» »

Osnovne plošče z in brez grafične kartice

Osnovne plošče z in brez grafične kartice

s51as ::

Živjo,

ko opazujem te matične plošče se delijo, poleg vsega drugega, na take ki imajo vgrajeno grafično kartico in take ki tega nimajo...
Zanima me kako to, da so plošče z vgrajeno grafiko pravioma manjše (mikroATX) in cenejše od plošč ki grafične kartice nimajo. Torej kaj je v ploščah, ki grafične kartice nimajo toliko boljšega, da stanejo več in rabijo več prostora?
It's just me myself and I

BALAST ::

Tukaj je več faktorjev, ki določajo ceno.

1. Kdo je proizvajalec in kakšno cenovno politiko oz. konkurenco ima v določeni državi (Asus,MSI...)
2. Kaj vse omogoča plošča, novejši je čipset več stvari lahko ponudi ali celo znatno zmanjša porabo.
3. Kako kvalitetni so konderzatorji, hlajenje samega elektronskega vezja, večplastnost vezja...
3. Ali kupiš "retail" z lično škatlo ali samo "OEM" matična zavita v folijo v beli škatli.
4. Kaj vse je integrirano lahko dvigne ceno, recimo E-SATA je sedaj že mali luksus, kot je bil recimo pred leti Firewire, gigabitna mrežna kartica tudi doda par evrov k ceni...
5. Kolikšna je garancija seveda je bolj odvisno od proizvajalca, ampak sem videl že veliko OEM, ki so imele manj garancije.
6. Kakšno je povpraševanje po matičnih in če jih že pri distributerju primankuje, potem je cena lahko višja.

s51as ::

Komplicirano, no čudno se mi zdi edino to da ponujajo cenejše plošče VEČ kot dražje :)
It's just me myself and I

Blinder ::

Ma men se zdi, da imajo integrirano grafiko ponavadi tiste cenejše plošče. Tisti, ki da 100EUR za ploščo verjetno bo hotel zmogljivo grafično in mu integrirana ne koristi.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

s51as ::

To mi je jasno... pa vseeno ni logično... Zanima me kaj ima osnovna plošča brez grafične kartice toliko boljše in toliko več da mora biti dimenzijsko večja in dražja.

Če je vse drugo isto in je razlika le v tem da ima ena grafično in je manjša in je druga večja in brez grafične.. potem mi dražja varianta brez grafične nikakor ne gre v glavo.
It's just me myself and I

Isotropic ::

tista brez graficne ima vec bonbonckov, tista z pa le tisto, kar omogoca NB? in manj pci rez...

l0g1t3ch ::

Plate brez integrirane grafične so povečini namenjene zahtevnejšim uporabnikom, katerim integrirana grafa ne zadošča. In da zadovoljiš zahtevnejše uporabnike more biti tudi plata boljša kar prinese višjo ceno.
Boljša plata pomeni:
- več razširitvenih rež PCI in PCIe
- več dodatnih priključkov kot je e-sata, ...
- podporo SLI ali CF
- boljše hlajenje komponent na plati
- kvalitetnejši sestavni deli
- zmogljivejši napajalni sklo
- ...

Grafični čip če je na plati je itak pointegriran v NB in ne zasede nobenga dodatnga prostora na plošči.

Engineer_SLO ::

vsekakor boljše navijanje....

te ki imajo integrirano grafično načeloma bolj samo osnovno podpirajo navijanje in so zelo omejene...

ostalo pa so že povedali kolegi...
ASUS ROG Maximus X Hero, I9 9900K, NZXT Kraken X62
32GB DDR4 3200 CL16, 512MB + 1024GB GB NVME SSD+ 2x2TB 7200rpm
EVGA GeForce RTX 3090 FTW3 ULTRA, ALIENWARE 38 - AW3821DW

s51as ::

Odlični odgovori hvala!
It's just me myself and I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mini računalnik - deloma za igranje ?

Oddelek: Kaj kupiti
404563 (3416) RejZoR
»

nov računalnik

Oddelek: Kaj kupiti
221739 (1107) koyotee
»

Pisarniško delovni kompjutr

Oddelek: Kaj kupiti
361423 (1090) mtosev
»

Kaj mislite o naslednji kombinaciji?

Oddelek: Kaj kupiti
91179 (995) MViper

Več podobnih tem