» »

4. dimenzija

4. dimenzija

Tero ::

Danes sem prebiral revijo Zivljenje in tehnika pa sem nasel clanek o cetri dimenziji oziroma kako naj bi si jo lahko predstavljali. Kaj mislite vi o tem? (s tem NE mislim da je 4 dimenzija cas)

Tomi ::

To, kaj je dimenzija, je za moje pojme doslej najbolj poljudno in razumljivo povedal moj profesor za fiziko v srednji šoli. Rekel je tako:
Predstavljajte si, da imate kompot. V njem je polno sadja, od sliv, jabolk, hrušk itn. Sedaj pa želite ta kompot opisati. Najprej potrebujete vse komponente, ki ta sistem sestavljajo. Potem pa seveda še njihovo kvantiteto.
Tako si lahko predstavljamo dimenzije. Dimenzija je število spremenljivk, ki jih potrebujemo, da lahko opišemo sistem.

Preprosto in zelo živo prikazano IMO..
metrodusa.blogspot.com

Gh0st ::

In potem pride vmes še Heisenbergovo načelo nedoločnosti, ki nam govori, da nekemu delcu ne moremo določiti položaja in hitrosti v istem trenutku. In še načelo "opazovanja", ki govori, da ne moremo nekega pojava opazovati, ne da bi le malo vplivali nanj. Tako se spremeni ena spremenljivka in rezultat je popolnoma drugačen. Včasih je dovolj že to, da mislimo na ta pojav, ali da smo tam... zelo abstraktna zadeva. Nekdo ki v 4. dimenziji živi, si jo bo razlagal in videl drugače kot mi, ki je sploh nismo moži razumeti...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Lion25 ::

ghost, pametno, podpisem se pod tvo post, ceprav nisem tako pameten :) In teh nacel sploh ne poznam, vendar sem preprican, da drzijo kot pribita!

Thomas ::

Tale fora s kompotom je odlična.

Kompot ki ga imam pred sabo je točka v prostoru. Vektor (5,4,0,1,4).

Prva koordinata so slive, druga hruške, tretja jabolčni krhli (ki sem jih že vse pojedel), četrta žlic sladkorja in peta dcl vode.

Kako podobna sta si dva kompota je evklidska razdalja med njunimi točkami v N dimenzionalnem prostoru. SQRT(d_sliv2+d_hrušk2+...)

Jest to smrtno resno, da ne bo pomote.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lucifer Tanatos ::

Jah četrta dimenzija naj bi bil čas. Res da ga ne vidimo, ga pa definitivno občutimo. :) Če pa je čas četrta dimenzija, je sevda potem možno tudi sprehajanje po njem, tako kot se lahko sedaj premikamo v 3eh. Vendar zaenkrat to ni možno :)
Les yeux sans visage

Sergio ::

jaz raje uporabljam analogijo z "sploščenjem vesolja na list papirja" ter "nalaganja papirjev enega na drugega". mi daje popolnoma adekvatno predstavo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Gh0st ::

Ne razumem kako bi se lahko sprehajali po pojmu, ki smo ga ustvarili na podlagi našega dojemanja sveta. Čas je nekej tok abstraktnega, da nevem kaj rečt...:D Jest mam zdj tako lukno u glav....lih sm iz AG-ja pršu...
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Lucifer Tanatos ::

hehe nism mislu da bi se dobesedno sprehajal :\
Les yeux sans visage

Thomas ::

RGB barva je tudi točka v barvnem prostoru. Tridimenzionalnem za ljudi. Za rake v 10 dimenzionalnem.

Kako sta si podobni dve barvi? Evklidska oddaljenost točk je odgovor. Bela in črna sta SQRT(3) ~ 1,7 daleč.

Vaja:

Izračunaj razdaljo magenta od yellow in rdeče od modre.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pramarko ::

Ce govorimo o 4. dimenziji, a ne o casu (tako je hotel alvtor teme)... hmmm... po moje se cetrte dimenzije ne zavedamo, to pa zato, ker je nismo sposobni videt. Jo pa vseeno ves cas "uporabljamo".
Kako to pojasniti? Mravlja baje vidi le 2D (ce pa ne mravlja pa kaksna druga zuzelka). Sistem razume kot 2D prostor, ceprav se vseeno premika po vseh treh dimenzijah.
Kako si zadevo predstavljati? Tezko. Predvsem zato ker si mi vecino stvari predstavljamo vizuelno, kar pa pri nas deluje le kot 3D senzor. Ce bi videli 4D, bi videli, da se stvari, ki se za nas gibajo po premi, v resnici dostikrat gibajo po krivulji.

Tezko karkoli napisanega argumentiram, ker nisem dovolj razgledan glede tega, me pa zelo zanima.

Lucifer Tanatos ::

Thomas:
razdalja med modro in rumeno je 0.4, pravrako med rumeno in rdečo. Razdalja med modro in rdečo pa je 1.4 :) Popravi me ce sem se zmotil :)
Les yeux sans visage

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Rumena in modra sta 1,73 daleč. Kot bela in črna. Na nasprotnih straneh kocke.

Med rumeno in rdečo je pa 1,4. Na nasprotnih straneh kvadrata, saj imata R komponento oba 1.

Večbazno je gledanje, bolj lahko razlikuje žival med barvami.



:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lucifer Tanatos ::

aha ja ja točno! zadevo sm jst malce drugače računu :)
Les yeux sans visage

spade_ace ::

mislim da gre za nekaj podobnega kot, kako si slepi predstavljajo barve, le da jim mi povemo da barve obstajajo, čeprav barv tudi nihče ne razume
najlažje kako bi se potovalo skozi čas je s pomočjo uma, no to se zdi še najbolj "možno"
ujeti smo v trodimenzionalnem svetu, če bomo odkrili četrto dimenzijo jo bomo pomojem tako, da bomo opazovali, žival, prostor, predmet itd. na katerega upliva 4. dimenzija - iz vedenja...

Malgaj ::

tale video na youtube-u razloži prvih 10 dimenzij.
4. dimenzija je predstavljena kot ukrivljenost prvih 3 dimenzij, kar je po domače povedano čas.


gruntfürmich ::

imho za nas 4 dimenzija če ni čas ne obstaja, or ni relevantna. matematično pa je to itq brezveze, ker si lahko zmislič neodvisnih spremenljivk kolk si hočeš.

4 dimenzije (3d+čas) v RL pa si jst predstavljam kot gibanje 3d objekta; če združiš to v celoto, dobiš nov 3D predmet (ki zavzema prostor oz. koordinate, kjer se je osnovni objekt gibal), če pa upoštevaš čas, dobiš osnoven 3D predmet na nekih koordinatah v odvisnosti od časa.
in mislim da nisem daleč od resnice.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj se zgodi z objektom če pade iz viŠje dimenzije

Oddelek: Loža
355572 (4777) Yosh
»

Ste si sposobni predstavljati četrto prostorsko dimenzijo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14026399 (23472) DoDaske
»

Najstarejši zabeleženi vesoljski dogodek (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
797986 (5743) gruntfürmich
»

Človek več kot le tri-dimenzionalno bitje?

Oddelek: Znanost in tehnologija
322659 (1801) drejc
»

Glede dimenzij...

Oddelek: Loža
302290 (1920) ChiefThunder

Več podobnih tem