» »

Kakšna peč je to?

Kakšna peč je to?

cordoba ::

...
  • spremenilo: cordoba ()

cordoba ::

Hey. Na podstrešju smo našli neko peč, ni pa nam čist jasno za kakšno peč gre.
Ali je to na oglje in drva? Ob strani ima tudi nek vrtljiv gumb. Prosim za pomoč, ker bi jo namontirali v sobo, ko ugotovimo za kakšno peč gre. :)
Hvala

einstein :P ::

najbrž, ja... spodaj verjetno pada pepel in zgoraj lahko verjetno kaj tudi pogreješ...
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Xserces ::

kolm / drva. Vrtljiv gumb je za regulacijo zraka.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Okapi ::

Temu se reče trajno žareča peč ali kiperbuš po domače.

O.

cordoba ::

A kdo ve kakšen je postopek kurjenja te peči? Lahko normalno z drvi zakurim?

Highlag ::

Seveda. Samo ne pretiravat s količino drv.
Pri nas smo tudi kurili premog včasih na tole. Seveda moraš najprej z drvmi zakurit potem pa gor premog pa pazit, da ni prevroče. Drugače so rada stekla na vratih popokala, pa kakšna tla so se začela smodit :-)
Never trust a computer you can't throw out a window

einstein :P ::

stekla na vratih popokala, zakaj?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

WarpedGone ::

Vročina. Pokanje stekel je bilo le vprašanje časa v odvisnosti od jakosti kurjenja (== velikosti prosotra, ki ga je blo treba ogret, želene temperature).

Zadevo se zakuri čist normalno skozi sprednja vrata, na vrhu lahk notr natrosiš kolm, ki se 'avtomatsko' dozira v kurišče - ko posamezne kamen zgori, ga nadomesti naslednik pod vplivom gravitacije. Včasih je treba mal porukat, če se kej zatakne.
Zbogom in hvala za vse ribe

einstein :P ::

aja, a to misliš steklena vratca na peči? aja, to je pa že drugo... sem mislil vrata v prostoru.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

cordoba ::

Ok hvala a razlago. Jutri montiram v dimnik :)

Samson ::

To je zlo vroca pec (odgovor na vprasanje iz topica)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)

cordoba ::

Evo zadeva je na svojem prostoru in že kuri.
Uporabljal jo bom samo za drva, me pa zanima, če kdo uporablja, kakšen je najboljši postopek za kuriti, kaj točno uravnava tisti vrtljiv gumb?
Rad bi seveda čim boljši izkoristek peči.

Lp

Xserces ::

vrtljiv gumb - pretok zraka. Na več daš hitreje bo gorelo. Na ful daš takrat ko začneš kurit potem pa daš na manj da negre vse skupi v nič
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Vikking ::

Po slikah sodeč, gre za starejši "EMO Kamin" verjetno serija 5. Gre za dober kamin, vendar je vprašanje kako se je z njim kurilo ter v kakšnem stanj je sedaj.
Zato ti močno predlagam, da pred kurjenjem od zunaj pregledaš celoten litoželezno korito če ni poknjeno. Kar je značinlo za te kamine, da imajo poknjeno litoželezno korito, če se ni pravilno ravnalo z njimi.
Drugače pa je to top roba. Takšnih žal ne delajo več.

Blum ::

Gašperček po domače?

WarpedGone ::

Ne, po domače je tisto zgoraj kiperbuš.

Gašperčki so take zadeve:



Osnvna razlika je material - gašperček je plehnat oz. tanka stena, kiperbuš pa je iz masivnega železa, ki ima hrati večjo akumulacijo toplote - i.e. greje še neki časa potem, ko je ogenj že ugasnil.
Gašperček komot sam neseš, ima morda 10 kil, kiperbuš pa nuca 4 roke in 4 noge.
Zbogom in hvala za vse ribe

T0RN4D0 ::

Kiperbuši so se super obnesli na premog, na drva malo manj. Se pa tudi da, samo pogosto je treba nalagat.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

cordoba ::

Ja no to me je zanimalo, ker za drva je res malo prostora. Za premog pa sem dobil prepoved od lastnice hiše :)Kakšen pa je postopek, če kuriš na premog? Najprej na drva, pa potem naložiš premog?

Vikking od zunaj zgleda ok, nevem zakaj misliš v takšnem stanju kot je sedaj?

Vikking ::

Napisal si da se nekaj časa ni uporabljal. Nevem razloga, zato sem vprašal. Se je nehal uporabljati ker se ni potreboval ali zaradi tega ker je poknalo korito in ni bil več uporaben.
Stari starši so imeli dva emo kamina doma. Pa je imel eden poknjeno korito, vendar na mestu kjer ne vpliva na ničesar zato je bil uporaben. Drugi je bil ok. Oba sem prodal in pri obeh kupcih je bil razlog za nakup isti. Imeli so poknjeno litoželezno korito, pa potrebujejo novega.

Na premog bi močno odsvetoval kurjenje v tem kaminu. Nevarno je že kurnjene lesa od vinskih trt, vse kar da prehitro oz. premočno vročino na enkrat je problem. Moraš razumeti da gre za "zaprt" kamin, katere se odvaja toplota preko tega litoeželeznega korito. Ničesar druga ne odvaja toploto.
Če boš uporabljal premog, bo treba skozi pazit na kamin. Tole ni glih nasuješ premog in greš.

Priporočam bukova drva to je to.

cordoba ::

Ja no sej za premog je samo za info, itak imam kot sem napisal, prepoved. :=
Ja peč se ni uporabljala, ker je v zgornjem nadstropju ni že dolgo noben živel, pa so jo dali stran. Sem v najemu...

Hvala za pomoč vsem!

cerumba ::

Imam proglem.Imamo že 13 let,plamen ali podomače kiperbuš in mi kadi.
Dam papir in treske,zgori vredu tako da že treske skoraj ugasnejo dam drva gor pa ne potegne čez dimnik.Enostavno se zakadi nazaj v stanovanje tudi čez špranjo za zrak po 30min,pa potegne ko poiham notri in sem ceu zakajen.
Use skupaj je 4 do 5 metrov dimnika.nevem več kaj naj naredim.
PROSIM POMAGAJTE.

Vikking ::

1. Sčistit saje. Dimnik in dimna cev do dimnika je sčiščena? sčistit tudi kamin. Kdaj je bilo nazadnje sčiščeno karkoli od tega? 1x letno pri kurjenju z drvami.

2. loputa na dimni cevi do dimnika je odprta?

3. Lahko je pa problem v dimniku da ima premali presek, a če v preteklosti ni bilo težav, potem je pač dimnik zabit. Ne pozabi na cev od kamina do dimnika, ker ob čiščenju dimnika je potrebno tudi to dobro sčistit.

4. Kurjenje z mokrimi drvi?

5. Kasneje ti potegne pač za to, ko se peč in dimnik zagreje in nastane malo boljši vlek. Oziroma se mokra drva malo osušijo in zagorijo. Poskusi zakurit zgoraj na drvah in ne pod njimi.

cerumba ::

sčisto sem pred tremi tedni,sta pa dva dimnika v enem na sredini stanovanja,v spodnjem stanovanju je navaden šporhajt in potegne kot nor.Use skupaj pa je dimika okoli 9 metrov.Zidan je v kvadrat in je okoli fi200.Za čiščenje sem šel na streho ker je bolj položna,danes sem tudi probal z suhimi drvami pa naredi isto.

dzinks63 ::

Dam papir in treske,zgori vredu tako da že treske skoraj ugasnejo dam drva gor pa ne potegne čez dimnik.


Na skoraj ugasnjene treske ne nalagaj drv, ko še treske intenzivno gorijo, naloži na njih najprej na drobno cepana drva, ko se te razgorijo, pa daj gor prava debela drva,

cerumba ::

barvani ladiski pot se dobro razgorijo in naredi veliko žerjavice,zdajle poslušam da drva kar pokajo po štedilnik Plamen colorex plus,samo
ko še treske intenzivno gorijo
odprem vrata in se zakadi ven sedaj ko se je zagrelo pa se ne kadi.

Xserces ::

jst ko sm kuril neke barvane drva sm peč tok zapacou da sm jo mogu zdret pa notranje kanale spucat... :D
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Vikking ::

Preveri dimnik z ogledalom. Ker lahko si misliš da si dobro sčistil, pa v bistvu nisi. Tudi dimnikarji včasih ne opravijo dobro dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

cerumba ::

Ne pomaga ne papir ne ščiščen dimnik,pri papirju ga je zadošilo se je še kar kadilo ven.Potem sem nadeval same smrekove treske gor da je kar pokalo,čez 10min pa se kadi tudi iz lopute za zračnik.Znamka šporhajta je pa Plamen.

Vikking ::

Ker si izključil da bi bil kriv dimnik oz. cev do domnika, bo treba ugotoviti pri štedilniku.

Na štedilniku imaš dve stvari za kontroliranje zraka/gorenja in sicer: regulator zraka in gumb vzvoda zaklopke dimovodnega kanala.

KO PODKURIŠ DRVA: Regulator zraka mora obvezno biti odprt na maximum. Vgumb vzvoda zaklopke dimovodnega kanala pa mora biti povlečen do kraja navzven.
Ko se razgori pa z regulatorjem zraka kontroliraš moč ognja.
gumb vzvoda zaklopke dimovodnega kanala se koristi za pečico. Ko jo koristiš mora biti gumb vzvoda zaklopke dimovodnega kanala potisnjen notri.

Če zadeva še vedno ne deluje. Bo trea odstraniti celotno zgornjo ploščo štedilnika in pogledati, če se te lopute ne odpirajo in zapirajo pravilno (se ne odpirajo do konca zaradi nečistoč oz. da se je celo kaj snelo in so skozi na isti poziciji neglede kaj delaš z regulatorjem oz. zaklopom.

Sedaj če ne veš kje je kaj:
- regulator zraka: ponavadi nekje spodaj pri vratcih pečice.
- Gumb vzvoda zaklopke dimovodnega kanala pa je ponavadi zgoraj v liniji dimne cevi ki gre iz štedilnika.

Preveri če z mojim opisom pravilno uporabljaš oz. kuriš z pečico.

Recimo štedilnik Plamen (pač ena slika iz bolhe):
Regulacija zraka je pri vratcih pečice, gumb vzvoda v liniji dimne cevi ki gre iz štedilnika, pa itak lahko samo potegneš ven ali potisneš noter.



Če imaš povsem drugačen model, slikaj sprednjo stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

cerumba ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cerumba ()

Vikking ::

Tule si prečitaj kako se čisti in uporablja: http://www.plamen.hr/manuals/%C5%A0PC%2...

Treba je tudi vzeti pločevinastno dno iz pečice in tudi tam sčistiti dimovodno cev. Piše v navodilih.

cerumba ::

Hvala ti,toda za to že vem.Sedaj sem nehal kurit in žerjavica še kar smrdi kakor da nepotegne dima ven pa je use na ful odprto?

malo sem brskau in našel tole http://www.pertinger.com/eng/products/3... samo nevem kolikšna je cena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cerumba ()

Vikking ::

Za ta model peertinger je cena v slo 3.060,00EUR

Omenil si da imaš en štedilnik v spodnjem nadstropju (dobro vleče), ta pa je v zgornjem. Glede na to da si dejal da je dimnik dolg samo 4m-5m (strop drugega nadstropja ima že 4m, kar pomeni da imaš cca slaba 2m dimnika nad dimno cevjo ki je v dimniku.
Kar lahko pomeni da imaš slab vlek zaradi prekratkega dimnika.
Za hec preden vržeš štedilnik iz hiše v staro železo, ga priklopi v spodnjem nadstropju in zakuri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

cerumba ::

hvala bom poiskusil

cordoba ::

A kdo ve, koliko kw ima kiperbuš, ki je na sliki? Se pravi ta omenjena trajno žareča peč, ker kupujemo eno kaminsko peč, pa da si lažje predstavljamo kaj kupiti. V letakih imajo te peči 5,7,12 kw, pa si ne znam predstavljati, kaj to pomeni v praksi.

cordoba ::

http://www.helios.com.ba/kaminizacentra...

Imam namen kupiti to peč, in imam par vprašanj, za mojstre. Peč ima možnost priključka na centralno kurjavo. Zanima me, kot piše v specifikacijah, da ima peč moč 10 kw. Spodaj na linku potem piše, 6kw na vodo in 4 kw od kurišča.
Če bi jaz na začetku kuril samo z drvi bi imel potem moč 10 kw ali 4 kw? Gre se za to, da sva se s kolegom mal kregala, on pravi, da samo 4 kw, ker je to ločeno, jaz pa mislim, da če ne kurim še za centralno in ogrevam samo peč, da bi moglo biti 10kw. Že ker je sama peč tako velika.

Zanima me še, če je to tako preprosto? Kupiš peč, kot vidim črpalko že ima? se pravi samo še priklopim na centralno in je to to?

Hvala za pomoč

WarpedGone ::

U bistvu sta oba falila, on mal bol kot ti :)
Moč pri teh pečeh na trda goriva je "mehko" definirana kategorija, ker je odvisna od kupa dejavnikov tut od tega kolk in kakšna drva nabašeš not, kolk suha so, kolk je vlažnost zraka, kakšen je fi dimnika, kolk je visok, kolk kolenov ma, kolk ga je speljanega znotraj prostora, po notranjih stenah, kolk je zabasan, kakšna je že temperatura prostora, kakšna je temperatura zunaj, ..., itd, itn, ipd.

Po drugi strani ti pa kW itak povejo samo kako se ta peč primerja s kakšno drugo pečjo. Navadni kiperbuš nam je na premog sredi zime ogrel 50m2 veliko podstrešno stanovanje z obupno (beri brez) izolacijo in obupnimi okni v 100 let stari hiši na vsaj 28stopinj - v gatah in majci smo hodil okrog.

Pod črto - dovolj bo.
Zbogom in hvala za vse ribe

cordoba ::

Ja ampak mene zanima, če ogrevam samo na drva oz, če kurim na drva in centralno preko peči se potem to razdeli, oz če je razlika potem v moči?
To za dejavnike vem, da je najboljše bukova drva , ki imajo 15% vlažnost itd.

WarpedGone ::

Moč "se razdeli", če neki proizvedene toplote z vodo odpelješ drugam. Če je ne, del te toplote katero nisi odpeljal uide skozi dimnik, del pa jo peč oddda v prostor. Ergo bo moč večja od 4 in manjša od 10.
Zbogom in hvala za vse ribe

cordoba ::

http://www.helios.com.ba/kaminizacentra...

Ok zanima me še, kakšen je postopek tega kamina in pa, če kdo ve ali je to zakomplicirano, če bi dal na centralno? Se splača kupiti, cena je samo 670 eur...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako pravilno kuriti? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16726669 (2840) d4vid
»

Kateri kamin na drva

Oddelek: Loža
97383 (3181) maqito
»

kamin na pelete

Oddelek: Loža
114656 (3972) Dzhimen
»

Povečanje vleka dimnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5237215 (16639) Kac
»

Je bolj vroča žerjavica ali ogenj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7819027 (16656) urosh

Več podobnih tem