» »

FSB overclocking

FSB overclocking

h3geek ::

Pozdravljeni.

Pred kratkim sem se igral z navijanjem FSBja na matični plošči, rezultat je bil na koncu takšen, da sem skuril 2/4 ramov.

Zanima me kaj je lahko šlo narobe:

Opis postopka:

matična MSI p45 c51 (ima Easy OC switch) (vse napetosti v biosu so nastavljne na funkcijo: avto)
Procesor Core 2 duo e6600
RAM Cosir 1333MHz (4x2Gb)
win 7 64 bit
ostalega verjetno ne potrebujete :D

No na matiči plošči sem opazil, da mi ram ne deluje na polni ferkvenci (deloval je samo na 1066MHz), tako da sem že mislil, da mi je profajalec prodal napačne rame. Po krajšem googlanju sem prebral da ima moja matična stikalo za overclocking, katero ti omogoča naslednje FSB: 200, 233, 266, 333, 400. Prebral sem, da če bom hotel, da mi bodo rami delovali na polni ferkvenci moram uporabiti FSB 333. Premaknil sem stikalo, tako kot je kzalo v navodilih, zagnal računalnik, stvar je delovala brez problemov (aja tudi procesor je šel iz 2,4GHz na 3,0GHz)

No stvar je veselo delovala 2 leti, (do letos), k osem opazil, da je procesor postal malce švoh) in sem se odločil da bi hotel stvr naviti do 400FSB (iz 333 > 400) prebral sem par forumov kako to naredii, saj v navodilih za mojo matično piše, da za doseči 400FSB je optrebno že overclockati.

prebral sem da se fsb povečuje za 5, dokler ne nejdeš meje kjer se ti računalnik ne zažene, oz začne zmrzovati.

FSB sm povečal v treh korakih in sicer iz 333 na 338, resetiral odigral 20 min starcrafta, stvar je delovala, nato sem šel iz 338 na 345 ponovil vajo in na koncu iz 345 na 350. ko sem stvar spravil na 350 FSB sem šel daljšo igro starcrafta (cca 40 min) use je delovalo brez problma.

Računalik sem pustil da deluje ter odšel malo na obisk do kolega. Ko sem prišel nazaj, je računalnik zmrznil, ponovno sem ga zagnal in mi ni hotelo več priti v windowse.

ker sem imel doma še en ram (sicer švohnejši 1066 MHz), sem poskušal s tem ramom in mi je prišlo v windowse. Naredil sem sklep da mi je verjetno skurilo ram, saj sem pustil FSB:DRAM na auto ( ampak ram nikoli ni presegel 1300MHz, večinoma časa je bil nekje med 1260 - 1286MHz)

Rame sem poslal na garancijo in res ko so prišl inazaj sta bila zamenjana 2 ram aod 4rih.

Rame sem namestil, naložil windows in šel igrati starcraft (govorimo o Starcraftu 2), po dveh urah BOSD računalik se ponovno zažene, preverim napako, napiše da so lahko slabi driverji, updejtam driverje računalik deluje cca 3 ure spet BOSD. par dni sem uporabljal računalik, da bom videl, kaj bo i tega nastalo. Na koncu sem ugotovil, da je usakič drugačen Blue screen.

nato sem z MEMtestom poskušal testirai rame, še pred koncem prvega poskusa, mi je našlo 50 napak.

mislil sem da sta gotovo še druga dva rama, katerih niso zamenjali, a sem se odločil da bom vseeno preizkusil vsak ram posebej. Test sem pustuil čez noč. in vsi 4je rami so test uspešno pravili. to se mi je zdelo čudno, in sem poskusil dodati še en ram v test.

test je bil opravljn uspešno. ko sem dodal še tretji ram, so se začele pojavljati napake. nato sem poskusil še zadnje podnožje (tak oda je na prvem podnožju še vedno bil ram) in zopet so se pojavile napake.

Po pogovoru s prijatelji smo prišli do sklepa, da je verjetno skurilo NORTHBRIDGE, kajti zdaj še vedno uporabljam računalnik v istem stanju kot je prej opisan in se dogajajo stvari ko npr.

izklopi se zvok, kmalu za tem se računalik resetira
grafična kartica ne oddaja več signala (oz jo odklipi) ostale stvari še vedno delujejo
na ekranu se pojavijo sive črte
pogosto se sesuje grafični gonilnik
pojavljajo se Bluescreeni .....

tako da po tem izčrpnem in zmedenem opisu me zanima naslednje:

smo pravilno ugotovili da gre za northbridge in kaj je lahko krivo, da se je zgoraj opisano zgodilo.
naj še enkrat omenim, da so vse napetosti ma matični plošči nastavljne na funkcijo: avto.

L.p. hvala za odgovore.

dottor ::

Pri navijanju se voltaž ne pušča na AUTO, ker si plošča nekako sama preračuna kolko V rabi da je nekaj stabilno, kar je v večina primerih pretirano. Lahko da je lih to krivec za težave. Res da je navijanje z manual voltažami zahtevnejše je pa bolj "pregledno".
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

h3geek ::

Ja to sem opazil komaj po tem, ko je bilo vsega konec :P :D.

Drugače me to zanima postopek navijanja fsb sem delal pravilno korak po koraku?

dottor ::

Ja ampak bi mogu po korakih tudi voltaže nastavljat.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

hojnikb ::

rame/northbridge nisi nč skuru... lepo nastavi na default nastavitve in bootaj... to nardiš tako, da vržeš bios baterijo ven...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Siddh ::

Načeloma se ne navija z FSBjem, sploh ne na novih računalnikih, imaš srečo, da še stvar deluje.


hojnikb ::

Siddh je izjavil:

Načeloma se ne navija z FSBjem, sploh ne na novih računalnikih, imaš srečo, da še stvar deluje.

seveda se navija z fsb. Sj to je 775 platforma. Razn če si srečneš z X procom.
#brezpodpisa

AlienRR ::

Temperature si preverjal?
Lahko bi uporabil kakšen zahtevnejši program za testiranje npr.: intel burn test ali prime95.
Moral bi ročno določit volte glede na hlajenje in komponente, ki jih imaš.
Ko se ti pojavljajo čudne napake zmanšaj frekvence dokler ne ugotoviš kaj jih povzroča.

Dobra ideja je navijanje postopoma..
npr:
prvo vsi množilniki na minimum in navijaš samo fsb, da vidiš do kam gre fsb,
potem sprobaš vsak množilnik posebej (cpu, ram, nb, itd.)

Siddh, njegova platvorma se navija z fsb.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AlienRR ()

dottor ::

Jaz sem navijat tako, da sem za 0.025V zvišal voltažo na procesorju in po 2 višal FSB, ko ni blo več stabilno sem dvignu še za 0.025V in spet testiral. Ko sem dobil zadovoljivo frekvenco sem pa nižal voltažo do te mere, da je še prime95 komot lavfal pol dneva brez problemov. Pa nikoli nisem presegu 1.45-1.5V na CPU, voltažo rama sem prepisal iz njega, FSB voltažo pa sem na koncu dvignu za eno stopnjo ampak nikakor ne na 1.5V ali več, ko je CPU voltaža prišla na mejo 1.5V.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

h3geek ::

hojnikb je izjavil:

rame/northbridge nisi nč skuru... lepo nastavi na default nastavitve in bootaj... to nardiš tako, da vržeš bios baterijo ven...


no ja če jih nism skuru, zakaj potem ne dela 8-) sm dau že na tovarniške, uzel bterijo vn in podobno, ampak nč ne pomaga.

potem je največji krivec to da sm imel voltaže na avtomatsko.

Drugače ima kdo kej iskušenj z 775 podnožjem?

Zanima me do koliko gre kej FSB na tem podnožju, ker sedaj ko je matična na pol delujoča bo postala poskusni zajček, čim dobim novo >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: h3geek ()

dottor ::

Kolko gre FSB je pa odvisno od plošče do plošče, od procesorja do procesorja in od rama do rama in seveda samih nastavitev. Moj E8500 na Commandotu gre do 510x6 brez večjih problemov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

AlienRR ::

Max fsb na 775 je cca. 450-550MHz (seveda so ekstremi z dobrimi primerli šli še več).

Sam ne spomen se več katere voltaže so pomembne.. pa množilnik RAMa daj na 1:1.
You can override the laws of thermodynamics with sufficient sudo access.

dottor ::

Jaz za 510x6 sem rabu 1.61, temperatura v idlu ni presegla 70°C sem pa takoj po CPU-Z validaciji ugasnu in resetiral BIOS. Za 500x9,5 sem rabu 1,63V. Pozimi na balkonu, zunaj -10°C in zalmanovim hladilnikom. Takrat sem se še učil in menim, da bi s tem kar sem se nauču v tednih kasneje lahko komot prišu na 5GHz kar bi pomenilo 526-527 FSB. Rame pa imam Dominator 1066MHz (DDR2), kar pomeni da do 533 nebi bilo problemov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

h3geek ::

No sej kadar bom začeu overclockat to matično bom odpru novo temo in dodau slike.

Samo to bo komaj po novem letu :D

Pa nekej sem bral da ful pomaga če zamenjaš termopasto na northbridgu, ker naj bi ble original termopaste slabše kot tiste stock?

Kej resnice tuki, je že kdo sprobal ?

dottor ::

Lahko da je ampak za pol stopinje alpa za eno stopinjo vse skupaj razstavljat je brez veze. Dodaj en ventilator da piha v NB bo bolj učinkovito.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Višanje frekvence RAMA na AM2+

Oddelek: Navijanje
311325 (997) Domobrancek
»

navijanje intel E6750 POMOČ (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
9624884 (20866) PrimozR
»

Težave pri navijanju: C2D E6750, plata: GIGABYTE GA-965P-DS3

Oddelek: Navijanje
131296 (1181) yugokoral
»

Overclockanje e6550 ter težava (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
1108295 (6631) Gregc69
»

Navijanje Rama pripomore k večji prepusntosti ?

Oddelek: Navijanje
121320 (1021) Zheegec

Več podobnih tem