» »

Karbonska cev - sendvič konstrukcija

Karbonska cev - sendvič konstrukcija

krneki ::

Precej sem iskal kje bi to dobil v Sloveniji oziroma v bližnji okolici ampak bolj brez uspeha. Več uspeha sem imel v tujini, ampak o tem malo kasneje. Torej gradim en teleskop in potrebujem zanj cev, ki je ZELO toga in ima koeficient razteznosti čim manjši...karbon v glavnem. Težavi sta ubistvu dve. Prva da rabim 420mm notranjega premera in 1200mm dolžine, kar so precejšnje dimenzije za cev. Druga pa da običajno ponujajo 1-3mm debele stene cevi, brez prave sendvič konstrukcije, se pravi brez vmesnega jedra, ki doda ogromno k togosti. Poleg vsega znajo majstri fino zaračunat za kalup in za kajvemkaj. No iz ZDA imam ponudbo za 1600 EUR +DDV+carina, ampak mene vseeno zanima, če je kdo v Sloveniji al pa Evropi sposoben izdelati kaj takega za tako ceno kot jo imajo teli tipi na spodnjem linku.

http://www.dreamscopes.com/pages/tubes-honeycomb.htm

Fave ::

Drago je tole.

Kaj pa je narobe z navadno železno (najbrž butasto vprašanje)?
My mind's a hyper tool that fixes everything.

dzinks63 ::

Najcenejše, če se zadeve lotiš sam. Če nimaš izkušenj, se poveži z nekom, ki jih ima. Npr: Karbonsko lezikolo domače izdelave.
Drugače pa išči po netu, je polno tega, karbon se je v zadnjem času zelo razširil in ni noben baubau več.
Carbon-Technik
Karbonski okvirji
Akrapovič
Skiper
...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

neo ::

Pokliči na Karbonin d.o.o. oz. www.carbonin.com , slovenska firma ki dela karbonske dele.

Če te prav razumem bi ti rabil karbonsko cev z vmesnim satovjem? in vse skupaj vakumirano?
Neo's

krneki ::

dzinks63:
Ubistvu sem že kontaktiral prav tiste nemce na tvojem linku in ne delajo tega. Samo enojen laminat in to je to, kot večina. Sam tega jasno ne morem delati, ker nimam ne naprave za vakumiranje in ne peči takih dimenzij. Bom sicer probal še Akrapoviča kontaktirat, samo imam spet tak občutek da bo 4000 EUR tako kot pri parih Slovenskih "ponudnikih". Malo si poglejte zgornji link...to ne gre za navaden karbonski laminat.

Fave:
Materiali z visokim razteznim koeficientom ne pridejo v poštev ker ti recimo v eni noč mimogrede pade temperatura za 10 stopinj in se ti potem metrska aluminjasta cev skrči za ogromnih 100 mikronov in potem ni več slika v fokusu in potrebno ponovno fokusirat, kar pa niti ni tako preprosto. Kritična zona fokusa pri hitrih sistemih je pa okoli 20 mikronov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

krneki ::

neo:
Tako je.

VIP58 ::

Verjetno si že spraševal pri Trivalu, če pa še nisi.... Trival-kompoziti.
Vem da znajo narediti jambor za jadrnico iz ogljikovh vlaken, pa še marsikaj.
Too much of everything is just enough.

Teslo43 ::

Bolje pozno kot nikoli.
Za podstavke sem rabil cevi po naročilu.Tudi razne karbonske poličke in podobno...
Dobil sem jih tule black.composite@gmail.com
 Karbonska cev

Karbonska cev


 Karbonska cev

Karbonska cev

krneki ::

Da še zaključim zgodbico. Na koncu sem cev naročil iz ZDA in so res vrhunsko naredili. Teleskop pa je tudi že končan.

Našel pa je tudi prijetno domovanju v kupoli.

guest #44 ::

U pilec, to pa je mrcina od newtonovega scope-a.

Fave ::

krneki, čestitke, upam, da zadeva tudi dejansko deluje tako kot izgleda. Čestitam.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

TRIROG ::

Lepa žverca!

Mr Hilter ::

Bravo, a bojo kakšne slike od vesoljcev?

red_baron ::

Bravo. Četitam za ta večletni projekt. Upam, da bodo kakšne slike naše "soseščine" tam zunaj.

LP

krneki ::

Skoraj vse deluje kot mora. Skoraj pa zato ker je pri tako komplicirani zadevi, vedno nekaj nagaja, ampak nič kaj kritičnega. Važno je, da se da iz "naslonjača" remote upravljati vse preko interneta. Tukaj je nekaj slik posnetih januarja.





innerspace ::

Kapo dol! 8-)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

jype ::

Kr noro dobre fotke... Na kok nadmorske pa je?

krneki ::

Žal samo 300m.

Brane2 ::

Lhako podaš več tehničnih podatkov ?

Kakšen senzor maš ? Ali si namesto njega zmontiral kar body kakega fotoaparata ?

Je hlajen ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

A to si posnel med vetrovnim obdobjem preteklih tednih?

ABX ::

Bravo.

P.S: Ve kdo za koga ki izdeluje karbonske dele po naročilu?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

krneki ::

Gor imam monokromatsko (+filtrsko kolo z Ha LRGB filtri) hlajeno kamero (senzor je 18x13mm), kar mi da skalo 0,92 ločne sekunde na piksel. Običajno je hlajena na -30°C. Teleskop je korigiran 14.5" newton f/3.3

jype,
Tele slike so bile posnete med 15. in 25. januarjem. Načelom na tej lokaciji na dolenjskem zelo malo piha veter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krneki ()

Brane2 ::

kakšna je ločljivost senzorja ?

Maš že kar gotovo kamero ali si jo skup sestavil sam ?

Kaj pomenita Ha in L pri opisu filtrov ?

A nimaš nič težav sestavljat končno sliko iz treh komponent ?

V vmesnem času se stvari lahko premaknejo...

Al maš za to poseben SW ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

jype ::

A, dolenjska! Ker v Ljubljani in okolici je ponavadi zaradi svetlobnega onesnaženja precej slabša vidljivost.

No, vsekakor so fotografije odlične!

krneki ::

40km zračne linije od Ljubljane precej pomaga. Na jugu imam Kočevski rog.
Senzor je KAF-8300 s 5.4?m piksli in velikost 18x13mm (okoli 8Mpix). Astronomskih kamer s tem senzorjem je kar precej, ker gre za dokaj ugoden senzor (visoka učinkovitost, srednja velikost in zmerna cena)...tale moja kamera je narejena v Pekingu (sem osebno obiskal njihov workshop).

Ha filter je filter, ki spušča samo ozko linijo pri 656.3nm (moj ima 7nm pasovne širine), v kateri svetijo emisijske meglice bogate z vodikom. Tak filter ti zelo pomaga pri svetlobnem onesnaženju in poveča SNR. Imaš pa zato ubistvo monokromatsko sliko, ki jo ponavadi dodaš k RGB...oziroma k rdečem kanalu, kar poudari meglico.

L filter je ubistvu luminanca...filter, ki spušča skozi tam nekje 400-700nm.
Načeloma ni problem združevat kanale, ker so objekti praktično statični...razen kakšni kometi. Pri kometih so kar težave s snemanjem z monokromatskimi kamerami v LRGB tehniki. Zato raje komete vzamem kar dSLR pa en manjši teleskop. Par dni nazaj sem tako šel s kolega na eno opazovanje in posnel komet C2009 PI Garradd, ki je trenutno najsvetlejši na nebu.
 Garradd 90x3min, 384mm gorišča, Canon 350D

Garradd 90x3min, 384mm gorišča, Canon 350D



Običajno se uporablja za obdelavo poseben softver, ker je potrebno odštevati dark, bias, delit s flatom...pa registrirat posnetke....ampak na koncu skoraj vedno pride še Photoshop.

UNIVERZUM ::

Lepe fotke, kaj naj bi blo na prvi fotografiji (supernova?), čeprav malce spominja na crystaline entity iz star treka.
Asrock Z77 pro4-m,i5 3570, corsair 8gb, sapphire 4870,CC500R
Odrasli so samo otroci, ki jih nihče ne potegne za ušesa,
ko naredijo veliko neumnost/by yjpe

jype ::

Na prvi fotki je Crab Nebula @ Wikipedia

s1m0n ::

Lepo izvedeno!
Kolko pa si za vse odštel če ni skrivnost :)

krneki ::

Ni bilo malo, ampak sem to več let skupaj spravljal se je razporedilo ;)
Zato pač nimam bmw-ja v garaži haha

jype ::

krneki> Zato pač nimam bmw-ja v garaži haha

BMW ma vsak kmet, tazga rešpetlina pa tut navečji jebači nimajo.

Dej poslikej venero kako šiba pred jupitrom novembra 2065 pa pejstn slike tle :)

stock ::

Kot avtor, tudi jaz odgovarjam pozno, oz. na prvotno uprašanje. Namreč to zadevo bi lahko dobil v Lj. pri Mirnik-u, so specializirani za te zadeve, delajo tudi po naročilu, pa cena bi bila skoraj sigurno manjša. Drugače pa je tudi fiberglass zelo podoben, pomoje ziher 90% trdnosti pri 1/10 cene.

mihec87 ::

Steklena tkanina oz fiberglass je bolj "prožen" in švohnejši kot karbon in bi rabil dosti debelejši laminat za isto trdnost čeprav tukaj k trdnosti veliko prinese polnilo...Problem izdelave tele zadeve je da potrebuješ kalup ter orodje za en izdelek in moraš to vkalkulirat v en izdelek saj boš naredil enega in konec...

stock ::

Glede izdelave je res, zato pa sem napisal da delajo po naročilu, bi bil to potem njihov problem, tako kot je bil za tiste iz ZDA. Ma drugače sem že delal s fiberglassom s karbonom zaradi cene ne, ampak me je zadeva navdušila in ni nekaj prožna. Kot pravim zadeva tudi ornk drži, sploh pa v cevasti obliki. Glede na ceno pa sploh, ko vidiš da pri novem Aston Martinu pri 200.000€ dajejo steklena namesto karbonska vlakna, pa bi bila končna cena 2000€ razlike, potem verjetno le ni tako švoh.

mihec87 ::

stock je izjavil:

Glede izdelave je res, zato pa sem napisal da delajo po naročilu, bi bil to potem njihov problem, tako kot je bil za tiste iz ZDA. Ma drugače sem že delal s fiberglassom s karbonom zaradi cene ne, ampak me je zadeva navdušila in ni nekaj prožna. Kot pravim zadeva tudi ornk drži, sploh pa v cevasti obliki. Glede na ceno pa sploh, ko vidiš da pri novem Aston Martinu pri 200.000€ dajejo steklena namesto karbonska vlakna, pa bi bila končna cena 2000€ razlike, potem verjetno le ni tako švoh.


Ne problem je tvoj ker bi plačal kalup kaj misliš da ti ga častijo,oni v zda delajo serijsko te cevi in so lahko porazdelili strošek kalupa na več izdelkov...Tukaj sam strošek materiala ni tako hudo različen pač pa nanesejo ure dela..

Kje sem napisal da je zanič..Ima rahlo drugačne lastnosti, če je nekje zahtevan karbon zaradi njegovih lastnosti ne moremo kar rečt eh saj bo stekleno vlakno ok tako kot ne obratno...

To da ga dajejo na aston martina meni ne pove nič,noter dajejo tudi usnjene sedeže pa ni zato usnje ok če delam padalo ipd...Ravno tako če za nek del uporabijo titan še ne pomeni da je to neki najboljšga kar se da dobit za karkoli..

Isto je z poliester vs epoxy smole

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

krneki ::

Jaz sem potreboval karbon predvsem zaradi izjemno nizkega CTE. Ker se mora cev celo noč, ko temperatura pada, držati znotraj 27 mikronskega okna. Trdnost se pa reši s polnilom, ki je v moje primeru eno 20mm debelo satovje iz polimera. Teža 1200mm 18" (16.4" notranji) premera je dobre 5kg. Takole izgleda:

stock ::

Se razumeva mihec ;)

Sicer pa zanimiva zadeva :)

KernelPanic ::

Matr, tole je pa vrhunsko narejeno, a bos organiziral kaksno skupinsko firbcanje, ker tole si pa po moje tud marsikatero pikro prejel verbalno, ces "kaj bos pa to rabu, a ni skoda dnarja" (tko kt mene folk pika za hifi :D), decko svaka cast! Sicer sem popolen laik, ampak to si vse sam naredu "from scratch"?

Zgodovina sprememb…

krneki ::

Seveda nisem vse sam naredil. Enih stvari enostavno ne moreš sam, ker nimaš ne orodja in ne znanja. Recimo to kupolo se nabavi kot kit. Dobiš lupino in pa v eni škatli vse od motorjev, do kontrolerja, enkoderja...in slabih 10 strani prevedeno iz poljščine z googletranslate v angleščino :D. Recimo optično cev, sem sam zdizajniral, ampak zrcalo in karbonsko cev sem kupil v zda, pa v uk sekundarca, fokuser iz avstrije itd...potem sem pa vse skupaj sestavil. Ker če bi slednjo kupil, bi bila prvič vsaj 2x dražja in drugič ne bi bila točno za moj namen. Montaža (stojalo na katerem je optična cev) je recimo narejena na Madžarskem...pa ccd kamer se ne dela, ampak se jih kupi.

Ubistvu je tako, da s firbcanjem nič kaj več ne vidiš, kot se da videti iz slik. Nekaj več slik o sami gradnji je še na tem forumu tukaj. Dostikrat grem opazovat sonce ob lepem vremenu, pa lahko vržemo kakšno debato v živo, če si iz Ljubljane.

Teslo43 ::

ABX je izjavil:

Bravo.

P.S: Ve kdo za koga ki izdeluje karbonske dele po naročilu?


Tuki dobis razne stvari iz karbona po naročilu.
Tudi cevi po naročilu ali kaj drugega...
black.composite@gmail.com

Brane2 ::

Postam sem, ker bi znalo koga zanimat.

Na dpreviewcom, kjer tip poroča o fotografski opremi in jo zelo kakovostno tudi testira, je objavil novičko o novem Canonu EOS 60Da.

Tisti "a" pomeni astronomy in prinaša ustrezne spremembe v IR filtru in podobne tweake za astronome.

KLIK!
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sončni mrk, 20. marec 2015 (10.53h)

Oddelek: Loža
305158 (3193) Tarzan
»

Primerjava velikosti zvezd (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7111871 (10045) Mipe
»

Ne zamudite kometa Lulin!

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
274718 (2924) Lynx
»

Meteorski dež 12. avgusta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5917670 (12770) schurda
»

Viden komet C/2006 M4 (Swan)

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
204324 (3339) CaqKa

Več podobnih tem