» »

fizika-nujno

fizika-nujno

andreja 995 ::

50 kg tram podpremo na 2 mestih, obesimo utež, a razdalja je 0,1m b razdalja pa 0,2m, zaboj tehta 100kg. Izračunaj levo in desno silo. Leva in desna sila sta 820 N in 670 N vendar ne vem kako priti do rezultata. Prosim pomagajte nujno

in ali mi lahko prosim kdo pove kako računamo težišče v y smeri, ker ne razumem kako to narediti če imamo npr kocke in so tri naložene druga na drugo

onCloud9 ::

Nalogo v prvem odstavku resis tako, da zapises vsoto sil in vsoto navorov na tram. Obe vsoti morata biti enaki nic, sicer bi tram zacel pospesevati. Ce napises se, kje tocno se nahajata a in b - da narisem skico, lahko pomagam kaj vec.

Lego tezisca v splosnem izracunas kot
rt = vsota i (mi ri) / vsota i mi,
kjer so mi mase posameznih delov sestavljenega telesa, ri pa lege tezisc teh delov.
Za tri enake kocke s stranico a, ki lezijo ena na drugi, so mi = M in ri = a/2, 3a/2 in 5a/2 (zapisal sem le y komponente, koordinatno izhodisce je na spodnji ploskvi spodnje kocke) za i = 1, 2 in 3. Iz zgornje enacbe sledi rt = 3a/2.

andreja 995 ::

tram je dolg 4 metre, zaboj je na dolžini 3 metrov, 0.1 in 0.2 pa naj bi bile osi, tako nam je rekla prof.

;-) ::

tram je dolg 4 metre, zaboj je na dolžini 3 metrov, 0.1 in 0.2 pa naj bi bile osi, tako nam je rekla prof.


Daj še idi sam zmerit toti tram! za vsak slučaj

onCloud9 ::

Torej, kot sem napisal zgoraj, rabis dve enacbi.

1) vsota sil na tram je enaka nic
F1 + F2 - md g - mu g = 0,
kjer sta F1 in F2 sili podpor na tram in kazeta navzgor (pozitiven predznak), md in mu masi droga in utezi, rd=2m in ru pa legi tezisc droga (to ni dolzina droga!) in utezi. Koordinatno izhodisce sem postavil na levi konec droga, koordinatna os naj kaze v desno. Obe sili teze kazeta navzdol (negativen predznak). Ta enacba pove, da je vsota sil podpore na drog nasprotno enaka tezi droga in utezi.

2) vsota navorov na drog je enaka nic
F1 r1 - md g rd - mu g ru + F2 r2 = 0
Pri tem sta r1 in r2 legi podpor droga, spet glede na levi konec droga. To nista kar a in b! Skica bi pomagala..

Enacbi 1 in 2 za sili F1 in F2 tvorita sistem dveh linearnih enacb z dvema neznankama. Od tu naprej pa verjetno ze znas sama.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: onCloud9 ()

finpol1 ::

Potrebujem pomoč pri naslednji nalogi:
1.Tuljava s 100 ovoji in s presekom 5 kvad. cm je v homogenem magnetnem polju z gostoto 1 T vrtljiva okoli osi, ki je prav. na silnice. Po tuljavi teče tok 2 A. V kateri legi je magnetni navor na tuljavo največji in koliko je?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fizika pomoč

Oddelek: Šola
181180 (857) korenje3
»

Računanje težišča

Oddelek: Šola
84310 (4125) ^TMS^
»

fizika//fizično nihalo

Oddelek: Šola
62945 (2829) rok6
»

fizika

Oddelek: Šola
161487 (1153) grrr
»

[Fizika] Sile (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7412773 (11862) seminal

Več podobnih tem