» »

ventilator se neda overclockati

ventilator se neda overclockati

gogi13 ::

Imam težavo. Kupil sem si ventilator 120mm ga namestil v računalnik, priključil na matično ploščo in ventilator se konstantno vrti na 1800+ rpm. Imam program speedfan 4.42. Moja matična plošča je ASUS P5KPL-AM. V programu speedfan mi je zaznalo nov ventilator in kaže obrate ampak ko spremenim speed1,speed2,speed3 ali speed4 se obrati tega ventilatorja ne spremenijo. Pri bratu, ki ima isti program je nov ventilator pod speed5 in lahko ga popolnoma izključi. Res nevem kaj bi lahko bila težava. Kakšna ideja??


LP, vnaprej hvala za odgovore.

Izi ::

Niso vsi ventilatorji enaki.
Imaš ventilatorje z 2, 3 in 4 žicami. Vsak lahko spreminja obrate ampak na popolnoma drugačen način.
Ventilatorji z 2 žicama lahko spreminjajo obrate z večanjem ali manjšanjem napetosti na + žici.
Ventilatorji z 3 žicami imajo konstantno napetost in število obratov spreminjajo preko tretje žice.
Ventilatorji z 4 žicami pa se v zadnjem času uporabljajo predvsem za hlajenje procesorjev.

Matična plošča na posameznem ventilatorskem konektorju vedno podpira samo enega izmed teh treh variant. Če uporabiš napačen ventilator bo sicer vedno deloval, ampak spreminjanje obratov pa ne bo delalo.

gogi13 ::

Jaz imam 3 žice (bela, črna in rdeča). Štos je v tem, da sta ventilatorja (moj in od brata) ista ampak on lahko spreminja obrate jaz pa ne. Se pravi je problem v matični?

LP

axee ::

Izi je izjavil:

Niso vsi ventilatorji enaki.
Imaš ventilatorje z 2, 3 in 4 žicami. Vsak lahko spreminja obrate ampak na popolnoma drugačen način.
Ventilatorji z 2 žicama lahko spreminjajo obrate z večanjem ali manjšanjem napetosti na + žici.
Ventilatorji z 3 žicami imajo konstantno napetost in število obratov spreminjajo preko tretje žice.
Ventilatorji z 4 žicami pa se v zadnjem času uporabljajo predvsem za hlajenje procesorjev.

Matična plošča na posameznem ventilatorskem konektorju vedno podpira samo enega izmed teh treh variant. Če uporabiš napačen ventilator bo sicer vedno deloval, ampak spreminjanje obratov pa ne bo delalo.


Napaka, 2 žice->kotrola z voltažo, 3 žice-> kontrola z voltažo, tretja rumena žica sporoča hitrost oz obrate, 4 žice->PWM kontola.

Če ti ne deluje, bratu pa, pomeni, da speedfan ne podpira tvoje matične. Poglej na internetu če ima še kdo probleme, drugače pa bo treba kontrolirat na drugačen način.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

Izi ::

axee je izjavil:

Napaka, 2 žice->kotrola z voltažo, 3 žice-> kontrola z voltažo, tretja rumena žica sporoča hitrost oz obrate, 4 žice->PWM kontola.

Imaš prav, se mi je zdelo, da sem ga nekje polomil.

gogi13 ::

Malo sem preveril druge forume in tudi veliko ostalih ima tak problem kot jaz, da mu system fan dela ves čas enakomerno pa čeprav je priklopljen na matično ploščo. Nevem s katerim programom bi lahko to kontroliral ;/.


LP

axee ::

Očitno z speedfanom ne. Morda obstaja kakšen program za matično, s keterim bi lahko kontroliral ventilator, npr Asus ima AI Suite itd.

Katero matično imaš

gogi13 ::

Moja matična plošča je ASUS P5KPL-AM.

axee ::

Dvomim da bo šlo, matična nima podpore za Asus Fan Expert. Sedaj ti ostane samo še kontrola z raznimi kontrolerji, ali tistimi vgradnimi v 3.5 ali 5.25 režo, ali pa Zalman Fan Mate 2 za tisti evro ali dva.

gogi13 ::

Hvala za odgovore.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hlajenje grafične s pasivnim hladilnikom + ventilator

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
101115 (970) axee
»

chasis fan + potenciometer problemček.

Oddelek: Strojna oprema
131700 (1545) baltso
»

hrup zaradi ventilatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
211999 (1681) ZGI
»

12 cm fan

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151646 (1515) TESKAn
»

hardwareska upočasnitev fanov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
61296 (1149) TESKAn

Več podobnih tem