» »

JAVA - kako začeti...?

JAVA - kako začeti...?

borut-t ::

JAVA programing???
fantje jst mam en problem....
zdej sm si dol posnel s strani java.sun.com program j2SE pa nimam pojma, kako bi to delalo....
samo en programčič je, in toje Java Web Start.
sploh ne vem kam kej pišeš in podobno...
mi lahko kdo razloži, kako se to dela..

lp

Damjan Jagar ::

Mislem de je j2SE samo za ganjanje java programckov in da rabis SDK verzijo (nisem pa siguren).

Sem pa siguren de imas na sunovi strani, kjer si ze dljal tutorial za zacetnike, ki ti lepo opise, da pises v notepadu (npr.) in pol prevedes s prevajalnikov in laufas v dosu.

Mal si poglej...

asPeteR ::

Prvo kot prvo:
Stran java.sun.com naj to bo sveta ... Je odlicna stran za vsakrsnokoli informacijo, tud za zacetnike je lepo poskrbljen.

Kot je ze en zgoraj omenu si moras res sneti SDK edicijo(velikost okrog 35mb) 1.4.1 verzija.

Za zacetek ti povem le to. Ko snames, si posnames SDK(software develepment kit) na disk. Potem napises en simple Hello World ...
Evo:

class HelloWorld{
public static void main(String args){
System.out.print("Hello World!");
}
}

To je najbl simpel program. Kaj posamezni skolopi pomenijo - check documentation. :D

V glavnem, tole shani pod txt koncnico z ISTIM imenom kot je class!! Torej HelloWorld! In ker je java case sensitive, pati tudi na veliko zacetnico!
Torej v command promptu to txt datoteko najprej skompaljliras(javac.exe), -> dobil .class file nato pa jo enostavno pozenes. Z java.exe.

Uspesno programiranje! :D

morphius ::

Tukaj bos nasel osnovne primere za Javo klik.
Pa oblilo užitka v učenju.

Lp, morphius

m.i.h.a. ::

Kaj se pripravljaš na Mahniča?
Boš študiral na FRI, ker tam Mahnič predava javo oziroma je eden izmed predavateljev za programiranje.

borut-t ::

asPeteR...
jst sm si potegnu dol verzijo SDK 1.4.1 pa sm to dobil.... na desktopu se mi je nalimala samo ikon Jawa Web Start....

kako si že reku, da najprej napišem v notenpadu(to sem že naredu), sm kako pol poženem z javac-om in kasneje z javo....


m.i.h.a.....
ja, lahko bi se tako reklo, da se prpravlam na Mahniča, kaj ti tut ta fax obiskuješ(jst mam zdele še četrtga za nardit)...
dej mi povej, v katerih programih si ti kej to programirou....

tenks, fantje..

lp:))

m.i.h.a. ::

Mahnič je še lani predaval Oberon, letos so pa pa prešaltali na Javo. ZA ene bolje za druge ne.

teac ::

Ko si prekoporal tisti programček v beležnico, shrani fajl kot *.java.
Potem odpreš cmd in greš v direktorij, kjer je ta fajl shranjen. Potem pa napiši:
javac *.java (namesto * pač pišeš ime fajla...iz tega dobiš *.class fajle)
java ime_fajla (zažene se tvoj program)

Verjetno ti bo, če si nisi prebral tutoriala na javasoft-ovi strani javlo neko napako. Da ti olajšam delo...Desni klik na My Computer -> Properties -> Advanced -> Environment Variables -> New.
Variable name: PATH
Variable Value: C:\j2sdk1.4.1_01\bin oz. pot do bin direktorija kamor si inštaliral javo

Gejmer ::

Borut-t zakaj greš na Javo ,če si prej začel z C++?
Nanda yo?

Damjan Jagar ::

Gajmer: beri poste :)

Opraviti mora izpit iz Jave (Programiranje I) pri Mahnicu.

pajac ::

borut-t a misliš it na prvi rok?

m.i.h.a. ::

Ne. On je v četrtem letniku neke srednje šole. Je pa dobro če že pred vstopom na fax nekaj veš. Jaz nisem mel pojma o programiranju poleg, poleg tega so pa vsi govorili kako je analiza težka in me jo je bilo tudi najbolj strah. Za programiranje so pa itak vsi govorili kako je lahko tako, da se nisem tudi pred faxom toliko pripravljal. Nekaj sem sicer delal v Oberonu a so ga zamenjali z Javo. Drugače so pa zagovori vaj vsak teden eden, če hočeš prit na prvo rok moraš narediti vse vaje, za na drugi rok pa vsaj sedem vaj. Jaz računam na drugi rok, ker mam v ponedeljek zagovor moje sedme naloge (naredil nisem pa še nič :8)).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()

borut-t ::

Teac:

sm naredu taku, kukr si reku: najprej naredu txt fajl, ga shranu pod HelloWorld.java, (taku se imenuje - HelloWorld) potem v command promtu odpru fajl z javac HelloWorld.java in dobil class fajl, > do tle vse uredu, sm pol ko pa hočm zalaufat ta class fajl (java HelloWorld.class) pa mi napiše naslednje:

Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: HelloWorld/class

verjetn je kej s fajlm narobe, al kva bi blo....


lp

asPeteR ::

Ne s faljlom ni nic narobe ...

Lej, ko zaganjas svoj java programcek, pac napises, java blabla, toda BREZ koncnice .class!!

JVM ti sam "doda" .class ...

Torej vpisi v CMD samo tole: java HelloWorld

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asPeteR ()

m.i.h.a. ::

Pojdi v direktorij bin od jave (v cmd-ju seveda) in napiši: set CLASSPATH=c:\mesto kjer maš programe
Potem pa pojdi v to mapo z programi in napiši:
path=c:\java al kar že maš\bin

Tako sem moral jaz pisat, da mi je sploh kaj delalo. Sedaj pa programe ne pišem več v notepadu ampak v TEXTPADU, kjer si naštimaš orodje za prevajanje in zagon programa tako, da ne rabiš nič več pisat (javac program.java in java Program) ampak samoi klikneš na ikono.

Tr0n ::

RTFM ;(

Damjan Jagar ::

m.i.h.a.:

drugi rok in s tem sedem vaj pomeni sele junija (ce se ne motim). Predlagam ti, da gres na januarski/februarski rok, ker je takrat ful lazja nardit (ena izi naloga, pa ena direkt iz knjige - vsaj tako je bilo lani pri Oberonu).

Poletni in jesenski rok sta malo tezja. :(

m.i.h.a. ::

Vem ampak mam januarja tolk še drugega dela, da se ne morem učiti še programiranja. Kolikor jaz vem je bilo lani treba znat kar je bilo v mahničevi knjigi za oberon, da si potem kot prf****n pisal tiste naloge pri katerih ti je kronično zmanjkovalo časa, vsaj tako sem jaz slišal od enih.

Gejmer ::

Ej WTF is Analiza?
Nanda yo?

m.i.h.a. ::

I`d rather not talk about it! Brrrrr!:'( :(

borut-t ::

m.i.h.a.:
jst sm se zdej dokopou do programa TEXTPAD pa ne vem, kako se ga uporablja...
mi lahko ti kakšno malenkost razložiš(npr. kako iz *.java v *.class in do konca izedbe programa)?.

lp:\

m.i.h.a. ::

Hja najlaže ti bo, če si narediš ikone z bližnjicami v textpadu. Na vrstici z orodji klikni z desnim gumbom in izberi Customize..., v tistem oknu klikni na drugi list in izberi Tools na levi strani z desne strani pa si povleci ven iz okna (nekam na okno textpada) prvo in drugo orodje (Compile in run to sta 5 in 6 ikona). Nato si jih samo še namestiš k ostalim orodjem. Potem pejdi na Configure>preferences in v oknu na levi izberi Tools > Compile Java no na desni pa pri meni okno zgleda takole:

Command: javac.exe
Parameters: $FileName
Initial folder:$FileDir


No pod Run Java pa zgleda takole:

Command: java.exe
Parameters: -cp $FileDir $BaseName
Initial folder: $FileDir


Glede tega me ne držat za besedo, ker to govorim skoraj napamet in ne vem, če bo delovalo pri tebi. Probaj. Odvisno je kje maš shranjene programe (tiste katere ti pišeš), jaz jih imam v c:\java\Programi. Drugače pa najdeš nastavitve za to v Pomoči.

No ko si to naredil pa začni pisat program in ti predlagam da ga že po prvem stavku shraniš, ker ti bo potem naprej kodo barval in bo postala bolj pregledna. Ko si jo napisal pa klikni na prvo ikono (Compile Java), da ti jo prevede in potem še na drugo (Run Java...), da ti zažene program.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()

borut-t ::

m.i.h.a.: še neki me zanima!

katero knjigo ti uporabljaš oz. si uporabljal za učenje jave.... > bl za začetnike

jst mam zdej eno slovensko: JAVA - programiranje za internet, avto: Uroš mesojedec.

kva ti predlagaš...

lp

borut-t ::

aja, sm ti pozabu povedat, da mi dela zdej vse to v TEXTPADu...

tenks...

lp

m.i.h.a. ::

Za knjigo ne vem, jaz sem mel kr ene. Najbolje je, če greš v knjižnico in tam v vsaki pogledaš isto temo in boš takoj videl v kateri je razloženo po tvojem okusu. Knjige so pa večinoma v angleškem jeziku, dobiš pa tudi kakšno v slovenskem (recimo ta tvoja sedaj). Malo glej po tej knjigi, ko boš hotel, kaj več boš pa mogel dobit še kakšno drugo.
Je pa stvar taka, da se tako debelih knjig ne bere kot kakšen roman, pač takrat ko se ti zatakne oziroma iščeš določeno stvar malo bolj podrobno pobrskaš po knjigi.
Na internetu dobiš tudi Java doc, to je nekakšna dokumentacija v kateri so vsi ukazi in tudi opis njih (jaz sem to dobil pri asistentu, ker je kar zajetna datoteka, jaz pa na analogni povezavi).
Aja nekaj knjig sem tudi dobil na internetu oziroma na Kazaa.

borut-t ::

ful ste mi pogamal še posebej ti m.i.h.a. ....:))
tenks...

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Programiranje v Javi Problem

Oddelek: Programiranje
181384 (1171) driver_x
»

JAVA SDK - namestitev

Oddelek: Programiranje
122442 (1540) cobrica
»

[Java] Liha potenca

Oddelek: Programiranje
81773 (1667) bijonda
»

Java težave pri namestitvi

Oddelek: Programiranje
61020 (955) NeOman

Več podobnih tem