» »

slo-tech GNU/Linux distribucija

slo-tech GNU/Linux distribucija

Gandalfar ::

nvidia driverji NISO prilozeni.. moras si sam skompajlat kernel za 3d pospesevanje. Isto velja za ATI..

Gandalfar ::

okej ... USPELO :)

Imam debian paketek za slovensko mozillo .. trenutno sem cisto 'navdusen' nad tem, da mi mozilla govori slovensko.

Verjetno bom kasneje zvecer imel ze pripraveljeno razlicico za beta test :)

mnlkpo ::

kul! daj *diff*.tar.gz da vidmo kaj je blo treba nrdit (saj je tam notr vse potrebno za deb paket, ne?).

Gandalfar ::

ughm.. not sure

ubistvu je bilo treba control pa rules pripravit ter ostale stvari, ki pridejo zraven debian paketka...

madviper ::

Ka bi dal sam gonilnike za nVidio, lahk bi bli tud za ATI kartice:D ! Vsaj za mojga Radeona 9000Pro>:D !

Pa ne sam enega proizvajalca poveličevat! To tako, da bi sam za Athlona naviju, pol ma pa polovica vseh Intela! Sam primer!

I'd like to do something crazy!

Gandalfar ::

pa vi sploh ne berete kaj pisem NE MOREMO dat zraven gonilnikov iz licencnih razlogov.

Bo treba to se nastudirat. Mogoce obstajajo kaksne fore sam vseen. Jeba bo tole verjetn.

Kasn k ma Debian unstable zainteresiran za beta testiranje mozilla-locale-sl-si paketka? Kontaktirajte me na privat.

CaqKa ::

ovi bi meli drivere za grafične... jao kaj sploh berete kaj je že napisano?
aja jaz mam tudi radeona 9000pro, kaj bodo driveri zanj not?
gand: v tisti 'first start' bi lahko napisali da za drivere naj gre vsak sam do proizvajalčeve strani pa mogoče podamo par linkov do 'najtavečjih'

Bakunin ::

A ste cisto debilni ali kaj? Hujsi ste kot Janez P.

V distribuciji bo Xfree 4.2.0. In kaj najdes, ce se potrudis in gres na splet poiskat vec informacij - nekaj o ATI ter Nvidia graficnih karticah.

Glede licence pri nvidia gonilnikih ni treba pretirano skrbeti - dodas v /etc/apt/sources.list
deb http://people.debian.org/~rdonald/nvidia ./

in poberes paketa nvidia-kernel-src ter nvidia-glx.
--
Jaz osebno uporabljam GRIP za rippanje CDjev ter mutt za tekstovno branje poste.
Mutt je hitrejsi od Pine in izdan pod GPL licenco kar pa Pine ni.
A je PixelPlus GPL? Jaz sicer uproabljam gqview.

Ce ze imate KDE3 (vkljucno z Kmail) zakaj potem Evolution ?
--
Jaz bi predlagal da dodamo tudi

PDNSD ter DNRD dns proxy streznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

CaqKa ::

janez p in dns strežnik?

Tero ::

no..
Jaz sem se bolj debilni kot Janez P.:8)
Ampak vsaj meni se je zdelo da so bili driverji v linux mandrake za mojo kartoco prilozeni! Saj sem izbral pri instalaciji Radeon 8500. No kot sem ze povejal niam pojma in sploh ne vem kaj se oglsam v tej temi...


Vsekakor bom pa slo-tech linux sam instaliar ko bo narjen!
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

jlpktnst ::

Ja, klasični 2d driverji mislim da so del xfree, če se ne motim.

CaqKa ::

tero: če se ne motim so pri linuxu posebej driveri za 3d in za desktop (beri 2d)

Bakunin ::

Janez P. ter proxy dns streznik!

A bi prosim kaj prebral preden pises bedarije ?

Goes for all of you - driverji, 2d, 3d, ipd.

CaqKa ::

kakor koli.. kaj bo janez p s tem nam razloži.

Bakunin ::

KLIKNI TUKAJ in TUKAJ!

ampak na kratko:


Q: There are complete and well-tested name servers around, such as the BIND. These do also perform caching. Why should I use pdnsd?
A: pdnsd does not aim to be a complete name server implementation, such as the BIND. It is optimized for caching, and you can only specify a small subset of all dns record types pdnsd knows in your local "zone" definitions. This of course reduces the code size drastically, and such the memory footprint. There are some features especially interesting for dialin networks, ordinary (non-server) internet hosts and computers that are often not connected to to their network, e.g. notebooks (I originally wrote this program for use with my notebook). These features are:

* permanent disk cache (useful for frequent power-offs/reboots)
* usually smaller memory footprint (depends on cache size) (see next question)
* offline-detection prevents hangs (e.g. the typical hang on startup of some Netscape Navigator versions if not dialled in)
* better control about timeouts (also to prevent hangs)
* better control over the cache
* better run-time control

CaqKa ::

[silent_mode]
to mi je ze prevec tehnicno.. bo pa gand verjetno presodil ako to spada zraven ali ne.
[/silent_mode]

b ::

Nene j, nisi razlozil.

Zakaj Janez P rabi DNS cache na svoji masini?

lp,
Borut.

Bakunin ::

hitrejse "resolvanje" domen.

hell....ce bodo dali evolutio notri bi lahko tudi to. navsezadnje bo "pohitrilo" delo z Internetom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b ()

b ::

Jaz pa mislim, da ta stvar ni potrebna. Navaden uporabnik je ne rabi, kvecjemu ga zmede, ce se nekje spremeni DNS record, pa samo pri njemu se vedno ostane star. Remember winxp dns cache?

CaqKa ::

aha sem sedaj razumel za kaj se gre.
pomojem je boljše da imaš vpisanih več dnsov (navsezadnje to linux podpira) kot pa da imaš dns cache... to se mi zdi brezveze.. resolvanje domen.. kolko porabi ta proces časa? za ping time oz še manj, kar pomeni da morš počakat manj kot sekundo da je ime resolvano. blah brezveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

b ::

Problem zna bit edino na kaksnih zabasanih linijah, ce nimas DNS serverja lokalno. Ampak moje mnenje je, da je s tem softverom vec (realnih in potencialnih) problemov, kot pa koristi.

Bakunin ::

caq:
dva DNS streznika maksimalno.

Trije povzrocajo glavobol (beri timeout).
In dns req/reply traja vec kot icmp echo-request/answer aka ping.

b:
lahko da bo tudi DNS od ISP imel medpomnjen "napacen" zapis.

sicer ima pa lahko max_ttl v dns proxy/cache nastavis na 1 uro in mirna bosna.

b ::

You really don't get it, do you.

Ce nekaj ni _NUJNO_ potrebno (oz. nima bistveno vec dobrih kot slabih strani), potem se tega ne uporablja.

Kaj pa ce je ISP-jev DNS streznik authoritative, pa se podatki spremenijo, potem pa clienti se kar nekaj casa pomnijo stare podatke? Tudi tebi osebno se je to ze zgodilo, pa si zgleda pozabil al kaj?!

Zdej se tle kregamo zaradi brezveznosti. Kaj pa KISS princip, ki ga tako rad omenjas, kadar ti pase?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: b ()

Bakunin ::

KISS then.

just KDE aplikacije, no Evolution, Mozilla, xchat. amen

PS: not working dns does not prevent ppl to use Win XP, does it ? O:)

PPS: kje poteka razprava ? sedaj obstajata ze dve mail listi.

mater....samo cvekamo.

b ::

Mah pretiravas spet, kot ponavadi. Med skrajnostmi zate ni nic.

Gandalfar ::

debata poteka ubistvu na obeh mestih. Dokler se vsebina ne podvaja ni nobenega problema.

drugace pa se strinjam z b-jem. Cim manj stvari, ki lahko zmedejo uporabnika in povzrocijo cudno obnasanje sistema.

Vseeno bomo verjetno rabili dyndns client. Ah ne, Janez ne laufa streznika..

Zgodovina sprememb…

CaqKa ::

tist janez ki pa laufa strežnik pa ima porihtan statični ip.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()

mark_knopfler ::

Mislim, da smo se glede programov, ki bi jih vkljucili kar zmenili.Torej vkljuceni le tisti programi zraven KDEja, najnujnejsi in pa se nekaj drugih(za multimedijo itd.).Kdaj pricnemo z delom in kako bo (naj bi) potekalo?

Gandalfar ::

najprej postaj najnovejso razlicico seznama :)

Bakunin ::

glede dyndns - jaz uporabljam ez-ipupdate

ez-ipupdate is a quite complete client for the dynamic DNS service offered
by http://www.ez-ip.net/ and many more.

Currently supported are: ez-ip, Penguinpowered, DHS, dynDNS, ODS, TZO,
EasyDNS, GNUdip, Justlinux, Dyns and HN.

mark_knopfler ::

Osnova Debian Linux 3.0(woody release) - /base

Programski paketi:
-XFree86 4.2.0
-KDE3
-Linux kernel 2.4.20
-OpenOffice

Programje:
-Mozilla(Brskalnik)
-xchat(IRC klient)
-k3b(Za peko CDjev)
-XMMS(Predvajanje glasbe)
-GIMP(2D grafika)
-Blender(3D grafika)
-Ripperx(Ripanje glasbe s CDjev)
-Gcc, G++,Gdb(Compilerja za C in C++ ter debuger)
-Perl
-Python
-Evolution(odjemalec poste za X-Windows)
-PixelPlus(ogledovanje slik)
-mplayer(Multimedijski predvajalnik videa, - DiVX, DVD...)
-lm sensors
-ez_ipupdate

Ostalo programje(programje sicer vkljuceno na CDju, vendar ni per default):
-mutt(postni odjemalec za konzolo)
-BitchX(IRC klient za konzolo)
-wget
-lynx(www brskalnik za konzolo)

Zgodovina sprememb…

mathjazz ::

Zdravo!

Kaj pa kak archiver? A je to misljno znotraj kde? Kaj vse od KDE bomo sploh dodali? KOffice najbrz ne. Vse ostalo?

Kaj pa Kopete? Mislim, da si zasluzi, da je vkljucen.
www.getfirefox.com

b ::

V KDE je vkljucen ark. Jaz sem ravno danes iskal nekaj takega, da mi ni treba raznih zipov ipd. iz maila shranjevat na disk in rocno razpakirat:

Package: ark
Source: kdeutils
Version: 4:3.1.0+rc6+kl-1
Suggests: zip | zip-crypt, unzip | unzip-crypt, unarj, ncompress, rar, zoo

Tko da ocitno podpira kar nekaj formatov :-)

CaqKa ::

kdaj smo se pa zmenli da bomo pine zamenjali z mutt?
kaj je to:
lm sensors
perl
python
ez_ipupdate
?
gand kje je trenutno projekt? glede na to da se še vedno kregamo keri programi bodo zajeti mi je vse skup že malo čudno.

mark_knopfler ::

glede mutta - kakor je rekel j: mutt je pod GPL licenco in je hitrejsi od pinea.
perl, python - skriptna jezika
ez_ipupdate - programcek za dyndns in podobne storitve,..

sicer ne vem zakaj se sekiramo za vsak megabajt.

Gandalfar ::

perl je itaq v base.. vrzi iz seznama. Python je pa v non-default. Ez-update je v non-default.

lmsensors je v default + kernel

xchat je ven in kvirc, gaim je ven in gcc je tudi v non-default. Cim vec stvari v non-default!

mark_knopfler ::

samo zakaj ne bi bila gcc in g++ instalirana kar kot "default".janez se opazil ne bo.ce pa bo kdaj rabil, bo pa.no, kdaj potem zacnemo delat?

ToniT ::

Kaj pa Samba?

s59 ::

Samba je programski paket za komuniciranje po omrežnem protokolu SMB.. Vec tukaj http://www.lugos.si/arhiv/prispevki/sam..... Lynx ceprav je ze preveden zamenjate z links-om (ker omogoca dosti vec), dodajte mc, ker je ze preveden v slovenscino, prav tako je ze kar nekaj paketkov prevedenih npr.. tar, a2ps, evolution, gqview, grep, lynx, wget, xsane...

P.S. Jaz tudi lahko pomagam pri prevodu.. naprimer prevod webmin-a... ker je dalec najboljsi program za konfiguracijo sistema. Prevedeni paketki so se squirrelmail, phpnuke, phpbb,.. vendar mogoce res niso potrebni za Janeza P.


Backup not found: (A)bort (R)etry (S)lap nearest innocent bystander.

Gandalfar ::

mark: zato, ker zavzemajo prostor. Nocemo zahtevati prevec. 1Gb prostora na disku je max kolikor zahtevamo za popolnoma instaliran sistem z vsemi bonboncki + swap. Hocemo biti pa se manjsi. In smo lahko. Nocemo biti tako zelo bloated kakor WinXP (recimo..)

links, lynx.. to so vse console aplikacije, ki jih navadni uporabnik ne potrebuje saj ima mozillo. Links je lahko kot non-default. Dajte prosim pri predlogih napisat, ce je to default ali non-default.

Drugace pa imamo 650Mb za binary paketke + 650 za source cd.

Samba naj bo namescena v povezavi z liso. (trenutno se mi zdi najboljsa resitev).

Kar se pa tice dela.. je pa tako. Vecina dela bo pri slovenjenju. Ce zelimo to spravit ven rabimo poslovenjen celoten KDE + OO (skupaj z helpom) in se kaj. Tisto se kaj bomo videlo potem, ko bomo imeli celoten seznam paketov. Ko je vse skupaj prevedeno pride tisti del, ko je treba sestavit zadevo skupaj. Jaz racunam, da se bo dalo enkrat v casu poletnih pocitnic to pakirati v neko obliko distribucije. Do takrat je pa potrebno imeti vse prevedeno.

Zadevo bom skoordiniral z lugosom tako, da ne bo prevec podvojenega dela. Prav tako je potrebno ugotoviti kako se te stvari prevajajo pod WinXP/2k/9x .. se kdo javi, da bo to nastudiral in napisal kaksen kratek tutorial? (morda kaj vec pomoci v http://www.lugos.si/delo/slo/ ). Bom odprl vzporedno temo, da ne bo ta prevec zmedena.

mathjazz ::

Nekaj pomoci za zainteresirane prevajalce helpa:
- OOo: http://openoffice.lugos.si/pomoc/index....
- Mozilla: podobno kot pri OOo je delo otrocje lahko, saj je treba le prevajati html dokumente, kar je neodvisno od platforme. Zainteresirani se mi javite na mejl in vam dodelim datoteko.
- KDE: Andrej Vernekar je koordinator slovenjenja. Ce bi radi prevajali help ali (se bolj zazeljeno) gui, to sporocite na dopisni seznam lugos-slo ali meni. Andrejevega imejla si ne upam obesati na veliki zvon :-)
www.getfirefox.com

Gandalfar ::

jaz sem andreju ze poslal mail (mail sem nasel v lugos-slo arhivu). Trenutno se moramo najprej nauciti zadeve tako, da sem ga poprosil za kaksen nepreveden paketek. Nekako mi ni se cisto jasno kje dobim neprevedene stvari. Sicer pa thread o prevajanju..

mathjazz ::

Na tej strani je seznam vseh skupin datotek za KDE 3.1 (kdeaddons, kdeadmin, kdebase, kdeedu ...), ki jih je treba prevesti. S klikom na poljubno izmed njih dostopimo do PO datotek znotraj te skupine in s klikom na zeljeno datoteko se odpre njena vsebina.

Gre za tekstovne datoteke, ki jih lahko urejamo z navadnim editorjem (like notepad v windows), v Linuxu pa je za to izdelano odlicno orodje kbabel, ki poenostavi delo. Seveda lahko tudi tu uporabite your favourite editor (vi, emacs, kate, joe, pico ...).
NUJNO pa je da je encoding UTF-8!

Ko datoteko prevedete, jo posljite Andreju Vernekarju, seveda pa se morate o prevajanju najprej posvetovati z njim.
www.getfirefox.com

linefeed ::

minmax me je opozoril na tale thread, moram reci sem bil prijetno presenecen, da se je nekdo spravil kaj takega pocet!

najprej moram pozdravit izbiro debian za osnovo, kajti prav za debian je v sloveniji malo slisati, kljub temu da ima ocitno precej zvestih uporabnikov.

veliko besed je bilo o instalaciji - svetujem vsem, da si pogledajo Knoppix - na debianu baziran linux, ki tece v zivo iz cdja in ima skoraj 3Gb softvera. ce se odstrani nepotrebno kramo in doda 2% novih, slovenskih paketov, smo ze na dobri poti.
http://www.knoppix.de/

zasledil sem tudi omembo .deb paketa za slozillo. excellent! ljudmila je nedavno zacela projekt neodvisnega (lokalnega) repozitorija debian paketov. vse .deb pakete, specificne za slovenijo (ali iz kakega drugega razloga nedostopne v debianu), torej lahko zberemo na enem mestu in jih instaliramo z apt. avtorja naprosam, da se v interesu sodelovanja javi po mailu na debian@ljudmila.org.

na istem mestu pa smo objavili tudi zacetne prevode web strani www.debian.org (ne installerja):
http://debian.ljudmila.org/

anyway, odlicna ideja, le tako naprej in kar je se ostalih klicev spodbude! keep us posted.

Gandalfar ::

ah super, sem ze iskal to strna po ljudmili pa je nisem nasel.. bom poslal paketek, ko bo pripravljen :)

PaJo ::

Danes sem slucajno naletel se na en zanimiv produk in sicer je zadeva nadalevanje Corel Linuxa in prav tako bazira na Debianu, ampak je zal placljiv, je pa kar dobro usposobljena zadeva za uorabnike z malo znanja linuxa:http://www.xandros.com/
Mogoce bi se nasla kaka zanimiva resitev tudi od tam.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

mathjazz ::

linefeed: Fantasticno! Prevod celotne debianove spletne strani je zelo obsezen projekt in komaj cakam, da se moznost slovenskega jezika pojavi tudi na uradni debianovi strani! Cestitke in hvala!

Glede Knoppixa je pa tako: bilo bi super, ce bi se dalo porabiti njegove kose, oz. ga tako predelati, da bi se "za stalno" namestil na sistem (torej ne bi bil le demolinux). Ima graficni installer in graficna konfiguracijska orodja?

PaJo: Od Xandorosa ne moremo nicesar kopirat, ker je vse copyright.
www.getfirefox.com

PaJo ::

Saj nisem misliv kopirat, pac pogledat kako imajo zadevo reseno in na ta nacin kaksen "navdih" dobit:D
Drugace pa cool da je tudi debian stran prevedena:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

linefeed ::

hm, no se malo o knoppixu - bistvena prednost je, da sam detektira razne opcijske module v kernelu in se zbudi tudi na kakem bolj eksoticnem ide kontrolerju kot navadni debian installer.

ko linux tece lahko potem zadevo instaliras na harddisk s prilozenim skriptom knx-hdinstall (ni ravno fensi) in dobis dokaj standarden debian sistem na harddisku. na zalost nima vec initrd in avtomagicne konfiguracije, ampak v vecini primerov je vsaj xserver, mreza in zvok skonfiguriran, dokler ne zamenjas hardvera.

mathjazz ::

A ma mogoce kdo knoppix? Mislim, za zapeci na CD in poslati za doloceno vsoto?

Lahko tudi privat na imejl™...
www.getfirefox.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debian Gnu/Linux kot workstation (strani: 1 2 3 437 38 39 40 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1960117318 (32992) RedDrake
»

Saj ni res, pa je

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
393884 (2146) Pithlit

mandrake ali suse

Oddelek: Operacijski sistemi
341802 (1365) BigWhale
»

Debian server VS. Gentoo server (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
584851 (4020) Nerdor
»

slo-tech slovenjenje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
10111811 (8656) moj_nick

Več podobnih tem