» »

Kateri router?

Kateri router?

««
127 / 127
»
»»

damirj79 ::

Pravilo je routerjev čim manj, eden je dovolj. Če ti od ISPja router ustreza in ima vse nastavitve, ki jih potrebuješ, potem pusti samo tega. Wifi rešuj z APji. Nisi napisal če lahko postaviš AP nekam na sredino pritličja in od tega APja lahko povlečeš UTP kable do kamor potrebuješ. V tem primeru imaš na voljo APje, ki imajo 4x LAN priključke. Te APje lahko napajaš tudi preko PoE, potrebuješ PoE switch ki naj bo tam kjer je router. Za računalnike, tablice, telefone kreiraš en wifi, za kamere domofon ipd drugi wifi, za goste npr tretji wifi.

krefi ::

Tudi sam imam podobno in iscem.resitev in sicer v pritlicju (stanovanje staršov) je telekomov Modem v katerega je pripeljana optika. V ta modem sta priklopjeni dve televiziji ter en računalnik. 4 lan port je povezan v mansardno stanovanje v velikosti 140m2 (stanovanje kjer sem jst) na mesto kjer je pripeljan utp kabel iz spodnje etaže imam napeljanje še utpje iz posameznih sob v mojem stanovanju: pisarna (računalnik, vidonadzor, tiskalnik), 2x otroška kjer je pušcena po ena utp vtičnica.
Stičišče vseh utp kablov je v omarici pod televizijo v dnevni sobi katera je tudi nekakšno središče stanovanja.

Sedaj me zanima kako najlažje urediti ali dati v to omarico en switch ter AP za wifi (ter katere) ali kako drugače?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

GupeM ::

Po mojem mnenju je najbolje dati en switch v to omarico, nikakor pa v omaro tlačiti AP za wifi. AP mora biti zunaj, ne za kakšnim TV-jem. Tako, da je okrog čim več placa. Po možnosti na višini. Pa vprašanje, če bo 1 AP dovolj za 140 kvadratov. Saj verjetno bo pokril večino potreb, bojo pa skoraj zagotovo v stanovanju točke brez signala oz z zelo slabim signalom.

andi5 ::

damirj79 je izjavil:

Pravilo je routerjev čim manj, eden je dovolj. Če ti od ISPja router ustreza in ima vse nastavitve, ki jih potrebuješ, potem pusti samo tega. Wifi rešuj z APji. Nisi napisal če lahko postaviš AP nekam na sredino pritličja in od tega APja lahko povlečeš UTP kable do kamor potrebuješ. V tem primeru imaš na voljo APje, ki imajo 4x LAN priključke. Te APje lahko napajaš tudi preko PoE, potrebuješ PoE switch ki naj bo tam kjer je router. Za računalnike, tablice, telefone kreiraš en wifi, za kamere domofon ipd drugi wifi, za goste npr tretji wifi.

Ne, na sredino pritličja ali prvega nadstropja jih ne morem postavit oziroma bi bili na sredini po daljši liniji hiše, po krajši pa ob zunanji steni hiše. Kablov od teh točk pa ne morem nikamor vlečt. Kot že napisano je razvod od prvega routerja naprej pod stopnicami. Imam že PoE stikalo, ki je namenjeno napajanju enot domofona, razmišljam pa o nakupu enega z več porti, še za druge uporabnike (zdaj imam dve stikali eno PoE drugo pa ne).
Andrej

damirj79 ::

andi5 je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Pravilo je routerjev čim manj, eden je dovolj. Če ti od ISPja router ustreza in ima vse nastavitve, ki jih potrebuješ, potem pusti samo tega. Wifi rešuj z APji. Nisi napisal če lahko postaviš AP nekam na sredino pritličja in od tega APja lahko povlečeš UTP kable do kamor potrebuješ. V tem primeru imaš na voljo APje, ki imajo 4x LAN priključke. Te APje lahko napajaš tudi preko PoE, potrebuješ PoE switch ki naj bo tam kjer je router. Za računalnike, tablice, telefone kreiraš en wifi, za kamere domofon ipd drugi wifi, za goste npr tretji wifi.

Ne, na sredino pritličja ali prvega nadstropja jih ne morem postavit oziroma bi bili na sredini po daljši liniji hiše, po krajši pa ob zunanji steni hiše. Kablov od teh točk pa ne morem nikamor vlečt. Kot že napisano je razvod od prvega routerja naprej pod stopnicami. Imam že PoE stikalo, ki je namenjeno napajanju enot domofona, razmišljam pa o nakupu enega z več porti, še za druge uporabnike (zdaj imam dve stikali eno PoE drugo pa ne).


Če je tloris nadstropja 70-80m2 potem je en AP na nadstropje dovolj, vsaj če jo lahko postaviš na kakšno strateško točko. Ne boš imel signala na 100%, ker je to možno samo v istem prostoru, pa še to samo če si dokaj blizu, bo pa kar OK. Drugače pa z dvemi AP na nadstropje. Če že imaš kable speljane do računalnikov in ostalih klientov od tam kjer je router, potem pač tako pusti. Dobiš AP ki so namenjene stenski montaži oz. se lahko namontirajo na zidne škatlice - doze in zasedejo 1-2 mesti, npr Ubiquiti In-wall modeli. do njih pripelješ UTP prek PoE switcha, imajo pa tudi 2 ali 4 LAN priključke, ki jih lahko pokoristiš za priklop naprav.

npr:
https://eu.store.ui.com/eu/en/collectio...

Kakorkoli, rešitve obstajajo, kako in kam povežeš AP je pa stvar tvojega tlorisa in zmožnosti.

PS: imaš res po en router na nadstropje ali samo switch?

krefi ::

GupeM je izjavil:

Po mojem mnenju je najbolje dati en switch v to omarico, nikakor pa v omaro tlačiti AP za wifi. AP mora biti zunaj, ne za kakšnim TV-jem. Tako, da je okrog čim več placa. Po možnosti na višini. Pa vprašanje, če bo 1 AP dovolj za 140 kvadratov. Saj verjetno bo pokril večino potreb, bojo pa skoraj zagotovo v stanovanju točke brez signala oz z zelo slabim signalom.


Kateri AP pa.priporočate?
e3 1231v3|asus gtx 970 strix OC edition|2x8gb kingston|
cosair rm650| crucial 500gb|fractal define s

andi5 ::

damirj79 je izjavil:



PS: imaš res po en router na nadstropje ali samo switch?

Trenutno imam en router (Linksys) v prvem nadstropju (tukaj živim in se bom selil v pritličje), kateri deluje kot switch, drugi router je pa pod stopniščem od kablskega ponudnika. Je pa vsaka etaža max 65m2.
Andrej

Frgazor ::

je kdo sestavil kaj takega?

n100 4xi226

razmišljam v smeri proxmox, pfsense in nek linux za docker containerje (home assistant ipd., nič pretiranega)

ne vem kako bi šlo tole čez performančno, kakšne hitrosti rutinga bi se dosegalo in če bo kot switch prišlo vsaj blizu polnim 2.5gb prenosom

GupeM ::

krefi je izjavil:

Kateri AP pa.priporočate?

Naj pa kdo drug pove, ker jaz nimam izkušenj s tem. Imam namreč dva Asus WiFi routerja. En deluje kot router, drugi je pa nanj povezan kot neke vrste AP (Asus AiMesh). Kaj bolj naprednega bom pa zrihtal, ko bom v svoji bajti. V trenutnem stanovanju mi zgoraj opisana arhitektura odlično služi.

damirj79 ::

Frgazor je izjavil:

je kdo sestavil kaj takega?

n100 4xi226

razmišljam v smeri proxmox, pfsense in nek linux za docker containerje (home assistant ipd., nič pretiranega)

ne vem kako bi šlo tole čez performančno, kakšne hitrosti rutinga bi se dosegalo in če bo kot switch prišlo vsaj blizu polnim 2.5gb prenosom


Jaz. Točno ta PC, točno tako Proxmox in v njem pfsense, ter HA in še eno VM kjer imam Unifi in še par drugih stvari. Dela BP, ampak imam samo 1GbE switch za vso opremo, tako da ne vem ali zmore polno 2.5GbE.

Zvezdica27 ::

kakšen AP, kaj vam je... če že kupuješ, kupi mesh sistem... ponudnikov router pa naj bo samo vstopna točka.

zz

andi5 ::

Zvezdica27 je izjavil:

kakšen AP, kaj vam je... če že kupuješ, kupi mesh sistem... ponudnikov router pa naj bo samo vstopna točka.


Sej pravim da sem bolj laik v tem segmentu, ma kar sem na hitro pregledal ta mash sistem, bi bil primeren zame. Se pravi WIFI bo povsod, edino bi bilo dobro, če bi imel kak ponudnik več RJ45 vhodov,
da ne bi stikal rabil. Jst sem sicer na hitro dobil ta : https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik... ma verjetno obstaja še kakšna druga verzija.
Andrej

Vesoljc ::

andi5 je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

kakšen AP, kaj vam je... če že kupuješ, kupi mesh sistem... ponudnikov router pa naj bo samo vstopna točka.


Sej pravim da sem bolj laik v tem segmentu, ma kar sem na hitro pregledal ta mash sistem, bi bil primeren zame. Se pravi WIFI bo povsod, edino bi bilo dobro, če bi imel kak ponudnik več RJ45 vhodov,
da ne bi stikal rabil. Jst sem sicer na hitro dobil ta : https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik... ma verjetno obstaja še kakšna druga verzija.


kaj pa recimo nekaj kot 2x TP-LINK Archer AX55 Pro? 4x porti so (eden celo 2.5), wifi6, mesh podpora
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

damirj79 ::

Zvezdica27 je izjavil:

kakšen AP, kaj vam je... če že kupuješ, kupi mesh sistem... ponudnikov router pa naj bo samo vstopna točka.

zz


Mesh pomeni samo to, da bo uplink lahko dobil preko wifi. Zdaj, če AP nima dedicated wifi za ta uplink, in takšnih je večina tapoceni, potem se hitrosti kar fino znižajo. Boljše za uplinke uporabit UTP, kjer je pač le možno. Glede na to, da AP itak mora priklopit na elektriko, in če ima cevi za elektriko in še nekaj prostora notri, lahko enostavno potegne UTP v isti cevi, kjer so žice za elektriko. Če pa ne gre, potem pač v skrajni sili zgradi mesh wifi.

andi5 ::

damirj79 je izjavil:



Mesh pomeni samo to, da bo uplink lahko dobil preko wifi. Zdaj, če AP nima dedicated wifi za ta uplink, in takšnih je večina tapoceni, potem se hitrosti kar fino znižajo. Boljše za uplinke uporabit UTP, kjer je pač le možno. Glede na to, da AP itak mora priklopit na elektriko, in če ima cevi za elektriko in še nekaj prostora notri, lahko enostavno potegne UTP v isti cevi, kjer so žice za elektriko. Če pa ne gre, potem pač v skrajni sili zgradi mesh wifi.


Itak da je na koncu vsakega UTP kabla, zraven še električna vtičnica, je pa težava v tem, da v pritličnem prostoru je vse že pripravljeno za vselitev, zato morajo APji zunanji (estetsko nevpadljivi), predvsem pa za TVjem, da bi zamenjal zidni priklop z vgradnim AP v večini primerov pa ne gre. Kar se tiče mojega znanja in tlorisa hiše bi mi ustrezala rešitev z mash sistemom, pa tudi cenovno ni pretirano visoko.
Andrej

mat_ko ::

Moj ožji izbor za glavni router:

- Mikrotik RB4011iGS
- ASUS RT-AXE7800
- TP-Link Archer AX95

Priklopljeno bo: 2x tv, računalnik, nas, AP (verjetno), kakšne manjše napravice (raspberry pi, itd...)
V primeru tplink-a in asusa, bi dodal še en switch, da zastoim potrebi lan portov...

A so tile OK? Bi katerega izločili zaradi znanih težav ali česa drugega ?

Hvala!

GupeM ::

Če boš vzel Asusa, se ne splača bolj RT AX86U pro? Razen če rabiš wifi 6e na 6GHz. Sicer pa se mi zdi boljši in cenejši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

mat_ko ::

GupeM je izjavil:

Če boš vzel Asusa, se ne splača bolj RT AX86U pro? Razen če rabiš wifi 6e na 6GHz. Sicer pa se mi zdi boljši in cenejši.

Ne rabim 6e... Rad bi samo zanesljivo rešitev za naslednjih n let .. :) Tudi preference glede proizvajalca nimam..

mat_ko ::

A se splača vzet raje rt-ax88u pro kot ax86 pro? Je malo dražji, ampak review-i so pa precej pozitivni..

Han ::

AX88U Pro se obnese bolje, če imaš zelo veliko naprav na 2,4 GHz omrežju. Mlacom ima AX86U Pro ceneje kot mimovrste z navito ceno in kvazi popustom.

https://www.mlacom.si/mrezna-oprema/usm...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Vesoljc ::

Frgazor je izjavil:

je kdo sestavil kaj takega?

n100 4xi226

razmišljam v smeri proxmox, pfsense in nek linux za docker containerje (home assistant ipd., nič pretiranega)

ne vem kako bi šlo tole čez performančno, kakšne hitrosti rutinga bi se dosegalo in če bo kot switch prišlo vsaj blizu polnim 2.5gb prenosom


ce ne pa tega:
https://www.aliexpress.com/item/1005006...
:)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

gansta ::

To raje kupi Synology NAS in imaš vse to notri...

Frgazor ::

Ali pa 100 kil čokolade. Bo vsaj za en cajt veselja, če se že rutalo ne bo.

andi5 ::

andi5 je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Pravilo je routerjev čim manj, eden je dovolj. Če ti od ISPja router ustreza in ima vse nastavitve, ki jih potrebuješ, potem pusti samo tega. Wifi rešuj z APji. Nisi napisal če lahko postaviš AP nekam na sredino pritličja in od tega APja lahko povlečeš UTP kable do kamor potrebuješ. V tem primeru imaš na voljo APje, ki imajo 4x LAN priključke. Te APje lahko napajaš tudi preko PoE, potrebuješ PoE switch ki naj bo tam kjer je router. Za računalnike, tablice, telefone kreiraš en wifi, za kamere domofon ipd drugi wifi, za goste npr tretji wifi.

Ne, na sredino pritličja ali prvega nadstropja jih ne morem postavit oziroma bi bili na sredini po daljši liniji hiše, po krajši pa ob zunanji steni hiše. Kablov od teh točk pa ne morem nikamor vlečt. Kot že napisano je razvod od prvega routerja naprej pod stopnicami. Imam že PoE stikalo, ki je namenjeno napajanju enot domofona, razmišljam pa o nakupu enega z več porti, še za druge uporabnike (zdaj imam dve stikali eno PoE drugo pa ne).


Kaj pravite na ta AP https://www.emundia.si/tp-link-deco-x60... bi sprejelo router ponudnika in delovalo ku je treba? In kako 8 ali 10 portno PoE stikalo priporočate oziroma katerega proizvajalca, da bo s to opremo čim več časa mir.
Andrej

Zvezdica27 ::

karkoli, da je mesh. Firma ni važna, meni osebno pač dela to xiaomi.

Mesh nujno poveži s kablom, če ne boš trošil wifi kanal (prepustnost), razen če se boš stegnil za routerje/točke, ki imajo namesnki wifi kanal za to, tam pa težave ni (mogoče z latenco, sam to nisem testiral).

Lej... enostavno mora biti na kablu vse in potem je poezija (zvezada ali zaporedno, nima veze). Srednji rang ima vsak že not 4 LAN porte (switch) tako da se marsikaj da. In če je še (nepravi) wifi6, si zmagal za 15 let.

V temu trenutku je to nobrainer, za potrošnika, Če pa imaš firmo pa samo izberi eno znano firmo pa je, četudi jaz mislim da danes to ni več problem....

zz

andi5 ::

Zvezdica27 je izjavil:

karkoli, da je mesh. Firma ni važna, meni osebno pač dela to xiaomi.

Mesh nujno poveži s kablom, če ne boš trošil wifi kanal (prepustnost), razen če se boš stegnil za routerje/točke, ki imajo namesnki wifi kanal za to, tam pa težave ni (mogoče z latenco, sam to nisem testiral).

Lej... enostavno mora biti na kablu vse in potem je poezija (zvezada ali zaporedno, nima veze). Srednji rang ima vsak že not 4 LAN porte (switch) tako da se marsikaj da. In če je še (nepravi) wifi6, si zmagal za 15 let.

V temu trenutku je to nobrainer, za potrošnika, Če pa imaš firmo pa samo izberi eno znano firmo pa je, četudi jaz mislim da danes to ni več problem....

zz

Ni za firmo in vsaka enota mesha bo povezana s kablom, ena v pritličju, druga v prvem nadstropju in trtja v garaži, moti me pa število lan priključkov k je premajhno.
Andrej

Zvezdica27 ::

pol ni panike, katerakoli firma. Na enega boš še switch obesil pa je. Če dap tri zaporedno imaš 9 prostih portov itak pa računala imaš komot preko wifi only. Če ne pa, kot pravim, switch

zz

andi5 ::

Zvezdica27 je izjavil:

pol ni panike, katerakoli firma. Na enega boš še switch obesil pa je. Če dap tri zaporedno imaš 9 prostih portov itak pa računala imaš komot preko wifi only. Če ne pa, kot pravim, switch

zz


Hvala.
Andrej

V-i-p ::

Takole. Ker vem, da 5G routerji (še) niso tako poceni in ker na 4G dosegam čisto super hitrost, bi želel zamenjat svoj, sicer odličen, 4G router Huawei B535. Zakaj? Vzel sem mobilni internet pri Telekomu in spodnja slika pove vse. Prvi test narejen z B535, drugi s Samsung A54 5G. Razlika je očitna, že ping je na Samsungu boljši, kaj šele hitrost. Pri obeh meritvah sta bila telefon in router eden zraven drugega, signal poln. Torej kaj vzeti? Hotspot ne bi delal s telefonom, želim router. Je tale dobra izbira? Hvala.
https://www.ebay.com/itm/273903108176?m...

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Vanadium ::

Kaj pa kaki mikrotik lte?

GupeM ::

@V-i-p, pa si dal isto sim kartico v router in v telefon? Če ne, imaš mogoče omejitev hitrosti na 50/10 ali 50/15 na kartici v routerju?

Samo vprašam, da ne bo kakšnega razočaranja z novim routerjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

V-i-p ::

@Vanadium: lahko bi bil mikrotik, samo a niso ti kar dragi pa še poznam ga ne, kateri za razumno ceno bi pa bil dober? Tale moj B535 je CAT7, ZTE pa CAT12, zato se mi dopade.
@GupeM: ne, ne, je kar na mestu vprašanje. Sploh, ker sem speed test naredil v razmaku par sekund. Ista paketa sta, dve SIM kartici. Oba imata hitrost do 300/100 Mbit/s. Tudi vidim precejšnjo razliko, ko recimo delam na telefonu na wifiju (SIM A) in prestavim na mobilne (SIM B). Takoj se vidi razlika.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Daniel ::

Za "razumno" ceno ga ne boš dobil. Chateau LTE Cat12 je 210 eur, Cat18 pa 262 eur.

twom ::

Telemachov Huawei router bi zamenjal s FRITZ!Box 5590 Fiber, da bi imel malo več svobode pri nastavljanju.

Ali bi to sploh šlo (zraven je priložen SFP adapter za optiko)? Ali Telemach posreduje potrebne podatke za prijavo? Imate kakšne izkušnje?

aerie ::

twom je izjavil:

Telemachov Huawei router bi zamenjal s FRITZ!Box 5590 Fiber, da bi imel malo več svobode pri nastavljanju.

Ali bi to sploh šlo (zraven je priložen SFP adapter za optiko)? Ali Telemach posreduje potrebne podatke za prijavo? Imate kakšne izkušnje?

Dvomim. Za Telekom vem, da tega ne dovoljuje. Modem naj ti dajo v bridge način in potem lahko naprej delaš kar želiš.

V-i-p ::

Sem se odločil za ZTE MF286D. CAT12, 600mbps/150mbps, kar ni slabo. Je takšna varijanta iz ITA v redu, da se kaj ne zayebem? Thx.
https://www.ebay.com/itm/273903108176?m...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

tomzzi ::

Tudi jaz kupujem nov router, ker imam pač povišano hitrost optike na 1gb.

Trenutno imam RT AC68U od Asus. Za kabelsko povezavo do pcja je povsem dovolj.
Poklekne pa pri wifi kjer niti približno ne dosegam teh hitrosti. Kvečjemu tam 400-450. Tudi če sem meter od njega. Router je bil danes resetiran (hard reset). Prav tako je najnovejši firmware.

Kaj se najbolj splača do maks nekje 120-130€.

Na njega bo preko wifi priklopljen samo TV, receiver in pa kakšen telefon.
Občasno PC če bi le dosegal približno hitrost od 700 do 900mbs.

Hvala.

Vanadium ::

Če bi koga zanimalo za kaki DIY router ali HTPC projekt imam sledeči mini računalnik na voljo načeloma "nov" (nikoli ga nisem prižgal samo preveril vsebino škatle):

Specifikacije:
LIVA Q1L
Processor: Intel Apollo Lake Pentium N4200 SOC
Memory:        LPDDR4 4GB
Storage:       eMMC 32GB/ 64GB 1 x Micro SD Slot (Max. 128GB)
Network:       2 x Gigabit LAN
Video Output:  1 x HDMI 2.0
Wireless:      802.11 ac/b/g/n Bluetooth 4.1
USB:           2 x USB 3.2 Gen1x1 (FRONT I/O) 1 x USB 2.0 Port
Dimension:     74 x 74 x 34.6 mm
OS Support:    Windows 10 64bit
Power:         Input: AC 100-240V,Output: DC 12V / 2A


Glede na specifikacije bi to celo znalo gbit linjo hendlat.

Cena po dogovoru več na ZS.

tomzzi je izjavil:

Tudi jaz kupujem nov router, ker imam pač povišano hitrost optike na 1gb.

Trenutno imam RT AC68U od Asus. Za kabelsko povezavo do pcja je povsem dovolj.
Poklekne pa pri wifi kjer niti približno ne dosegam teh hitrosti. Kvečjemu tam 400-450. Tudi če sem meter od njega. Router je bil danes resetiran (hard reset). Prav tako je najnovejši firmware.

Kaj se najbolj splača do maks nekje 120-130€.

Na njega bo preko wifi priklopljen samo TV, receiver in pa kakšen telefon.
Občasno PC če bi le dosegal približno hitrost od 700 do 900mbs.

Hvala.


Mogoče je pa problem na klinet strani (laptop/telefon/tablica) da ni sposoben preko wifi 1gb linjo požirat. Just a thought.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

tomzzi ::

Mogoče. Bom testiral še wifi na pcju. Je dokaj dobra plata noter MAG Z790 TOMAHAWK WIFI z solidnim wifijem (Intel(R) Wi-Fi 6E). Telefon je pa tudi soliden Xiaomi 12T (Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct).

Edit:
tudi na pcju ne gre več kot maks 450 prek wifi. Router je 2m stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tomzzi ()

tomzzi ::

Tudi na pcju ne gre več kot maks 450 prek wifi. Router je 2m stran.

Han ::

WiFi 5 (802.11ac) gre pri Asus RT-AC68U do največ 1300 Mbps, to pomeni ca. 600 Mbps v eno smer. Ta router bo po napovedih Merlina v letu 2025 ostal brez podpore - zanj ne bo več FW posodobitev.

Na tvojem mestu bi se stegnil do RT-AX86U Pro.

https://www.mlacom.si/mrezna-oprema/usm...

tomzzi ::

Hvala. Malo "preveč" za router čeprav ga sem dal na seznam. Ni nujno, da je asus.
««
127 / 127
»
»»