» »

Toplejše v ohlapnih ali oprijetih oblačilih?

Toplejše v ohlapnih ali oprijetih oblačilih?

rezator ::

Pozdravljeni.

Zanima me ali je pozimi toplejše v oprijetih ali ohlapnih oblačilih? Pa tudi argumente, če lahko podate zdraven. Mogoče malo neumno vprašanje, vendar podatek rabim nujno.

In imamo obleko iz istega materjala, samo, da je eno ohlapno, drugo pa oprijeto.

Lep pozdrav.
Some people feel the rain. Others just get wet.

whatever ::

Oprijetih valda.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

jRk0 ::

tbh, v malenkost ohlapnih :) zrak je izolator

imo :D

lahko pa enostavno probas enkrat cist oprijete kavbojke, drugic malo manj oprijete:D
You fuck up once, you loose two teeth.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jRk0 ()

rezator ::

Sam sem tudi mnenja, da ohlapnih. Vendar dobim zmeraj nazaj argumente, da nam ja v pojstli tudi toplejše če se zavijemo v deko in kovter, da ne pustimo veliko zraka noter in zaradi tega sklepajo da je tudi v oprijetih toplejše :D
Some people feel the rain. Others just get wet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rezator ()

Dr_M ::

Definitivno v ohlapnih.

Vendar dobim zmeraj nazaj argumente, da nam ja v pojstli tudi toplejše če se zavijemo v deko in kovter, da ne pustimo veliko zraka noter in zaradi tega sklepajo da je tudi v oprijetih toplejše


To je sicer res, ampak zakaj? V postelji smo pri miru, zato se zrak okoli nas hitreje segreje, zato imamo obcutek, da nam je bolj toplo.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

tsatthoggua ::

Ko sem nosil se bulerje, sem imel vedno tanke nogavice tako da je bilo nekaj lufta med nogo in cevljem. V primeru debelih nogavic me je zeblo v noge.

Bi rekel da je bolje ohlapno, vendar seveda pod pogojem, da mrzel zrak nima moznosti priti pod obleko. V bundi mi prav pride tisti notranji pas, ki je verjetno bolj namenjen temu da ti sneg ne pride notr ce pades :)

Tear_DR0P ::

če material zrak zadržuje ob telesu, potem je topleje v ohlapnih oblačilih, če pa material zraku pušča prosto pot, potem je bolje v oprijetih, da ti material deluje vsaj kot izolator neposredno na koži.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

rezator ::

Hvala vam:)
Some people feel the rain. Others just get wet.

brodul ::

Jaz imam ohlapne hlače iz bombaža (platnenega/jeans) pa mi je toplo.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

mihec87 ::

Pod kovtrom ti je toplo zaradi tega ker ima sam kovter veliko zraka v sebi ki pa je izulator..

fosil ::

Bi rekel da v oprijetih.
Teoretično lahko tudi v ohlapnih, ampak bi morala bit nepredušno zaprta, torej kot nek balon, da se ne bi mešal zunanji mrzel zrak z notranjim toplim.
Tako je!

Dr_M ::

Zakaj ne v oprijetih. Zato, ker nimas nikakrsne izolacije med kozo in oblacilom, torej ti mrzel zrak prakticno vso toploto iz povrsine telesa (oz oblacila) takoj odnese stran.
Seveda je bolje tudi vec plasti tanjsih oblacil
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Avenger ::

Bulšit, oprijete cunje all the way. Sploh spodnji sloj, idealna je oprijeta majica z dolgimi rokavi, čez to oprijet pulover in puhovko primerne velikosti, torej spet - oprijeto, če bi temu lahko tako rekel. Štos je točno v tem, da se ustavi pretok zraka, zrak je že izolator, vendar če imaš bundo tako, da je kot sod okoli tebe in imaš tako vse polno zraka, nisi nič naredil, ker zrak kroži in gre vsa toplota ven. Zrak mora bit ujet v oblačilih, to da je ujet med sloji oblačil je pa celo slabost, ker ga z gibanjem zelo učinkovito premešamo.

Me pa vsekakor zanimajo protiargumenti, ampak do zdaj jih še ni bilo... :))
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Aston_11 ::

Ma, saj idealnih zaprtih oblačil oz. oblačil, ki ne bi nič dihtala ni. Tako v enem in drugem sistemu pride do izmenjave zraka. Odvisno sicer koliko, manjšo količino jo prej segreješ, kot pa nekaj, kar skozi piha.

In pazi sedaj, oblačila ti morajo predstavljati tako toplotno zaporo, da se vse skupaj ohlaja približno tako hitro, kot jih telo segreva.

Torej to ni sistem, kjer bi se oblekel in si dober za eno leto, temveč gre za sistem, ki odvaja in prejema toploto. Kako hitro, je odvisno od izolatorjev. Torej obleke in zraka, ki pride zraven. Manjša kot bo izmenjava, bolj toplo ti bo.

Isto kot pri potapljaški obleki. Tanka plast vode, ki se segreje in je od tam dalje ok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Dr_M ::

Avenger: tocno tako je, kot sem prej napisal.
Ja, oblacila morajo bit oprijeta samo na koncu rokava, v pasu in na koncu hlacnice, potem dela pravilno. Ce bos pa imel cela oblacila zelo oprijeta, bos pa prej "zmrznil".
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Furbo ::

Pa preveč oprijeta oblačila bodo še zmanjšala prekrvavitev, ki je zaradi mraza že itak zmanjšana po udih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Aston_11 ::

Pri čevljih se to še najbolj hitro pozna.

http://wiki.answers.com/Q/Explain_why_w...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Machete ::

OHLAPNO.

Bias ::

Oprijete dolge gate iz tapravga materiala in čez hlače katere pač furaš, tople štunfe (k itak nč ne pomagajo, slej ko prej me vedno zebe u prste na nogi...je pa res da nimam nekih top zimskih čevljev), zgornji del, oprijeta majica z dolgimi rokavi, čez pulover in bundo...aja pa rokavice, seveda oprijete da te grejejo...no še nisem videl neoprijetih rokavičk :)

še najboljš pa kšn kuhan vinček in punco k se rada k tep stisne ;)

ThinkPad ::

Mogoče bi bilo dobro vedeti kaj navlečejo nase alpinisti. Tisti, ki tam zgoraj (ne)puščajo prstov..

RockyS ::

Kaj pa obujete pozimi? Razen bulerjev? Da je toplo,nepremočljivo in da niso 3kg težki čevlji :D

energetik ::

RockyS je izjavil:

Kaj pa obujete pozimi? Razen bulerjev? Da je toplo,nepremočljivo in da niso 3kg težki čevlji :D
Najboljši so planinski gojzarji z Gore-texom. Seveda ne tisti z 3mm usnja ampak taki iz miksa usnje/cordura/guma, ki so precej lahki.
Glede oprijetosti oblačil - v hribih nosimo oprijeto spodnje perilo, ampak to predvsem zaradi odvajanja vlage s kože. Dejansko pa je tako, da mora biti čimveč ujetega zraka med zunanjo plastjo oblačil in kožo. Torej glasujem za ohlapna oblačila, v primeru da dobro tesnijo in so povsem zaprta na zapestjih/gležnjih/ovratniku/pasu. Če pa imaš na sebi recimo flis (ki je prepihljiv), je pa bolje da je čimbolj oprijet. To je iz mojih izkušenj.

EDIT: v praksi so povsem zadihtana oblačila neprimerna, ker ne odvajajo vlage. Zato se v hribih to rešuje z oprijetimi oblačili različne debeline, ki imajo že v sebi ujet zrak, hkrati pa še dokaj dobro dihajo. Recimo 300g/m^2 flis ipd. Tako preprečiš, da bi zunanji zrak prišel med oblačilo in kožo, hkrati pa je že v samem oblačilo dosti ujetega zraka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Furbo ::

Dobijo se tudi povsem ugledni moški čevlji iz Goretexa.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jype ::

RockyS> Da je toplo,nepremočljivo

Skibucke.

koyotee ::

OT:
sam kok so eni zabiti res XD
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

boogie_xlr ::

Kovter je luft, tak da ja, ohlapno.

fosil ::

Odvisno kaj je za koga ohlapno.
Zame je ohlapno tole
 ohlapno

ohlapno



Tole pa so bili oblečeni pri -16 par dni nazaj
 oprijeto

oprijeto

Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

noraguta ::

RockyS je izjavil:

Kaj pa obujete pozimi? Razen bulerjev? Da je toplo,nepremočljivo in da niso 3kg težki čevlji :D

jst neki tacga
(spodi škorn , dost filca , pa zašnera se da noga ne skače preveč, za plundro dost bolš kot kak goretex al pa gojzarji). ni pa glih za kake dalše pohode. ampak za delat al pa preganjanje po mestu se super obnese.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

boogie_xlr ::

Tisto oprijeto je pa high tech, zelo fino za po mestu, kakor tudi za smučanje. ;((

En orgn đemper, prek pa majco z dolgimi rokavi in bundo, pa maš oprijet luft.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

aktivna oblačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7619110 (10789) slomakita
»

Temperatura in potenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
569645 (5573) Ganon
»

skinny kavbojke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11531803 (19524) maco-maco
»

vsi mahnjeni na slo-tech (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1367881 (6610) luni

Več podobnih tem