» »

Kreiranje RAID1 v linuxu

Kreiranje RAID1 v linuxu

xandros ::

Imam delujoc linux.
En disk.

/ particijo bi rad spremenil v raid1 particijo, ko bi kupil se en disk, bi drug disk dal v raid1 z obstoječo particijo.

Ali lahko to naredim brez da formatiram in na novo postavim sistem?
Kako to najenostavneje naredim?

zee ::

Da, vendar je precej nerodno. Ce lahko naredis kam backup, je bolje sformatirati in postaviti nanovo.

Najenostavneje z Ubuntu server CD-jem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BlaY0 ::

kot je zee napisal... backup ti ne uide, ker je potrebno v ta namen spremeniti tip particij.

Aja kakšen RAID imaš sploh v mislih? Linux RAID ali kvazi HW RAID, ki ga kao podpira tvoj disk kontroler?

zee ::

IMO ima v mislih Linux RAID, ki ga je relativno enostavno postaviti...za razliko od kvazi HW, kjer je v splosnem bistveno vec problemov.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

BlaY0 ::

To pa ja, ne rabiš niti bekapa Gre pa takole...

- dodaš nov disk
- gor narediš RAID 1 particije z enim memberjem
- sformatiraš te particije
- s prvega diska skopiraš vse na pripravljene RAID 1 particije drugega diska
- podreš ali spremeniš particije prvega diska v RAID particije
- dodaš te particije v obstoječa RAID 1 polja (tja kjer so že particije drugega diska)
- počakaš da se posinkajo podatki (traja precej)
- zalaufaš grub z enim in drugim diskom
- rebootaš

...aja vse to bi moral narediti iz nekega rescue okolja ali live CD-ja ker na živo ne bo šlo.

BlaY0 ::

Drugače pa je recimo kvazi RAID na ICH platformi enostavno postaviti oziroma razširiti single disk konfiguracijo v RAID 1 konfiguracijo, ker so metapodatki na koncu diska. Nekateri kvazi RAID-i tlačijo metapodatke na nulti cilinder takoj za MBR, kar ni ravno OK, saj Linux lahko particojo (za razliko od DOS/Windoze sistemov) začne takoj za MBR-jem. Particija začeta na prvem cilindru (začnemo z nultim) je DOS compatibility legacy....

5er--> ::

xandros ::

Ja gor ze imam centos5.5
Delal bom pa z mdadm.
Tukaj je navodilo(je pa orng navodilo huh) za ext4, verjetno je isto za ext3.

BlaY0 ::

@5er: To je isto kot sem jaz napisal, razen da sync delaš že po reboot-u na RAID-u. Ta pristop zahteva, da vse narediš prav in se nikjer ne zmotiš. Moj pristop je pa tak, da lahko pred uporabo (pred boot-om) vse tudi stestiraš. Zakaj sem napisal, da na živo ne bo šlo... zato ker sem v postopku povozil prvi disk s tem ko sem ga preparticioniral in nadalje posinkal z drugim.

@xandros: Isto. Lahko delaš po enem ali drugem postopku. Ne pozabi preveriti initramfs imiđa, če so notri že moduli za RAID in vse ostalo kar je potrebno da se ti bo mašina dejansko dvignila (pri Ubutuju ti za to ni treba skrbeti in se omenjeni HOWTO ne spušča v to)...

EDIT: Zdaj vidim da HOWTO omenja izvajanje update-initramfs, kar pa se mi zdi da ni potrebno saj že sama inštalacija mdadm-ja v Ubuntuju sproži rebuild initramfs imiđa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

xandros ::

Studiram, da bom naredil backup
In na novo install.
Po mojem bo hitreje.
Pa manj stresno.

gokky ::

Backup rabiš v vsakem primeru. Razen, če si adrenalinski odvisnik. ;-)

xandros ::

Katero distribucijo, sedaj sem v dilemi?
Uporabljam CentOS.
Razmisljam se o Ubuntu Server.

Gor bi imel sambo, vmware server(samo za testirat).
Z Vlcjem bi delal tudi transcode.

BlaY0 ::

Če zdaj ne boš naredil tako, potem nikoli ne boš in boš vedno raje reinštaliral...

Kaj pa transkodašz VLC-jem?

Brane2 ::

Mislim,d a bi šlo z ne veliko rizika in težavami.

Priklopiš še en disk, zbootaš sistem s CDja in ročno sfotokopiraš stari disk na drugega z ukazom "dd".

PREVIDNO !!! Da slučajno ne skopiraš diskov v napačni smeri in novega praznega skopiraš na starega !

Od te točke bi moralo biti simpl. Z fdiskom spremeniš tip particije z 83 v fd ( RAID autodetect ), nato pa z mdadm oblikuješ RAID-1 polje in ga aktiviraš. Za nameček lahko določiš, da ga stvar ne mirrorizira ampak da že v začetku domneva, da je en disk bitna kopija drugega.

Fertik deu.

Lahko pa tudi narediš RAID-1 polje z enim diskom( starim) in mu nato dodaš še drugega(novega) in stvar začne mirroring...
On the journey of life, I chose the psycho path.

steev ::

Jest sem delal po tem postopku, ko imaš na enem disku že postavljen sistem s podatki.
Lp
:|

ABX ::

Ko sem nazadnje postavljal Linux server sem koristil CentOS za izdelavo Raid polja nato sem dal gor Ubuntu. :)
Za info, ponavadi delam Raid 10.
CentOS GUI za Raid mi je bil bolj razumljiv, Ubuntu pa mi je všeč ker je dokaj minimalističen in ima odlično community podporo.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

xandros ::

Ko rabim gledat kaj na kaksni liniji 1M, 2M, potem transcode-am z Vlcjem.

Sej ce bi bilo nujno, potem bi pac moral nujno.
Nimam pa nic kaj gor, in bom pocakal se na en disk, in potem na novo sistem gor.

joze28 ::

Kako ugotoviš, če je disk odletu oz. če se da potem polje tudi elegantno nazaj postavit(obnovit).

Brane2 ::

cat /proc/mdstat Tam vidiš ali je polje celo in polnodelujoče.


Kaj točno se dogaja z diskom, pa verjetno s kakim smart toolom.

Ponavadi je pri kaki hujši napaki sled o tem tudi v rng bufferju in se da prit do tega z "dmesg | grep -C 30 _name_of_the_disk_"
On the journey of life, I chose the psycho path.

c3p0 ::

Instaliraš še smartmontools, da ti pošlje email če pride do problemov. Najhuje je ob crashu videt, da je sistem že mesece deloval le na en disk.

Brane2 ::

Saj to zna že mdadm, če se ne motim. Zna ti poslati mail ob padcu diska afaik...
On the journey of life, I chose the psycho path.

c3p0 ::

Zna tudi ja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Združevanje diskov / Storage drive / RAID

Oddelek: Strojna oprema
92029 (1782) Mr.B
»

Preprost RAID-1 - kateri kontroler za Linux?

Oddelek: Kaj kupiti
111233 (1047) zee
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5710972 (10114) uporabniik
»

File server in router

Oddelek: Pomoč in nasveti
211514 (989) ABX
»

RAID1, bistvena vprasanja

Oddelek: Strojna oprema
293570 (2329) element

Več podobnih tem