» »

Izklapljanje računalnika

Izklapljanje računalnika

Geozadetek ::

Pozdravljeni!

Zadnje čase se mi pojavlja velik problem. Ko hočem odigrat kakšno igro, se računalnik izklopi. Recimo pri igri Football manager 2012, ko se začne tekma. Saints Row The Third ko se igra naloži, CoD Black Ops po 5 minutah,... NHL 2004 ( z grafičnimi popravki in dodatki ) ter NHL 2009 mi delata ok.

Ker mi je pred časom crknil ventilator na grafični in sem namestil zasilnega ( od procesorja ), sem najprej pomisli, da je težava v njem in naročil nov hladilni sistem za grafiko - Arctic Twin Turbo II. Ampak... Težave z njim nisem odpravil. Comp se mi še vedno izklaplja.
Opazil sem, da je NorthBridge zelo vroč. Je lahko to vzrok za izklapljanje? In zakaj kar naenkrat? Do pred kakšnim mesecem nazaj je bilo vse OK.

Na kakšen način sploh lahko preverim, v kateri komponenti tiči zajec? Žal nimam na razpolago dovolj nadomestnih komponent, da bi vse zamenjal in ugotavljal ,kaj dela probleme.
Probal pa sem Sistem Stability Test v EVERESTU in dela brez problemov ( se NE izklopi ). Probal sem Video Card Stability Test in je pra tako vse OK. Kaj lahko še SAM naredim?

plata: Gigabyte GA-MA770-DS3 v2.0
procesor: AMD Athlon 64 X2 6000+
ram: 2 x 2GB DDR2-800
grafika: Radeon HD 4870
napajalnik 750W

lp, Anže
 Podatki

Podatki

ZaphodBB ::

Simptomi pregrevanja.

Daj si kako logiranje temperature naštimaj, pa boš videl kako zadeve izgledajo pred izklopom.

Geozadetek ::

Kako pa?
Z Everestom sem spremljal temperature na OSD, pa nisem opazil nič alarmantnega. Vklopil sem funkcijo, da so podatki vedno prikazani na vrhu oken. Temperatura procesorja, osnovne plošče, grafike ter hitrosti ventilatorjev. Podatki niso bili nič posebnega, pa me vseeno gladko med Football Managerjem ( ki po moje ne more biti tako ZELO požrešna igra ) vrže ven.
Ne vem, ali se lahko nastavi tudi logiranje temperature na northbridgu... Ima Everest to možnost?

Zgodovina sprememb…

šernk ::

Morda napihnjeni kondenzatorji na plati, ali pa slab napajalnik?
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

amigo_no1 ::

Geozadetek ::

Za napajalnik ne vem... ker mi nekatere igre delajo brez problemov ( NHL ). Tudi napetosti se mi zdijo konstantne, 750w pa je tudi dovolj. Bolj imam na sumu plato. Saj, razen iger dela normalno. Le ko ga zasede hčerka ( 5 let ) in ima odprtih 12 -15 oken flash igric, postane ventilator procesorja malo glasen saj začne delati na 5000 obratih in več. Ko ji zaprem ta okna se situacija normalizira :)
Kako pa izgledajo napihnjeni kondenzatorji? :)

amigo_no1 ::

http://slo-tech.com/clanki/06002/

Imaš gor stock hladilnik ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Geozadetek ::

Ja, na NB so stock reberca...

Amigo: no errors... :(

Zgodovina sprememb…

amigo_no1 ::

NB =! cpu hladilnik -> namesto stock za cpu daj gor nekaj iz kile bakra in heat-pipi.

CPU hladilnik

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Geozadetek ::

Ne vem če je težava v temperaturi procesorja. Ko se izklopi, še vedno lahko brez problemov držim roko na hladilniku in heat pajpih, medtem ko recimo na northbridgu težko zdržiš kakšno sekundo, ker so reberca tako vroča.

 Kišta

Kišta



Gre se mi predvsem za to, da ne nabavljam novih stvari, na koncu pa ugotovim, da je "crknla" plata.

amigo_no1 ::

Če imaš slab stik oz staro termalno pasto je lahko hladilnik relativno mrzel, cpu pa zelo vroč.

Geozadetek ::

no, to je pa možno... torej po novo pasto in poizkusit, kaj bo.
Je pa res, da se na stability testih procesor 100% obremeni, pa računalnik ne klecne. ko pa zaženem špil, pa pade dol... :(

connel ::

NB sigurno ni kriv, se meni tudi greje, malo povprašal na gigabyte in pravijo da ni nobenega problema s tem.
Da bi se ti pregreval cpu pa tudi ne verjamem, edino če ti senzorji lažejo, kar je pa spet več ali manj nemogoče. Pa j... ga, pasto vseeno lahko zamenjaš, škodilo ne bo.

Geozadetek ::

No, namažem nov sloj in javim, če sem kaj rešil...

Geozadetek ::

sej, roko na srce, po moje je tudi problem v plošči in jo bo treba zamenjat, le da bi bilo fajn, da prej dobim eno konkretno potrditev. saj veste, da ne bom potem slabe volje ;)

Aja, poznate kakšno zanesljivo plato za moj procesor, pa v razumnih evrskih mejah :)

amigo_no1 ::

Kako je potem s kondenzatorji ? Eden pri ramih izgleda nekoliko čudno rjav, lahko da gre samo za igro svetlobe.
Koliko je star LC750W, matična ?

Temperature iz Everesta so nizke, si meril v stanju brez obremenitev ?


Testiraj še s tem orodjem:
SPECviewperf 11
http://www.spec.org/gwpg/downloadindex....

Burnitest od passmark-a pc preživi (link dal prej) ?

za cpu/rame &stabilnost
Super PI Mod v1.5
http://www.techpowerup.com/downloads/36... (naj računa 16M).

Še en mučitelj komponent, na koncu dobiš grafe:
http://www.ocbase.com/index.php/softwar...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Geozadetek ::

Kondenzatorji so OK. Na slikah je odsev luči in fleša, pa so malo "obarvani". Komponente so stare 4 leta. Ja, temp so brez obremenitve. Tukaj so temp ob 100% obremenitvi procesorja. Zaradi tega se mi zdi, da težava pri ugašanju ni pregrevanje procesorja...



Burnittest je vse OK. Bom potegnil dol še PRO verzijo, ki ima več možnosti.
Trenutno DL SPECviewperf11 - 1Gb, tako da bo malo trajalo :)

Geozadetek ::

Super Pi na 16M izračuna normalno v 14 minutah. Brez sesedanja.

Geozadetek ::

Tukaj so rezultati Burnintesta:



Več obremenilnih testov dajem skozi, bolj se mi zdi, da težava ni v hardveru. Saj še pri nobenem testu ni počepnil. Le ob igranju iger.
Je možno, da so za izklapljanje kriva okna?
Je pa res, da ga večkrat ne morem takoj nazaj prižgat, kot bi potreboval čas, da se ohladi. Sem in tja moram izklopit usb-je in napajalca in nazaj priklopit, da se vžge...

Zgodovina sprememb…

Geozadetek ::

No stvar je taka... Namazal sem novo plast termalne paste na procesor in dodal ventilator 40x40 na NB. Zaženem računalnik, testiram z Everestom in dobim tole:



Si mislim super, temperatura se je znižala za več kot 10°C. Probam zagnat Football Manager in na moje veselje dela BP, temperature procesorja se gibajo od 30°C (meniji) do 50°C (tekma).

Danes pa hčerka na flash igricah in zopet IZKLOP. Ga po 10 minutah uspem še enkrat zagnat, zalaufam Football Manager, nakar mi po 30 sekundah tekme izklopi računalnik. Tipka za vklop računalnika ne dela še več kot 10 minut po izklopu. Izvlečem napajalni kabel, ga zopet vstavim in nič. Še enkrat to ponovim, s tem da pri vstavljanju kabla malo "sašumi" in računalnik sem lahko prižgal.

Sedaj sumim, da je za težave kriv napajalnik... Se da to na kakšen način preveriti?
Ali imate še kakšno idejo, kaj bi bilo lahko narobe?

drzni86 ::

na tvojem mestu bi najprej poizkusil z drugim napajalnikom, če ne pomaga bi ponovno naložil OS in če še to ne pomaga bi zamenjal plato.

ZaphodBB ::

Daj poženi še kak test, ki bo grafo obremenil.

Grafa požre tolk štroma kot cel sistem skupaj. To bo dober indikator, da grafa ne požre. Ne boš verjel verjetno je Flash bolj obremenilen za tvoj sistem, kot pa footbal manager :D.

Geozadetek ::

Hja, če bi bil samo flash, me sploh ne bi motilo. Moti me to, da mi izklopi računalnik, pa ne vem zakaj... :) to me "žre" plus tega, da ne morem kakšne igre odigrat. zanimivo je bilo to, da je včeraj FM delav super, danes pa ga vrže ven.

Trenutno testiram z Video Card Stability Test, pa je zaenkrat vse OK.

Geozadetek ::

drzni: ja jest bi tudi, pa nimam primernega napajalnika, da bi ga preizkusil. Obstaja kakšna možnost preizkusa napajalnika? Ko sem gledal po grafih na Everestu je napetost konstantna.

Saj če ne bo šlo drugače bom pač formatiral disk, ampak mi to nič ne diši, saj vem koliko enih programov, driverjev, kodekov in ostale šare bom moral ponovno naložit. :)

drzni86 ::

Napajalnik lahko stestiraš s testerjem vendar stane cca 25€ za kar pa dobiš že nov napajalnik. Kaj nimaš kakega soseda da bi ti posodil napajalnik za 10 minut?

Geozadetek ::

zopet me je računalnik malo izklopil :)
Ko je bil zagnan Video Card Stability Test je bilo ok, ko pa sem zraven zagnal še film v bsplayerju, me je izklopil.
Nop, nobenega soseda. To pa je čar priselitve, ker poznaš bore malo ljudi v kraju. Imam sicer še en računalnik, ki pa ima preslab napajalnik. Nima priključka 2x2 za ploščo in 2x6 za grafično.

Zgodovina sprememb…

drzni86 ::

Kje pa živiš? če sm kje blizu ti ga posodim...

Aja. Si mogoče pogledal v event viewer če ti javi kako napako?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drzni86 ()

Geozadetek ::

hehehe :) si kje iz okolice bohinja? :)

na event viewer sene spoznam, tako da tudi ne vem, kje pogledat za napako. Na Administrative events je cel kup enih erorjev in opozoril...

Log Name: System
Source: EventLog
Date: 20.3.2012 15:16:13
Event ID: 6008
Task Category: None
Level: Error
Keywords: Classic
User: N/A
Computer: Anze-PC
Description:
The previous system shutdown at 15:14:26 on ?20.?3.?2012 was unexpected.

Zgodovina sprememb…

Geozadetek ::

..

Zgodovina sprememb…

Duhec ::

Osebno bi najprej posodobil bios, ker imaš še prvo verzijo (FA) z dne, 14.7.2008. Flešaj (po navodilih !) z verzijo FC z dne, 18.3.2009. Sicer imaš še eno zadnjo verzijo FDE, vendar je beta, zato flešaj z zadnjo stabilno verzijo, FC.
http://www.gigabyte.com/products/produc...
Če ne bo boljše, menjaj napajalnik.

Geozadetek ::

Bios sem nadgradil in ni nič boljše. Ni mi jasno, zakaj je včeraj zvečer delal brez problemov. Malo sem gledal tudi pod:
Source: EventLog, id 6008 in The previous system shutdown at 15:14:26 on ?20.?3.?2012 was unexpected pa nisem dobil nobenega dorečenega odgovora.

Mogoče poznate kakšnega dobrega serviserja oz. nekoga ki popravlja napajalnike na gorenjskem, saj bi bilo še enkrat 100€ kar malo veliko. Pa še ni 100%, da ni kaj narobe z grafiko ali pa plato.

amigo_no1 ::

Preko neta naroči en spodoben napajalnik, če se kišta z njim še vedno ugaša ga v 14 dneh lepo vrneš (strošek poštnine), drugače si ugotovil razlog.

Lahko poveš kaj od flash iger igra hčerka ter kateri browser uporabljaš ?


Preživi sistem vsaj polurni test z occt in SPECviewperf ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Geozadetek ::

Sedaj testiram z OCCT. Pri Gpu 3D me je izklopil, ampak ne tako kot v prejšnjih primerih. Če se je prej čisto ugasnil, je tokrat samo računalnik "izgubil" stik z monitorjem, saj je računalnik še vedno delal, le monitor se je izklopil. No, vseeno sem ga moral ugasniti in zopet prižgati. Je kriva grafična?
Sedaj bom probal še ostale teste.

Powersuply test je sistem preživel...

cpu test tudi...

Zgodovina sprememb…

Geozadetek ::

cpu linpack tudi...
samo 3D ga ugasne. Je možno, da je kriva grafična in ne napajalnik?

amigo_no1 ::

Možno da grafična ne dobi dovolj amperaže in se zato ustavi oz ugasne cel sistem ?

Program "GPU-Z" ima v zavitku sensors opcijo "log to file", daj vklopi in poženi 3D test.

Glede flasha/browserja še čakam na tvoj odgovor oz mi je čudno da spravi sistem v izklop.


Če poženeš hkrati prdvajanje več divx filmov in kakšen youtube posnetek v browserju je stanje kakšno ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

Geozadetek ::

Med 3D testom z OCCT mi je izklopilo računalnik. Log file je kar velik in v txt.

VDDC Phase #1 Temperature [°C], #2 in #3 naraste iz okrog 40°C na več kot 110°C
VDDC Current [A] pa naraste iz 25,7 na 75.
Če senzorji delujejo pravilno.
Kam naj prilepim log file?

Flash:
http://www.dressupwho.com/
http://www.girlsplay.com/
http://www.girlsgogames.com/
http://www.didigames.com/

Čeprav teh strani ne krivim za sesedanje računalnika. Vzrok mora biti nekje drugje...

Več filmov hkrati bom pa še sprobal.

Geozadetek ::

Tudi več filmov hkrati sistem prenese:



Obesi se pri 3D...

logit ::

Tipka za vklop računalnika ne dela še več kot 10 minut po izklopu. Izvlečem napajalni kabel, ga zopet vstavim in nič. Še enkrat to ponovim, s tem da pri vstavljanju kabla malo "sašumi" in računalnik sem lahko prižgal.

Napajalnik. Ziher imaš kakšnega prijatelja, ki si lasti računalnik, pa si ga sposodi.

Geozadetek ::

V moji bližini so samo 400Wateži. Probal bom dobiti drugo grafikuljo ( sicer je precej "švohnejša" in ne rabi svojega napajanja ) ampak vseeno, da vidim.

Sem pa za hec probal zagnati tekmo v FM2012 v klasičnem (2D) načinu in glej, glej, igra dela in računalnik se ne ugasne.
Imajo posamezni kabli, ki gredo iz napajalnika kakšno omejitev? Ker imajo ventilatorji en majhen nastavek za priklop, na grafični in osnovni pa so večji, sem ventilatorje od grafične priklopil kar na kabel, ki gre naprej od pekača. Na ventilatorjih piše 250w, pa me zanima, da slučajno 2 ventilatorja res ne pospravita toliko energije...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zatikanje računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
585328 (4154) BorutK-73
»

Katastrofalne Težave z High-End Računalnikom (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6013872 (11036) tilen006
»

Računalnik se ob napiru ugasne (Asrock970 Extreme3 + FX 8120 + HD 6870) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
698834 (7812) r3dkv1c4
»

Auto reset racunalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
9617 (551) Nesta
»

amd alarm?

Oddelek: Navijanje
191002 (1002) x45

Več podobnih tem