» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
5 / 325
»»

dstr17_ ::

celada je izjavil:

Kak so cenejše za gradit? Cena variera od 1.5€-2.5€/w pri jederskih ( kitajski primeri do NEK 2) ko so variante TEŠ-a od 1€-2€ / w, solarne so pa na tistem tvojem linku od 7 $/w do 1.75 $/w. Proizvedejo 5× manj elektrike kot druge alternative in življenska doba je med krajšimi, da ne omenjamo nezanesljivosti in s tem precej povečanih stroškov shranjevanja energije.
Seveda so cenejše za zgradit: 600MW TEŠ6 je ~1.3 milijarde, 600MW sončnih celic pa bi bilo 780 milijonov, ali pa (recimo za 5x večjo moč) 3GW bi bilo ~4 milijarde (sem vzel 1.3€/Watt). Potem imaš pa pri TEŠ6 še 69 milijonov evrov na leto za premog, pa 200 delavcev je treba plačevati, pa še kup vzdrževanja, ki ga pri sončnih ni. Na koncu ni več razlike, cena je primerljiva.

Kitajski primeri jedrskih pa naj se primerjajo s kitajskimi primeri sončnih. Ocena za NEK2 mislim pa da je ~2 milijardi, 800MW (nekaj takega). Pri jedrski imaš tudi vzdrževalne stroške (in tisti sklad za razgradnjo).

celada ::

Od kdaj pa je elektrarna samo sončne celice človek božji? Edina sončna elektrarna s cca 550 MW nazivne moči bo stala 2 miljardi dolarjev ti pa sanjaš da boš za to dobil 1.5 GW elektrarno.
A sončna elektrarna ne potrebuje delavcen in nič vzdrževanja? Ocene za NEK 2 so 2.5€-3€/W in inštalirana moč bo med 1 GW do 1.6 GW.

dstr17_ ::

Ja tudi sončna elektrarna potrebuje vzdrževanje, ampak to je precej manj kot pa pri termo in nuklearkah.

celada ::

URL pls.

Zheegec ::

Seveda so cenejše za zgradit: 600MW TEŠ6 je ~1.3 milijarde, 600MW sončnih celic pa bi bilo 780 milijonov, ali pa (recimo za 5x večjo moč) 3GW bi bilo ~4 milijarde (sem vzel 1.3€/Watt). Potem imaš pa pri TEŠ6 še 69 milijonov evrov na leto za premog, pa 200 delavcev je treba plačevati, pa še kup vzdrževanja, ki ga pri sončnih ni. Na koncu ni več razlike, cena je primerljiva.

Pa bo 3GW sončnih celic v enem letu proizvedlo enako energije v omrežje, kot 600MW NEK? Mnjaaah, težka bo.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

dstr17_ ::

celada je izjavil:

URL pls.
Lahko dam recimo tole analizo stroškov za sončne elektrarne:
A Review of Solar Photovoltaic Levelized Cost of Electricity.

Grid parity is considered when the LCOE of solar PV is comparable with grid electrical prices of conventional technologies and is the industry target for cost-effectiveness. Given the state of the art in the technology and favorable financing terms it is clear that PV has already obtained grid parity in specific locations and as installed costs continue to decline, grid electricity prices continue to escalate, and industry experience increases, PV will become an increasingly economically advantageous source of electricity over expanding geographical regions.


Pa bo 3GW sončnih celic v enem letu proizvedlo enako energije v omrežje, kot 600MW NEK? Mnjaaah, težka bo.
Ja bo. V Sloveniji dobiš iz 1W sončnih celic malo več kot 1kWh elektrike (letno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

celada ::

Ja lahko da dobiš toliko sedaj pa razloži ceno elektraren, 2 miljardi dolarjev za 550 MW.

dstr17_ ::

Na različnih področjih so pač različne cene. 1.3€/W je za Nemčijo in Italijo. ZDA ima višje cene.

Brane22 ::

dstr17_ je izjavil:

Ja bo. V Sloveniji dobiš iz 1W sončnih celic malo več kot 1kWh elektrike (letno).


Ki trenutno stane celih €0,06. "Umazane" elktrike,seveda. Ampak to je cena za kWh takrat, ko jo ti rabiš. Pretvori ta svoj kWh-ko je sončno vkWh-ko-ga-jaz-rabim. Nato od tega odštej poterbne kWh za proizvodnjo celice in poglej kaj ostane.

celada ::

Italija:

Rovigo Photovoltaic Power Plant @ Wikipedia

72 MW cena 380 mil $ = 5.27 $/W

Nemčija:

Lieberose Photovoltaic Park @ Wikipedia

71 MW cena 240 mil $ = 3.3 $/W

http://www.solarserver.com/solar-magazi...

78 MW cena 150 mil € = 1.92 € /W

To so vse cene za inštalirano moč in nobena stran ne citira tvojih 5 €/kwh vse citirajo vsaj 2× večje cene. Torej še enkrat zakaj bi se odločili za to?

dstr17_ ::

Brane22 je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

Ja bo. V Sloveniji dobiš iz 1W sončnih celic malo več kot 1kWh elektrike (letno).


Ki trenutno stane celih €0,06. "Umazane" elktrike,seveda. Ampak to je cena za kWh takrat, ko jo ti rabiš. Pretvori ta svoj kWh-ko je sončno vkWh-ko-ga-jaz-rabim. Nato od tega odštej poterbne kWh za proizvodnjo celice in poglej kaj ostane.
Saj ne pravim, da je možno s celicami zamenjati celotno proizvodnjo elektrike. Možno pa je s celicami čez dnevni čas poceniti elektriko.

Pithlit ::

Jaz imam eno preprosto vprašanje za tele naše 'zelence'... A zato ker so tele 'zelene' elektrarne tako grozno konkurenčne moram jaz po novem vsak mesec jim častit 3€ zato da se lahko zafrkavajo?
Life is as complicated as we make it...

dstr17_ ::

To so vse cene za inštalirano moč in nobena stran ne citira tvojih 5 EUR/kwh vse citirajo vsaj 2× večje cene. Torej še enkrat zakaj bi se odločili za to?
Ja, ker so bile narejene pred nekaj leti. Te podatki so pa bolj ažurni:

To je zadnje četrtletje v letu 2012.

Dejstvo je, da so cene močno padle.

edit: sem naknadno popravil v večjo sliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

johnnyyy ::

WarpedGone je izjavil:

Žaluzije? Kaj manjka enostavnim stikalom?
Če se trenuno zgenerira 2% "preveč" energije, ki nam dela problem, se pač 2% panelov odklopi. Jak problem ...

Jak problem nastane, ko na začetku vložiš veliko denarja in kar naenkrat ugotoviš, da moraš stalno imeti 2% svojih elektrarn izklopljenih ravno takrat, ko zunaj "kugla seka". Šok pride šele potem, ko ugotoviš, da zaradi neuporabe 2% panelov izgubiš 10% celoletne energije:). Zato sem rekel, da problem nastane, če delež sončnih elektrarn ni več zanemarljiv.

dstr17_ ::

Pithlit je izjavil:

Jaz imam eno preprosto vprašanje za tele naše 'zelence'... A zato ker so tele 'zelene' elektrarne tako grozno konkurenčne moram jaz po novem vsak mesec jim častit 3€ zato da se lahko zafrkavajo?
Ne vem kdo se zafrkava, ampak to ni vprašanje za zagovornike zelene energije, pač pa za politike, ki sprejemajo politične odločitve.

celada ::

dstr17_ je izjavil:

To so vse cene za inštalirano moč in nobena stran ne citira tvojih 5 €/kwh vse citirajo vsaj 2× večje cene. Torej še enkrat zakaj bi se odločili za to?
Ja, ker so bile narejene pred nekaj leti. Te podatki so pa bolj ažurni:

To je zadnje četrtletje v letu 2012.

Dejstvo je, da so cene močno padle.


Ta tvoj link pravi, da so cene v Nemčiji cca 1.75 $/w inštalirane moči. Torej again, zakaj bi se mi to splačalo če potrebujem 5× toliko inštalirane moči da dobim isto povprečno moč?

Pithlit ::

@domen: Ne, ne... to je vprašanje za vse tiste ki trdijo da so alternativni vir električne energije konkurenčni, here and now.

In ker si ti enden glavnih na tem forumu... mi prosim razloži zakaj za boga jih moram jaz _dodatno_ financirat? Da niso to tiste famozne subvencije?
Life is as complicated as we make it...

dstr17_ ::

Ta tvoj link pravi, da so cene v Nemčiji cca 1.75 $/w inštalirane moči. Torej again, zakaj bi se mi to splačalo če potrebujem 5× toliko inštalirane moči da dobim isto povprečno moč?
Zato ker ko seštekeš stroške za premog, vzdrževanje in delavce, boš dobil enako številko kot pa pri sončni elektrarni. TEŠ6: 0.055€/kWh, sončna elektrarna ~0.05€/kWh.

celada ::

Nisem videl še te citirane cene tako da url pls, še Indija citira cene 0.13-0.11 $/kWh pa imajo 20% cenejše inštalacijske stroške kak Nemci.

Source je pa tak solar friendly page:

http://www.solarserver.com/solar-magazi...

dstr17_ ::

Pithlit je izjavil:

@domen: Ne, ne... to je vprašanje za vse tiste ki trdijo da so alternativni vir električne energije konkurenčni, here and now.

In ker si ti enden glavnih na tem forumu... mi prosim razloži zakaj za boga jih moram jaz _dodatno_ financirat? Da niso to tiste famozne subvencije?
V bistvu sprašuješ zakaj so subvencije koristne. Koristne so zato, da se alternativni viri energije lažje in hitreje prebijejo na trg. To je koristno za vse, ker je manj izpustov CO2, manj onesnaževanja in manj odvisnosti od neobnovljivih virov energije.

Pithlit ::

dstr17_ je izjavil:

V bistvu sprašuješ zakaj so subvencije koristne. Koristne so zato, da se alternativni viri energije lažje in hitreje prebijejo na trg. To je koristno za vse, ker je manj izpustov CO2, manj onesnaževanja in manj odvisnosti od neobnovljivih virov energije.

Ne.Jaz sprašujem kako si lahko nekdo sploh upa trditi da je nekaj konkurečno če je pa vsakemu z nekaj znanja osnovnošolske matematike popolnoma jasno da brez subvencij zadeve NE delujejo, sploh.
Life is as complicated as we make it...

celada ::

Aja pa razloži še te cifre:

Cost of electricity by source @ Wikipedia

Kot vidiš so cene v povprečju so vsaj 2×-5× večje pri solarnih farmah neglede na lokacijo (od ZDA do Evrope in Avstralije) in to je brez backupov.

dstr17_ ::

celada je izjavil:

Nisem videl še te citirane cene tako da url pls, še Indija citira cene 0.13-0.11 $/kWh pa imajo 20% cenejše inštalacijske stroške kak Nemci.

Source je pa tak solar friendly page:

http://www.solarserver.com/solar-magazi...
Nemci imajo svojo proizvodnjo celic, zato imajo tako nizke cene.

Url-ja sem dal že vsaj dva: tisto analizo od združenih narodov (kjer recimo eksplicitno piše, da je Kalifornija zavrnila plinsko elektrarno, ker je solarna ceneje) in zgornji članek, ki analizira Levelized cost of electricity from PV, ki eksplicitno navaja "it is clear that PV has already obtained grid parity in specific locations".

Sicer pa lahko pogledaš tudi Grid parity monitor (kjer so podane ocene kako blizu grid parity je fotovoltaika).

Sicer pa bo morda podajanje virov enostavnejše čez nekaj mesecev, ko bo še za aktualne cene narejena primerjava.

Gavran ::

http://pv.fe.uni-lj.si/FELj.aspx

Mogoče sem spregledal ampak tule so objavljeni dejanski podatki 17kW sončne elektrarne.
Trenutno (10.2.2013 15:00) ima AC moč 2,2 kW.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

dstr17_ ::

celada je izjavil:

Aja pa razloži še te cifre:

Cost of electricity by source @ Wikipedia

Kot vidiš so cene v povprečju so vsaj 2×-5× večje pri solarnih farmah neglede na lokacijo (od ZDA do Evrope in Avstralije) in to je brez backupov.
Ni ravno 2-5x večje, bolj 20-50% večje. Za leto 2010-2011.

Sicer pa ima Wiki tudi članek o grid parity, ki je bolj ažuren:
Photovoltaics are now starting to compete in the real world without subsidies. Shi Zhengrong has said that, as of 2012, unsubsidised solar power is already competitive with fossil fuels in India, Hawaii, Italy and Spain.

Za bližnjo prihodnost pa napoveduje:
As PV system prices decline it's inevitable that subsidies will end. "Solar power will be able to compete without subsidies against conventional power sources in half the world by 2015".


Pithlit je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

V bistvu sprašuješ zakaj so subvencije koristne. Koristne so zato, da se alternativni viri energije lažje in hitreje prebijejo na trg. To je koristno za vse, ker je manj izpustov CO2, manj onesnaževanja in manj odvisnosti od neobnovljivih virov energije.

Ne.Jaz sprašujem kako si lahko nekdo sploh upa trditi da je nekaj konkurečno če je pa vsakemu z nekaj znanja osnovnošolske matematike popolnoma jasno da brez subvencij zadeve NE delujejo, sploh.
Vsaka stvar je na začetku draga. Subvencije so namenjene temu, da se pospeši razvoj čistih in obnovljivih virov energije. Sicer pa solarna (in vetrna) energija v določenih ugodnih krajih je že konkurenčna, in kmalu bo tudi drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Magic1 ::

Kako je fajn, ko nekdo, ki je popolnoma brez kakšnekoli elektrotehniške izobrazbe, skupaj s googlom najbolj pameten daleč naokog..
Magic

Pithlit ::

Magic1 je izjavil:

Kako je fajn, ko nekdo, ki je popolnoma brez kakšnekoli elektrotehniške izobrazbe, skupaj s googlom najbolj pameten daleč naokog..

Hvala :D
Life is as complicated as we make it...

celada ::

Meni je bolj zanimivo, da tako z veseljem citira grid parity medtem se pa jaz sprašujem če je sploh dobro prebral članek.

Fave ::

Gavran je izjavil:

http://pv.fe.uni-lj.si/FELj.aspx

Mogoče sem spregledal ampak tule so objavljeni dejanski podatki 17kW sončne elektrarne.
Trenutno (10.2.2013 15:00) ima AC moč 2,2 kW.


To jezato, ker se nikomur ne ljubi snega očistiti iz modulov. Če bi bila očiščena bi ob 12:00 delovala s ~60% močjo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

Pithlit ::

Poklic prihodnosti: čistilec solarnih modulov - delo zagotovljeno! Plača? Če da država subvencije!

Meni rata kar slabo če pomislim da so moje enegetske potrebe odvisne od dobre volje nekoga ki se mu ne da snega s panelov pucat.
Life is as complicated as we make it...

Oberyn ::

Pa saj ni snega na panelih? Tu v Kranju npr. so vse strehe, ki gledajo na jug, kopne. Sosed ima na strehi 6 panelov za ogrevanje vode, pa so popolnoma kopni.

dstr17_ ::

Ponoči je padal sneg. Dvomim, da ga je danes kdo sčistil dol.

Pithlit ::

Šmnt pa taka konkurenčnost...
Life is as complicated as we make it...

Brane22 ::

To je zato, ker to ni šlo v meritev za poročilo solarnih medijev.

Če bi, bi nekdo stal zraven in odganjal snežinke s fenom za lase.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Gavran ::

Pa saj lahko gledaš za dva dni nazaj. 8. 2. je imela najvišjo AC moč cca 1,75 kW.
Včeraj, ko je bilo sneženo, pa malo pod kilovat.
Je.bi ga, to so realni podatki.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

dstr17_ ::

celada je izjavil:

Meni je bolj zanimivo, da tako z veseljem citira grid parity medtem se pa jaz sprašujem če je sploh dobro prebral članek.
Grid parity je takrat, ko cena kWh iz sončnih celic postane enaka ceni kWh iz omrežja. Če te moti to, da to ni isto kot cena proizvodnje kWh v termoelektrarni (ker imajo oni še dobiček), potem je edina povezava, ki jo lahko ponudim, tista analiza od ZN:
As an example, the Emirates Solar Industry Association (ESIA, 2012) show that based on current market rates, the LCOE from solar PV in typical MENA climates is estimated to be $0.15/kWh. At this level, PV is cheaper on a simple LCOE basis than open-cycle peaking units at gas prices higher than $5.00/MMBtu21. PV has, in fact, already replaced some peaking plants. In 2009, the California Energy Commission (CEC) rejected a contract for a new plant in San Diego in favour of a PV solar system that would lower the cost of electricity for ratepayers (Ahn and Arce, 2009).
Sicer pa je tisti moj izračun, kjer sem dobil ~5centov/kWh, narejen popolnoma enako kot izračuni za grid parity, ki so napisani v članku na Wikiju. Sem pa prepričan, da bo tekom letošnjega leta ta isti izračun ponovil še kdo in takrat bo podana tudi takšna neposredna primerjava stroškov proizvodnje kWh elektrike.

Brane22 je izjavil:

To je zato, ker to ni šlo v meritev za poročilo solarnih medijev.

Če bi, bi nekdo stal zraven in odganjal snežinke s fenom za lase.

Saj je Fave zgoraj napisal podatke iz prakse, če dvomiš v realen izkoristek.

Gavran je izjavil:

Pa saj lahko gledaš za dva dni nazaj. 8. 2. je imela najvišjo AC moč cca 1,75 kW.
Včeraj, ko je bilo sneženo, pa malo pod kilovat.
Je.bi ga, to so realni podatki.
Ja očitno je bilo oblačno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

alexa-lol ::

Pithlit je izjavil:

dstr17_ je izjavil:

V bistvu sprašuješ zakaj so subvencije koristne. Koristne so zato, da se alternativni viri energije lažje in hitreje prebijejo na trg. To je koristno za vse, ker je manj izpustov CO2, manj onesnaževanja in manj odvisnosti od neobnovljivih virov energije.

Ne.Jaz sprašujem kako si lahko nekdo sploh upa trditi da je nekaj konkurečno če je pa vsakemu z nekaj znanja osnovnošolske matematike popolnoma jasno da brez subvencij zadeve NE delujejo, sploh.


To deluje popolnoma lepo... sicer že zadnjih 20 let plačujemo subvencionirano ceno sončne elektrike ampak v tem času so cene padle za n-krat in zaradi tega so zdaj na nivoju da so konkurenčne termo in JE. Če ne bi bilie subvencionirane ne bi nobeden investiral, nobeden ne bi razvijal in bi še zdaj imeli polovico manj učinkovite celice ki bi bile parkrat dražje.

Nekdo je omenil 1.92 € / W moči. Torej 100MW = 192 mio €. 100MW proizvede 100 000 MWh na leto, po ceni 60€ je to 6 mio €, kar je donos cca 3%, kar je bolje od nemških obveznic ( http://www.bloomberg.com/markets/rates-... )

Ko cena pade še za polovico smo na konju... in cena bo padla.. ocenjujem do 2020.

Gavran ::

Pri fotovoltaiki je potrebno upoštevati stroške skladiščenja ali stroške delovanja rezervnih virov v prazno. Elektriko je namreč treba porabiti v trenutku proizvodnje in izpad vira prav tako hitro nadomestiti. Če pogledamo graf proizvodnje linkane elektrarne na dan 10. 2. 2013

 Proivodnja 10.02.2013

Proivodnja 10.02.2013



in glede na velikost Slovenije preslikamo proizvodnjo na celo Slovenijo vidimo, da je bila proizvodnja do 13. ure praktično nič in so elektriko zagotavljali drugi viri, potem pa je proizvodnja hitro zrastla in termoelektrarne so zmanjševale proizvodnjo (nuklearka dela samo pasovno in je ni mogoče na hitro regulirati, praktično vse naše hidroelektrarne pa so pretočnega in ne akumulacijskega tipa), so pa morale ostati vroče in kuriti premog v zrak, da so po vrhu proizvodnje panelov spet lahko povečevale proti jutranji proizvodnji. Večja ko bo moč solarnih elektrarn, več premoga bo zaradi plitike šlo v prazno.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

dstr17_ ::

@alexa-lol: 60€/MW ne bo dalo 3% donosa. To bi v dobrih 30 letih komaj pokrilo stroške postavitve. Jaz bi raje računal s kakšnimi 80-100€. Trenutna subvencija je sicer 140€.
Stroški postavitve so v Nemčiji in Italiji dosegli celo 1.3€/W.

Pri fotovoltaiki je potrebno upoštevati stroške skladiščenja ali stroške delovanja rezervnih virov v prazno.
Zakaj stroške skladiščenja? Drugače pa moraš stroške delovanja v prazno upoštevati tudi pri termo/nuklearkah.
in glede na velikost Slovenije preslikamo proizvodnjo na celo Slovenijo vidimo
Tega ne moreš kar preslikati na celo Slovenijo. Razpršenost zmanjša te špice.
..so pa morale ostati vroče in kuriti premog v zrak..
Namesto kurjenja premoga v zrak bi se to težavo dalo lažje rešiti s hidroelektrarnami.

Gavran ::

Za hidroelektrarne rabiš ozemeljske možnosti, ki jih ni.
Res je, zaradi regulacije gre tudi brez panelov nekaj v zrak. Ampak zaradi panelov gre v zrak skoraj vse, kar teoretično prihranimo s paneli.
Slovenija je tako majhna, da so razlike (recimo sneg kot tvoj izgovor od prej) zanemarljive. v Nemčiji je seveda drugače, dnevno-nočna nihanja pa je vseeno treba pokrivati. Malo se pozanimaj kakšni so zagonski časi termoelektrarn pa boš videl da je bolje da kuri v prazno kot pa da imamo izpade vsak večer ob sončnem zahodu.
BTW Danska "podarja" viške svoje vetrne energije v reverzibilne hidroelektrarne na Norveško, potem pa energijo drago plačuje ko jo potrebuje. pogooglaj.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Brane22 ::

@Gavran:

Točno to. Glavni debiizem je da folk misli,d a je ap zdaje nekaj naredu ker je solarnoproizvedu kWh sem in tja in je ni porabil iz klasičnih virov.

Big deal. Kaj dobiš s tem ? Infrastrukturo še vedno rabiš in to do pike enako. Kaj dobiš so solarnim MWh - da si skuril 20 mikrogramov urana manj ?

Stroški urana so zanemarljivi v vsem skupaj, največ pa plačuješ nihanja in izravnave.

Lahko se ti celo zgodi, da delaš solarni štrom z _negativno_ vrednostjo.

dstr17_ ::

Ampak zaradi panelov gre v zrak skoraj vse, kar teoretično prihranimo s paneli.
Ni res.
Slovenija je tako majhna, da so razlike (recimo sneg kot tvoj izgovor od prej) zanemarljive.
Tudi ni res.

Točno to. Glavni debiizem je da folk misli,d a je ap zdaje nekaj naredu ker je solarnoproizvedu kWh sem in tja in je ni porabil iz klasičnih virov.
Saj tudi je. V Nemčiji je prek 16% energije iz obnovljivih virov. Takole pa se vetrna in sončna dobro dopolnjujeta:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

Brane22 ::

Saj tudi je. V Nemčiji je prek 16% energije iz obnovljivih virov. Takole pa se vetrna in sončna dobro dopolnjujeta:


Bomba. Sedaj se pravi samo še čakamo na inovatorja, ki bo dal celice na vetrnico in tako požel oboje.

In BTW, kar počnejo z luknjo za ostalih 84% ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Gavran ::

Ja res se sonce in veter lepo dopolnjujeta...

 Nihanje proizvodnje

Nihanje proizvodnje



In ta nihanja je nujno kompenzirati...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Pithlit ::

alexa-lol je izjavil:

v tem času so cene padle za n-krat in zaradi tega so zdaj na nivoju da so konkurenčne termo in JE.

Ja... čaki malo... če so konkurnčne zakaj za boga milega nas je država 'obdavčila' tako da bo samo od gospodinjstev vlekla 30mio€/leto 'zelenega dodatka'? Nekaj mi ne štima.
Life is as complicated as we make it...

Zheegec ::

Brane22 je izjavil:

To je zato, ker to ni šlo v meritev za poročilo solarnih medijev.

Če bi, bi nekdo stal zraven in odganjal snežinke s fenom za lase.

To je zato, ker v glavnem dobijo plačan pavšal glede na nazivno inštalacijsko moč in jim je vseeno, tudi če ne proizvajajo nič... Sami pa vse do zadnje žarnice napajajo iz električnega omrežja, tudi poleti.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

dstr17_ ::

In BTW, kar počnejo z luknjo za ostalih 84% ?
Slabo sem se izrazil: vetrna in sončne celice dajejo prek 16% elektrike. Potem je še nekaj hidro, nekaj biogoriv in 75% iz termo/plinskih in nukleark.

Gavran je izjavil:

Ja res se sonce in veter lepo dopolnjujeta...

 Nihanje proizvodnje

Nihanje proizvodnje



In ta nihanja je nujno kompenzirati...
Kar se dan/noč tiče je tudi poraba elektrike ponoči 2x manjša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dstr17_ ()

gruntfürmich ::

cene energije bi lahko v sloveniji lepo predstavljal primer iz francije:
Cost of electricity by source @ Wikipedia
s tem da se lahko nuclear na NEK prepolovi.
(€/MWh)
Hydro power 20
Nuclear 50
Natural gas turbines without CO2 capture 61
Onshore wind 69
Solar farms 293
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

dstr17_ ::

gruntfürmich je izjavil:

cene energije bi lahko v sloveniji lepo predstavljal primer iz francije:
Cost of electricity by source @ Wikipedia
s tem da se lahko nuclear na NEK prepolovi.
(€/MWh)
Hydro power 20
Nuclear 50
Natural gas turbines without CO2 capture 61
Onshore wind 69
Solar farms 293
To se ne sklada s podatki, ki jih je Fave napisal, tako da jaz ne bi vlekel te vzporednice.

Gavran ::

http://www.spiegel.de/international/ger...

copy/paste enega dela:

Kohler: When a new wind farm is opened and we're told how many thousands of households it can supply with electricity, that number applies to only a quarter of our demand. In Germany, 75 percent of electricity goes to industry, for which a secure supply -- that is, at every second, and with constant voltage -- is indispensable. Neither solar nor wind power are suitable for that purpose today. Both fluctuate and provide either no secure supply or only a small fraction of a secure supply. Solar energy has a load factor of about 1,000 hours a year. But there are 8,670 hours in a year.

SPIEGEL: But on some days solar power is already enough to supply all of Germany with electricity.

Kohler: Photovoltaic systems are distributed across hundreds of thousands of small power plants, which sounds nice. But when the sky is blue over Germany, these hundreds of thousands of decentralized plants act like a single, large power plant. All of the sudden we have 30,000 megawatts coming into the grid, which, in many cases, we can't use.

SPIEGEL: Is that so dramatic? It's better to have a surplus than a shortage.

Kohler: I don't want to bore you with the details, but a surplus and fluctuations lead to very unpleasant systemic effects. We have voltage fluctuations within the grid that create problems for industry. Or we overload the grids in neighboring countries. Poland is in the process of installing technical equipment to protect its grids by keeping out surplus German electricity.

Na račn nemških zelenih bodo torej služili Poljaki.

Domen, daj naštej mi pet lokacij v Sloveniji ki so primerne za postavitev reverzibilne elektrarne...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.
««
5 / 325
»»