» »

Najemodajalec = nategator

Najemodajalec = nategator

1 2
3
4 5

Beli_Zajcek ::

Ker se sedaj izjemno splača kupovati lastno stanovanje seveda.

poweroff ::

No, tako. Torej najemojemalec NI V DAVČNEM PREKRŠKU. To je vse, kar smo rabili vedet.

Če se bo pa še kdo vtaknil v to, da je pisna pogodba drugačna, povem še tole - pogodba je lahko pisna ali ustna. V tem primeru imata ona dva pač dve pogodbi. Eno pisno, kjer plačuje x EUR in eno ustno, kjer plačuje še dodatnih y EUR. Obe pač veljati, le da sta drugače sklenjeni. Dohodek in davščine iz dohodka so pa stvar najemodajalca.
sudo poweroff

GregiB ::

Menim, da je problem v tem, da imata ob sklenitvi najemne pogodbe svojo računico tako najemo-dajalec, kot -jemalec. Najemojemalec je lahko v stiski, da mora sprejeti vse, kar se mu ponudi, ali pač ne razmisli o posledicah ob sklenitvi "falirane" pogodbe, ali je cena ugodnejša... ali... ali...
V kolikor bi zadeva bila "clear-cut", torej, najemnina zapisana na pogodbi v celoti, račune za stroške pa bi prejemal tisti, ki jih povzroča, je zadeva jasna...
Moj predlog vsem bodočim najemojemalcem bi bil, da si za vzorčno najemniško pogodbo vzamejo kakšno takšno od "institucionalnih" najemodajalcev (neprofitna stanovanja, profitna od občine ipd.)
V takih primerih bi bili vsi poskusi nategovanja jalovi. V primeru, o katerem diskutiramo, pa sta najemodajalka in najemodajalec vzajemno naredila poligon za nategovanje...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

kmetek ::

Ker se sedaj izjemno splača kupovati lastno stanovanje seveda.


Bolje kakor vržti denar stran za najemnine? 8-O

kixs97: kok let si že podnajemnik, koliko plačuješ in ali si s punco/ženo?

slawc ::

A denar za nakup stanovanja pa potegneš kar iz žepa ali kaj? Aja, kredit, kako sem neumen, da se nisem tega sam spomnil? Seveda imajo vsi službo za nedoločen čas (sicer pa ta nedoločen čas v današnjih časih pomeni samo neko brezvezno besedno zvezo) in so kreditno sposobni. O tem ne vemo nič in avtorja teme to ne zanima. Verjetno bi oz. še bo odprl novo temo. O tem smo se že pogovarjali v drugih temah. Nekateri nočejo oz. ne morejo imeti lastnega stanovanja. Zdaj pa prosim... čim več koristnih informacij o problemu z najemninami!
LP, Slawc

kixs ::

Danes sem ji poslal SMS, da predlagam sestanek. Sem namrec mnenja, da se da vedno vse zmenit tako, da je prav. Za nateg mi sicer ni vseeno, vendar, ce se bo dalo zmenit brez nekih problemov in bo za naprej tako kot mora biti. Potem bi vsekakor raje ostal tu, kot pa se selil. Vendar tudi s selitvijo nimam tezav, ce se ne bo dalo zmenit.

V tem stanovanju sem od oktobra. Torej precej kratek cas in oskodovan nisem za ne vem koliko denarja. Hocem pa imeti ciste racune in to je pogoj za naprej, pa kjerkoli ze bom. Sicer sem najemnik ze cca 9 let, vendar so bile najemnine in stroski precej nizki - se posebej za LJ. Recimo manj kot ima povprecno stanovanje samo stroskov. Lahko recem, da nikoli nisem imel nekih tezav, ki se jih ne bi dalo hitro odpravit. Zato sem zdaj toliko bolj presenecen, ker zenska kar tupi svoje in si vedno neki izmislja.

Za nakup stanovanja bi se sicer lahko odlocil, vendar menim, da se ni pravi cas. Zadnji dve leti so cene vrtoglave in se niso kaj dosti znizale navkljub krizi, cena kredita pa se je med tem kar precej zvisala. Zato je nakup danes, ce res ne dobis dobre cene in vzames le manjsi del kredita, precej slaba odlocitev. Ker delava s punco vsak na svojem koncu, sva rekla, da zaenkrat pade lokacija stanovanja nekje na pol poti. Imam namen tudi zamenjat sluzbo, zato bova z nakupom se malo pocakala.

lp

BlackHole ::

Kixc97, ti imaš opravka z goljufom, zato ne moreš pričakovat, da bo lepa beseda zalegla kaj dosti. Na tvojem mestu bi ji povedal direktno, da si poskušal z lepo besedo, ampak ker je očitno, kdo je v sporu goljuf, boš z veseljem uporabil "umazano" taktiko, kjer imaš veliko prednost. Daj ji vedet, da ni zajebancije s tabo. Nikakor ne plačaj položnic naslednjič dokler ti ne pokaže računov. Tudi za nazaj naj dokazuje račune. Kaj pa imaš za zgubit. V najslabšem primeru boš imel kvečjemu malo slabši odnos s človekom, ki ti oddaja stanovanje. Če pa postane res neznonsno, pa lahko tudi spakiraš in greš drugam. Pred tem pa ji seveda malo zagreniš življenje za kazen, ker te je okradla.
LP Marko

Invictus ::

Kar se tiče plačevanja stroškov, je tako da precej najemodajalcev ni plačevalo stroškov. Zato je postala praksa, da najemodajalec pride enkrat ne mesec in pobere tako položnice kot denar zanje.

Ker je malo drugače, če ti izgine najmenik in ugotoviš da pol leta ni plačeval stroškov.

Praviš da te obere za 20-30 EUR na mesec. A si pomislil, da mora on še plačati položnice in dati provizijo bankam/pošti?

Sicer je pa to na letni ravni 360 EUR v najslabšem primeru. Glede na to da plačuješ najemnino v Ljubljani, to ni najbrž niti ena mesečna najemnina.

Sam še en drugačen pogled, da se ne bo pljuvalo samo ene strani ...

LP I.

blackbfm ::

Če bi bil pošten bi pokazal in razložil vse, ne pa da nekaj muti.

poweroff ::

Ne bluzit.

Najemodajalec zbere položnice, jih plača in jih potem fotokopira ter kopije izroči najemniku. Najemnik potem plača: položnice, tistih par centov za provizijo in tista dva eura za fotokopije. Čisti računi pa nobenega kompliciranja.
sudo poweroff

kixs ::

Zdej sem dobil njen odgovor na moj SMS za sestanek.

Pise takole: Ce so moji nameni iskreni, se lahko dobimo.

No comment! :|

Invictus:
ne vem kje sem napisal, da je stanovanje v LJ? Ker ni!

Placuje preko Klika, njene besede. Za 3 poloznice in 0,33EUR po poloznici provizije je 1EUR vec. Kar lahko zaradi mene zaokrozi tudi na 2EUR za trud. In ona nikjer ne omenja, da je to kaksno placilo za trud.

Ona enostavno pravi, da poloznic NE BO kazala. Sestanek bo drugi teden, tako nadaljevanje sledi po njem.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

Mehmed ::

Dej vprasi jo, ce je stanovanje zavarovano za pozar.
Pa omeni, da bos zacel vadit bruhanje ognja doma, stroski so velki, treba dodatno zasluzit...

Gandalfar ::

Daj ne tupi no. Bo clovek se v zapor sel, ce bo poslusal taksne ideje.

GregiB ::

Se da zavedo "enostavno" rešiti. Pač rečeš, da rad veš, kaj plačuješ in da ne rabiš videt položnic, le da ti da PISNO specifikacijo tega, za kaj daješ denar...
Naj bo zadeva takole približno...

Elektro Duplek, rač. št. 123456 43,12EUR
Javno komunalno podjetje seronja, rač. št. 323454, 12,00EUR
RTV Maribor, rač. št. 38532, 12,00EUR
Bančne provizije in handling 3 EUR

Potem pa ti lahko greš k izdajatelju računa in zahtevaš kopijo... pa vidiš, kaj si (pre)plačal... Samo nekaj pisnega moraš dobiti v roke, sicer sta oba v prekršku...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Invictus ::

Če bi bil jaz najemodajalec, bi vsakega težaka vrgel ven.

Je pač ponudba/povpraševanje ...

Če dobiš bolje drugje, izvoli ...

Ona je pač postavila svoja pravila. če hoče zaslužit še tistih 30 UER/mesec, nimaš ti tukaj kaj ...

Ona bo mogoče v najslabšem primeru na davčni, ti pa brez stanovanja. če ga pa lahko dobiš hitro in to še ceneje, pa kar ...

Dejstvo je, da ljudje niso plačevali položnic in uničevali stanovanja. Jih ni treba veliko, ampak dovolj da se slab glas raznese okoli. Trpijo pač najemojemalci. Saj pravica do najema točno določenega stanovanja ni zapisana v ustavi ...

Je tudi druga stran. Še vedno te tudi najemodajalec lahko vrže ven. Jaz bi te, če bi mi sral ...

Seveda če bi sploh imel kako stanovanje za oddajat ... :'(

LP I.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Gregor P ::

A kar tako bi ti?!? Povsem normalno je, da ti najemodajalec točno specificira kaj plačuješ! Kako bi pa lahko bilo drugače?!? Ni težava, če želi zaslužiti več, samo mora to jasno povedati ter upoštevati vsa pravila, roke ipd. ... ne more pa ti lagati in zavajati, da plačuješ za nekaj kar sploh ne ustreza dejanskemu stanju:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

tiga325 ::

Če bi bil jaz najemodajalec, bi vsakega težaka vrgel ven.

Je pač ponudba/povpraševanje ...

Če dobiš bolje drugje, izvoli ...

Ona je pač postavila svoja pravila. če hoče zaslužit še tistih 30 UER/mesec, nimaš ti tukaj kaj ...

Ona bo mogoče v najslabšem primeru na davčni, ti pa brez stanovanja. če ga pa lahko dobiš hitro in to še ceneje, pa kar ...

Dejstvo je, da ljudje niso plačevali položnic in uničevali stanovanja. Jih ni treba veliko, ampak dovolj da se slab glas raznese okoli. Trpijo pač najemojemalci. Saj pravica do najema točno določenega stanovanja ni zapisana v ustavi ...

Je tudi druga stran. Še vedno te tudi najemodajalec lahko vrže ven. Jaz bi te, če bi mi sral ...

Seveda če bi sploh imel kako stanovanje za oddajat ... :'(

LP I.



Je lepo pametovat, dokler se tebi ne dogaja krivica...


...me zanima kako bi skočil v luft, če bi ti ob naslednjem tankanju bencina v avto, tam na blagajni
prbili še 20 eurov več in rekli...jebiga stari, smo ti dal kr ene stroške zraven, sej...kje pa piše
da si mogu glih sem prit tankat, sam si si kriv...pa vrni bencin, če ti kej ne paše. Aja, pa če boš
kej preveč sral tle okoli, te bo pa naš varnostnik ven vrgu...

Mislim, da bi kmalu piskal tle po forumih, kok so pa barabe na tisti tankšteli in kam vse jih boš
prijavil... dej, dej...

Rajši kej koristnega povej človeku...ki nekaj sprašuje na pametni podlagi.

BlackHole ::

Invictus, kaj te serješ?! Kakšna pravila? Pravila se postavijo na začetku, ne sredi igre. Kako ga bo pa vrgla ven?! Ne more ga, dokler ima pogodobo in plačuje po pogodbi. Basta.
LP Marko

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Sem vedel da bom povzočil nekaj nezrelih/posplošenih odgovorov.

Ampak, kot sem rekel, postavite se v kožo najemodajalca in malo razmislite.

Seveda ga lahko vrže ven. Oz. bolj prav, mu odpove najemno pogodbo. Vsaka pogodba ima odpovedni rok in basta. Zato se tudi pobira kavcija (npr. kot je naš pobudnik teme dejal - 2 meseca). Najbrž ima 2 meseca odpovednega roka.

Dejstvo, ki pa nastopi tukaj pa je, da se ti preprosto ne splača tožarit, ker to stane veliko več kot iskanje novega stanovanja in mogoče izguba kavcije (beri odvetniške tarife in dolgotrajni sodni postopki).

Nehajte že pametovati in živeti pri svojih mamah ...

LP I.

amigo_no1 ::

Invictus
Negativna reklama stane več kot 20-30EUR/mesec. Misliš da je problem (tudi če se izseliš) naslednjega najemnika opozoriti kaj se mu bo najverjetneje dogajalo ?
In da, najemodajalec si nima kaj zmišljevati pravil gredi igre.
Težak == najemnik ? V katerem stoletju živiš ??

kixs ::

Sej je prav slisat tudi drugacne poglede, pa ceprav nimajo v ozadju neke logike.

lp

BlackHole ::

Seveda si vedel, saj veš, da si napisal neumnost.
Ne morem se postavit v kožo najemodajalca, ker če se postavim, pride do paradoksa, ker nisem goljuf, tako kot je ta. Jaz ne vidim problema v tem, da pokaže kopije položnic, ne glede na slabe izkušnje s prejšnjimi najemojemalci (kar si je po moje itak izmislil kot izgovor za krajo).
Obtožuješ najemojemalca "da serje". S čim serje? S tem, ko želi čiste račune?!
LP Marko

Mehmed ::

Najemodajalec goljufa najemnika, ko ga ta zasaci pa uzaljeno grozi z odklopom elektrike. Tisti, ki grejo zagovarjat najemodajalca se verjetno prepoznajo v tem/sluzijo tok da si rit brisejo z bankovci po 100 eur/ so reinkarnacija gandija in bude obenem.

imagodei ::

InvicTus> "Sem vedel da bom povzočil nekaj nezrelih/posplošenih odgovorov."

Nezrel si seveda ti. Kot so ti povedali, pravila igre se postavi na začetku - v pogodbi.


Invictus> "Ampak, kot sem rekel, postavite se v kožo najemodajalca in malo razmislite."

Postavi se ti malo v kožo najemoJEMALCA in malo razmisli. Omenjeno je že bilo, da ženska zaradi nižje pogodbene najemnine plača nižji davek. Če pa kaj vem, gre ta znesek tudi v dohodnino. Lahko da se motim in me boste popravili, ampak če je tako, potem lahko z nižjo pogodbeno zapisano najemnino lovi tudi nižji dohodninski razred in zato tudi pri dohodnini prihrani.
In za tako pomoč dobi najemoJEMALEC zajebantski odnos?


Invictus> "Seveda ga lahko vrže ven. Oz. bolj prav, mu odpove najemno pogodbo. Vsaka pogodba ima odpovedni rok in basta. Zato se tudi pobira kavcija (npr. kot je naš pobudnik teme dejal - 2 meseca). Najbrž ima 2 meseca odpovednega roka."

Brez očitnih kršitev najemne pogodbe ga ne more vreči ven. Če bi ga želela, bi mu morala najprej nekajkrat priporočeno poslati pisno opozorilo, da ne spoštuje dogovora. Potem bi imela šele kakšno podlago za takšno skrajno dejanje. Če pa kixs97 lahko dokaže, da krivdni razlog ni nastal po njegovi zaslugi (manda ima njene podpise; izpiske izstavljenih položnic pa se tudi lahko dobi), ga pa sploh ne more postaviti na cesto.


Invictus> "Dejstvo, ki pa nastopi tukaj pa je, da se ti preprosto ne splača tožarit, ker to stane veliko več kot iskanje novega stanovanja in mogoče izguba kavcije (beri odvetniške tarife in dolgotrajni sodni postopki)."

S temle se pa načeloma strinjam. Oz. takole je: pravica se meri z globino žepa. Pošteno povedano se jaz tožarit ne bi šel če ne bi bilo res nujno, ker enostavno nimam denarja za to. Kdo drug, ki ga ima dovolj da tvega večletne stroške (preden dobi povrnjeno), pa bi to morda naredil.
- Hoc est qui sumus -

Invictus ::

Sem bil najemoJEMALEC, tako da vem kako to poteka ...

Če ti je stanovanje všeč in imaš v njem svoj mir, potem ti ni problem dati malo več denarja, poleg tega pa požreš marsikatero budalaštino s strani najemodajalca.

kar se tiče odpovednih rokov, ni nujno da nastopijo kršitve za prekinitv pogodbe. Dovolj je samo odpovedni rok. V primeru kršitev pogodba preneha veljati takoj, ko je kršitev dokazana ... Tako se sklepajo (oz. naj bi se) vsi taki pogodbeni odnosi. Kar poglejte si svojo zaposlitveno kolektivno pogodbo ...

Dejstvo je tukaj, da obstaja ponudnik in jemalec storitev. Gospa to dela mal po domače, ampak glede na t oda cela država dela tako, to ni nič nenavadnega ...

Če jemalcu storitve storitev ni po pogodu, naj jo pač išče kje drugje ...

Saj tud v Merkatorju plačate kolikor rečejo in se ne bunite ... Pa so cene recimo v Lidlu manjše za določene stvari ...

In kot sem napisal, gospa zaračuna 30 EUR za plačevanje položnic. Pika. Komu se pa ljubi pobirat drobiž od najemjemalca ...

Kar se pa tiče položnic, se je najbrž naš najemalec strinjal na začetku, da najemodajalec plačuje položnice in da on da samo denar ... Zakaj se usaja sedaj. Naj bi se na začetku.

Predvidevati da so ljudje pošteni, je pa možno samo pri ljudeh, ki živijo v hotelu s šestimi zvezdicami in še niso videli pravega življenja, sploh pa ne kar se tiče nepremičnin.

LP I.

Daedalus ::

Saj tud v Merkatorju plačate kolikor rečejo in se ne bunite ... Pa so cene recimo v Lidlu manjše za določene stvari ...


Obstaja bistvena razlika med cenejšim in dražjim ponudnikom in neupravičenim "pribitkom" na račun. Prvo je ok, drugo je goljufija. Oziroma, da zastavim malo drugače. Kako bi gledal, če bi v trgovini dobil račun s postavko "nabava fasnge", na katerega bi prodajalka obračunala še malo (čisto arbitrarno določenega) "pribitka"? Ko bi šal preverit cene na policah, pa bi ugotovil, da je končni znesek višji za 30EUR? Verjetno bi skakal do stropa in grozil s kaj vem kakimi inšpekcijami.

Lahko se pa motim pa bi reko "Eh, sej je vredno, ma lep nasmešek pa globok dekolte, se splača malo doplačat"?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

tiga325 ::

lopov pač lopova razume... edino tako si lahko razlagam strinjanje in iskanje 1000 in enega opravičila
za taka dejanja.

al pa zgolj željo po provociranju, nede, Invictus?

poweroff ::

Če bi te spustili še čez skener, postaven varnostnik pa bi te še rektalno pregledal, bi pa eni dodali še 20 EUR. Safety first!
sudo poweroff

imagodei ::

Invictus> "Če ti je stanovanje všeč in imaš v njem svoj mir, potem ti ni problem dati malo več denarja, poleg tega pa požreš marsikatero budalaštino s strani najemodajalca."

Ja, res je, gmah ima svojo vrednost. Ampak za tak mir je cena določena na pogodbi. Kam pa pridemo, če se lahko katerakoli pogodbena stranka kar tako malo, meni nič tebi še manj, odloči spremenit pogoje pogodbe?


Invictus> "kar se tiče odpovednih rokov, ni nujno da nastopijo kršitve za prekinitv pogodbe. Dovolj je samo odpovedni rok. V primeru kršitev pogodba preneha veljati takoj, ko je kršitev dokazana ... Tako se sklepajo (oz. naj bi se) vsi taki pogodbeni odnosi. Kar poglejte si svojo zaposlitveno kolektivno pogodbo ..."

NajemoDAJALEC lahko redno odpove pogodbo z odpovednim rokom, ki ne sme biti krajši od 90 dni. Po zakonu. Nima veze, če je v pogodbi napisano, da je odpovedni rok en mesec; zakon določa, da mora biti najmanj 90 dni. Lahko pa v pogodbi piše 120 dni, v tem primeru pa seveda velja 120-dnevni odpovedni rok.


Invictus> "Dejstvo je tukaj, da obstaja ponudnik in jemalec storitev. Gospa to dela mal po domače, ampak glede na t oda cela država dela tako, to ni nič nenavadnega ..."

... ampak hkrati zato nič bolj zakonito. Če 100 ljudi krade, pa zasačijo samo enega, jih bo 99 tudi še naprej svobodnih. Samo eden bo šel "klavir špilat". Saj vsak zase ve, kako je s piratstvom, ane? ;)


Invictus> "Če jemalcu storitve storitev ni po pogodu, naj jo pač išče kje drugje ...
Saj tud v Merkatorju plačate kolikor rečejo in se ne bunite ... Pa so cene recimo v Lidlu manjše za določene stvari ..."


To najemodajalca nikakor ne odveže k spoštovanju pogodbenih obveznosti. In kot ti je napisal Daedalus, je na vsakem artiklu v Mercatorju obešena cena: toliko ti lahko na blagajni zaračunajo, nič več in nič manj.
Celo več: če je cena na artiklu nižja, kot ti jo hoče zaračunati na blagajni, ti je prodajalec dolžan prodati artikel po ceni, ki je navedena v prodajni polici!


Invictus> "In kot sem napisal, gospa zaračuna 30 EUR za plačevanje položnic. Pika. Komu se pa ljubi pobirat drobiž od najemjemalca ..."

Težka napaka. Če je v najemni pogodbi navedeno, da najemojemalec plačuje poleg najemnine (samo) redne stroške, potem je zaračunavanje dodatnih "storitev" v nasprotju s pogodbo. Tale gospa ima direkten vir zaslužka v najemnini in pričakuje se, da bo najemnina vključevala vse posredne in neposredne stroške, ki jih ima najemoDAJALEC. Konec koncev iz tega naslova lahko uveljavlja 40% znižanje osnove za obračun davka.


Invictus> "Kar se pa tiče položnic, se je najbrž naš najemalec strinjal na začetku, da najemodajalec plačuje položnice in da on da samo denar ... Zakaj se usaja sedaj. Naj bi se na začetku. "

Še en fail. On se je zavezal k plačevanju stroškov stanovanja. Kako bo plačeval - ali sam, ali pa denar izroči najemoDAJALCU tukaj ne igra nobene vloge. Gre samo za plačilo stroškov stanovanja, ne pa nekih dodatnih pribitkov, potegnjenih iz riti. Običajno najemna pogodba vsebuje takšen člen:
Najemnik poleg najemnine plačuje tudi individualne obratovalne stroške (stroške za dobavljeno elektriko, stroške komunale in podobno) ter skupne obratovalne stroške (stroške za obratovanje skupnih delov večstanovanjske stavbe) po takšnem ključu, kot ostali stanovalci.

V tem določilu je napisano tudi, ali najemnik sam plačuje stroške, ali pa denar po predložitvi izračuna oz. fotokopije položnic izroči najemodajalcu. Ne glede na to, ali je to izrecno zapisano v pogodbi ali ne, je goljufija še vedno goljufija.


Invictus> "Predvidevati da so ljudje pošteni, je pa možno samo pri ljudeh, ki živijo v hotelu s šestimi zvezdicami in še niso videli pravega življenja, sploh pa ne kar se tiče nepremičnin."

Dejstvo je, da imaš napačne poglede na zadevo. Sicer se strinjam, treba je imeti zdravo mero dvoma v poštenost ljudi, a hkrati povsem upravičeno pričakuješ, da se določila pogodbe spoštujejo. Za vse ostale primere so tu Obligacijski zakon, inšpektorji, sodišča...
- Hoc est qui sumus -

Aston_11 ::

Imagodei, te podlage glede rokov pri odpovedi pogodbe bo treba razdelati s SZ v rokah. To (NajemoDAJALEC lahko redno odpove pogodbo z odpovednim rokom, ki ne sme biti krajši od 90 dni. Po zakonu. Nima veze, če je v pogodbi napisano, da je odpovedni rok en mesec; zakon določa, da mora biti najmanj 90 dni. Lahko pa v pogodbi piše 120 dni, v tem primeru pa seveda velja 120-dnevni odpovedni rok.) namreč ne drži. Ločiti je potrebno razloge odpovedi in tako naprej. To je bilo napisano na pamet in narobe. Hint: najemne pogodbe se odpovedujejo sodno.

imagodei ::

Ja, je bilo napisano na pamet, ne pa tudi narobe. Kaj te muči? Tle imaš SZ-1, sicer ni UPB, ampak ni bistvenih sprememb v tem delu (sem si dovolil izpustit dele, ki niso nujno potrebni za to razpravo (neprofitna stanovanja & stuff)):
102. člen
(odpoved najemne pogodbe s strani najemnika)
Če ni dogovorjeno drugače, lahko najemnik odpove najemno pogodbo vselej, ne da bi za to navajal razloge, če o tem pisno obvesti lastnika, z 90 dnevnim odpovednim rokom.

103. člen
(krivdni odpovedni razlogi)
(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi naslednjih krivdnih razlogov:

[... navaja cel kup krivdnih odpovednih razlogov, op. imagodei ...]

(2) Pogoj iz 11. točke prejšnjega odstavka ni izpolnjen, če je najemnik na zdravljenju, v domu za starejše za čas, krajši od šestih mesecev, ali če stanovanja ne uporablja iz drugih upravičenih razlogov (službena premestitev ali šolanje v drugem kraju, služenje vojaškega roka, prestajanje zaporne kazni in podobno).
(3) Najemne pogodbe ni mogoče odpovedati s tožbo, če lastnik ni predhodno pisno opozoril najemnika, ki krši najemno pogodbo. Opomin mora vsebovati kršitev in način odprave odpovednega razloga ter primeren rok za odpravo odpovednega razloga. Rok za odpravo odpovednega razloga ne sme biti krajši od 15 dni.
(4) Za isto kršitev, ki predstavlja odpovedni razlog, opomni lastnik najemnika samo enkrat, razen če je med dvema zaporednima kršitvama preteklo več kot eno leto.

...

105. člen
(odpovedni razlogi za tržno, službeno in namensko najemno stanovanje)
(1) Lastnik tržnega najemnega, službenega najemnega ali namenskega najemnega stanovanja lahko odpove najemno pogodbo, poleg razlogov iz prvega in petega odstavka 103. člena tega zakona, tudi iz drugih razlogov, če so navedeni v najemni pogodbi.

...

106. člen
(nekrivdni odpovedni razlogi)
(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi razlogov, ki niso našteti v 103. členu tega zakona ali najemni pogodbi le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje.

...

(5) Stroške selitve nosi lastnik.
(6) V primeru spora odloči o primernosti drugega stanovanja sodišče v nepravdnem postopku.

...

112. člen
(odpoved najemne pogodbe)
(1) Lastnik stanovanja odpove najemno pogodbo z odpovednim rokom, ki ne sme biti krajši od 90 dni.
(2) Lastnik ne more zahtevati izselitve najemnika, preden mu ne povrne vlaganj po 98. členu tega zakona.
(3) Najemna in podnajemna pogodba se ob sporu odpovedujeta s tožbo pri sodišču splošne pristojnosti.
(4) Sodišče določi rok za izselitev, ki pa ne sme biti krajši kot 60 dni in ne daljši od 90 dni.
(5) Spori se rešujejo prednostno.
(6) Lastnik ne more odpovedati najemne pogodbe, če najemnik dokaže, da krivdni razlog ni nastal po njegovi krivdi oziroma da ga brez svoje krivde ni mogel odpraviti v danem roku.


Skratka, v moji izjavi (NajemoDAJALEC lahko redno odpove pogodbo z odpovednim rokom, ki ne sme biti krajši od 90 dni. Po zakonu. Nima veze, če je v pogodbi napisano, da je odpovedni rok en mesec; zakon določa, da mora biti najmanj 90 dni. Lahko pa v pogodbi piše 120 dni, v tem primeru pa seveda velja 120-dnevni odpovedni rok) ni nobene napake. Redno lahko najemodajalec odpove pogodbo z najmanj 90-dnevnim rokom - P E R I O D.

Ker SZ nikjer ne navaja drugače, v 112. členu pa izrecno pravi, da lastnik stanovanja mora postaviti najmanj 90-dnevni odpovedni rok, bi rekel, da tudi v primeru krivdnih razlogov ne more izseliti najemnika prej, kot v 90 dneh. Če najemodajalec pričakuje težave pri izselitvi najemojemalca (tožba), je nujno, da v primeru krivdnih razlogov najemojemalca tudi pisno opozori (3. odstavek 103. člena). Če sodišče odloči, da ima lastnik stanovanja utemeljene razloge za odpoved pogodbe, lahko postavi najmanj 60-dnevni rok za izselitev.


A sva rešila nesporazum?
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

In potem se ljudje sprašujejo, zakaj so pri nas tako visoke najemnine?:P

O.

imagodei ::

Aston 11> "Hint: najemne pogodbe se odpovedujejo sodno. "

Mimogrede, kaj naj bi to pomenilo?
- Hoc est qui sumus -

BlackHole ::

Tragikomično je, da oseba pride gor z nekimi povsem neargumentiranimi in nelogičnimi predlogi in si domišlja, da so drugi nezreli. Ali si lopov ali si pa neverjetno naiven (da ne rečem neumen). Prepoznaj se sam.
LP Marko

imagodei ::

Well... Sodb o tem, kdo je lopov in kdo ne, se bomo vzdržali. Kajne? Sicer bo treba žaljivke in izjave, ki ne spadajo na civiliziran forum, brisat.
- Hoc est qui sumus -

Aston_11 ::

Aston 11> "Hint: najemne pogodbe se odpovedujejo sodno. "

Mimogrede, kaj naj bi to pomenilo?


3. odstavek 112. člena SZ lepo piše, kako se najemne pogodbe odpovedujejo v primeru spora, puščam pa še vedno odprto možnost za debato, kako se spravi najemnika ven, če noče iti, če spora ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

imagodei ::

@Aston 11,

ja, v pogodbenih razmerjih se vsak spor rešuje preko sodišča, ja. Kako pa? Z odklopom elektrike, rezanjem gum? Dvobojem s sabljami na cesti?
- Hoc est qui sumus -

Aston_11 ::

Verjetno midva o istem? Najemne pogodbe se odpovedujejo sodno kot odgovor ali pa dopolnitev na
NajemoDAJALEC lahko redno odpove pogodbo z odpovednim rokom, ki ne sme biti krajši od 90 dni. Po zakonu. Nima veze, če je v pogodbi napisano, da je odpovedni rok en mesec; zakon določa, da mora biti najmanj 90 dni. Lahko pa v pogodbi piše 120 dni, v tem primeru pa seveda velja 120-dnevni odpovedni rok.
, kjer to ni omenjeno.

imagodei ::

Najemne pogodbe se v normalnih okoliščinah med normalnimi ljudmi odpovedujejo sporazumno, brez posredovanja sodišča. Pogoji odpovedi so navedeni v sami pogodbi.

Sodišča so pristojna za reševanje sporov, kadar se pogodbeni stranki nista zmožni sami dogovoriti. Tudi to določilo je običajno zapisano v sami pogodbi (kakršni koli že).

Da ne bova preveč kriptično govorila.
- Hoc est qui sumus -

Go-ahead ::

Ali lahko kdo potrdi, da če je v pogodbi krajši odpovedni rok npr 1 mesec vseeno velja trimesečni?

imagodei ::

Go-Ahead,

jah, če ti zgoraj citiran SZ-1 ni dovolj dobra referenca, potem ti predlagam obisk pravnika.
- Hoc est qui sumus -

Go-ahead ::

Ok, zakon je pač tak.
Če sem prav razumel tudi če ti najemnik kuri s parketom bo lahko z njim kuril do pomladi?

BlueRunner ::

Ne, nisi. To pa zato ker ne obstaja samo en zakon in načinov kako lahko normalen najemoDAJALEC zavaruje svoje premoženje pred uničenjem je več - pač glede na to kakšna škoda se dela. Tako, kot ima normalen najemnik več možnosti kako se zavarovati pred zlonamernim najemoDAJALCEM.

Če so ljudje normalni, se lahko vse dogovorijo. Zakon vstopi v igro šele takrat, ko se ljudje več ne morejo normalno pogovarjati. Oziroma jim začno hoditi po glavah odklopi elektrike, kurjenje parketov ali druge oblike nasilja in jemanja pravice v lastne roke.

Seveda pa tukaj ni ravno PF, kjer bi predavatelji razlagali obligacijska razmerja v vsej njihovi širini in dolžini.

imagodei ::

Go-Ahead> "Če sem prav razumel tudi če ti najemnik kuri s parketom bo lahko z njim kuril do pomladi? "

Jah, to pa spet ne... 103. člen zakona, ki ga zgoraj nisem v celoti citiral, pravi med drugim tudi:
103. člen
(krivdni odpovedni razlogi)
(1) Lastnik lahko odpove najemno pogodbo zaradi naslednjih krivdnih razlogov:
1. če najemnik oziroma osebe, ki z njim stanujejo, z načinom uporabe stanovanja povzročajo večjo škodo na stanovanju ali skupnih delih stanovanjske ali večstanovanjske stavbe;
...
...
6. če najemnik izvršuje ali izvrši v stanovanju in vgrajeni opremi spremembe brez poprejšnjega soglasja lastnika, razen v primerih iz 97. člena tega zakona;


Pri tem moraš seveda upoštevat določilo, da je treba najemnika predhodno pisno obvestiti o kršitvi in postaviti najmanj 15 dnevni rok za odpravo kršitve. Če pa tudi po pisnem opozorilu ne preneha, mu pa lahko odpoveš pogodbo - ampak menim, da je odpovedni rok ravno tako 90 dni.


EDIT: Ah, ja... mislim, da sedaj razumem, kako si mislil. Ja, če te hoče zajebavat, seveda lahko še celih 90 dni kuri parket. Je pa res, da ga boš za povzročeno škodo tožil in nekoč, pa magari čez nekaj let, bo to moral poplačat (ob predvidevanju seveda, da bo plačilno sposoben).
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Aston_11 ::


Seveda pa tukaj ni ravno PF, kjer bi predavatelji razlagali obligacijska razmerja v vsej njihovi širini in dolžini.


Na PF predavatalji tega ne počno. Tukaj bolj poglobljeno drobimo, kot predavatelji PF, ki so 99% teoretiki in študentom približno preberejo kakšen člen, če ga sploh kdo od študentov takrat sploh razume. Obdelave primerov iz prakse v Lj ni, MB je boljši faks. Lj faks meji na nepotrebnega.

Invictus ::

Kaj naj rečem ... Človek samo poda drugo mnenje, pa ga takoj obtožijo za lopova in idiota ...

Dejstvo je da je zakonsko vse lepo rešeno ... Z kakšnimi majhnimi luknjami ...

Ampak realnost je taka, da ljudje nimajo denarja (in časa) za pravdanje ... In uporabijo druge metode.

Ta naš gospod lahko gospo prijavi na DURS ali kako drugo inštitucijo, pa naj poroča. Tudi mene zanima kako mu bo kaj uspelo. Če mu bo, super. Mogoče mi bo povrnilo malo upanja v "pravno" državo.

Seveda je pa vprašanje, če je gospa sploh prijavila oddajo stanovanja. Če je ni, potem je ta najemna pogodba malo tako, tako. Brez prič pri podpisu ali hrambi kake kopije pri kakem neodvisnem subjektu je spet samo njegov glas proti njenemu. Namreč zato so pri nas zdaj notarji. Če ne verjamete temu, preberite sledeče:

http://www.slonep.net/vodic/najem/?view...

Zdaj pa mi povejte koliko ljudi je šlo overovljati najemno pogodbo ?!?!

Na koncu se lahko ugotovi, da se je najemnik na silo vselil v stanovanje in bo moral vse še enkrat plačati ...

Spet samo mal druga perspektiva, pa spet jih bom najbrž dobil na gobec, da sem lopov ...

Fire away ...

LP I.

Go-ahead ::

EDIT: Ah, ja... mislim, da sedaj razumem, kako si mislil. Ja, če te hoče zajebavat, seveda lahko še celih 90 dni kuri parket. Je pa res, da ga boš za povzročeno škodo tožil in nekoč, pa magari čez nekaj let, bo to moral poplačat (ob predvidevanju seveda, da bo plačilno sposoben).

Verjetno si mislil 90 + 15 dni.

Se ne več čudim, da so najemnine tako visoke in imajo nekateri raje prazna stanovanja, sploh če je že najemodajalec = nategator.

Beli_Zajcek ::

Kaj naj rečem ... Človek samo poda drugo mnenje, pa ga takoj obtožijo za lopova in idiota ...
Seveda je pa vprašanje, če je gospa sploh prijavila oddajo stanovanja. Če je ni, potem je ta najemna pogodba malo tako, tako. Brez prič pri podpisu ali hrambi kake kopije pri kakem neodvisnem subjektu je spet samo njegov glas proti njenemu. Namreč zato so pri nas zdaj notarji. Če ne verjamete temu, preberite sledeče:
http://www.slonep.net/vodic/najem/?view...
Zdaj pa mi povejte koliko ljudi je šlo overovljati najemno pogodbo ?!?!
Na koncu se lahko ugotovi, da se je najemnik na silo vselil v stanovanje in bo moral vse še enkrat plačati ...
Spet samo mal druga perspektiva, pa spet jih bom najbrž dobil na gobec, da sem lopov ...
LP I.


Ti ravno nimaš veliko pojma o teh stvareh in tvoje pisanje služi kvečjemu kot provokacija ali v najboljšem primeru kot ustvarjanje nepotrebne zmede. Ne boš verjel, na tem forumu ljudje radi preberejo stvari, ki držijo. Overovitev pogodbe tako ni več potrebna dandanes. Klikni na svoj link pa poglej datum. Pa ko se boš že zadrževal na slo-nep portalu si preberi vprašanja, ki zadevajo odnos najemodajalec - najemnik. Taka z bolj svežim datumom kot 2001. Dejansko bi lahko najemnik v tem primeru povzročil najemodajalki težave. Vprašanje je sicer kako hitro bi se sodni/davčni mlini vrteli, vendar bi v vsakem primeru se končalo z težavami za najemodajalko. To, da imaš svoje mnenje še ne pomeni, da je tvoje mnenje zlata vredno oz. da ni ena navadna neumnost.

BlackHole ::

Se opravičujem za malo preveč direktno žaljivko, ampak tudi kakšno povsem neustrezno ali nepremišljeno mnenje oziroma provokacija (ne rečem da je bila) je za nekoga žaljivka.
LP Marko

Gregor3 ::

Pozdravljeni, že nekaj časa berem forum in sem se odločil da sam napišem nekaj glede najemodajalcev, ker imam z njimi slabe izkušnje.
Dodal bom samo to, da zahteva najemnino cca:300 eur, na pogodbi pa piše 100 eur, plačujema industrijsko elektriko, olje računa po števcu sprotna poraba, kanalščina, voda, vzdrževanje merilne tehnike. Problem je pa v tem da ne dobim položnic ampak samo na roko napisani in nepodpisani papir, češ da ni položnic in da je to tako tukaj. Za najemnino pa ne dobim nobenega potrdila da je blo plačano. Ker mu nisma mogla ta mesec plačat na datum, (plačala bi mu bolj pozno do 22 v mesecu) predvideno plačilo je bilo do 15., je rekel da se naj v 15 dneh izselima, v pogodbi pa piše da je odpovedni rok izselitve 30 dni.
Zdaj nimava kam it in ne vema kaj naredit.
Pripomniti Še moram da je v dolgovih(velikih)glede davčne in banke ki si je sam vse skuhal, ker je obilno in razkošno živel, da je (pozabil) plačat davke in kredite.
Imate kakšen nasvet? Ker res ne vema kako in kaj, hvala.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()
1 2
3
4 5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30364291 (57207) Ishmael
»

odpovedni rok 90 dni (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
517226 (6154) Magic1
»

Izselitev najemnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8722956 (19523) MrStein
»

Preklic pogodbe na določen čas

Oddelek: Loža
395302 (4102) šernk
»

Odpovedni rok pri najemu stanovanja

Oddelek: Loža
198691 (6145) St235

Več podobnih tem