» »

Visoka temperatura prenosnika

Visoka temperatura prenosnika

lukamarti ::

Pozdravljeni!

Imam prenosnik z naslednjimi toshiba satellite P300D 12D in naslednjo težavo.
Prenosnik oz nejgov procesor namreč po nekaj minutah delovanja doseže temperaturo 90°C (trenutno 94°C). Prenosnik imam na mizi, tako da razmišljanje o tem če ima ventilator odprto pot odpade.
Kaj bi lahko bil problem za tako veliko segrevanje?
Je mogoče kriv procesor(AMD) oz kombinacija komponent ali pa to, da sem na prenosnik, kjer je bila prvotno nameščena Vista namestil XP, pred tem mislim da je bilo gretje manjše.
Ali lahko upam da bo z windows 7 boljše? Ga bo sploh mogoče namestiti?

pa še lastnosti prenosnika:
Procesor: AMD Turion64 RM72 2.1 Ghz
Zaslon: 17" 1440 + 900 točk TRUBRITE LCD
Pomnilnik: 4GB - 2+2GB DDR2 (800MHz)
Trdi disk: 400GB (5400rpm)
Optična enota: DVD-Super-Multi drive
Grafična kartica: ATI Radeon HD 3650 s 512 MB pomnilnika
Vgrajeni zvočniki Harman Kardon, Dolby Surround
Vmesniki:
1 x Vhod za enosmerni tok
1 x zunanji zaslon
1 x RJ-11
1 x RJ-45
1 x TV-izhod (s-video)
1 x i.LINK® (IEEE 1394)
1 x zunanji mikrofon
1 x slušalke (stereo)
1 x SP/DIF (optični) s priključkom za slušalke
1 x vgrajena spletna kamera z ločljivostjo 1,3 mio. slikovnih pik in vgrajenim mikrofonom
1 x HDMI-CEC (REGZA-Link) supporting 1080p signal format
1 (shared with one USB port) x eSATA
1 x 5-in-1 Bridge Media slot (supports SD™ Cards up to 16 GB, Memory Stick® up to 256 MB, Memory Stick Pro™ up to 4 GB, MultiMedia Card™ up to 2 GB and xD-Picture Card™ up to 2 GB)
4 (2 levo, 2 desno) x USB 2.0 (supporting USB Sleep-and-Charge)
Operacijski sistem: Windows Vista Home Premium
Š x D x V (mm) : 398 x 288 x 34,6 (spredaj)/ 38,9 (zadaj)
Teža: 3.35 kg
Garancija: 2 leti


Lp in hvala za info.
Luka

c00L3r ::

Si že kaj spihal prenosnik? Tam ko so zračne reže idi zraven s sesalcem in posesaj ven prah. Nato pihni noter kolikor lahko (še boljše če imaš kak kompresor ali puhalnik zraka) in potem spet posesaj. To naredi 3x zaporedoma in preveri temperaturo. Če ne bo nižja, ti ne preostane drugega kot servis, ali pa da sam odpreš prenosnik, sčistiš prah in zamenjaš termalno pasto.

lukamarti ::

Bom poskusil, sicer sem ga sesal že enkrat ko sem mislil da je kaj zabasano, vendar so bile reže videti čiste. Bom ga pa tudi spihal s kompresorjem.

Ali bo servis opravljen pod garancijo, glede na to da je prenosnik star komaj 9 mesecov? (no vsaj takrat je bil kupljen)

In kakšna naj bi bila neka normalna temperatura samega procesorja? (AMD oz še bolj bi bilo slištati od nekoga, ki uporablja podobno kombinacijo komponent)

Lucio ::

za XP-je rabiš driverje za Cool & Quiet da procesor zniža frekvenco ko ni obremenjen.

M-XXXX ::

za XP-je rabiš driverje za Cool & Quiet da procesor zniža frekvenco ko ni obremenjen.

Sicer je to res- vendar nepomembo. Prenosnik je narejen tako, da morajo biti temperature pri končni frekvenci, ter polni obremenitvi sprejemljive!

lukamarti ::

In kje dobiš te driverje?

Drugače pa ja, prenosnik je kar glasen in cela tipkovnica ter miška sta zelo vroči.

Pyr0Beast ::

Je zelo vroč tudi izpuh ventilatorja ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

mtosev ::

se bos rabil navadit. AMDji se zelo grejejo in pregravajo. imel AMD v notesniku in vec nikoli. grel se je ko svinja in tudi pregreval.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

lukamarti ::

Da, lahko bi rekel da je vroč tudi izpuh, ko sem 1x pomotoma pustil čokolado poleg...je bilo prepozno ko sem se čez par minut spomnil da je bolje da jo odstranim...namreč imel sem že vročo stopljeno čokolado.

Sedaj sem našel na prenosniku nek
Toshiba power saver properties program in nekaj preklopil pri nastavitvah.
CPU control methode (auto, fixed) sem vklopil fixed.
CPU processing speed sem dal na level 1 od 3.
Cooling Methode pa sem nastavil na battery optimized in v 15min mi je temperatura padla s 94°C na 78°C.

Še vedno pa iščem tisti program, vendar nisem prepričan da je to ravno za tega. Moram gledati samo da podpira moj procesor ali še kaj drugega?

Pyr0Beast ::

Poglej na forumu za Puma downvolting tool. Suprca zadeva. Šolski lappiji se potem skoraj ne grejejo več na bateriji 2x550MHz, ventilator se takrat tudi čisto ustavi.


Sam bi preveril ali nimaš kakšnega spywara gor. Ta ti zna žreti cikle in baterijo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

cekr ::

In kje dobiš te driverje?

Drugače pa ja, prenosnik je kar glasen in cela tipkovnica ter miška sta zelo vroči.



Miška? Vroča? A ima vgrajen grelec?
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

lukamarti ::

bom pogledal za tisti program...samo ali to tudi kaj omeji delovanje računalnika? Npr. da je potem počasnejši ipd?



Miška? Vroča? A ima vgrajen grelec?


nisem mislil tista miška ki je priklopljena prek usb ampak ta na prenosniku.

Steinkauz ::

Odpri prenosnik. Pomoje je 100% prah not. 9 mescev je lepa doba. Jst sm mojga po pol leta odprl, ker so bile temperature 85 stopinj. Notr je blo nabrano full praha, od zuni se tega seveda ni tolk vidlo. Odstranim prah, BUM, 40 stopinj.
45 stopinj razlike. Zdej ga konstantno odprem na par mesecev pa spucam, ker je pr mojemu modelu full izi odprt do ventilatorja. 5 šraufov pa si tam.
Eni majo pa mal več zajebancije.

tony1 ::

In kje dobiš te driverje?

Drugače pa ja, prenosnik je kar glasen in cela tipkovnica ter miška sta zelo vroči.


To so driverji, ki jih dobiš na AMDjevi strani!!! Uporaba obvezna!!!

In ne, nič neželeno ne upočasnijo delovanja računalnika, pač pa samo zmanjšajo frekvenco, ko procesor ni v uporabi. Takšni procesorji so vsi narejeni zadnjih ŽŽ let :|

lukamarti ::

kako pa bo z garancijo če ga odprem?
Ker pri tistih kištah je čez eno stranico nalepka in ne moreš odpret.

Drugače pa hvala za nasvet...bom poskusil.

lukamarti ::

Driverje imam inštalirane, ko pa poskusim kakšnega novega z AMDjeve strani pa me vpraša če hočem odstraniti driverje. Torej so verjetno že nameščeni.

Steinkauz ::

Hm to pa ne vem, preber si, kje odpreš, da prideš do ventilatorja. Ker je mal retared met nalepko(kdo to sploh še dela na kompih), da niti spucat ne morš. Jst nism mel nč. Lepo sm menjal disk/rame, čistil komp, če bi kj crknil, bi pa sam dal star disk/rame not pa na garancijo.

lukamarti ::

Poskusil sem ga odpreti...in prišel sem lahko samo do tam kjer je odprtina za disk ter ram. Tam kjer mi na skici pri navodilih piše da so Cooling vents sploh ne morem odpreti. Ven sem pobral vse vijake, tudi pod baterijo ampak spodnji del ohišja ni hotel stran, tudi ko sem poskusil malo bol na silo.

Drugače pa sem pri strani opazil tudi nek vhohd, kjer piše v navodilih da je Security Lock. Ne vem kaj na bi to pomenilo, moram tudi kaj ke pritisniti ali kakšno stvar vstaviti ali kaj podobnega? Nahaja se na desni strani, in je nekakšna prazna elipsasta luknja nekje 1cm dolžine in ene 5mm višin ter 1 cm globine.

Kakšna ideja? Razen da naj ga nesem na servis...

Ciklamen ::

Poizkusi s hladilniki pod prenosnikom. Kolegu smo kupili takšno zadevo, laptop laufal cel čas in se sploh ni segrel (kupili smo iz istega razloga, to je menda jasno). Malo pogooglaj za hladilnik za prenosnik, zadeva preverjeno deluje, daš 50€ za recimo ne ravno najslabšega, pa tudi ne najboljšega ne rabiš, kupiš in pozabiš da imaš sploh kakšne probleme :)

Je pa na USB prikluček, tako da če je to problem, potem pa uporabi metode zgoraj :)
- End of the Post ->

techfreak :) ::

Security Lock je ključavnica, da prenosnik zakleneš ...

Ciklamen: tudi če uporabiš hladilnik se bo prenosnik vseeno pregreval. Pa problema sploh ne boš rešil.
Lahko pa seveda za naprej uporabljaš hladilnik. Ampak prvo je potrebno temeljito sčistiti.

Steinkauz ::

Zakaj bi dajal 50 eur, če lahko sčistiš :))

johanblond ::

Na mojem HP, ki ni bil sciščen kar nekaj časa se je na bakreni rešetki (ki jo lahko vidiš na ohišju), na notranji strani nablrala taka plast prahu, tekstilnih nitk itd, da se je naredil skoraj pol centimetra debel filc (škoda da nisem fotkal za dokumentacijo). Tako da ventilator sploh ni mogel pihat zraka skozi to odprtino.

Odprl sem pa laptop ker se je laptop res grel.

lukamarti ::

Jaz kupoval ne bom nič...ker računalnik uporabljam za čisto navadne stvari (ne igram igric ipd.) le kakšen photo shop ali solid works zalaufam kdaj...pa do sedaj ko sem ga ni bilo nič drugače in procesor se ni pregrel nič več kakor pa ob anvadni uporabi. Samo ne vem zakaj je potem skos na 90°C...no sedaj vem da zaradi prahu verjetno ali da bi bilo potrebno kaj nastaviti. Sedaj moram samo še priti do tega, kako se vse skupaj odpre. Ima mogoče kdo podoben prenosnik?



Pyr0Beast ::

Google za service manual
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

maxum ::

kolk je pa normalna temp za prenosnike??
verjetno je mal drugačna za c2d in amd je....amdji se baje precej bolj segrevajo tja do 90stoppinj,,

maxum ::

C2D ima 60-70 stopinj... običajno 70stopnij...
disk 45 do 48stopinj...

ACPI 60 DO 65 stopinj...

Pyr0Beast ::

Nima veze al je AMD ali kaj drugega.

Če je hladilni sistem zanič se bosta oba pregrevala.

Pri TL60 se ventilator vklopi pri 60°C, dvomim da je pri C2D kaj drugače.

Za prenosnik z dobrim in delujočim sistemom se zahteva da na bateriji, brez obremenjevanja procesorja ventilator utihne.
Na starem, zrihtanem Compaq Presario jajcu se pri hladnem vžge ventilator šele po 3 minutah na polni obremenitvi. Drugače pa se zalavfa mogoče enkrat vsakih 15 minut. Ko je odprt, se pri full loadu segreje brez ventilatorja na 86°C in tam tudi ostane.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

geek93 ::

Jaz kupoval ne bom nič...ker računalnik uporabljam za čisto navadne stvari (ne igram igric ipd.) le kakšen photo shop ali solid works zalaufam kdaj...pa do sedaj ko sem ga ni bilo nič drugače in procesor se ni pregrel nič več kakor pa ob anvadni uporabi. Samo ne vem zakaj je potem skos na 90°C...no sedaj vem da zaradi prahu verjetno ali da bi bilo potrebno kaj nastaviti. Sedaj moram samo še priti do tega, kako se vse skupaj odpre. Ima mogoče kdo podoben prenosnik?





Ja.. jaz imam zelo podoben prenosnik. (Toshiba A300D-21D)

Opisanih težav pri meni ni, greje se mi do 50 stopinj celzija ko ne igram iger.

Razen ko zalaufam kako igro, takrat se procesor segreje do 90, grafična pa do 70 stopinj celzija.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: geek93 ()

Marilyn ::

predlogi za rešitev:

definitivno tole:



2. če imaš možnost ga odpret - ga spihaj.

3. če bo res potreba daj ponovno svežo termalno pasto na procesor - ampak bodi previden( res v najnujnejšem primeru, če nebo efekta z ostalimi rešitvami)

4.DEFINITVNO...formatiraj in ščisti rač., da bo manj porabljal za svoje delovanje. Namreč možno je da ti tudi v ozadju delujejo "aplikacije" - posledično se procesor segreva-pa niti neveš!!!

nekako sprejemljivo je, da ima prenosnik temperaturo med 60 - 65, max. 70!

Steinkauz je izjavil:

Zakaj bi dajal 50 eur, če lahko sčistiš :))


ti si pa res frajer!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Marilyn ()

Stupo ::

Tudi brez hladilne podloge se prenosnik ne sme pregrevati.
Pri maksimalni obremenitvi (npr 1h z OCCT testom) naj nebi bila več kot 90°C.

Sam ga raje ne odpiraj. Lahko ga spihaš s kompresorjem, če nebo pomagalo ga pa nesi na servis, da ti ga očistijo in ponovno namažejo s hladilno pasto. Tak poseg stane okoli 40€, pod garancijo pa na žalost ne bo šlo.

Pyr0Beast ::

40EUR ? 0.0
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Stupo ::

Pyr0Beast je izjavil:

40EUR ? 0.0

Take so okvirne cene na uradnem servisu.
Je pa s čiščenjem kar precej dela (potrebno je razstaviti celoten računalnik - odstraniti matično ploščo in ekran...).

_koki_ ::

Stupo je izjavil:


Take so okvirne cene na uradnem servisu.
Je pa s čiščenjem kar precej dela (potrebno je razstaviti celoten računalnik - odstraniti matično ploščo in ekran...).


Vsi prenosniki dandanes so konstruirani tako, da omogočajo lahek dostop do vseh izmenljivih delov (ram, disk, dvd) in čiščenje!!!

Koliko sem videl po slikah spodnje strani tega prenosnika mislim da je treba dostopat iz zgornje strani (odstranitev tipkovnice) za čiščenje...
Če je prenosnik še v garanciji pa le nesi na pooblaščen servis, saj v nasprotnem primeru garancijo izgubiš če bojo ostale sledi (naj ne bo težko pustit nekaj drobiža za čiščenje glede na nakupno ceno prenosnika...)
Poleg tega pa so vsi AMD prenosniki občutljivi na pregrevanje, še posebej čipseti na ploščah...

Stupo ::

No ja, pri tem prenosniku se mi ne zdi ravno lahek dostop do hladilnega sistema. Je Enako dela, kot z menjavo matične plošče.:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je to možno? (procesor okrog 90 C)

Oddelek: Pomoč in nasveti
495014 (4176) bond007
»

Rabim hlajenje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
11421406 (19849) Xserces
»

Težave s HP 6735s (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
527308 (5582) jan01
»

ekran na prenosniku razbit - kako naštimati sliko na drugemu LCD_ju

Oddelek: Pomoč in nasveti
482466 (1927) Pyr0Beast
»

Athlon XP 2600+ nad 70° nato...

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
271536 (1054) Pyr0Beast

Več podobnih tem