» »

Kam po zarnice

Kam po zarnice

Ashrack ::

Pozdravljeni

opremljan stanovanje ki je zaenkrat se cisto gol. Tam kje je misljeno da so luci tenutno samo zice visijo.
Kaj priporocate za nakup vsega kar je potrebno za da bo luc_
ps. lahko tudi IKEA saj se gre v soboto tja?
....
  • spremenilo: Ashrack ()

RejZoR ::

Nič. Najprej si opremi stanovanje, luči se vedno daje nakoncu, ko imaš not že pohištvo in lahko kombiniraš. Najbolj je hecen folk, ki nabavi luči pred opremo pol pa jim nakoncu nič ne paše skupaj. Nekako je lažje izbirat luči glede na opremo kot pa opremo glede na luči. Do takrat pa imej gor samo ruske lestence aka žarnica na žici...
Edino kar prej premisliš je kakšen tip luči boš dal tam, da okvirno veš kako bo izgledalo (viseča, plafonjera, reflektroji, vgradne itd).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Ashrack ::

Rejzor
narobe sem se izrazil v prvotnem vprasanju. Stanovanje je zdaj ze vecinoma opremljeno.

Zanima me pa predvsem vrste zarnic:

1. Je bolje tiste z manjsim ali vecjim navojem?
2. varcne, halogenge, navadne, itd ?
3. pri zarnicah ne bi rad tiste hladne bele svetlobe. Kaj naj potem iscem?
....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ashrack ()

RejZoR ::

1. Odvisno. Luči z manjšim navojem so lahko manjše. Računaj pa da na E14 (mali) navoj ne boš dobil prav velik +75W varčnih (15-20W). Medtem ko imaš za tavelik navoj (E27) ogromno izbiro vsega živega tud do moči po 150W (30W) in več. V cevnih ravnih in spiralnih izvedbah.

2. Varčne in LED za prostore kjer se zadržuješ dalj časa in bojo gorele po več ur skupaj. Navadne in halogene (Eco Classic) pa v prostorih kjer se zadržuješ po npr max 5 minut. Npr shramba, WC itd. Pač nima smisla vlagat v draga svetila če bojo delovala po par minut. Pa tud varčno boš čakal 1 minuto da začne svetit na polno, v tem času boš šel že iz prostora.

3. Glej za žarnice na katerih piše "Warm White" oz "Comfort Warm White". Oz imajo temperaturo 3200-3700k.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Furbo ::

Definitivno vzemi večji navoj, v malih so same brljivke.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ashrack ::

kam pa se splaca iti po zarnici?
....

Mesar ::

V interspar? Baumax? Kjer jih pač imajo...
Your turn to burn!

RejZoR ::

Skor vsaka tehnična trgovina jih ima. Edino kar pazi je da varčne niso pretirano poceni ker take so običajno just crap. Pa take naj bojo, da po vklopu hitro začnejo svetit na polno. Ene so prav grozno počasne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

echo ::

Na Hrvaško pa nabavit zalogo nitk, dokler še niso v EU.

Gray_Warden ::

svetijo varčne žarnice neprimerno bolje kot stare na nitke.

primer: v luč kjer bi po starem lahko dal maksimalno 60 watt žarnico imam zdaj 23 watt varčno in sveti neprimerno bolje, luč pa se niti malo ne pregreva.

V garažo sem dal nekaj 32 (dvaintrideset) watt varčnih žarnic, tako da se kar dan naredi ko prižgem luč. Se da avto popravljat brez problema.

Zgodovina sprememb…

Mesar ::

Zakaj max 60w? Itak da moreš met 100W žarnice.
Your turn to burn!

RejZoR ::

Pa veš kolk se grejejo te 100W navadne? Marsikatera luč ne prenese takih temperatur. Lahko sicer daš not ampak če ti bo porumenela, se zdeformirala ali crknila si boš sam kriv in ti je nihče ne bo reklamiral.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Kozliček ::

Zanima me kje kupiti žarnice z indeksom barvnega videza Ra›90 (ter barvo svetlobe 5500k, najmanj 35W moči in e27 navojem). Z amazona (uk) mi jih nočejo poslati, pri nas jih pa v raznih bauhausih, obijih in Merkurjih nisem še videl. V naših spletnih trgovinah tudi ne najdem nobene izbire in sem kar zgrožen, da je nekaj tako samoumevnega tako težko najti.

STU-III ::

RejZoR je izjavil:

Skor vsaka tehnična trgovina jih ima. Edino kar pazi je da varčne niso pretirano poceni ker take so običajno just crap. Pa take naj bojo, da po vklopu hitro začnejo svetit na polno. Ene so prav grozno počasne.


Ha, v kiku sem kupil varčno ž. za 1,69€ in sveti že več, kot 1 leto brez težav - tudi prižge se hitro...
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

STU-III ::

Kozliček je izjavil:

Zanima me kje kupiti žarnice z indeksom barvnega videza Ra›90 (ter barvo svetlobe 5500k, najmanj 35W moči in e27 navojem). Z amazona (uk) mi jih nočejo poslati, pri nas jih pa v raznih bauhausih, obijih in Merkurjih nisem še videl. V naših spletnih trgovinah tudi ne najdem nobene izbire in sem kar zgrožen, da je nekaj tako samoumevnega tako težko najti.


http://www.ebay.com/itm/Two-35W-5500K-P...

Kaj pa gojiš? :D>:D
Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: amacar ()

Kozliček ::

STU-III, link katerega si dal ni ne slovenska trgovina, niti prodajalec ne pošilja v Slovenijo, niti žarnica nima potrebnega barvnega indexa. Hvala za odgovor, ampak če se ti ne da prebrati mojega posta potem je brezveze da se trudiš odgovarjat.

Potrebujem žarnico, ki bo vsaj za silo dala približek dnevne svetlobe. Ne gojim ničesar, pač rad bi imel dnevno svetlobo. 2000-4500K žarnice katere ljudje večinoma kupujejo in ki so večinoma naprodaj dajejo rumeno svetlobo (kakršno daje sonce ob zahodu) in barvni index ra80, kakršnega imajo te žarnice je manjprimeren za prikazovanje barv (tudi če nisi fotograf ali slikar, vseeno je tvoj svet v domu, torej sobni interier s slikami na steni in knjigami sestavljen iz barv). Torej vsa ta Obi, Baumax, bauhaus, merkur ipd. ponudba je po mojem mnenju namenjena kupcem, ki ne dajo veliko na kakovost svetlobe. Izbira je preprosto slaba.

Ra je torej pomemben, pravtako pa v trgovinah ne najdem barve med 5000 in 6000, kjer se nahaja bela svetloba. Ali imajo rumenkast 4000k ali pa 6500k, ki vleče na modrikasto severno svetlobo. Ter moči žarnic so premajhne, s 23 W (torej okoli klasičnih 100W) nimaš kaj na 2,5m visokem stropu, razen če obesem nevem koliko žarnic.

Rad bi slovensko trgovino, da lahko nesem nazaj zamenjat če mi kaj ne bo všeč, če pa veste za kakšno tujo, ki pošilja v sloveniji, bom pa tudi zadovoljen.

STU-III ::

A drugače sploh veš, kakšna je 5500K svetloba? - hladno bela (ne ravno podobna dnevni svetlobi, kot bi to želel)

Evo, to so take žarnice:

Line secured.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: STU-III ()

Castiel ::

se moram strinjat z STU-III. svetloba, ki jo oddajajo žarnice pri temperaturi 5500k je dejansko modro bela, nikakor niti v najmanjšem smislu ni podobna dnevni svetlobi, ki je rumeno bela.

Če pa to želiš pa super, kupi. Mene osebno takšna barva žarnic neizmerno moti, medtem ko ženo pa motijo rumene žarnice... :D je bilo treba pač nek kompromis najti.


Prav tako lahko rečem da je 35 watt žarnica za neko sobo absolutno premočna, razen če gojiš kakšno zanimivo zelenjavo...za kar pa pač ne bi kupoval varčnih žarnic :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Castiel ()

first_line ::

Na eBayu najdeš E27 SMD LED žarnice ki svetijo kot strela. Problem je da ne smeš ponesreči pogledati vanjo :/

Kozliček ::

STU-III in Castiel, dnevna svetloba v obliki ene barve ne obstaja ampak se spreminja glede na minuto, uro, oblačnost, lokacijo sonca in lokacijo gledanja, itd. Z enim oblakom se lahko za nekaj minut spremeni v hladno severno modro in nazaj. Dnevna svetloba ni ena, ampak je razpon. In dnevne svetlobe se načeloma začnejo pri 5000k. Sonce je že res rumeno, a dnevna svetloba ni.

Castiel, takšne žarnice te motijo ker si preprosto navajen rumene svetlobe, mogoče pa pri hladnejših nisi dal dovolj moči, da ne bi izpadle modre (Kruithofov efekt). Namreč barva dnevne svetlobe prihaja do tebe z veliko sončno močjo, večjo kot 15W katero ima tvoja varčna žarnica. Od barve svetlobe je odvisno koliko lumnov (moč svetlobe) potrebuješ, da bo svetloba prijetna (recimo 20w (torej starih 100w) da mogoče 1400 lumnov, za barvo svetlobe 6500k bi pa potreboval 4 žarnice ali več).

Ko omenjata gojenje rastlin ne vesta, da potrjujeta, da za tovrstno dejavnost uporabljamo včasih mogoče boljšo razsvetljavo kot za lastno stanovanje. Vem da je povprečnemu gospodinjstvu vseeno kakšen render barv ima svetloba in kolikšen je približek naravni, nočem da izpade kot da moraliziram, ampak sam vem kaj hočem tako da bi prosil predvsem za informacije o trgovinah.

Zgodovina sprememb…

tlozej ::

Si že preveril na Sylux: http://www.internetnatrgovina.com/ ? Nisem gledal, mogoče imajo kaj primernega...

Kozliček ::

Tam sem že gledal in ni ničesar kar iščem. Poslal sem tudi mail na svetila.com in imajo le fluo cevi s takšnimi karakteristikami. Kot sem rekel, to mi je nenavadno ker ne iščem neki blazno profesionalnih kalibriranih luči, ampak samo kakovostnejše varčne sijalke, ki npr. na amazonu niso dražje od tega kar ponujajo naši bauhausi in obiji.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842908 (40754) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594122595 (91519) BigWhale
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9927414 (22740) BlaiseM
»

varčna žarnica oz. katero naj kupim

Oddelek: Kaj kupiti
184659 (3893) energetik

Več podobnih tem