» »

Sodobna oblast?

Sodobna oblast?

NorK ::

Kakšna naj bi bila sodobna oblast? Vedno večkrat zasledim pojme Open Government, transparentnost, participacija, sodelovanje. Barack Obama pa je omenjen kot nosilec novih časov. Primer, da ta trditev ni čisto iz trte zvita pa je lahko stran http://www.recovery.gov/. Za dogajanje v evropskem parlamentu smo dobili http://www.epvote.eu/. Imamo kaj podobnega oziroma sorodnega tudi v Sloveniji? Na državnem ali lokalnem nivoju. http://evem.si/, davčna napoved,...
Spletne strani ministrstev so itak katastrofa za katero se je verjetno odštelo mnogo preveč denarja.


  1. Je slovenska politika dovolj zrela za večjo transparentnost?

  2. Kakšne strategije na tem področju ima država? (npr. glede E-uprave - ki bi gotovo lahko bila boljša)

  3. So te strategije sploh ustrezne za današnji čas?

  4. Kaj bi bilo potrebno narediti na tem področju? Ne le v Sloveniji, ampak tudi v EU in svetu.


Kako bi po vaše morala izgledati ponudba oblasti? Kaj želite, pričakujete, zahtevate od glavnih? Jaz na primer to, da sprejmejo načela, ki so našteta na http://wiki.opengovdata.org/index.php/O... Pustimo to, da je trenutno kriza in ni denarja za razvoj takih zadev. Predpostavimo, da je denarja ogromno, da so ljudje na položajih zainteresirani za te stvari in jih tudi aktivno podpirajo ter uporabljajo.

Gandalfar ::

Je slovenska politika dovolj zrela za večjo transparentnost?


Transparentnost cesa? :)

Predlagam da si izberes en del in se zacnes delat na tem. Tko na siroko in splosno je pa pomojem nekonstruktivno.

NorK ::

Transparentnost svojega delovanja. Da ponudijo še več informacij. To pa je verjetno najbolj enostavno izvesti ravno na internetu.

Naj bo na začetku bolj na široko, ker tudi sam nimam kaj dosti pojma o Open Government in podobnem, me pa pač zanima. Se pa seveda usmerimo predvsem na internet in to kaj bi lahko dobili tu.

Še ena morda zanimiva stran: http://www.opencongress.org/

V Sloveniji imamo http://www.e-demokracija.si/ ki ni od države, ampak delo prostovoljcev. Poleg te pa še http://www.e-participacija.si/ od Inštituta za ekologijo (v politiki?).

http://ibelieveinopen.ca/ - kako si nekateri v Kanadi predstavljajo, da bi oblast morala biti bolj pregledna.

Mipe ::

Ne mi o Obami, ta je samo lepša fasada za eno in isto staro politiko. 'Transparentnost' očitno pomeni olepševanje fasade, ki pa še vedno ni povsem transparentna. Samo pokažejo to, kar mislijo, da hočeš videti.

NorK ::

Bodi bolj konkreten. Itak tudi sam vem, da je transparentnost le lepa beseda, veliko stvari v ozadju pa ostaja skritih. Ampak - ali ni kljub temu bolje, če ti ponudijo več kot prej?

Mipe ::

Težko je biti navdušen nad transparentnostjo, ko se ti kratijo pravice. Poskusi biti invalidna brezposelna oseba. Pa poglej, če moreš.

NorK ::

Potem pa povej kako bi morala izgledati sodobna oblast. Kaj bi ti morala nuditi, česa ti ne bi smela početi, kako bi rad sodeloval oziroma posloval z njo?

Mipe ::

Za začetek bi bilo dovolj to, da bi dejansko naredila to, za kar se je zavezala. Vendar se oblast očitno prehitro menja, da bi nadaljevala delo svojih predhodnikov.

Vzemi podnapise na RTV na primer, sploh za najpomembnejše oddaje. Samo za ponovitve jih dajo, pa še te predvajajo ob enih blesavih urah, ko nihče ne gleda (beri: med delovnikom/poukom). Po zakonu imamo gluhi pravico do prilagojenih oddajah, vsaj kolikor vem. Saj poznate tisto 771/772? No, vse prevečkrat so me razočarali. V komunistični Jugi smo imeli podnapise v živo, dandanes pa kao da nimamo tehnologije...

O zaposlitvenih možnostih pa ne bom tratil časa ne prostora.

Kakšna bi morala biti sodobna oblast? Odgovorna. Naj opravi to, čemur se zaveže, če že mora med volitvami obljubljati, naj te obljube tudi izpolni. Stran s strankarsko politiko, vsi ljudje smo krvavi pod kožo, ta politika pa nas še bolj razdvaja. Oblast bi morala biti kot ura utečen urad, na katerega se lahko zanesemo, da bo ravnal korektno, ne pa da se bo kar naprej izmikal z enimi bednimi izgovori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

Tutankhamun ::

Da se bi dalo preko neta glasovat za politike. Kdor ne doseže določenih procentov, se lahko poslovi od politike :D. Me zanima kok bi jih ostal :P.
AMD Phenom QUAD 9950 Black Edition, 8GB

A. Smith ::

En ukrep, ki bi povzročil večjo transparentnost, je vsekakor da stranke nedvoumno dokumentirajo, od kod se financirajo. Remember, ko je prišel predlog v parlament, so ga glavne stranke (tako SD, kot SDS) gladko zavrnile.

Kdo od vas bi podprl javno kampanjo za uzakonjenje te obveze?

Če bi se izkazalo, da se s to zahtevo strinja večino naroda, bi podpisali zahtevo za referendum? Če ne, zakaj? Če bi tako leve, kot desne stranke temu do konca nasprotovale, bi bili zraven v množici, ki je prišla razfukat parlament? Ja/ne in zakaj?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Gandalfar ::

No kul. Znas to opisat v obliki konkretnih sprememb zakonodaje?

A. Smith ::

Samo ena replika, pa še ta mi odgovarja z vprašanjem :D

Mislim, da je bil obravnavani predlog zakona TALE.


Še vedno upam, da bo kdo odgovoril na zgornja vprašanja...
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Še članka iz Mladine: Klik, Klak.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

ABX ::

Nimam odgovora, vendar se strinjam z tem ki govoriš. :)

Ugotovit iz kje prihaja denar je prvi korak za rešit konflikt interesov.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

BALAST ::

Da se bi dalo preko neta glasovat za politike. Kdor ne doseže določenih procentov, se lahko poslovi od politike :D. Me zanima kok bi jih ostal :P.


Tudi sam si to želim, vendar bi bili zopet kmalu na politični sceni dobri PR-ovci, medijski mogotci, igralci in bi se skuhala še ena koruptivna politična tema glede glasovanja na spletu.

Pa še en zakon bi morali določit, da če se politiki z dokazi podkrepljeno zlažejo v osebno korist, bi morali opustit politiko in prestat neko kazen.

Mipe ::

Hmm, še ena stvar... morali bi imeti tudi pravico do odločanja, koga NOČEMO na politiki, se pravi negativen glas. Trenutno lahko damo samo en glas za svojo izbiro, ampak to še ne bo preprečilo preboja nepriljubljenega politika v sceno. Tako rekoč nezaupnico.

Tako nekako:

Imamo en glas, ki ga lahko oddamo v podporo kakemu politiku A, vendar nas skrbi, da bi politik B ostal v vladi, ker recimo zatira manjšino. Lahko se odločimo, da namesto glasovanja za politika A oddamo glas za nezaupnico politiku B; če ta zbere več negativnih glasov kot pozitivnih, se ga odstrani.

Ali pa bi imeli dva glasova - pozitivnega in negativnega. To bi bilo zanimivo; če bi se dve vodilni stranki zarotili druga proti drugi, bi dejansko spodkopali druga drugo na volitvah, medtem ko bi se tretja, manjša stranka, ki ni vpletena v umazane igre, prebila na vrh. Kjer se prepirata dva, tretji dobiček ima.

jype ::

Ampak to je že precej zapleteno in predvsem - kaj narediš s preostalim (pozitivnim ali negativnim) glasom, za katerega se ne moreš odločit? Veliko ljudi že zdaj ni prepričanih, koga naj volijo.

ABX ::

Ampak to je že precej zapleteno in predvsem - kaj narediš s preostalim (pozitivnim ali negativnim) glasom, za katerega se ne moreš odločit? Veliko ljudi že zdaj ni prepričanih, koga naj volijo.


Mogoče pa vsaj vejo koga nočejo. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Mipe ::

Potem bi morali imeti pravico, da ne oddamo glasu - oziroma se zadržimo. "Ne strinjam se z nobenim od navedenih kandidatov."

Ziga Dolhar ::

Je nimaš?
https://dolhar.si/

Mipe ::

Že, ampak tega ne morem jasno izraziti. Lahko se odpovem udeležbi na volitvah, ampak kako bodo to razumeli? Rad bi izrazil svoje nezadovoljstvo z izborom kandidatov. Tako pač oddam glas za najmanjše zlo.

jype ::

Mipe> Že, ampak tega ne morem jasno izraziti. Lahko se odpovem udeležbi na volitvah, ampak kako bodo to razumeli? Rad bi izrazil svoje nezadovoljstvo z izborom kandidatov. Tako pač oddam glas za najmanjše zlo.

Trenutno je edini institut, ki ga imaš, neveljavna glasovnica. Ne, to ni isto kot neudeležba in ne, to ni isto kot voliti manjše zlo.

Če je na volitvah 50% glasovnic neveljavnih, je to zelo jasen signal, da je v državi ogromen prazen prostor za novo politično opcijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

nastyboy ::

Meni osebno bi zelo pomagal pri odločitvi to, da bi dejansko za vse politike v parlamentu lahko zvedel kako so glasovali na določeno poslansko vprašanje. Zraven bi imel pa še programček, kjer bi lahko vsak sam glasoval (paralelno), na koncu pa bi ti izpisal s kom si najbolj kompatibilen, in s kom najmanj, pa verjetno še neko povprečje odgovorov za posamezno stranko. Na tak način bi dejansko lahko ocenil delo stranke in nagradil / kaznoval tiste ki so uspešni / neuspešni.

Dokler pa se nam na plakatih smejijo Jelinčič s kuro v roki, pa Kresalova z boksarskimi rokavicami, se pa človek lahko že skoraj malce zaskrbljeno vpraša kakšne klovne imamo v parlamentu. Tako da je v tem primeru veliko bolje, da se s takšnimi problemi čimmanj obremenjujemo. Če nisi zraven je škoda živcev in predvsem časa za takšne nepomembnosti.

LP

ABX ::

Meni osebno bi zelo pomagal pri odločitvi to, da bi dejansko za vse politike v parlamentu lahko zvedel kako so glasovali na določeno poslansko vprašanje. Zraven bi imel pa še programček, kjer bi lahko vsak sam glasoval (paralelno), na koncu pa bi ti izpisal s kom si najbolj kompatibilen, in s kom najmanj, pa verjetno še neko povprečje odgovorov za posamezno stranko. Na tak način bi dejansko lahko ocenil delo stranke in nagradil / kaznoval tiste ki so uspešni / neuspešni.

Dokler pa se nam na plakatih smejijo Jelinčič s kuro v roki, pa Kresalova z boksarskimi rokavicami, se pa človek lahko že skoraj malce zaskrbljeno vpraša kakšne klovne imamo v parlamentu. Tako da je v tem primeru veliko bolje, da se s takšnimi problemi čimmanj obremenjujemo. Če nisi zraven je škoda živcev in predvsem časa za takšne nepomembnosti.

LP


Jaz upam da ePolitika bo spremenila ta trend, ker folk glasuje na podlagi slike na plakatu.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Gandalfar ::

Meni osebno bi zelo pomagal pri odločitvi to, da bi dejansko za vse politike v parlamentu lahko zvedel kako so glasovali na določeno poslansko vprašanje.


Tole smo ze gledali. Drzava naceloma da cistopise govorov in do neke mere tudi glasovanj na voljo preko interneta. Tako, da transparentnost je na voljo. Manjka pa priblizno tri mesece razvoja, da se to spremeni v resno aplikacijo, ki bo uporabna za javnost.

Zraven bi imel pa še programček, kjer bi lahko vsak sam glasoval (paralelno)


Si preprican, da imas cas/znanje glasovat za vseh nekaj sto predlogov?

NorK ::

Jaz upam da ePolitika bo spremenila ta trend, ker folk glasuje na podlagi slike na plakatu.

Kako pa bo izgledala ta ePolitika?

nastyboy ::

Gandalfar:

Ne verjamem da ima kdorkoli (razen politikov) toliko časa in volje, da bi odgovoril na vsa vprašanja. Hkrati pa verjamem, da bi mi takšen način z vprašalnikom prihranil več časa, kot pa da bi spremljal vsak dan po 1 uro dnevnik o slovenski politiki, kjer se 2 tedna pregovarjajo samo o tem ali se bo ulica imenovala Titova ali ne (koga briga, če je pa vzunaj kriza in recesija, ogromno ljudi pa je ostalo na cestah..).
Sicer se pa o dosti vprašanjih tudi politiki med sabo ne strinjajo, pa so tam polni delavni čas. Pač vsak zakon ima svoje dobre in slabe strani. Seveda bo pa vsak zase poskrbel, da bodo za njega zakoni najboljši, na kar bo pač vplival z volitvami, tako da bo podprl svojo opcijo.

LP

ABX ::

Jaz upam da ePolitika bo spremenila ta trend, ker folk glasuje na podlagi slike na plakatu.

Kako pa bo izgledala ta ePolitika?


ePolitika smatram kot politika ki izkorišča Internet za se približat ljudem.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

NorK ::

Socialni demokrati so se poskušali približati z Red Bookom, ampak jim ni ravno uspelo. Nekaj ljudi je aktivnih, ampak ti so večinoma že člani ali simpatizerji (tako da nekega pravega učinka v bistvu ni), manj je neopredeljenih, najti pa je možno tudi simpatizerje drugih strank in par provokatorjev ter takšnih, ki na RB oglašujejo svojo stran. Zaradi tega portala se po mojem mnenju prepoznavnost stranke ni prav nič povečala.

Stranke se da najti tudi na Facebooku, ampak tudi tam ni kaj dosti drugače kot "v realnosti". Twitter in Koornk sta bolj sama sebi namen, saj objave spremljajo le zainteresirani, ni pa neke večje promocije tega početja (ali pa je jaz ne zasledim) - SD je objave na Koornku prikazal tudi na svoji strani, omogoča pa tudi uporabo tega na Red Booku. Ampak to nekako ni to. Ljudje ne izkoriščajo teh možnosti.

Zna pa biti uspešna strategija SDS. Poplava novic oziroma mnenj na spletni strani.

PacificBlue ::

Kakšna naj bi bila sodobna oblast? Vedno večkrat zasledim pojme Open Government, transparentnost, participacija, sodelovanje. Barack Obama pa je omenjen kot nosilec novih časov.


hojeh ::

Gandalfar je izjavil:

Meni osebno bi zelo pomagal pri odločitvi to, da bi dejansko za vse politike v parlamentu lahko zvedel kako so glasovali na določeno poslansko vprašanje.


Tole smo ze gledali. Drzava naceloma da cistopise govorov in do neke mere tudi glasovanj na voljo preko interneta. Tako, da transparentnost je na voljo. Manjka pa priblizno tri mesece razvoja, da se to spremeni v resno aplikacijo, ki bo uporabna za javnost.


Če je kdo zainteresiran, lahko zmanjšam čas razvoja. Namreč, za vajo sem naredil Python skripto[1], ki pobere podatke o glasovanjih na sejah Državnega zbora[2] in jih shrani v bazo[3] (obenem tudi kot eno obliko arhiviranja shrani HTML source prebranih strani).

Skripto sem uporabil na V. mandatu DZ (torej, Pahorjeva vlada), ampak bi bilo treba prečistiti podatke (npr. en poslanec se pojavlja pod različnimi imeni - Lojze/Alojz) in seveda napisati queryje, ki bi pokazali kaj pametnega v tem šmornu. Na tej točki sem obupal, ampak če kdo drug ima več volje, mu z veseljem prepustim do zdaj narejeno. (Če mi ne boste kritizirali kode vsepovprek, ker je bilo napisano na hitro in samo da dela. ;))

[1] Python + Mechanize + BeautifulSoup + Django (samo za ORM)
[2] http://www.dz-rs.si/wps/portal/Home/del...
[3] trenutno Sqlite, če se komu da ubadat s tem, lahko migrira v kaj drugega

Gandalfar ::

En kup tega je bilo vmes ze spisano. Dobis ZS :)

Zgodovina sprememb…

ABX ::

Pametna ideja.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poslanci - potrebni ali ne-? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12617044 (14486) Gozdni Joža
»

Nov volilni sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
5315698 (13693) BlaiseM

Možni mandatar v kazenskem postopku

Oddelek: Problemi človeštva
212341 (2019) Gandalfar
»

Idealni volilni sistem

Oddelek: Loža
131940 (1679) IceIceBaby
»

Slovenija poživlja ali o glasovanju na volitvah preko interneta (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
11112490 (9662) Daedalus

Več podobnih tem