» »

krmiljenje peltierja

krmiljenje peltierja

alx ::

a je ze kdo probu krmiliti delovanje peltierja s spreminjanjem napajalne napetosti na njem

ideje prosim

:)

OZZY ::

To pa mislim, da ne bo šlo tako lahko, vsaj cenovno. Jaz sem zasledu najmočnejši potenciometer 4W in pa 100k ohmov. Pelt ti pa požre veliko veliko več. Druga opcija pa je, da nabaviš posebne napajalnike, ki imajo možnost reguliranja izhodne napetosti od 0-15V (nekateri še več). Samo ta opcija je draga.

msmiha ::

Bi šlo ja sam bi mogu regulator naredit!|OPa še ne vem če bi pol peltrijer tako dolgo delal.Ker ni glh dobro, da se napetost karnaprej spreminja. Nevem pa niti zakaj bi nucal regulator za peltrijer?
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Red_Mamba ::

Seveda se da, ampak mora biti napajalnik obvezno linearno reguliran!!! PWM regulacija se ne obnese (nekje sem celo zasledil da škodi peltierju). Vzameš kak cenen regulator kot L200, vsporedno vežeš močnejši tranzistor kot MJ4502 (+velik hladilnik). Tako lahko z navadnim potenciometrom reguliraš napetost pri toku 10A+.

Jaz nimam peltierja, ampak če bi ga imel in bi mu hotel regulirati moč bi ga z mojimi podatki, o teh elementih krmilil na zgornji način.:D

Red_Mamba ::

BTW: tak napajalnik sploh ni drag! L200 pride 300SIT, MJ4502 pa 700SIT, pol pa še en "grec" za tak tok pride 300SIT. Največja investicija je trafo, zanj je potrebno odšteti od 3k do 5kSIT. Lahko pa se predela star 200W usmernik od računalnika tako da se mu dvigne napetost na željeno vrednost. Konec koncev se lahko doda takemu napajalniku potenciometer pa maš regulator za peltier, kar je tud najcenejša investicija:D:\

RobertM ::

Če že predeluješ napajalnik,lahko vežeš k potenciometru še ptk upor in držiš konstantno temperaturo.

tako samo za razmislek


Mislim da je predelava starega comp.napajalnika najugodnejša rešitev!
Lep pozdrav Robert

alx ::

ze delam na tem
a am kdo kaksne nacrte za predelavo napajalnika ali pa se rajsi za izdelavo napajalnika ~15V s krmiljenjem preko PTK upora



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

izdelava napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153657 (3441) Brane2
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511220 (9284) SodVina
»

Regulator napetosti

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314270 (3864) the_unborn
»

"simulacija" procesorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
191790 (1447) |Luka|
»

Reguliranje ventilatorjev s potenciometrom (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
574321 (3636) Kaiser

Več podobnih tem