» »

Celeron 500 - kako na 83 MHz?

Celeron 500 - kako na 83 MHz?

ali3n ::

Sestavine
Proc.: Celeron 500 MHz (7,5 x 66) (Socket 370); tovarniški hladilnik (prilepljen s "čigumijem")
Matična: ECS P6BAT-ME v.1 (Via Chipset, mislim da Apollo Pro 133)
RAM: 3x128MB SDRAM 133

Cilj: spravit zadevo v čim višje megaherce

Problem: na 7,5 x 77 MHz dela brez težav, težave (comp. se ne zbudi, včasih celo prešteje RAM) nastopijo pri poizkusu na 83 MHz - pomojem zaradi previsokih hitrosti na AGP in PCI vodilih. Na ST in na tujih forumih sem zaseldil več primerov, da fantje laufajo procesorje na 83 MHz.

Komentar: na mamaplati je en jumperček "AGP Speed" in ima opcijo "Host speed" in "Host/1,5". Ta druga je namenjena procesorjem ki "sami po defaultu laufajo na 100MHz FSB. V Biosu ni delilnika FSB/AGP/PCI, lahko pa spreminjam voltažo (max = 3V) in FSB.

Vprašanja:
1. Kako uskladiti, da je na AGPju in PCIju predpisanih 66 oz. 33 MHz?
2. oz. se da kako prepričat procesor, naj laufa na 100 MHz (v stilu Slot1 hack)? v tem primeru bi prej omenjeni jumper odigral svojo vlogo...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Dr_M ::

se mi zdi da v tvojem primeru agp nima veze sploh, problem je v napetosti procesorja.poveci napetost na 2.1 al pa 2.2V.ce pa tvoja plata tega ne omogoca, pa mal poglej tuki po forumu.se je ze velik pisal o tem.





lp
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

ali3n ::

Dr. M: sem že prebiral ta in nekaj drugih forumov. Na enem sem zasledil podatek (trditev) da AGP in PCI prenesejo do 75 MHz, več pa ne, in da je treba pri višjih FSBjih spremenit un divider,... zato se mi dozdeva, da je težava v AGPju.

Bom pa probal še napetost povečat...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Jebiveter ::

Poslusaj, imam trenutno C500@675@2,3Vcore in 3.5Vchipset kar pomeni da dela na FSB=90 in tudi na 83 dela uredu. Imam plato BXMaster, ki je jako bolj stabilna od VIA plat tako da ne vem ce bo pri tebi spoh slo.

Follow instructions:
1. Spremeni divider za AGP

2. V biosu nastelaj Vcore 2.2-2.3 in Vchip 3.4

3. Nastavi FSB najprej na 75MHz in ga lavfaj nekaj casa (par dni) na tej frekvenici. pri tej frekvenci lahko spustis Vcore na 2.1V

4. Po tem ko ga dobro namucis na 75MHz (poganjaj kake full zahtevne programe, igre, benche,...) nastelaj tako kot sem ti zgoraj napisal le FSB daj na 83MHz

5. Ce dela ql! Ce ne dela, probaj popolnoma ugasnit comp in ga nanovo prizgat (vcasih pri rebootu kaj zajebe)

6. Do 1,5 meseca nazaj sem lavfal C500@625 z retail BOX coolerjem le modifikacijo sem naredu -> sem iz kartona naredu fan-adapter in dal gor 80mm ventic. Priporocam, da si nabavis kak boljsi hladilnik (za 1.500 dobis hladnjak namenjen Duronom, ki bo dosti boljsi od original pa potem na tistem naredis fan-adapter)

BTW: Sam ta trenuteh poganjam na 675 z vodnim+peltier ker na 7xx ne starta winsow.

POZOR!: nenehno spremljaj temperaturo procesorja in cipovja (v windowsih)! Ce cemparatura procesorja naraste nad 60st. C probaj z manjso voltazo. Zelo pomembno da ne skuris proca -> sicer Intel zelo tezko!
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Dr_M ::

nevem no..sm ze sprobu par graficnih, pa nobena ni delala problemov na 83mhz.drugac so pa celeroni 500 dost slabi za navijat, sploh ce ne vecas napetosti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

ali3n ::

čez vikend bom imel mao več časa (upam) da še 1x probam; če ne bo šlo, bo pa tiktakal na FSB 75Mhz...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

ali3n ::

končno sm najdu neki časa za OC celerončka...
Jebiveter - poročilo:
na 75MHz (x7,5) dela BP na default voltaži (2 dni ga laufam, pa je vse ok)
- na 83 se zgodi (pri 2,1 in 2,2V) tole:
računalnik se zbuta (sicer malo POČASNEJE kot sicer), nato pa zmrzne takoj po "Verifying DMI Pool Data" - takrat ko bi moral začet nalagat Win2000.
- probu sm tud na 2,3V in dobil enak rezultat, več pa ne upam povečat voltaže.

Enkrat mi je pri 83MHz javilo "Disk error... press any, key" (Disk=Maxtor 40GB 7200)
Ma kdo še kak nasvet v rokavu?
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

OwcA ::

Lahko, da te omejuje disk, saj verjetno dela na precej visoki frekvenci (83Mhz/2=42Mhz). Če lahko, ročno nastavi razmerje med hitrostjo PCI vodila in hitrostjo sistemskega vodila na 1/3, če pa ti plošča tega ne omogoča poskusi z upočasnitvijo diskovnega vodila na PIO Mode 4 ali celo manj. Je pa to vprašljiva dolgotrajna rešitev, saj se ti tako precej zmanjša pasovna širina prenosa podatkov.

ali3n ::

Je lahko problem disk, kljub temu da ga ob bootanju zmeraj prepozna?
ta disk error je javilo takrat, ko bi moral začet nalagat Windowse....

bom probu jutr... (dans se mi res ne da več:D )
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Jaxx ::

hja dej povej kater stepping maš SL3FY al SL3LQ? Men dela SL3LQ na 7.5x75 brez voltaže ... heh nekje na netu sem vidu rekord: 750 (7.5x100) pri 3.1 Vcore (z extremnim hlajenjem), se prav da zdrzi tistih 2.3V, nič bat.

ali3n ::

Jaxx: stepping? mi lahko malo bolje razložiš - kaj/zakaj/kje to je?
Trenutno mi rač. stabilno laufa na 7.5 x 75MHz, voltaža v Biosu je naštimana na default, Motherboard monitor kaže da je Vcore od 2,05 do 2,08 V.

Qwca: Na 83MHz mi ne uspe zbudit tudi če spreminjam DMA na PIO,... zanimivo je dejstvo, da če z jumperjem na plati spremenim AGP Clock iz 1/1 na 1/1,5 se mi rač. ne zbudi (zalaufa samo ventilatorje).

Do kolk lahko probam zviševat votažo na CPUju? je recimo 2,4V ali celo 2,5V še varno?
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

OwcA ::

ali3n: stepping je podserija procesorjev. Na vsake toliko jo spremenijo, ko uvedejo majhne popravke v mikrokodi. Stepping je pomemben pokazatelj kakovosti procesorja, je pa res, da se rahlo razlikujejo serije tudi iz tedna v teden, zato se pogosto navaja tudi teden izdelave procesorja in, pri Intelovih, tudi tovarna v kateri je bil izdelan (tisti iz Malezije so vačinoma najkvalitetnejši).
Vsi ti podatki (stepping, teden, tovarna) so napisani na procesorju (pri PPGA Celeronih, se mi zdi, da so ugravirani na heat spreaderju).
Glede FSB/AGP razmeja, a si prepričan, da spremenijaš iz 1:1 na 2:3 in ne obratno?
Napetost je najbolje spreminajti po najmanjših mogočih korakih, poleg tega bodi pozoren na temperature.

ali3n ::

Owca hvala za poduk o steppingih. Trenutno nimam namena razdirat procesorja, bom pa v bližnji prihodnosti zamenjal tist čigumi s katerim je nalepljen hladilnik s termalno pasto. Takrat si bom tud prepisal vse podatke s procesorja.

Kot sem že prej napisal - na 75MHz dela brez problemov; FSB/AGP razmerje je trenutno 1:1 (pr men piše "host") - ravno preverjam v SISoft Sandri - AGP laufa na 75Mhz (warning: AGP freq too high....). Če to razmerje nastavim na 2:3 se rač. ne zbudi.

Počasi mi zmanjkuje idej kaj in kako naredit, tako da se zgleda bližam bridkemu spoznanju, da več kot 75MHz ne bo šlo.>:D

Hvala za razlago. Spet sem se naučil nekaj novega...:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

OwcA ::

Računalnik lahko da se ti ne zbudi pri FSB/AGP = 2/3 zato, ker je frekvenca AGP vodila prenizka (83 * 2/3 = 55). Poskusi zvišati FSB na 83Mhz in h krati spremeniti razmerje FSB:AGP, čeprav lahko da še vedno ne bo delovalo.
Prej nisem opazil, da sprašuješ tudi, ali je mogoče ploščo "preslepiti", da misli, da imaš procesor s 100Mzh FSBjem. Da, je. Vse kar moraš storiti je izolirati pin BSEL0 (položaj le-tega si poglej v Intelovih specifikacijah). To lahko storiš na več načinov:
1. Pin prebarvaš z lakom
2. Onesposobiš konektor za ta pin na socketu
3. Izruvaš pin iz procesorja

Jaxx ::

ali3n: ni ti treba razdirat procesorja, pri ppga celeronih so vse oznake in stepping zapisani z spodnje strani (pin-side)!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Problem pri navijanju in sesuvanju računalnika

Oddelek: Navijanje
111163 (810) Trubadur
»

P166 navijanje

Oddelek: Navijanje
281473 (962) Azrael
»

c466@525...?

Oddelek: Navijanje
321075 (788) boss_y
»

Ram CAS ??

Oddelek: Strojna oprema
91058 (918) MitjaM.
»

Na kolk je kdo navil C500 na BH6?

Oddelek: Navijanje
181749 (1569) mojsterpeter

Več podobnih tem