» »

Kateri monitor kupiti za delo s tekstom???

Kateri monitor kupiti za delo s tekstom???

adisitko69 ::

O monitorjih je veliko zapisanega in predebatiranega.
Na temo kvaliteta monitorja za delo z tekstom pa zelo zelo malo.

Že nekaj časa kupujem monitor za dolgotrajno delo s tekstom.
Večina nasvetov, ki jih dobim je ta, da je za to delo vsak monitor primeren (dober).
Kar pa vem, da ne drži (na nekaterih laptopih je tekst odličen, le premajhen ekran je 15")

Edino, kar vem, da je pomembno, je sledeče:
- čim manjša velikost piksla.
- čim večji kontrast.

Torej iščem cca 20" - 24" monitor za delo s tekstom.
Dobrodošel bo kakršen koli nasvet na to temo.
Na kaj biti posebaj pozoren pri nakupu monitorja.
Morda kaken predlog za nakup kakšnega monitorja.
Oziroma vaše izkušnje.
Hvala.

revvs ::

Monitorji so dandanes že vsi novejši tako dobri da ne bi smel imeti težave pri preobremenjenosti oči ali pisavo. Kupi LCD, kupi samsung, synchmaster je precej dobro imeti, nisem še slišal da bi bile tažave, še sploh pa ne s črnimi pikami, pa še poceni so.

SkyEye90 ::

V trgovini si oglej vidne kote, predvsem pogled direktno ter od spodaj in zgoraj (opazuj pri temnejši sliki).
Ker v primeru sivega besedila na beli podlagi bo ta pri slabem monitorju viden le, ko boš monitor gledal od spodaj (takrat bo temen) in pravokotno (takrat bo ravno prav siv), od zgoraj pa se skoraj ne bo videl.

Če želiš dovolj natančnega, vzami FullHD (1920x1080), bo več kot dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

skyline ::

Kakšen je budget?

Išči nekaj velikosti 24", po možnosti z razmerjem stranic 16:10 (1920x1200). Večina novejših modelov sicer prehaja na 16:9 (1920x1080 oziroma FullHD), izguba teh 120 pik višine pa se pri delu s tekstom precej pozna.

Za slabih 500 eur dobiš Dell U2410 z IPS matriko (zelo dobri vidni koti) in zelo dobro nastavljivim stojalom.
Če ti je to preveč in si pripravljen požreti en palec diagonale manj ter razmerje 16:9, je Dell U2311H polovico cenejši.

Nakup monitorja je pol rešitve, sledi še ustrezna nastavitev. Ogromno ljudi dela na presvetlih monitorjih, kar je za dolgotrajno delo s tekstom samomor.
Zato naj te ne begajo specifikacije monitorjev, ki se hvalijo s svetilnostjo 400 cd/m2 in ogromnimi kontrasti.
Večina jim ne pride niti blizu, optimalna svetilnost pa je nekje 120 cd/m2, odvisno od osvetlitve prostora.

klinker ::

Jst predlagam kak soliden 21,5"/22" s 1980x1200 resolucije in pivot. Imajo "precej" manjsi pixel od neki 24" itd, s pivot pa lepo zasukas monitor za 90 stopinj in uzivas tipkanju ;)

mr1two ::

Sam imam 2243BW, ima pivot in je bomba, dvigneš ga, nagneš, zasukaš kot ti paše, tako da PIVOT funkcijo priporočam. Tudi sama površina postane enormna, ko ga zasukaš pokonci. Sam monitor ima dobro sliko, le koti bi lahko bili boljši.
Vzemi pa nekaj z boljšo resolucijo, ker moj ima "samo" 1680x1050 in za lepšo sliko je bolša višja resolucija(predvsem zato, da se učke ne naprezajo).
Priporočam ti, da si greš samo kvaliteto barv in vidnih kotov, velikost pikslov itd... ogledat v kakšno dobro založeno štacuno s temi razstavnimi eksponati, ker eno je kar ti tukaj tupimo, drugo pa če sam vidiš, kaj ti najbolj odgovarja. Večino prodajalcev ni treba poslušat, razen če naletiš na nekoga, ki se dejansko spozna na to.
LP

ST-777 ::

Pri izbiri monitorja za delo z tekstom je zelo pomemben antirefleksni sloj, ki je na ekranu. Če je ta premočen, imaš vtis, kot da so črke zrnate in nejasne. So monitorji, ki imajo precej zrnato zaščito (Dell, LG), manj zrnato (Samsung in drugi) ali pa so brez zaščite (NEC samo določeni modeli, Apple).

Nekatere uporabnike ta zaščita zelo moti, druge ne. Zato je pametno pred nakupom monitor pogledati v trgovini. Meni je najbolj všeč Samsung antirefleksna zaščita zaslona. Najbolj jasno pa boš seveda videl tekst, če antirefleksnega sloja na ekranu sploh ni. Vendar te bo pri takšnem monitorju morda motili odsevi od okolice, ki bodo vidni na ekranu.

Nekoč sem gledal sliko s tekstom na LG monitorju z zelo močno antirefleksno zaščito. Zrnavost je bila tako moteča, da tega monitorja ne bi uporabljal, če bi bil zastonj. Je bil pa ta 20" LG lansko leto precej drag, več kot 300€. Drag pa je bil zato, ker je imel IPS matriko, ki omogoča zelo širok vidni kot in zelo dobre barve.

Priporočam Samsung monitor, ker ima ravno prav močno antirefleksno zaščito in zaslon z matriko PVA zaradi dobrih barv in zelo širokega vidnega kota. Takšen monitor imam tudi sam.

skyline ::

Ja, Samsung F2380 je super izbira, predvsem zaradi odličnega kontrasta PVA matrike.

Na Dellu sicer hujših težav z nejasnostjo zaradi AR premaza ne opazim.

adisitko69 ::

Lp.
Zaenkrat hvala. Kar nekaj dobrih predlogov.
Tale samsung je zelo zanimiv. Si ga moram ogledat.

Dočim del u2410 je zelo slaba izbira. Črke imajo zelo močan odsev.
Ta monitor je bil že v moji izbiri, žal pa je zelo slab za moj namen. In vsi podobni monitorji, ki imajo močno povdarjene barve.

Zelo dober odgovor mi je podal klinker, do teh zaključkov sem tudi jaz počasi prišel.
Kakšen konkreten predlog še v tej smeri 20"/22" s 1980x1200 resolucije in pivot.

Hvala, Vsem, za dosedanje nasvete.

ST-777 ::

Samsung F2380 23" LCD monitor, pivot, PVA matrika, vidni kot: 178°/178°, 257 €. http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

adisitko69 ::

lp.

V igri sta le dva:
predlagani samsung f2380
in lenovo L220x.
Če ne gledam0 na ceno in starost, temveč samo kvaliteto pisave.
Kaj je boljša izbira?

Tanks

klinker ::

Tega lenovota ima kolega. Dober monitor, res.

ST-777 ::

Lenovo L220x je na testu dobil dobre ocene, minus je takoimenovani visible color shifting, kar pa utegne biti moteče pri delu s tekstom. http://www.testfreaks.com/monitors/leno...

adisitko69 ::

lp.

Morda kakšno mnenje glede dell 2311?

adisitko69 ::

Nekaj pametnih nasvetov, ki sem jih našel na to temo!
A user on this forum wrote 4 principle to follow choosing a monitor for text reading:

"1) Brightness: Most big screens have over bright back lights. When they do have powerful back lights, turning them down often still results in poor color rendition and the contrast looks hideous if you are further forced to use the LCD itself to limit the light coming through even more. Solution: Avoid anything with a back light rated over 300cd/m2.

2) PVA panel angular gamma shift. Most people aren't bothered by this, but this affects me quite a bit. The gamma shift with small viewing angle changes is strongest with *VA screens. This can cause each eye to see a slightly different image which can be perceived as 3D cues, your eyes tend to work harder trying to pull out the 3D object (like a magic 3d picture) and hence eyestrain. I stress this is rare. Solution: Get and TN or IPS screen.

3) Neon Colors. I have a Dell 3007-HC in front of me right now. HC stands for Hi-Color or some such nonsense. Basically it is in the trend of "wide Gamut" monitors which will tend to give you neon Reds and Greens. These colors can actually hurt to look at and represent significant problems trying to correct. Solution: Get a non-neon standard gamut panel

4) Excess strong AG (Anti-glare) treatment that looks like dust on your screen. Mainly noticeably as a blotchy/sparkly looking dust over white text. Annoying and probably increases eyestrain. Solution: Looks for smoother AG coatings."


These principles were written 1 year & half ago. Are still principle still valid? Many of you are suggesting PVA panel, while on the point 2 the guy said that pva are to be avoided for text reading.
Following the suggestions above which monitor today suit best teh description? (I guess it would imply to not consider monitor as F2380 or monitor with neon color or high brightness and very strong AG

Pyr0Beast ::

Jaz imam Flatrona E2350V
Ni težav tudi pri večurnem gledanju. Malce se moraš poigrati z nastavitvami in to je to.

Zadeva je hladna in ti ne žari v bučo.

Samo da se maje vse skupaj zaradi slabega podstavka ....

Še najbolj pomembno se mi zdi da je višina sredine ekrana = višini oči.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ST-777 ::

@andrejsitar, dopolnil bom tvoj tekst z nasveti še z eno značilnostjo, ki jo ima IPS matrika.

Ko so testirali Dell 2209WA, ki ima IPS matriko, so zapisali:
"White glow / silvery shimmer: Along with the poor black level, this is a major problem with the Dell 2209WA. As I’m writing this, I’m smiling at all the people on the Internet who have written that IPS panels have better viewing angles than PVA panels. Sure, the colors don’t change as you change the viewing angle; instead, all the dark areas of the screen start to glow." http://blog.szynalski.com/2009/05/01/re...

Na tej spletni strani je tudi zanimivo poglavje, ki govori o text quality.

adisitko69 ::

Grrrr.

Lenovo sem odkljukal.
Tako, se bom odločil v kratkem med samsungom f2380 ali dellom U2311 ali u2410(ta bi mi odgovarjal zaradi višine, proti je zrnatost in cena)?

Pri dell-u me je najbolj motila zrnatost.
Samsunga nikjer nimajo, da bi si ga ogledal.
Morda kdo ve, kje je na ogled?

T-Majo ::

andrejsitar,

si se že odločil? Sam tudi nekaj kupujem v tem razredu.

adisitko69 ::

Ne.
Rad bi nekje videl samsunga f2380.
Pri dellu (na splošno)je problem razmerje 16:9
To je zelo nizka delovna površina.
Rad bi, da sta 2 lista vidna v celoti.
Če ga obrneš v pivot pa je preozek za delo z dvema listoma.

Klasika 3:4 se žal umika.

Taako, da še ne vem kaj bom nabavil. Na srečo se mi ne mudi.

Če boš imel kakše boljše ideje, kot sta ta dva primerka sporoči.
Ker je na to temo res zeeeeeelo malo podatkov. V trgovinah pa itak nimajo pojmma.
Ti želim, da najdeš kako koristno informacijo in jo deliš z nami.

Zgodovina sprememb…

Sajco ::

Andrej...upam, da ne zameriš da si malo sposodim tvojo temo.

Predvidevam, da bi se bolje splačalo kupit Samsung F2380M? Ki ima še HDMI priključek, stereo zvočnike in pa audio izhod? Je pa pri Funtech samo 25 eur dražji od F2380. Jaz bi se tako lahko elegantno znebil zvočnikov na mizi (majhna miza).

adisitko69 ::

Lp.

Se strinjam.
Upam, da bo ta tema zanimiva še za koga. Ker je res zelo slabo predstavljena v spletu.
Če najdeš kak zanimiv članek ali recenzijo na to temo pripni link:

Se strinjam, da je F2380M tale boljša izbira od F2380 in morda tudi od dell- a.
Ima hdmi, tv tuner za malo več EUR.
Vendar imata oba razmerje stranic 16:9 (samsung, dell), kar je po moje zelo neugodno za delo s wordom in excelom. Po funkcijah nudi več Samsung. Upam,da si ga boim lahko kje ogledal pred nakupom.

To je sedaj glavni razlog, da se še ninisem odločil, katerega od njiju naj kupim.
(Morda pa pride prej kaj novega ;))

Sajco ::

Meni ni toliko pomembno razmerje strani, zato mogoče malo lažja odločitev. :)

http://www.digitalversus.com/samsung-sy...

http://www.tomsguide.com/us/LCD-Samsung...

http://www.reviewstream.com/reviews/?p=...

adisitko69 ::

Lp.
A si že kaj nabavil?
Jaz še vedno ne.

Sedaj se že pošteno nagibam k temu, da nabavim samsunga F2380m. 70:30 zanj.

Kmalu bo morala pasti odločitev.
lp.

Sajco ::

Jaz tudi še ne. Čakam očeta, da kupim preko njegove firme.

Mene je sedaj že začelo razjedat to, ali sploh rabim tak monitor. Ampak glede na to, da ima malo monitorjev možnost montaže na steno....se mi zdi tale F2380m kar taprav.

opeter ::

Kaj pa za oblikovanje (sicer nič posebej zahtevnega)? Za kaj bi se vi odločili med temi modeli?
- Samsung F2380
- Dell U2311
- Dell U2410

Ali je velika razlika med 23 in 24" ekranom, če imata oba isto ločljivost?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

adisitko69 ::

Definitivno u2410.
In še razmerje je 16:10
Pri ostalih 16:9

T-Majo ::

Kaj pa Lenovo L220x (s-PVA) z 1920x1200 resolucijo? Sicer je 22 palčen?

Je primeren za grafiko in foto? Drugače pa za tega Samsunga spoh nisem vedel (F2380). Ker pa delam tudi z tekstom (Indesign), bi me zrnost verjetno motila.

opeter ::

Kaj pomeni zrnost?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

adisitko69 ::

Ko gledaš v monitor vidiš,
da je sestavljen iz kock (pikic, pixlov, točk).

Večja je točka bolj je zrnatost izražena.
Prav tako nekateri antirefleksni sloji to še močno povdarijo.


Ta zrnatost se močno izrazi pri dellu - u2410.

opeter ::

Aha, hvala. Torej je Samsung boljši nakup.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

adisitko69 ::

lp.

V teoriji in na osnovi videnega della izgleda tako.

Vendar samsunga nisem videl.
Zato pa iščem mnejejejo o samsungu.

A ni nikogar, ki bi komentiral.
Kot, da ga ni nihče nabavil.
Vsaj tako izgleda, da tisti, ki spremljajo forum nimajo tega monitorja in niti ne poznajo nikogar, ki ga ima.
Pa tudi v trgovini ga ni nikjer na ogled.

Grrr.

jernejl ::

V kateri trgovini v LJ ali MB pa se da videti Dell U2410 (torej, da ga imajo na zalogi)?

Hvala.

T-Majo ::

Mislim, da BigBang v BTC - ampak ne on, ki je v CityParku.

Sicer je totalno nekalibriran -> takšen monitor je brezmiselno kupovati, če se ne bo kalibriral. Zato te bo tam po moje malo razočaral, ker ni nič kaj ekstra. Mi je pa rekel prodajalec, da se lahko z nastavitvami igram čisto po želji.

T-Majo je izjavil:

Kaj pa Lenovo L220x (s-PVA) z 1920x1200 resolucijo? Sicer je 22 palčen?

Je primeren za grafiko in foto? Drugače pa za tega Samsunga spoh nisem vedel (F2380). Ker pa delam tudi z tekstom (Indesign), bi me zrnost verjetno motila.



Sicer že razmišljam, da je mal huda resolucija za 22 zaslon, podobno imam zdaj na prenosniku, ki je 17 in ima 1680x1050.

Če pa dam na 125% povečave, pa ni nekak ok ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T-Majo ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri monitor

Oddelek: Pomoč in nasveti
121976 (1634) barocco
»

nakup očesu prijaznega LCD monitorja

Oddelek: Kaj kupiti
445570 (4035) adisitko69
»

monitorji z IPS matriko

Oddelek: Kaj kupiti
1610416 (9546) ST-777
»

LCD

Oddelek: Kaj kupiti
192252 (1851) Olimzy

Več podobnih tem