» »

Pokadilo plato ABIT BH6 - zakaj?

Pokadilo plato ABIT BH6 - zakaj?

HitriPepe ::

Včeraj se je zgodilo, in sicer kar na enkrat nekaj prismrdi, najprej blue scren nato pa shut down monitorja.

Računalnik še vedno laufa, se ga da normalno prižgati, vendar ne boota več, na plati pa ni videti nekih hudih poškodb, zato me zanima kako se da videti kaj je zažgalo. Edina stvar ki še je čudna, je ta, da ga ni več možno ugasniti z shut down tipko ampak pomaga samo izklop iz vtičnice.

Mel sem pa gor zualatina 1,2 GH zato sumim, da je slo nekaj v zvezi z napetostjo.

Drugo, kar me zanima je, zakaj se je to zgodilo? Po natančnem pregledu sem še ugotovil, da imam samo 200W napajalnik (prej vseskozi prepričan, da je 250W), in sedaj me zanima a je to možni vzrok za pokaditev. Me je strah, da se ne bo kaj takega zgodilo še na naslednji plati. (zgleda da bo treba nabaviti gasilni aparat)!

Lp

www.STROJI.NET

Spajky ::

Jao jao, Tulc navit skoraj do 1,5G (124fsb) pa samo kak šit napajalc z 200W; ni čudno! Tak res dober napajalc bi brez navijanja komaj zdržal tokove na Defolt frekvenci tega Tulca dolgoročno; pa tebe ni doletela nesreča, ti si jo kar SAM iskal! Če bi mal poiskal info po netu, bi ti blo lahk kar jasno, da bo prej ali slej KABOOM s takim PSU! Jest si z mojim superDuperQuality 235W Enlightom, ki je tako preobremenjen ne upam dolgoročno preko 1,35G...Always Play Safe!...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

HitriPepe ::

Ja saj se tudi sam čudim zakaj tako slab napajalnik. Ima neko čudno oznako kot da je 250W ampak potem spodaj piše kakšen tip je in je 200W to pa se tudi meni zdi hudičevo malo! Ampak potem takem bi moglo pokaditi napajalnik in ne plate! Se tolažim s tem da mam vsaj napajalnik cel! (sigurno zaradi lukejn ki sem jih naredil zaradi boljšega hlajenja)!

Imam pa sedaj začasno plato z Via Samuel2 1 ghz pro porocesorjem in to trga gate! (se bom kmalu zjokal če ne dobim nove plate!)

Lp

www.STROJI.NET

Spajky ::

To, da je PSU ostal cel je lahko zelo dvorezen meč in jest ga ne bi dajal več na proce z 1G in več...lahko, da se mu je za trenutek od vsega hudega zblesavilo (preveliki tokovi na +5V kjer je referenčna napetost) in so napetosti zaplavale in ubile matično, sam pa je po čudnem naključju preživel...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gre^gor ::

Tole niti ni neobicajno. Je blo ze vec primerov.
In ni fora pr napajalniku.
Men se je BH6tka tko skurla ko sm laufu C700 @ 1050.

Na zalost sem sele po 1 mesecu zapazu, da Abit na strani opozarja (nekje skrito :)), da ni priporoceno nad 900 MHz procesorje gor dajat, ker je njihova poraba prevelika. In to drzi, ker sem opazal, da se mi na plati dva cipa zelo pregrevata - za voltazo. Plata je delala ql ce sem spilu kej al pa normalno delu, ko sm pa enkrat 100% obremenu proc se je pa skadil. In tista dva cipa sta se segrela do take mere, da se je eden odlotal (kasne temperature morjo to bit je itak jasno :)). Smrdel je pa itak tko, da ni blo za prezvet :).

Ob takih primerih je res bols plato menat, kokr pa tulatina na BH6 tlacit.
Podobno bo recimo s P4 3.06 GHz. Delal bo samo na nekaterih starih ploscah, ker bo njegova poraba za plosce prevec up-to-spec prevelika.

Pa zakaj ste eni tako veseli s PSUji? Zmeri kadar je kej narobe - blame the PSU. Pol pa folk kupuje dobesedno kW napajalnike za ene uboge tualatine, pa misl, da se bo bols navijal... Za tualatina je 250W vec kot cez glavo. Js mam za svojga 300W pa se sploh ne greje (napajalc, ne proc:)), ker mam tok nizko porabo :)
In vse stvari mi delajo enako kot prej na 235W napajalcu.

Preden me ksn napade "eeee js mam pa BH6 pa tualatina pa vse lepo dela, buhuhu bruhuhu" - obstaja vec revisionov BH6tke, zato pac nekatere delajo, druge se pa skurjo. Zgleda, da so novejsi revisioni za vecjo porabo al pa so tisti cipi kvalitetnejsi. Itak pa je vse iz Tajvana crap, tko da se nebi cudu, da je to da se ti plata skuri odvisno od tega, kolk "skart" plato dobis :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gre^gor ()

Spajky ::

>Pol pa folk kupuje dobesedno kW napajalnike za ene uboge tualatine, pa misl, da se bo bols navijal<...
Pa ti veš sploh kolk toka cuga Tulac na kateri frekvenci in napetosti? 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gre^gor ::

Tualatin 1000 @ 1.475V - 28W
Tualatin 1300 @ 1.5v - 34W
Tualatin 1300 @ 1800 @ 1.8v - 68W

Celeron Coppermine 700 @ 1.7V - 18W
Celeron Coppermine 900 @ 1.75V - 25W
Celeron Coppermine 1000 @ 1.75V - 29W
Celeron Coppermine 1000 @ 1333 @ 1.85V - 43W
Celeron Coppermine 1000 @ 1500 @ 1.95V - 54W

Celeron Mendocino 333A @ 2.0V - 20W
Celeron Mendocino 333A @ 500 MHz @ 2.25V - 38W

Northwood PIV 2.53 @ 1.5V - 59W
Northwood PIV 2.53 @ 3040MHz @ 1.6V - 80W


AMD Duron 900 @ 1.6 W - 40W
AMD Duron Morgan 1300 @ 1.75V - 60W
AMD XP 1600+ (1.40 GHz) @ 1.75V - 63W
AMD XP 1600+ @ 1.7 GHz @ 1.9V - 90W
AMD Tbred 2200+ (1.80 GHz) @ 1.65V - 68W

Gre^gor ::

Konkretno za njegovega Tualatina 1.2:

Tualatin 1.2 @ 1.475V - 30W
Tualatin 1.2 @ 1344 MHz (112 FSB) @ 1.5V - 34.75 W
Tualatin 1.2 @ 1488 MHz (124 FSB) @ 1.55V - 41.75 W
Tualatin 1.2 @ 1596 MHz (133 FSB) @ 1.65V - 49.9 W


Zdej pa primerji porabo tulca 1.2 @ 124 FSB => 41.75W pa enga coppermina pri 900 MHz.
Ksnih 20W vec? Hja, js bi reku, da tisto kar abit pravi kr drzi. Za revisione se je treba pa pozanimat, ker jih je velik. Lahko da 1.04 bols dela od 1.0. Rev 2.0 pa itak.

Konkretno so tisti cipi "amperage chips", tko da je velika razlika, ce mas gor Mendocinota, ki pokur 40W al pa Tualatina, ki isto pokur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gre^gor ()

RookY ::

Meni je ene 2 mesca nazaj, prebilo štiri kondenzatorje na Bh6(1.01)zadaj za slot1.
Posledično se je dobesedno zakadilo iz tuljavice, ki je zraven.
Gor sem imel C900@1200@1.75V...ene par mesecev je delovalo bp s tem procem.
Plata je kljub temu še delovala.
Zamenjal kondenzatorje in tuljavico...dela spet OK :D
Ampak bom pustil kar na 900;(

Juhu juhu spet bom bruhu

HitriPepe ::

Ja delam na tem, da bi ugotovil kaj je pokadilo, ampak zgleda kot da so vsi ti uporčeki ali kaj pač so, celi in tuljavice tudi niso videti črne. Bova naslednji teden pogledala z enim štromarjem in če ugotovim kaj je bilo potem sporočim. Sem porbal neki sam gledat ampak mi uspelo izmeriti mosfetov! A mogoče kdo ve kako se jih da izmeriti in da potem veš da delajo?
www.STROJI.NET

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

HitriPepe, lahko, da je prebilo kak kondenzator okoli socketa in potem zaradi kurzšlusa šel kak "amperage chips" kot pravi Sentry, ma ne vem kao bi to zmeril, kaj je šlo...je pa res, da tko staro plato preveč obremenjevat ni glih pametno /si bil seveda obveščen o boljši izbiri nižjega proca; pa tudi jaz moje MS6163pro ne teram do konca zaradi nevarnosti enakih posledic.../

Sentry v imenu vseh ki navijajo svoje proce in nimajo zadosti pojma /ne razmišljajo preveč/ o porabah, HVALA! :-) /sej bi tud jest spisal, ma me mal drži tista beseda na L../! Bom pa dodal še podatek glede na to, da se tokovi ponavadi jemljejo s +5 linije in nižja ko je Vcore, večja je napetostna razlika na "amperage chips" in posledično večja obremenitev teh čipov, redkokdo se pa spomni montirat kak dodatni hladilniček na njih...in v skladu s tem seveda se strinjam, je bistveno drugačna štorija s takimi platami, če je gor Mendoncino ali Tulc pri enaki disipaciji pa tudi okoliški kondenzatorji so preračunani za glajenje manjših tokov!

Kar pa se tiče tokov, si pa lahko drugi čist ajnfoh približno preračunajo iz disipacije /trošne moči proca na določeni frekvenci & Vcore/ deljeno z Vcore...primer Tulc_1,2@1,488: 42W/1,55=27A !!!! Kje je pa še vsa ostala elektronika, ki pije iz +5V linije in posledično tudi premalo hkratnega toka na +3,3 liniji/na to noben ponavadi ne misli!/ in evo zakaj jest priporočam za Tulce (navite seveda) 300W soliden PSU. Ti naši trgovci bi pa prodali vsak šit, ki ima nalepko kao 300W kao merodajno, ko pa pogledaš zmožnosti tokov /redkokdo!/, te pa slabo prime..Če hočeš met pa kaj poštenega, ki tudi res prenese kot bi moral, pa nastrada denarnica...PS., tisti H.Pepetov PSU od 200W pa stavim, da nima več kot max.20A na +5V liniji (tudi če je kvaliteten)...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

HitriPepe ::

Ja mislim, da ima Spajky prav, sem gledal specifikacije na napajalniku in
ima max 20A štroma, vendar so gor tudi specifikacije za 250W in tam ima 22A, kar se mi zdi mala razlika - komaj dva ampera, zato ne vem koliko bi s tem pridobil! Ampak plato pa ne vem če je pokadilo glih zaradi tega, so pač preslabi mosfeti, jaz pa nisem gledal če se kaj grejejo!
www.STROJI.NET

Spajky ::

uf ne samo da se grejejo; pečejo, pečejo!...držiš prst gor pa rata HotDog.. :-) 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Gre^gor ::

Ja Spajky, bo kr drzal. Je pa verjetno tudi odvisno od kvalitete napajalnika. Nekaterim na recimo 235W lepo dela, drugim pa se cudne stvari dogajajo. Ampak vseen se mi zdi, da se plate kurjo zarad plat samih...
To bi mogl prov stestirat, ce se na 300W napajalcu tisti cipi tud kurijo!
Zakaj se tisti cipi prekurjo nevem...? V to se nisem poglabljal, pri sebi sem samo opazil, da sta bila 2 cipa (v specifikacijah pise "amperage") neverjetno vroca. Pa tud ena zadevca zravn, ki zgleda kot ena tuljavca? Ena zica navita na keramiko.
Vse je sevede delal ql, ce sem pocel obicne stvari - delo, filmi, spili. Pol ko sem pa procesor 100% obremenil (neki me je motil o stabilnosti) se je pa pokadil :) Verjetno zato, ker je takrat najvec stroma kuril...?

P.S.: Sm opazu, da je mel moj tastar 235W napajalc isti output za 5V kot od enega znanca 250W? Zgleda, da je res treba na to pazit... Zgleda stevilka XXX vatov ne pomeni isto pri vseh napajalcih ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gre^gor ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tualatin na BX-u:info-koliko nas je?

Oddelek: Strojna oprema
452960 (1932) sidney
»

pretvornik za slot 1

Oddelek: Strojna oprema
352068 (1669) Spajky
»

Celeron na SLot 1 -> Tualatin adpaterju..nekaj vpasanj

Oddelek: Pomoč in nasveti
9920 (830) akulp
»

Ali bo dovolj moci?!?!?

Oddelek: Strojna oprema
341936 (1300) Matek
»

Tbird 1.2Ghz, napajalnik problemi?

Oddelek: Strojna oprema
101030 (883) ALiEN

Več podobnih tem