja svoje blagovne znamke na zahodu. Mura je danes vreča brez dna, tako kot je bil tudi IUV d.d., MIP, Steklarna nova itd. Čeprav se govori, da se je Slovenska industrija uspešno integrirala v zahodno gospodarstvo, je sedanja kriza pokazala, da temu ni tako. Samo poglejte kako je Simens odšel iz Maribora.

Dejstvo je, da se nekateri trgi, vzhodnoevropski dobesedno sesedajo. Tam npr. dosti proda Gorenje. Situacija je npr. v Ukrajini tako kritična, da delavce najraje podjetja izplačujejo kar na roko, saj imajo večina blokiran račun. Mislim da s svojimi cenami Gorenje tam nima kaj iskati. In kam sedaj?

Na trge, ki smo jih nekoč z lahkoto obvladovali. Samo vprašanje kaj bo iz tega. Brane je napisal da nas tam folk žive ne more. To bi kar držalo. Pa tudi če ne bi, se situacija tudi v naših bivših republikah hitro slabša, saj si še niso opomogle od vojne. Razlog za odcepitev je bil Ekonomski, tako sem takrat tudi jaz razmišljal, pa vendar se postavlja vprašanje, ali je to res. Resda Slovenci bolje živimo, ampak po moje na račun kreditov, ki jih je skupaj z tajkunskumi že okoli 40 milijard evrov. To ja okoli 80 milijard mark - takratnih. Ko pomislim na to, da bo omenjeno vsoto potrebno vrniti, se sprašujem če nas tisti prej omenjen Avstrijski kaffe, ne bo predrago stal. Dolžen se še odgovor na vprašanje, kakšen je bil razlog za odcepitev? Če pogledamo, kaj se zadnje čase dogaja pri nas, se ne morem znebiti občutka, da zato, da se je določena garnitura povzpela še bolj na vrh in nagrabila ogromno premoženja na eni strani, na drugi strani pa naredila še ogromno škodo z krediti, ki jih ne more vrniti. Vse pod pretvezo spremembo sistema, ki bi se lahko oziroma bi se zamenjal lahko tud drugače, kot se je. Iz tega sledi čisto logično sklepanje, da vlada ni pomagala podjetjem in jim ne pomaga zaradi tega ker preprosto ni denarja. Kaj sledi v primeru, ko se naše obveznice s katerimi se letos neprestano zadolžujemo ne bodo več prodajale, to je dobro vprašanje.

Če bi imeli npr. dobre odnose s Srbijo, ki je naše izdelke dobesedno požirala, bi bilo danes dosti lažje, ampak ne, mi nismo npr. dajali prednost gospodarskemu sodelovanju, ampak politiki, ki Srbiji ni bila naklonjena. Sedaj bi pa prodajali na njeno tržišče, ko ga krvavo potrebujemo. Kosovo smo pa priznali med prvimi. Prav tako zaostrovanje odnosov s Hrvaško v tem času ni v našem gospodarskem interesu. Hrvatov je 4 milijone. Niso dosti za nami s svojim standardom. Torej imajo denar za kupovanje naših izdelkov. Poleg tega imajo na milijone turistov, ki lahko kupujejo naše izdelke, zato se mi zdi Pahorjeva poteza v tem času, popolnoma zgrešena.

Prihodnost na Bakanu vidimo zaradi gospodarskih koristi. Malce naivno pa je pričakovati, da bodo glede na naše nenačelne odnose kar takoj vzpostavljene vezi, ki bodo prinesle tako željene trdne gospodarske povezave, ki bi našo zaradi krize v bistvu spet predimenzionirano industrijo spravile na zeleno vejo. Tako so pred Slovenijo težki časi, saj kar 70% svojih prihodkov ustvarimo na tujih trgih. Pač račun za našo nenačelnost bo kmalu izstavljen.

Okapi ::

To je bilo narobe.

Marković je imel samo to smolo, da so ga sabotirali vsi, Slovenci, Hrvati in Srbi, ker ni bilo v nikogaršnjem interesu, da njegove reforme uspejo. To so si res želeli samo Bosanci in Makedonci, ampak ti niso bilo faktorji, ki bi lahko na karkoli vplivali.

O.

balkanec ::

da ga ne boste prevec popljuvali

takega cloveka bi jest imel v Sloveniji ali ga ne zovu

pa se tole
Ti si ziher pozigalec !!!

fosil ::

Če prihodnosti na "balkanu nismo videli" takrat, zakaj jo kar naenkrat vidimo sedaj, ko nas folk žive ne more ?

Razlika je ali moraš ti z nekom skupaj živet, ali pa samo sodeluješ z njim, ali pa greš tja mal na obisk.

Če dam en drug primer. Dokler živiš skupaj s starši v isti hiši/stanovanju si greste bolj ali manj na živce. Ko se odseliš na svoje, pa z veseljem prideš na kakšen obisk ali nedeljsko kosilo.
Tako je!

krneki0001 ::

Da ni obiska na Hrvaškem je BS, ker majo vse polno.


Evo nazaj iz hrvaške, kjer sem preživel 3 lepe dneve. Na hrvaškem res ni vse polno. Mah kurc, prazno je vse. Koderkoli dobiš apartma, v kampih je vse prazno, je pa dost italjanov, čehov, slovakov in poljakov. Največ je čehov, potem pa že sledijo italjani. Bilo je par problemčkov, ne s policaji, ne z kelnarjki in kelnarcami, na splošno ne s hrvati, ki so zelo zelo prijazni, ker vedo, da je to njihov kruh, probleme sem imel namreč s prepotentnim POLJAKOM.
Na parkirišču mu niso bili všeč avtomobili, ki so bili ali dražji ali boljši od njegovega (ford mondeo) in je potem na vsakemu probal narest nekaj škode, enim je odlomil antene, drugim spustil gume, rajse po laku in podobno. Nama je na srečo samo ukradel kovinske kapce za ventilčke. Drugim je naredil kr dost več škode. (mogoče je bil to le začetek, pa ga je kdo pregnal)

Zgodovina sprememb…

YaN-cH ::

In kako veš da je bil Poljak?

p.s. Tebi nebivedu se pa zmeri nekaj dogaja. :)

krneki0001 ::

Kako vem, po tablicah na avtu - imel je poljsko tablico. Mogoče to ni dost?

Pa če bi bil hrvat, potem najbrž nebi razbijal tudi hrvaških avtomobilov - največ jih je namreč nstradalo ravno hrvaških.

Zgodovina sprememb…

YaN-cH ::

Ne namigujem da bi moru bit Hrvat, samo iz tvojega posta se ne glih dobro razbere zakaj glih Poljak. Predvidevam da si ga videl v živo pri delu.

Pšenični ::

"Pa če bi bil hrvat, potem najbrž nebi razbijal tudi hrvaških avtomobilov - največ jih je namreč nstradalo ravno hrvaških."

Kaj pa če je bil tisti v Poljskem avtu Zlovenec, kot nas imenujejo.

krneki0001 ::

Ne namigujem da bi moru bit Hrvat, samo iz tvojega posta se ne glih dobro razbere zakaj glih Poljak. Predvidevam da si ga videl v živo pri delu.


Sej sem napisal, da sem ga dobil, ko mi je pokrovčke ventilčkov kradel, pa jo je poduhal s svojim fordom s poljskimi registracijami.

Upam, da so ga potem policaji dobil, ker sem pač prijavil, kaj sem videl in da je delal škodo.

solatko ::

nebivedu - Sej nas ne boš prepričal, zdej pa povej en pameten razlog, zakaj bi se ti glih na ventilčke spravu.
Še vedno je resnica to, da je Hrvaška edina turistična destinacija na svetu, kjer lahko brez razloga dobiš po buči, samo zato ker si SLOVENEC. Če misliš, da se to lahko zgodi še v kakšni drugi TURISTIČNI državi, to napiši. Če se ne znaš prav obnašat, je normalno, da povsod, tudi doma izzivaš bunke, zato ker si Slovenec (zadosti so avtomobilske tablice ali potni list), pa si lahko tepen ali še kaj hujšega samo v "lipi naši".
Daj prepričaj me v nasprotno.

YaN-cH ::

Jaz pa vrjamem da se ti spravijo na kake fensi pokrovče, ker so jih tud meni že vkradli.
Če imaš srečo lahko tudi v Trstu doživiš neprijetne izkušne samo zato ker si Slovenec, samo prave pacijente je treba srečat.

solatko ::

YaN-cH - Trst ni turistična destinacija - na smučanju v I in na dopustovanju do Sicilije, pa se ti zato ker si Slovenec ne bo nič zgodilo - vsi vemo, da v Trstu in ostalih krajih ob meji, delajo pizdarije fašisti.

jype ::

Jah, Benetke pa so turistična destinacija, pa majo tut tam fašiste.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

problem?! SLOVENIJA - HRVAŠKA

Oddelek: Loža
142039 (1292) Keyser Soze
»

komu verjamete? hrvatom ali slovencem? (incident na morju) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
524642 (3529) Daedalus
»

Ljudje na Hrvaškem (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
536153 (4464) kolesar
»

Kaj je s temi Hrvati???... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
707494 (5485) link_up
»

Hrvaška enostransko razglasila mejo na morju

Oddelek: Problemi človeštva
372792 (1996) boyan64

Več podobnih tem