» »

Znnastveno dokazovanje ali ctivo za poletno branje

Znnastveno dokazovanje ali ctivo za poletno branje

1
2
»

Thomas ::

Če se ti ljubi ... poglabljat je to to, zakaj ne more biti t.i. skritih parametrov, ki bi omogočali ugotoviti, kdaj bo razpadel posamezen radioaktivni atom.

Ampak je zadeva rahlo cirkularna in (po mojem) ne drži.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Phil ::

CaqKa: Če je tvoja trditev pravilna, se pravi, da obstaja osnovni delec iz katerega je sestavljeno vse
(snov, energija, čas, prostor) in če se ti delci podrejajo nekim enečbam, potem to pomeni, da je prihodnost popolnoma napovedljiva.
To pomeni, da bi lahko nekdo izven vesolja (SI) že ob njegovem nastanku napove, da bom jaz čez x naših let (boljše x generacij) napisal tale post.
To takisto pomeni, da nihče v te vesolju nima svobodne volje in da misli in dela le to, kar mu je bilo določeno že ob prvi postavitvi
delcev. Če seveda predpostavimo, da je naša zavest samo delovnaje caa. 10^11 nevronov...
Ali pač ne?

LP

Thomas ::

Pač ja. Zunanjega opazovalca ki bi vedu - pa ni. Oziroma če bi že bil in gledal - bi ga morali prišteti k sistemu.

Sicer - JA. Prav maš.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

CaqKa ::

kje pa sem jaz reko da obstaja osnovni delec za snov energijo in čas?
Težko si je predstavljat, da (lahko, ker še ni dokazano) imaš usodo. ravno to tudi piše stephen hawking v svoji knjigi... potem je tudi njegova knjiga in vse kar se zdaj piše v usodi.
lahko pa rečemo da ker z današnjo tehnologijo tega ne moremo ne napovedat ne nič... da tudi nimamo usode. :) kaj pa sedaj?
>:D

DavidJ ::

moja mama je kupila knjigo.

prvi vtis? rekla je, da so crke premajhne.

jst sem ocenil, da ima knjiga platnice prevec narazen.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Double_J ::

To takisto pomeni, da nihče v te vesolju nima svobodne volje in da misli in dela le to, kar mu je bilo določeno že ob prvi postavitvi


Tudi, če je true random spodaj nisi nič bolj svoboden.
Namreč, saj nimaš nobenega vpliva na njegovo izvajanje.
Tako kot ga nimaš na popolnoma determinirane delce.

Sploh nevem kdo si je izmislil svobodno voljo.
Pomojem že definicija sistema, v katerega si vključen izključuje svobodno voljo.

Thomas ::

Double_J

> Tudi, če je true random spodaj nisi nič bolj svoboden. Namreč, saj nimaš nobenega vpliva na njegovo izvajanje. Tako kot ga nimaš na popolnoma determinirane delce.

Ja. Jest tudi ne vem, kako naj bi (vseeno možni) totalni random KAKORKOLI prispeval k svobodni volji.

Zgleda da eni mislijo, da to svobodno voljo maš ti spodaj pod kvantnim nivojem in da šlihtaš atome z njo.

Tok trapasta ideja, da še smešna ni!


> Sploh nevem kdo si je izmislil svobodno voljo.

Kolikor je meni znano, naj bi človek zato "dobil" svobodno voljo, da bi bil Bog oproščen napak pri kreaciji vesolja. Ne morš it v pekel, če si "samo stroj" in je v bistvu pol on odgovoren za tvoje grehe.

Tako nekako.

> Pomojem že definicija sistema, v katerega si vključen izključuje svobodno voljo.

Ja. Še precej bolj kot samoroge. Ti bi le lahko bili.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Phil ::

Tudi, če je true random spodaj nisi nič bolj svoboden.
Namreč, saj nimaš nobenega vpliva na njegovo izvajanje.
Tako kot ga nimaš na popolnoma determinirane delce.

Good point.

LP

Thomas ::

Heh ... good point ja - se strinjam.

AMPAK 50 let so gonili finto, da QM negira determinizem in da imamo potemtakem "svobodno voljo".

I could kill ... ;( :|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

whatever ::

Svobodne volje res ni po tej logiki, ker nimamo vpliva na true random. Ampak ni quantum random, če obstaja, zadosten razlog za nenapovedljivost prihodnosti oziroma usode?
Med drugim smo s tem znanstvenim poskušanjem razlage vsega prišli do hipoteze, da zavesti ni. Halo! A se kdo tule v tem momentu ne zaveda samega sebe? Že tule se pokaže, da nam še dosti manjka, da bi uspeli pojasniti z znanstvenim načinom vse; če znanost sploh ima nek končen cilj in če je vse mogoče pojasniti. Ta hipoteza je pomoje manj vredna od tiste, da obstajam itak sam jst in je vse okoli fikcija.

Thomas ::

> Svobodne volje res ni po tej logiki, ker nimamo vpliva na true random.

Jasna stvar. Zdaj, po tolikih destletjih postaja jasna.

> Ampak ni quantum random, če obstaja, zadosten razlog za nenapovedljivost prihodnosti oziroma usode?

Če bi obstajal (uradno še obstaja) - zagotovo. Samo ga ni, pravi vse bolj pomembna manjšina.

> Med drugim smo s tem znanstvenim poskušanjem razlage vsega prišli do hipoteze, da zavesti ni. Halo!

To ne. Nekdo se je prenaglil samo.

> A se kdo tule v tem momentu ne zaveda samega sebe?

Nekateri ljudje recimo ne občutijo strahu. Temu dejstvu bi se redek pretirano čudil. Nimajo mehanizma za strah, pa amen.

To, da po potem takšen človek ne prepozna čustva strahu in prestrašenosti na fotografiji ... pa meni le rahlo vleče štumfe dol.

Povedati sem pa hotel to, da nekateri debat o zavesti sploh ne razumejo. To sem opazil že večkrat. Pa ne da ne razumejo kakšnih tehnikalij ali besed. Sploh ne vedo, kaj hudiča "teli tu hočejo povedat." Rečejo - "sej maš ime pa priimek pa drugi vedo kdo si".

> Že tule se pokaže, da nam še dosti manjka, da bi uspeli pojasniti z znanstvenim načinom vse;

Wrong. Iz teh legokock se da narediti več, kot kdorkoli sam zmore. Modro je ne podcenjavati spretnosti drugih.

> da obstajam itak sam jst in je vse okoli fikcija.

Solipsistov nas je vsak dan več.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

> Solipsistov nas je vsak dan več.
Res misliš? Se to sploh lahko dokaže?
Če je to res, pa mogoče res obstaja Atlantida:D

Thomas ::

To je joke. Za jokat joke! Jo bom še malo refraziral:

Dobro vem da sem samo jest na svetu. Zdaj pa isto spoznavajo tudi že drugi!

Še enkrat jo preoblikujem, pa bo imela status razloženga vica. Ti so najbolj smešni. Vsekakor pa ne toliko kot njihove razlage.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

> Dobro vem da sem samo jest na svetu. Zdaj pa isto spoznavajo tudi že drugi!
V glavnem paradox.

V bistvu je pa tak vseeno, ali je vse fikcija, ali ni.
Ostali ne bi tega nikoli priznali:D

Thomas ::

In the beginning god could be found inside a hill, So man created the shovel and dug into the hill to find that god had moved to the top of the mountain...

Man made tools and climbed the mountian, Only to find that god now had moved to the clouds...

Man created machines that allowed him to soar above and through the clouds. But god had moved to the stars...

Man reaches for the stars. Only to find god had moved into some place outside of reality...

Something tells me god never moved. His address has allways been outside of reality.


--------- Lionel Vogt



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Determinizem in svobodna volja (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
63261240 (55207) Pyr0Beast
»

Možganski skenerji lahko predvidevajo človeška dejanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713532 (10228) Sputnik59
»

Zavest, svobodna volja, determinizem (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
40428441 (21988) Matevžk
»

New Kind of Science (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1059470 (6465) Arthur
»

Svobodna volja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
556446 (5317) Double_J

Več podobnih tem