» »

Omreženje celotne hiše

Omreženje celotne hiše

Temo vidijo: vsi

Groove ::

Namen imam na novo omrežiti celotno hišo.
Trenutno je od omarice do modema še navaden telefonski (ploščat) kabel, ki je vmes parkrat štukan. V mislih imam, da bi ta kabel nadomestil z SFTP kablom. Od modema do routerja bi naprej šel prav tako SFTP kabel, od routerja do PC-jev pa FTP. Od modema do komunikatorjev za TV bi potegnil UTP kable, ker naj se ne bi marali z FTP.
Bo tako OK? Je kakšna boljša rešitev?

Hvala :)

rejven ::

sftp in ftp za po hiši je pomoje overkill. od ruterja do compa cat6 utp, do tv kumunikatorjev pa cat5e pa je zadeva rešena.

Groove ::

Saj sem že študiral celo popoldne, da bo šlo do PC-jev CAT 6 UTP, ja :). Ampak od omarice do modema bi vseeno najraje SFTP, ker je glavni dovod storitev...

rejven ::

Škodit sigurno ne more če je dodatno zaščiten, če je potreba je pa drugo vprašanje. :).
Če raje vidiš SFTP ga pač daš, da lažje spiš potem. Ker se gre za en kabel ni tudi cenovno take razlike. Če bi potegnu par sto metrov pol je pa že druga :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rejven ()

Bakunin ::

ce imas daljsi UTP kabel ga ne pozabi ozemljiti, sicer bodo preostale zice v njem postale "antena".

"shielding" sam po sebi nic ne pomaga, ce ni vsaj na eni strani ozemljen.

OldSkul ::

kok pa maš metrov od omarice do modema? SFTP je čist preveč verjemi. En dobr UTP je čist zadost, še posebej če je malo metrov vmes.

Groove ::

@Bakunin, o čem zdej govoriš? O kablu, ki bo potekal od omarice do modema? To mi je jasno, ja.
Pa ozemljen naj bi bil samo na eni strani - baje?

@OldSkul, ene 20-25metrov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Groove ()

darkolord ::

ce imas daljsi UTP kabel ga ne pozabi ozemljiti
UPT itak nima shielda. Ozemljiš S/UTP, S/STP in S/FTP kable

Bakunin ::

vem. UTP = UnshieldedTP , a ce porabis samo en par od 4, bodo preostali "v luftu".

Ce hoces biti "picajzl", potem (na eni strani) ozemljis se te.

vse odvisno od situacije oz. razmer.

zee ::

Kako jih pa ozemljis? Obesis na elektricno ozemljitev?

Morda neumno vprasanje, vem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

fosil ::

Vtakneš v zemljo, pa so ozemljeni :D
No resno, mene tudi zanima kako se naredi ozemljitev mrežnih kablov, če bi lahko kdo to malo bolje razložil.
Tako je!

gregor_m ::

navadne UTP kable ne moreš ozemljit ker nimajo drain vodnika. FTP kabli pa imajo drain vodnik (to je kovinska žička). To žičko preprosto priključiš na ozemljitev, recimo v električni vtičnici. Je pa dosti hiš (še posebno starejše), ki nimajo ozemljitve. Za silo lahko uporabiš tudi radijatorje, ki so ozemljeni :)

Je pa tako, da za običajne prenose, ki jih dosega današni xDSL ne rabiš neke SFTP kable. Če maš 20m~30m kabla je UTP čisto vredu. SFTP kable se uporablja za prenose višje od 1Gbit/s na večjih razdaljah 50m in več.

jest10 ::

Pa tudi odvisno kaj prenašaš. 30m UTP kabla za prenos signala in modema do TV komunikatorja je dostikrat že preveč. Sem ravno 2 dni nazaj testiral-če je bil cat5e kabel popolnoma odvit in raven je še delalo ok. Če je bil le malo zvit/zapleten sam vase, je slika štekala.

Groove ::

Ni se dalo danes nikjer SFTP niti FTP kabla dobit. Malo debelejši UTP sem potegnil. Zadeva se je precej izboljšala. Prej ni šlo čez 9Mbps, zdaj pride tudi do 10.5Mbps. Upload je nespremenjen.
Slika na TV-ju je po moji oceni za kakih 20% lepša. Splačalo se je! :)

P.S.: zamenjal sem samo navadni telefonski kabel z UTPjem do omarice, zaenkrat še ničesar drugega :)

darkolord ::

30m UTP kabla za prenos signala in modema do TV komunikatorja je dostikrat že preveč. Sem ravno 2 dni nazaj testiral-če je bil cat5e kabel popolnoma odvit in raven je še delalo ok. Če je bil le malo zvit/zapleten sam vase, je slika štekala.
To je pa slabo narejen kabel (narobe ali slabo zvezani konektorji), kej z***an kabel al pa precej premočne motnje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

jest10 ::

darkolord je izjavil:

30m UTP kabla za prenos signala in modema do TV komunikatorja je dostikrat že preveč. Sem ravno 2 dni nazaj testiral-če je bil cat5e kabel popolnoma odvit in raven je še delalo ok. Če je bil le malo zvit/zapleten sam vase, je slika štekala.
To je pa slabo narejen kabel (narobe ali slabo zvezani konektorji), kej z***an kabel al pa precej premočne motnje.

Konektorji so brez skrbi dobri. Kabel je čisto obična cat5e zadeva.
Ko je ene 15m kabla odvitega, ostalo pa še zavito skupaj, so motnje. Če raztegnem ves kabel je ok.

fpbs ::

Groove, mogoče bi bilo to zanimivo za tebe: http://connect.netgear.de/lp-de-AT/netg...

ne_kdo ::

fpbs mene zanima kako ta način deluje po hiši?

Phoebus ::

Slabo, sploh če imaš različne prostore/vtičnice na različnih fazah. Cat5e ali še raje Cat6 kabel v vsako sobo, pa bo :)

ali3n ::

a shielded 5e ni dovolj ok (za gigabit)?
imam podobno namero (na novo potegnit mrežo po hiši); ker se metri kabla zelo hitro nabirajo (nazadnje sem ponucal 160m - sedaj bo šlo še več), je tudi cena kabla faktor.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Pyr0Beast ::

gregor_m je izjavil:

navadne UTP kable ne moreš ozemljit ker nimajo drain vodnika. FTP kabli pa imajo drain vodnik (to je kovinska žička). To žičko preprosto priključiš na ozemljitev, recimo v električni vtičnici. Je pa dosti hiš (še posebno starejše), ki nimajo ozemljitve. Za silo lahko uporabiš tudi radijatorje, ki so ozemljeni :)

Je pa tako, da za običajne prenose, ki jih dosega današni xDSL ne rabiš neke SFTP kable. Če maš 20m~30m kabla je UTP čisto vredu. SFTP kable se uporablja za prenose višje od 1Gbit/s na večjih razdaljah 50m in več.


A da ne ? Vsak switch ima 'ozemljene' neuporabljene pare z uporom in kondijem proti lastni masi.

a shielded 5e ni dovolj ok (za gigabit)?
imam podobno namero (na novo potegnit mrežo po hiši); ker se metri kabla zelo hitro nabirajo (nazadnje sem ponucal 160m - sedaj bo šlo še več), je tudi cena kabla faktor.

Odvisno od dolžine. Lahko bi bil dovolj.

Cena kabla je zanemarljiva ko boš moral še enkrat vleči ker gigabit link ni ok.

(sicer pa 1G potegne tudi preko cat5e UTP)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

fpbs ::

ne_kdo ni mi poznano, kako deluje. Slučajno sem našel to stran in ker je ravno tema o tem sem posredoval.

ne_kdo ::

to sem gledal zadnjič ko sem bil v avstriji v Metroju pa sem videl da to prodajajo pa nisem vedel kako se bi to lahko pri nas uporabljajo.

fosil ::

Tole z elektriko se imenuje powerline. Tukaj je en članek.
Tako je!

GeForce ::

Mene bi pa zanimalo, kako lahko zamenjaš navaden telefonski kabel (2 žici če prav vem) z SFTP kablom (8žic + ozemljitev?) in zakaj naj bi bilo to dobro?

RuskiSnajper ::

glavno da je CAT6 ali CAT6a , drugače pa je SFTP ziher bolši da se ne trga itd, jas sem mel kar vse potleh preden sem zvrtal lukne čez zid

rejven je izjavil:

Škodit sigurno ne more če je dodatno zaščiten, če je potreba je pa drugo vprašanje. :).
Če raje vidiš SFTP ga pač daš, da lažje spiš potem. Ker se gre za en kabel ni tudi cenovno take razlike. Če bi potegnu par sto metrov pol je pa že druga :)


ahah jah včasih jas kar grem z najbolšimi stvarmi če tudi vem da mogoče ni tolk razlike, FTP/SFTP ni tolk pomenbn, bolj je kategorija

Zgodovina sprememb…

rejven ::

ni logike za iptv vleč cat 6 če majo že cat5e 1giga prenosa. Kolk rabi en hd stream prenosa si pa preračunaj pa boš vidu kolk simultanih streamov ti čez potegne oz za kolk se lahko hd standard v prihodnosti poveča, da gre skoz.
Kolk folka si fukne not cat 6 kable pol pa veže na 30EUR ruter k ma lan 100mb :))).

St235 ::

Seveda je logika. In sicer v tem, da kabli ostanejo noter dost dle kot pa router. 5e je danes dovolj za veliko večino. Ampak, če imaš kvalitetno postavljeno giga mrežo je kabel lahko že ozko grlo. ČE upoštevaš, da je razlika v ceni med 5e in 6 praktično zanemarljiva potem ni logike,da bi dajal 5e kable.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika v UTP kablih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
14125517 (2740) bbbbbb2015
»

flat utp kabel 6a ali vsaj 5e

Oddelek: Pomoč in nasveti
394710 (3223) helo
»

Kateri kabel

Oddelek: Omrežja in internet
81025 (847) ...:TOMI:...
»

Kateri kabel za omrežje v hiši? utp/ftp/stp/sftp?

Oddelek: Omrežja in internet
2811339 (9015) antonija
»

Nakup LAN kablov kat. 5 ali 6 ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6615376 (13793) Invictus

Več podobnih tem