» »

letni popis materiala

letni popis materiala

LordTado ::

mene pa zanima če kdo ve kako se kompenzirajo izgube če na firmi kaj manjka ali recimo v trgovini?
Ko se dela inventra ali letni popis...

lp

Fave ::

V skrajnem primeru mora tisti, ki je bil zadolžen za material/opremo stvar plačati. V še bolj skrajnem primeru - čuza.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

ManDriver ::

mene pa zanima če kdo ve kako se kompenzirajo izgube če na firmi kaj manjka ali recimo v trgovini?
Ko se dela inventra ali letni popis...

lp

Kako to misliš kompenzirajo? Manjki in viški ali s čim se pokrijejo manjki? Ali gre za zalogo blaga ali osnovna sredstva? Ker če gre za zalogo blaga (artiklov v prodaji), potem precej slabo, če se dela popis le 1x letno...

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

klemenSLO ::

Račundovidsko mislim da je od manjka treba plačati davek. Za višek ne.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

LordTado ::

Ja kako pa se not spravi tista vsota dnarja ki manjka?
Al gredo za leto dni nazaj iskat kam je zginla roba ali če je pri prevzemu kaj šlo narobe...

Yohan del Sud ::

Ja kako pa se not spravi tista vsota dnarja ki manjka?
Al gredo za leto dni nazaj iskat kam je zginla roba ali če je pri prevzemu kaj šlo narobe...



Seveda, saj to je bistvo letnega popisa (inventure). Potem uskladijo to še računovodsko. Ponavadi vedno ostane ostane neki plus ali minus, kar je pač potem svoja postavka v letni bilanci. Odvisno od posla, ampak dokler je ta razlika manj od recmo 0,1% ne bo nihče skakal v luft. Če je pa ta razlika več kot nekaj % bodo pa posledice.
www.strancar.com

ManDriver ::

Plača tisti, ki je za manjko odgovoren - v osnovi firma, ki pa to odgovornost ponavadi "prerazporedi" na zaposlene. Če gre za kalo, razbitje itd..., potem je to samo odhodek.

Ja, če ne gre drugače, se gre za leto dni nazaj iskat, kaj je razlog manjka. Zakaj bi bil to problem, če imaš dokumente? Je pa nistveno lažje, če imaš - predvsem pri blagu mesečne inventure.

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

LordTado ::

ja kaj pa varnostniki in video nadzor in tako naprej tile ne nosijo nič odgovornosti...?

imagodei ::

Hm... Pred vsako inventuro se ponovno učim, kaj sploh manjko in višek sta... Enostavno si ne zapomnim... Nikoli ne vem, ali gre dejansko stanje zalog proti stanju v knjigah, ali kontra...?

Se pravi, s katerega stališča je treba gledat? S knjigovodskega stališča, ali iz dejanskega?

Če je zavedeno stanje 100 kom, na policah pa v resnici 90 - a je to manjko (podjetju manjka 10 kom), ali višek (podjetje ima glede na realno stanje 10 kom knjigovodskega viška)?
- Hoc est qui sumus -

Yohan del Sud ::

Glej, ne vem kakšno firmo maš, ma glede na to, da ne najdeš razlike med viškom in manjkom, rade volje pridem zate oziroma tvojo firmo delat z minimalno plačo.
www.strancar.com

;-) ::

imagodei ti maš firmo? al delaš v firmi?

McHusch ::

Samo mimogrede, reče se manko in ne manjko.

imagodei ::

Nima veze, a mam firmo al ne, niti nima veze to, da poznam vsebinsko razliko med viškom in mankom. Pravim, da si ne zapomnim, kter termin označuje kaj, ker lahko gledaš iz dveh stališč (pa samo eno je pravo!):

Pa nič ne de... Sem že malo premislil in si spet prišel na jasno.
- Hoc est qui sumus -

ManDriver ::

Samo mimogrede, reče se manko in ne manjko.


Kar takoj se posuj s pepelom.

Lp,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

imagodei ::

@ManDriver,

res? Jaz ti lahko pokažem geslo v SSKJ, ki daje prav McHusch-u. Kaj je tvoja referenca?
mánko -a m (a?) ekon. razlika med dejanskim in knjiženim stanjem blaga, denarja; primanjkljaj: nastal je manko; v skladišču je prišlo do manka ? ekspr. rad pije, to je velik manko napaka, pomanjkljivost ?
- Hoc est qui sumus -

Isotropic ::

pri nas so bojda kriminalisti (to je bilo pred mano sicer) naredili par hisnih preiskav, kako je bilo pa na koncu (in koliko je manjkalo) pa ne vem.

ManDriver ::

@ManDriver,

res? Jaz ti lahko pokažem geslo v SSKJ, ki daje prav McHusch-u. Kaj je tvoja referenca?
mánko -a m (a?) ekon. razlika med dejanskim in knjiženim stanjem blaga, denarja; primanjkljaj: nastal je manko; v skladišču je prišlo do manka ? ekspr. rad pije, to je velik manko napaka, pomanjkljivost ?


20 let izkušenj iz tega področja in ogromno prebrane in napisane strokovne literature (med drugim tudi o tem), kjer se beseda "manko" v smislu manjka oz. primanjkljaja nikjer ne pojavi. SSKJ nima veze s strokovnimi gesli.
Ko boš prebral kakšno letno poročilo družbe, boš vedel o čem govorim.

Lp,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Zgodovina sprememb…

GLAVNI ::

Ja zmanjša se kapital, lahko preko odhodka.

ManDriver ::

Ja zmanjša se kapital, lahko preko odhodka.


Kapital se lahko zmanjša preko poslovnega izida družbe (izguba).

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

imagodei ::

ManDriver> "20 let izkušenj iz tega področja in ogromno prebrane in napisane strokovne literature (med drugim tudi o tem), kjer se beseda "manko" v smislu manjka oz. primanjkljaja nikjer ne pojavi. SSKJ nima veze s strokovnimi gesli.
Ko boš prebral kakšno letno poročilo družbe, boš vedel o čem govorim.
"


No, tukaj se motiš. Referenci glede slovenskega jezika sta pač Slovenski pravopis in SSKJ. Mnogo ljudi ne ve (več), kje točno je potrebno uporabljati vejice. Mnogo ljudi konstantno narobe uporablja s/z. Mnogi za zanikanje napačno uporabljajo tožilnik. Pa zato napačna raba z leti ne postaja nič bolj pravilna.

Trdit, da je "manjko" bolj pravilno, kot "manko" zato, ker se v strokovni literaturi pojavlja prva in ne slednja, je približno tako off, kot da bi npr. trdil, da je pravilno "materjal", ker se ta oblika pojavlja v strokovni literaturi (čeprav je seveda pravilno "material").

Poleg tega se koren "manko" pojavlja vsaj še v besedi mankolista, ki je filatelistični termin, ne pa ekonomski.

Skratka: le čevlje sodi naj Kopitar, ane...
- Hoc est qui sumus -

ManDriver ::


Skratka: le čevlje sodi naj Kopitar, ane...


No vidiš "slavist", lepo si si odgovoril. Uporabo strokovnih terminov prepusti strokovnjakom, ti pa le veselo naprej lektoriraj pravljice za lahko noč. Tudi to je nekaj....

Lep pozdrav,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

tony1 ::

Skratka, pravilno je manko in konec. :P

imagodei ::

ManDriver,

saj ni treba nobene jeze. Nauči se pravilno uporabljat slovenski jezik, pa bo. To, da cela četa ekonomistov v strokovni literaturi narobe zapisuje termin, ni nobena referenca. Tudi jaz sem naredil to napako višje gor, pa me je McHusch popravil.

Manko je slovenska beseda, ki izhaja iz italijanske MANCARE, ne pa iz slovenske MANJKATI.

Strokovnjaki so očitno pripeljali tujo besedo v slovenščino, kjer smo jo poslovenili in prevzeli. Tako kot npr. izraze bruto, neto, aktiva, pasiva, konto... Če ti v strokovnih knjigah zaslediš manjko namesto manko, je to žal samo dokaz, da ekonomisti ne obvladajo terminov, ki so jih sami vpeljali. Oz. by extension, ne obvladajo slovenskega jezika.

Če strokovnjaki gradbinci začnejo v strokovnih knjigah uporabljat besedo "materjal" namesto "material", ne bo prva raba nič bolj pravilna. Enako, če se strokovnjaki ekonomisti v strokovni literaturi zmislite, da je pravilno "artikelj" namesto "artikel" ali pa "akaunt" namesto "konto". Pomeni samo, da je lektor napravil kapitalno napako.

A če si bo planinski krožek izmislil, da je pravilno "nahrptnik" namesto "nahrbtnik", bo pa to postalo pravilno?

Skratka - se ti ni potrebno čisto nič razburjat, ampak razumeti, da strokovnjaki posameznih področij pač ne določate, kako se zapiše neka beseda kar zato, ker se vam nekega dne zazdi, da bi bilo drugače bolj prav. Besede imajo svoj izvor, zgodovino in ustaljeno uporabo.

Mogoče si šokiran, da je manko pravilno in si celo svoje življenje živel v zmoti, samo hej - vsak dan se nekaj novega naučiš. Tudi jaz sem šel preverit na SSKJ in pogooglal za etimologijo besede. ;)
- Hoc est qui sumus -

ManDriver ::

Imagodei,

Glej. Verjamem, da razširjenost uporabe neke besede ali izraza v literaturi ni nobena referenca za to, kaj je >>slovnično pravilno<< tisti moment in kaj ne. Gre za to, da nek bimbo, ki je imel >>svojih pet minut slave<< pri pisanju SSKJ-ja ne more spreminjati izrazov, ki jih ima stroka za svoje, od njenega samega nastanka. V tej stroki se >>manko<< piše z >>j<< -jem, ker se le na ta način pomen besede ustrezno razume. Uporaba drugih izrazov bi v to področje prinesla eno samo zmedo in nerazumevanje (s)poročevalca, v tem pa jaz definitivno ne vidim koristi uporabe pravopisa.
Tudi če besedo pogledava čisto tehnično. Recimo stavek: >>To je bil manjkajoči člen v verigi.<< Tukaj definitivno nekaj manJka ! ;)

LP,
ManDriver
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

McHusch ::

Tale debata o pravilnosti manjko/manko je povsem off-topic...

Pravilno je manko, ker pride iz italijanske besede manco in nima veze z našim manjkati. Če ste ekonomisti, bi pa to morali vedeti, ker ste vi pripeljali to besedo v slovenščino. Če bi jo slovenisti, bi gotovo pisali manjko :)

Izgovor, da gledamo besedo tehnično, da se spreminja pomen in podobno, so pa neumnosti. Manko je manko.

ManDriver ::

Tale debata o pravilnosti manjko/manko je povsem off-topic...

Če ste ekonomisti, bi pa to morali vedeti, ker ste vi pripeljali to besedo v slovenščino. Če bi jo slovenisti, bi gotovo pisali manjko :)


Kakšne ti kvasiš, človek. A kdaj naglas prebereš tisto kar napišeš? Se mi je zdelo da ne...
--
If all the world is a stage, where is the audience sitting?

Okapi ::

ne more spreminjati izrazov, ki jih ima stroka za svoje, od njenega samega nastanka.
No, to bi pa moral šele dokazati, s kakšnim recimo 50+ let starim knjigovodskim učbenikom.

Pantheon recimo pravi inventurni manko


Tofsy tudi.

O.

imagodei ::

ManDriver> "Gre za to, da nek bimbo, ki je imel >>svojih pet minut slave<< pri pisanju SSKJ-ja ne more spreminjati izrazov, ki jih ima stroka za svoje, od njenega samega nastanka."

Saj to je: manko je izraz, ki je že od samega začetka v ekonomiji, tako kot bruto, neto, konto, itd. Manjko ste pa pogruntali v zadnjih letih (desetletjih), ko je pač znanje slovenščine dodobra padlo in od kar so tudi univerzitetnim profesorjem menda ni več potrebno znati postavljati vejic, ko pišejo knjige. (Pa od kar je lektor lahko vsak, ki je kdaj dobil petico za spis v srednji šoli).


ManDriver> "V tej stroki se >>manko<< piše z >>j<< -jem, ker se le na ta način pomen besede ustrezno razume."

Tako sem tudi jaz (napačno) mislil, dokler si nisem pogledal uporabe v SSKJ in prebral o etimologiji besede. To, da ti že 20+ let misliš, da je manjko pravilna beseda, je ne naredi nič bolj pravilne. Zaradi mene lahko beli barvi 20+ let govoriš črna, pa zato ne bo nič bolj črna. Pa magari če ti že od rojstva misliš, da je črna, ker so te starši (v kruti šali) narobe naučili.
- Hoc est qui sumus -

McHusch ::



Kakšne ti kvasiš, človek. A kdaj naglas prebereš tisto kar napišeš? Se mi je zdelo da ne...


Aroganco si je treba prislužiti. Drugače je samo ignoranca.

manko (374) vs. manjko (101).

Over and out.

tony1 ::

Podobno zgodbo bi lahko povedali z besedo "vodohram", ki se jo popularno piše "vodohran", kar je narobe, ker preprosto NE izhaja iz glagolnika "hranjenje".

Pa tako naprej, do buldožerjev (pravilno je buldozer, ker so dozerji stroji, ki imajo žlico) itd. Skratka, fotra so 30 let nazaj to na faksu še predobro naučili, kakšno je stanje danes pa sam bog ve... :D

LordTado ::

ne offat!

Okapi ::

Over and out.
V Novi besedi so v glavnem lektorirana besedila. Če pogledamo v splet na splošno, kjer je večina besedil nelektoriranih, prepričljivo zmaga manjko.

inventurni manko VS. inventurni manjko
inventurni manko 170 (view)
inventurni manjko 6,740 (view)

Tako da se dejansko večinoma uporablja napačna beseda. Mogoče se bo zdaj malo manj, čeprav nekako dvomim, da bo ManDriver začel uporabljati pravilen izraz;)

O.

Yohan del Sud ::

Če sem že ravno zanetil črkovno vojno, a prav se piše pravopisni naci ali pravopisni nazi?
www.strancar.com

Okapi ::

Vprašaj se, ali pišeš nacist ali nazist.

O.

Yohan del Sud ::

To je to. Jazst grem szpat.
www.strancar.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DD-WRT ali TOMATO?

Oddelek: Omrežja in internet
222125 (1621) ManDriver
»

Nov WD 640GB Black...zašvicu. Full...

Oddelek: Strojna oprema
222059 (1327) AapocalypseE
»

Inštaliral OSX na PC, nato pa zašvical...FULL.

Oddelek: Operacijski sistemi
91743 (1259) Mohic
»

Cpu Fan Error

Oddelek: Strojna oprema
151582 (1270) Hexx
»

Localhost ne dela 127.0.0.1 dela ???

Oddelek: Omrežja in internet
51593 (1469) ManDriver

Več podobnih tem