» »

A mi lahko kaksen elektronik pomaga (vprasanje glede kapacitor-ja)

A mi lahko kaksen elektronik pomaga (vprasanje glede kapacitor-ja)

BoGo ::

Pozdravljeni.

Sem malo brskal po forumu in sem prisel do tega linka za sestavo regulatorja napetosti s pomocjo LM317 modula. Vse lepo in prav. Grem v HTE, da si nabavim potrebne sestavine, pa mi prodajalec pravi, da nikakor ne morem uporabiti 0,1 ěF polariziranega kapacitorja, ampak 100 nF polariziran kapacitor.

A mi kdo ve povedat, kaj je zdaj prav? Sicer sem sedaj uposteval nasvet prodajalca in kupil 100 nano F polarizirane kapacitorje (zraven ostalih zadevic)

Bacilio ::

0.1 mikro farada je isto k 100 nano farada, Saj zdi se mi :) Aja pa na temu nacrtu ni polariziran kondenzator narisan, ceprov tud ce bi bil polariziran ne bi nc skodilo. Pomoje je ta kondi samo zato da odstrani sinusno napetost ce slucajno pride gor

Blup ::

Mogoče se je pa mal norca iz tebe delu? >:D

Kaj ti pa na kondenzatorju piše?

Blup
:\

BoGo ::

OK, nisem ravno domac na tem podrocju (vse mi bo skupaj sestavil kolega), pa ne vem tocno kateri je. En je majhen zelen valjast, na katerem pise 1 mikro F 100 V, drugi pa je majhen bel kockast na katerem pise .1 M 100

Pa še eno vprašanje imam

na tejle temi (avtomatsko stikalo za vent) je msmiha dejal, da bi se dala zadeva zadeva izpeljat z NTK uporom oz. termistorjem.

Sedaj pa jaz sklepam po svoji ZKP (zdravi kmecki pameti), da bi se to izpeljalo, ce se potenciometer zamenja s tem termistorjem. A bi kdo vedel, ce bi to delovalo?

Brane2 ::

Danes, ko so informacije tako dostopne pa res ni več izgovorov za neznanje.

Naslednjič se malo pripravi preden greš v trgovino. Ja, 100 nF je enako 0.1 mikrofarada. Za to ti še ni treba bit genijalec, to pa ja spada v sistem standardnih predpon merskih enot. Valjda veš koliko je mikro in koliko je nano...

Kar se polariziranosti tiče, je ta načeloma pomembna samo pri elektrolitskih kondenzatorjih in tantalih. Prvi imajo med ploščami tekoči elektrolit, drugi pa tantal.

Za blokado tega čipa (LM317) je pomembna hitrost kondenzatorja, zato tisti 100 nF ne sme biti folijski ampak multilayer keramični. Ko prideš naslednjič v štacuno, zahtevaj torej "100nF multilayer". Tisto, kar ti opisuješ kot sivi plastični kvader je zelo verjetno folijski kondi, ki za te stvari ni primeren.


Multilayer kondiji so lahko precej različnih barv in oblik. Ponavadi pa so majhne svetloplave ploščice ali črni diski iz keramičnega materiala...

Blup ::

Tist .1 M 100 je zihr folijski kondi, sm to jst kupu tm lih pred kratkim...

Brane2: a niso rjave barve keramični?


p.s. se prav da se je mal norca iz tebe delu >:D ... namreč imaš kondenzator 0.1mF :D
Blup
:\

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Blup ()

Brane2 ::

Evo slikce. Samo tele mam v predalu. Črnih nimam za pokazat. So pa drugače diski premera cca 15 mm in debeline mogoče 2-3mm, črne barve in mat površine. Ponavadi jih je imel HTE kot ostanke starih materialov še iz Iskre, teli na slikci so pa novejšega tipa...


Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

..::Resiver Problem::..

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131550 (1282) boset
»

kondenzator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121774 (1467) Duhec
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511230 (9294) SodVina
»

Cd-rom v Avto, 78S05, ko priklopim zraven računalniške zvočnike hrešči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91513 (1383) SkIDiver
»

kondenzatorji, upori, diode

Oddelek: Pomoč in nasveti
81835 (1749) Highlag

Več podobnih tem