» »

Leva in desna smučka?

Leva in desna smučka?

||_^_|| ::

mogoče bi tole šlo celo pod hardver:D
Nazadnje sm furu elanke GSX pa sm mel lepo označen L in D. Zdej sm kupu pa integro 9.0 in nevem a je sploh kakšna razlika med levo in desno smučko? Al je vseen?

ali3n ::

Smučki sta simetrični, tako da je vseeno katero obuješ na levo, katero pa na desno.

Se ti pa morda splača (sploh če jih nameravaš met dalj časa - in jaz svoje Integra 7 nameravam met spet doooolg časa, ker so super fajn dile) označit katera je leva in desna - zaradi obrabe (brušenja) robnikov.
Sicer je nov slog smučanja drugačen od starega (sedaj se smuča po obeh nogah - teža 50/50, prej le po spodnji smučki), sam men ta nov način nekak ne paše in smučam tako kot sem navajen od prej - po spodnji dili. Pri takem načinu smučanja pa se najbolj obrabita notranja robnika - zato je fino met označeno (da ko je obrabljen notranji, obrneš dile, pa je spet OK).
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Ziga Dolhar ::

Hmmm, zanimivo tole o spremembi tehnike. Če te prav razumem, se je "včasih" smučalo tako, kot smučajo "stari ljudje" (okej, to morda zveni žaljivo -- pač mislim tako, kot tisti počasnejši z 180-stopinjskimi zavoji, ki na smučeh stojijo navpično gravitaciji), po novem pa si poravnan 90 stopinj s smučiščem? Kot da "padaš s hribom vred"? Sem prav razumel? :]

ali3n ::

Stara tehnika je priblično taka:

telo je rahlo nagnjeno naprej in stran od hriba, kolena rahlo pokrčena, teža je na spodnji nogi, spodnje koleno mal na not (zarad robljenja - to je bilo na ravnih dilah neprimerno težje kot na polcarving/carving dilah), zgornja noga se le pelje zraven... s to tehniko se da fino cikcakat in ne samo počet 180° zavojev (tako kot naj bi to počel "stari ljudje" >:D ); če boš kdaj videl kak star posnetek - tako sta švigala Križaj & Stenmark... Petrovič pa je že mejil na novo tehniko (metanje telesa od vrat do vrat>:D ).

nova:
telo ni več tok nagnjeno naprej, ker ni potrebe, teža je simetrično porazdeljena na obe nogi,.... zame popolnoma neizvedljivo, nevarno, grdo,...:D posledica 23tih let smučanja po stari tehniki...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Ziga Dolhar ::

Hmmm, torej sem očitno čist narobe razumel :-). Torej tudi v zavojih po novi tehniki težiš k metanju telesa iz ovinka (lol) ... ampak to veliko veliko bolj, kot je v navadi po "stari" tehniki, kjer (vsaj kot se jaz počutim) strmiš nekako po strmini navzdol (pač hud občutek ;)), ampak ne preveč :-).

Hmm, a smučarji na tekmovanjih smučajo tako? (Ne spremljam tega) oz. bi se dla kje videt video? Tehnika mi je bila vedno zanimiva :].

ali3n ::

pa sej - v ovinku je telo nagnjeno na not (in naprej - po strimi navzdol) pri obeh tehnikah... veliko večja rezlika je v prenašanju teže (pri novi tega ni več, ker to omogočajo nove dile);

men je na oko stara veliko prijetnejša, lepša... zdi se mi, da današnji tekmovalci smučajo "na silo"; se zaganjajo v vrata...
sam, kaj čmo - napredek v tehniki + nove dile -> večje hitrosti - > boljši časi -> več cekinov :D

kje bi dobu kak videoposnetek od kake stare tekme (Bojan & Co.) pa ne vem - mogoče bi se splačalo povprašat na TV Slovenija...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

simoni ::

Ja dandanašnji slog je res drugačen...men osebno se veiko bolj dopade....!
Ali3n: jst bi tebe rad vidu smučat 50/50!
No sej se da...sam morš met full brzine, pa strmina mora bit tud!:D
Glede robov...ti mora serviser povedat...ker naj bi bli robovi mal drugač brušeni!

LP

ali3n ::

sharky - sem probal, pa mi ne gre (al se mi pa ne da na novo učit...:D ); sploh pa nočem riskirat kakega hujšega padca, ker sem mel julija operacijo kolena - so mi naredili novo križno vez (pa še dva šraufa sem dobu);
tko da ostajam na stari (preverjeni) tehniki :D ; pa ne smučam kot stare babe - z 180° zavoji...>:D
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Ziga Dolhar ::

Jao :). "Starejše" sem dal kot ekstremen primer, da ja veva na kaj sem cikal :-)). Poglej mene ... misliš da s svojimi kilogramčki potrebujem 20 minut za presmučanje Krvavca? >:D

||_^_|| ::

se mi je kr zdel da je to to:) tenks!

ali3n ::

črticamož pove le: se mi je kr zdel da je to to:) tenks!

pheh... mi pa celo znanost tle razvijamo...:D
hehehe
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

||_^_|| ::

No sej vi ste pol itak s teme zašli:)
Drugač pa, men je ta tanova tehnika tut velik bolša.

Binji ::

Jst mam pa cist svojo tehniko. Se klice Se malu pa se bom polomu:D
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

ilči ::

:\
Teža nikakor ne more biti 50/50. Težišče je
še vedno na spodnji smučki (centrifugalna
sila), samo ne več tako izrazito. Pri novi
tehniki (zarezni/carving) je zelo zelo
pomembno (dinamično) gibanje kolen. Smučke
so v širini ramen, telo mora biti še vedno
nagnjeno naprej. Če je servis dober(Boris
Strel, Vodnikova), ti mora na smučke nalepiti ali je L ali D, ker so zunanji in
pa notranji robniki drugače nabrušeni. By
the way: carving rules:D :D !
U izi...

ali3n ::

;(( men je pa Boris pozabu nalepit L in D !!!!!;(
žal sem opazil prepozno.
Dile so pa fajn zrihtal!!! Fantje obvladajo.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

Bacilio ::

Smuce so identicne, veza leve in desne smucke je v vezeh, katere se odpirajo navzven drugaco kot navznoter, Zato je vazna leva in desna noga!

madmitch ::

Ne klanfajte.
Zunanji robniki morajo biti nekoliko zabrušeni (tudi pri novi tehniki smučanja) da ti zgornja smučka ne zagrabi preveč (posledice znajo biti boleče).
Pa še en nasvet, če smuči ne serviserate sami, je pametno 10 cm pred in za vezmi robnike "zabrusiti".

ILCI; ravno zaradi tega, ker je teža še vedno pretežno na spodnji smuči, mora biti, kot ti praviš, zunanji robnik drugače nabrušen (manj oster).

Nekdo je napisal, da se vezi drugače odpirajo navzven kot navznoter, da ne bi blo slučajno res. Takih vezi ne bi maral niti pod razno.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

||_^_|| ::

madmitch: in kako nej pol ugotovim kera je leva in kera desna?

R0K ::

madmitch o čem ti to?

Ti nimaš niti male predstave o karvingu. Kako da morta bit sam dva robnika nabrušena. A po drugih pa ne voziš? :) Ti med pravim karvingom uporabljaš vse štiri robove. Smuči so pa simetrične tko da ni važn kira je kira in tut razlike med robovi ni.

pa nekdo je napisal, da zdej ni treba da si naprej nagnjen. Napaka. lih pri karvingu je važno, da si nagnjen naprej. To pa pomen, da maš kolene čist naprej in ko greš v zavoj nagneš svoje celo telo še malce dol in naprej. Zarad ravnotežja. Med smučkami pa je treba met za no glavo razmaka. pa vedno ko prideš iz zavoja ven, se moreš zravnat (zarad sil) ampak koleni so skoz naprej pokrčeni. roke s palicami pa morjo bit vedno v 90'.

pa karvinga se ne da furat pr počasni vožnji. Ker se bote pr malih hitrostih s karving smučkami enostavn zrušl na bok dol. No mogoč se še da kaj vozt počas kako integro. sam s ful karving smučkam pa ne...

aja pa k grete v zavoj, more bit vedno zunanja smučka kakih 5cm pred notranjo. se da velik lažje sfurat ovinek, če so kake grbine gor...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Povratek na smučišča, pomoč

Oddelek: Šport
102355 (340) oo7
»

Nakup smuči za rekreativca (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
5522246 (10056) G_mAn
»

Začetnik: bordanje ali smučanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5215493 (14731) c0dehunter
»

katere nove smuči?

Oddelek: Loža
4916759 (11229) schurda
»

Elan Speedwave 10 Fusion

Oddelek: Loža
105801 (5558) mirkuma

Več podobnih tem