» »

Kdo kaj služi z delnicami?

Kdo kaj služi z delnicami?

Temo vidijo: vsi
««
162 / 164
»»

Okapi ::

nurmaln je izjavil:

Okapi je izjavil:

Kar je sicer precej logično. Kakšna je razlika, če milijon zaslužiš s kopanjem jarkov, ali s prekupčevanjem na borzi? Po kakšni logiki bi kopač jarkov bil bolj obdavčen?

Vsak kapital nekje v preteklosti (za večino ljudi iz zadnje plače, za kakšne bogate družine pa mogoče par sto let nazaj) izvira iz dela. Ko je bilo to delo opravljeno je bila nanj že plačana dohodnina (ali nje ekvivalent).
Logično je torej da bo kapitalski dobiček manj obdavčen, ker je isti kapital v preteklosti že bil obdavčen po stopnji obdavčitve dela.

Zato pa ne plačaš davka na celotno vrednost prodanih delnic, ampak samo na toliko, kolikor si s prodajo zaslužil.

Hipotetični primer:
Koplješ jarke in zaslužiš milijon. Plačaš davek.
Koplješ jarke in zaslužiš pol milijona. Plačaš davek. Potem pol milijona vložiš v delnice in jih prodaš za milijon. Se pravi si zaslužil še pol milijona in plačaš na to davek. Skupaj si torej zaslužil milijon.
Ampak pri milijonu s kopanjem jarkov plačaš višji davek kot pri pol milijona s kopanjem jarkov in pol milijona s trgovanjem. To pač ni pošteno.

pingme ::

gruntfürmich je izjavil:

Okapi je izjavil:

Če bi naredil pol milijona izgube, bi plačal za pol milijona davka.

mislim da je tako, da če v tekočem letu z VSEMI POSLI (prodaje, dividende...) narediš izgubo, nič ne plačaš davka.

Dividende in kapitalska izguba se ne pobota. Pobota se zgolj tisto kar je na istem obrazcu.

FrRoSt ::

Okapi je izjavil:


Zato pa ne plačaš davka na celotno vrednost prodanih delnic, ampak samo na toliko, kolikor si s prodajo zaslužil.

Hipotetični primer:
Koplješ jarke in zaslužiš milijon. Plačaš davek.
Koplješ jarke in zaslužiš pol milijona. Plačaš davek. Potem pol milijona vložiš v delnice in jih prodaš za milijon. Se pravi si zaslužil še pol milijona in plačaš na to davek. Skupaj si torej zaslužil milijon.
Ampak pri milijonu s kopanjem jarkov plačaš višji davek kot pri pol milijona s kopanjem jarkov in pol milijona s trgovanjem. To pač ni pošteno.


NE!! MEŠAŠ JABOLKA in KROMPIR!
Davak vedno plačaš na DOBIČEK! Ppi delu pa imaš še določene druge prispevke, ki niso davki. Razna zavarovanja, zdravstveno, pokojninsko, ....
Če ti pol miljona zaslužiš s kopanjem jarkov, to ne pomeni, da imaš ti pol miljona dobička, ker imaš tudi stroške!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

rini ::

Delavec plača dohodnino. Če služiš z delnicami ali oddajanjem stanovanja plačaš kapitalski dobiček. Sicer država pobere 25% na dobiček, dobro pa je, da to ne gre v dohodnino, saj to že tako posebej plačaš (torej je ločeno).

Spura ::

Okapi je izjavil:

Kar je sicer precej logično. Kakšna je razlika, če milijon zaslužiš s kopanjem jarkov, ali s prekupčevanjem na borzi? Po kakšni logiki bi kopač jarkov bil bolj obdavčen?

Od place ne mores it v minus. Sicer so pa dobicki od opcij obdavcenni 40% kar je bolano.

Nej se obdavcijo po dohodninski dobicek od preprodajanja stanovanj. Jasno, da ne saj je to tam kjer slovenski bogatasi dejansko sluzijo, ne pa borza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spura ()

J.McLane ::

Problem vseh teh davkov je to da je perioda eno leto, torej vedno se gleda samo tekoče leto koliko si imel dobička. Nikogar ne zanima če si imel eno leto 10k € izgube, naslednje 5k € izgube, nato pa eno leto 2k € dobička. Plačal boš 500 € davka (25%), če bi bilo po levičarsko pa lahko celo 1000 € (50%), čeprav si en siromak, ki je v treh letih naredil 13k € izgube.

Primer je sicer malo anekdotičen, ampak mislim da ima svoj point.

Problem kapitalskih dobičkov je v tem, ker lahko desetletje nimaš nič, potem pa eno leto vse kar si v 10 let nalagal, ker boš kapital verjetno porabil spet za nek enkraten nakup, to nima nobene veze z dohodnisnko lestvico, zakaj bi enkraten dogodek, ki se zgodi enkrat v 10 letih obravnaval kot dohodek samo enega leta?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

energetik ::

Ker v tej državi pač ni nič logično, do prilivov v proračun hočejo na tak ali drugačen način...
vires in numeris

Utk ::

Ampak izgube se prenašajo v naslednje leto, če jih realiziraš. Če ne pa ne.

Hipotetični primer:
Koplješ jarke in zaslužiš milijon. Plačaš davek.
Koplješ jarke in zaslužiš pol milijona. Plačaš davek. Potem pol milijona vložiš v delnice in jih prodaš za milijon. Se pravi si zaslužil še pol milijona in plačaš na to davek. Skupaj si torej zaslužil milijon.
Ampak pri milijonu s kopanjem jarkov plačaš višji davek kot pri pol milijona s kopanjem jarkov in pol milijona s trgovanjem. To pač ni pošteno.

Kar je še manj pošteno, pa obenem tudi nemogoče da bi bilo kaj drugače ..če si izposodiš milijon in z njim zaslužiš 100 jurjev na leto, boš plačal davek samo na 100 jurjev, na tisto glavnico pa nikoli. Zato so bogati še bolj bogati. Revežu nihče ne bo posodil toliko, da bi s tem kaj služil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Okapi ::

Saj tisto, kar si si sposodil, ni tvoje. Zakaj bi na to plačeval davek? Kot če si sposodiš bager za kopanje jarkov. Zakaj bi plačal davek za bager? To plača lastnik bagra, tebi pa zaračuna najem. Ali pa ne, če sta prijatelja.;)

Utk ::

Če moraš našparat za bager, si plačal ful davka še preden si ga kupil. Če si sposodiš, nisi plačal nič, služiš pa enako. Ne glede ali odplačuješ bager banki ali ga amortiziraš, strošek bagra je (približno) enak.

Sej pravim, sej ne more bit drugač, ampak tudi zato so bogati še bogatejši. Oni si sposojajo da še več zaslužijo, raja pa za avte...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

sniff ::

Utk je izjavil:

Če moraš našparat za bager, si plačal ful davka še preden si ga kupil. Če si sposodiš, nisi plačal nič, služiš pa enako. Ne glede ali odplačuješ bager banki ali ga amortiziraš, strošek bagra je (približno) enak.

Sej pravim, sej ne more bit drugač, ampak tudi zato so bogati še bogatejši. Oni si sposojajo da še več zaslužijo, raja pa za avte...


??? tebi koncept ni jasen. Če imaš 50k€ in kupiš bager imaš sredstvo vredno 50k€ in nič obveznosti. Če si sposodiš 50k€ od banke in kupiš bager imaš sredstvo vredno 50k€ in obveznosti do banke - glavnico 50k€ ter stroške financiranja (obresti npr. 10k€). Vidiš, da ne prideš do posla (riziko ti pri podjetništvu pozabljaš) prodaš bager za 20% ceneje in maš v prvem primeru 40k€ nazaj v žepu, v drugem pa 20k€ minusa.

Utk ::

Na tistih 50, ki jih imaš, si pa plačal 30 davka. Tako da te bager ni stal 50, ampak 80.

sniff ::

Ne vem kje si ti procente davka vzel. A tvoj bogataš se je pa z bianco kreditno pogodbo rodil? Kredit ti omogoča leverage je pa hkrati tudi tveganje. Če podjetnik zastavi bajto (ker banka bo hotela zavarovanje) in gredo stvari v napačno smer si lahko cimra išče.

Utk ::

Procent davka je odvisn kako si prišel do denarja, ampak na vse je nek davek. In večja firma je, manj ga je.

Kredit ti omogoča leverage

Tako je. Kredit ti omogoči zaslužit z denarjem, ki ga nimaš. To je ogromna prednost.

J.McLane ::

Leverage je dostopen vsakemu smrtniku, razlika med bogatim in revnim je vglavnem v tem, ker bogat bo imel vizijo in potrplenje, na nekaj bo znal počakat več let. Reven je pa vedno tisti, ki želi obogateti čez noč.

Bogastvo se večinoma akumulira postopoma skozi leta ali destletja, čez noč obogatijo res redki primeri, seveda pa so, ampak so bolj slaba tolažba za tiste ta revne.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

redtech ::

Sem rekel, da bom nehal špekulirat...

SSR Mining

Cena je padla, ko se je v dolino razsul predelan odpad.
https://m.youtube.com/shorts/BgqUkCwUE64

SSR je imel blizu 500M v $, -dolg cca. 240M, kakšni bodo tukaj stroški nevem, nekje se vrtijo številke 20-30M... potem verjetno več.

Ko se bo vse vrnilo na stare tire bo spodnji rudnik zelo dobra zlata jama:

Hod Maden (2027)
Mineral Reserves of 8,696 thousand tonnes at 8.8 g/t gold and 1.5% copper

Podoben padec ampak iz drugih vzrokov, ki so se pobrali: RIO2.V, GATO

Malidelničar ::

Ful ste v rudnikih vsi.
Jaz sem vstopil v NEM.
Imam pa RIO že nekaj časa.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

NEM je zbirka 2-Tier assetov

Niti ni toliko pomembno, če rabiš procente Hecla, važno je, da ob ciklu prodaš.

Na dolgi rok FNV, WPM

Sem samo čakal, da se bo zgodilo:
Saudi Arabia 'Scales Back' Goals Of Neom Megacity Project

The source said that officials expected only 2.4km of the 170km city to be completed by 2030. As a result of the scaling back, one contractor dismissed some of the workers it employs on site, according to a document seen by Bloomberg.

sejalecx ::

Sem investiral v nemske nazi delnice - rhm, hag, r3nk. Noro, kakšen rollercoaster. V enem mesecu lep plus, zdaj pa en dan 5% gor, drug dan 5% dol. Dobra priložbost, da vsaj nekaj zaslužiš, če se že ne moremo izognit podpori ekstremističnih skupin

redtech ::

Ne predstavljam si grafa, če zlato prebije ta trendline:

 Au

Au

Spura ::

redtech je izjavil:

Ne predstavljam si grafa, če zlato prebije ta trendline:

 Au

Au


Glede na inflacijske pritiske verjetno bo. Vse vlade hocejo cim prej nazaj na nizje obrestne mere, tako da bodo lazje odinflirali svoje dolgove.

energetik ::

Mislite, da bi res lahko zlato prebilo, glede na to da je trenutno že precej napihnjeno? Jaz sem spet zamudil, hotel sem ga pri 2000$ nabavit kako unčo ali 2, pa sem takrat imel občutek da bo korekcija ;((

Sicer pa še eno vprašanje. Vlagal bom redno v MSCI world (samo razviti trgi).
Na IBKR kakor vidim imam na razpolago od večjih ETF predvsem IWDA, XDWD ter SPPW, vsi so ACC, v EUR in doma na Irskem. Razlika je pa, da je IWDA na voljo samo na Amsterdamski borzi, ki ima dodaten fiksni strošek 1,2€ na order (+1,25€ IBKR provizija). Medtem ko XDWD in SPPW sta na XETRA, kjer je borzna provizija skoraj zanemarljiva. SPPW ima poleg tega zelo nizel TER=0,12%; je pa v njem 10x manj kapitala kot v IWDA.
Ali grem za dolgoročno kar v SPPW?
vires in numeris

Sparkxl ::

Pomoje bo zlato končno res odletelo. Ker od 2021 stoji na mestu. Na vso inflacijo ni reagiralo, ker je veljalo prepričanje, da se bomo tega hudiča zelo kmalu rešili. Zdaj pa postaja jasno da se ga ne bomo in zlato dohiteva realnost. Sem uspel zadeti špico v 2021 in kupil pri 2000$. 3 leta mi je stalo na mestu :(

Malidelničar ::

Sparkxl: jaz upam, da zlato odleti na polno :)
Btw. kakšno je vae mnenje, nekateri špekulirajo, da bi lahko bili priča novemu mega surovinskemu ciklu, pa ne vidim čisto logike v ozadju. Ker Kitajska se ohlaja. Recesijske težnje. Pa še ves EV boom, ki je katalizator za povpraševanje po redkih zemljah in številnih kovinah (baker) nekako stoji (kljub prodoru Kitajcev na evropski trg).

Sam bom še nekaj nabavljal letos, potem pa vidim v drugi polovici. Verjetno bi moral povečati cash pozicijo, ker moja strategija je bila vedno sicer all-in oz. constantly invested.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Kitajska je early-recovery: finance, transport, verjetno je tech tudi poceni sedaj.

Sparkxl ::

Problem teh ciklov je, da ponavadi ne veš da si not. To komaj veš ko nazaj gledaš.

sandy ::

energetik je izjavil:

Mislite, da bi res lahko zlato prebilo, glede na to da je trenutno že precej napihnjeno? Jaz sem spet zamudil, hotel sem ga pri 2000$ nabavit kako unčo ali 2, pa sem takrat imel občutek da bo korekcija ;((

Sicer pa še eno vprašanje. Vlagal bom redno v MSCI world (samo razviti trgi).
Na IBKR kakor vidim imam na razpolago od večjih ETF predvsem IWDA, XDWD ter SPPW, vsi so ACC, v EUR in doma na Irskem. Razlika je pa, da je IWDA na voljo samo na Amsterdamski borzi, ki ima dodaten fiksni strošek 1,2€ na order (+1,25€ IBKR provizija). Medtem ko XDWD in SPPW sta na XETRA, kjer je borzna provizija skoraj zanemarljiva. SPPW ima poleg tega zelo nizel TER=0,12%; je pa v njem 10x manj kapitala kot v IWDA.
Ali grem za dolgoročno kar v SPPW?


Zdravo;
vsi, ki si jih naštel, sledijo MSCI world (in so z izjemo SPPW za današnje razmere kar dragi). Preveri še VGVF IE00BK5BQV03 od Vanguarda, tudi ta je na XETRA, stane 0,12%, sledi pa FTSE world in za razliko od prejšnjih treh vključuje še Južno Korejo (1,5%) in ščepec Poljske, ZDA pa za par % manj.

energetik ::

Dragi v kakšnem smislu, po stroških?

Ja, ampak VGVF ima Koreje bolj za vzorec, poleg tega je še manjši od SPPW glede na velikost, pa IBKR ga ima samo na Milanski borzi, kjer spet nabijejo dodatnih 1,2€ fee-ja. Glede na to da bi vlagal recimo 300-500 mesečno, se nekako že pozna, ali je skupni fee 1,25 (SPPW na XETRA) ali 2,5€ (Amsterdam ali Milano).

Poleg tega imam že posebej investirano v emerging markets, in bi raje imel ločeno, tule bi vsake toliko posebej nabavljal EMIM oz. ekvivalent.
vires in numeris

Matejjjjj ::

Sparkxl je izjavil:

Pomoje bo zlato končno res odletelo. Ker od 2021 stoji na mestu. Na vso inflacijo ni reagiralo, ker je veljalo prepričanje, da se bomo tega hudiča zelo kmalu rešili. Zdaj pa postaja jasno da se ga ne bomo in zlato dohiteva realnost. Sem uspel zadeti špico v 2021 in kupil pri 2000$. 3 leta mi je stalo na mestu :(


Zlato sem občasno kupil od 2008 naprej. po raznoraznih cenah, namesto daril, igrač ipd pa sem otrokom od 2014 od prvega RD naprej redno kupoval zlatnike. Zadnja leta sem vedno kupoval po 3-6 manjše zlatnike hkrati za celo leto rojstnih dnevov, poleg pa še kakšne lepše srebrnike, ki so bolj zbirateljski. Se kar nabere. upam, da jim pride prav čez 20 let.

Ne vem kje piše, da gredo vsi v znižanje OM.

Jasno pa je, da moraš potem slejkoprej najeti Sef

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matejjjjj ()

Leo II ::

Sparkxl je izjavil:

Pomoje bo zlato končno res odletelo. Ker od 2021 stoji na mestu. Na vso inflacijo ni reagiralo, ker je veljalo prepričanje, da se bomo tega hudiča zelo kmalu rešili. Zdaj pa postaja jasno da se ga ne bomo in zlato dohiteva realnost. Sem uspel zadeti špico v 2021 in kupil pri 2000$. 3 leta mi je stalo na mestu :(


Vam še kar ni jasno. Zlato je šlo gor ker se je pričakovalo padec inflacije in posledično znižanje obrestnih mer. Ne pa zaradi inflacije. Zlato ni noben ohranjevalec vrednosti v času inflacije več. Če je kdajkoli bilo. Danes CPI višji od predvidevanega, predvidevanja o zmanjšanju obrestne mere prestavljena dalje v prihodnost, zlato ostro dol....

LeQuack ::

Očitno prihaja prosti pad delnic.
Quack !

redtech ::

-0,25% -0,60% ostro dol? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

Kanban ::

+0.50% v EUR, ker z dolarji gremo težko po solato.

2kg "gamble" od lani avgusta je končno naredil nek rezultat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

Matejjjjj ::

Leo II je izjavil:

Sparkxl je izjavil:

Pomoje bo zlato končno res odletelo. Ker od 2021 stoji na mestu. Na vso inflacijo ni reagiralo, ker je veljalo prepričanje, da se bomo tega hudiča zelo kmalu rešili. Zdaj pa postaja jasno da se ga ne bomo in zlato dohiteva realnost. Sem uspel zadeti špico v 2021 in kupil pri 2000$. 3 leta mi je stalo na mestu :(


Vam še kar ni jasno. Zlato je šlo gor ker se je pričakovalo padec inflacije in posledično znižanje obrestnih mer. Ne pa zaradi inflacije. Zlato ni noben ohranjevalec vrednosti v času inflacije več. Če je kdajkoli bilo. Danes CPI višji od predvidevanega, predvidevanja o zmanjšanju obrestne mere prestavljena dalje v prihodnost, zlato ostro dol....


Folk nima osnovnih pojmov razčiščenih.

Tako kot tista o zlatu in vojni. Vrednost zlata je med vojno najnižja, dedek je pravil, kako je bilo v nemčiji med taboriščniki, kako so židje menjali palico zlata za hlebec kruha... je pa zlato bilo super za po vojni. Prihranki na bankah so propadli, zlato je ostalo.

Malidelničar ::

Matejjjjj: zanimivo je, če gledaš gibanje cene zlata ob krizah. Recimo zadnji dve relevantni za nas sta 2008 ter marec 2020 (COVID crash).

Ob nastopu krize v prvih tednih, morda v prvem mesecu, ko vse delnice in borze letijo dol zaradi šoka tudi zlato pade.

Potem ko po nekaj tednih, ko nastopi vsesplošna panika, kako bo z gospodarstvom naslednjega pol leta/enega leta, ko se ne ve kako bo z ekonomijo in se čutijo krizni sunki v gospodarstvu, zlato strmo odleti parabolično gor. In nekaj časa ostane na teh nivojih, ki so lahko tudi 2x, 3x glede na predkrizno stanje. Potem pa ponavadi morda že pred koncem kriznega obdobja začne hitro upadati, ker se ljudje prilagajajo na krizo/ali pa že pripravljajo na pokrizno okrevanje (če je kriz kratka) in zopet naredijo pivot ven iz zlata, ki je za kratek rok bilo tak safe haven.

Tu je zanimiv primer zlata v času izbruha vojnih konfliktov:
https://mojefinance.finance.si/8988049/...

Pa še nekaj zanimivih:
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=...
Gold Price History: Why Did Gold Fall In 2008?
https://www.gainesvillecoins.com/blog/g...
Is gold a safe haven for investors?
https://www.economicsobservatory.com/is...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

redtech ::

Verjetno je likvidacija zlata v večini primerov zaradi margin call-a.

TESKAn ::

Zlato (v fizični obliki) zato, ker se ga že tisoče let uporablja kot nekaj, kar je 'vredno'. Če gre vse v 3pm, si lahko z izpisom iz IBKR samo tazadno obrišeš, za zlato boš pa še kaj dobil.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

gruntfürmich ::

https://www.macrotrends.net/1333/histor...

zlato na max 1934 - inflation adjusted
preteče 46 let
zlato na max 1980 - inflation adjusted
preteče 46 let
zlato 2026 - potegnemo ravno črto - seveda logaritemski graf:
inflation adjusted 10.000$ ???
:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

bobby ::

gruntfürmich je izjavil:

https://www.macrotrends.net/1333/histor...

zlato na max 1934 - inflation adjusted
preteče 46 let
zlato na max 1980 - inflation adjusted
preteče 46 let
zlato 2026 - potegnemo ravno črto - seveda logaritemski graf:
inflation adjusted 10.000$ ???
:D



Ker ni akrivnost, da sem ailver bug naredi extrapolacijo se za srebro.
Gold 10000, 1:50, je stebro 200
Gold 10000, 1:20, je srebro 500
Gold 10000, 1:9 (korelacija med Au:Ag v naravi), je srebro ~1100

Pa zanemarimo se, da je srebro mnogokrat bolj uporabljeno v vsakdanu kot Au.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

redtech ::

Zanimivo bi bilo videti scenarij, da je GSR 1:9. Nekaj bi moralo iti hudo narobe, kot naprimer pri niklju ali kaj drugega.

Fresnillo 2023 AISC - $21.6
Hochschild mining 2023 AISC - $15,9 (San Jose) in $25,30 (Palancata)

@bobby imaš kakšen price target za SELL, $30 - $50?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

energetik ::

redtech je izjavil:

energetik je izjavil:

Da še tule vprašam - prodaja npr. Paladija (XPD) na Revolutu je ali ni obdavčljiv dogodek? Za fizični paladij ni davka na dobiček. Ali XPD tudi spada tu zraven ali ne?


Vprašaj na FURS, tudi mene bi zanimalo. Nazadnje so mi razložili, če je fizično backed ni obdavčen.

XPD je pa kaj Futures, kar bi za njih znal biti izvedeni finančni instrument?

Futures are financial contracts obligating the buyer to purchase an asset or the seller to sell an asset at a predetermined future date and price.
Dobil odgovor s FURS:
Na podlagi določbe 1. točke 32. člena Zakona o dohodnini - ZDoh-2, se dohodnine od dobička iz kapitala ne plača od odsvojitve premičnin, razen od premičnin, ki so določene v 2. in 3. točki 93. člena Zdoh-2, to pa so vrednostni papirji, deleži v gospodarskih družbah, investicijski kuponi ter izvedeni finančni instrumenti (razen ko pravico odsvoji delojemalec). Torej prodaja kovine ni obdavčena, v primeru, da fizična oseba, ki proda le-to, ne opravlja dejavnosti.

Navedena določba Zdoh-2 se tako ne nanaša na davčno obveznost fizične osebe, ki opravlja tovrstne posle v okviru dejavnosti.

Pri trgovanju z vrednostnimi papirji, ki pa so vezani na blago (trgovanje preko indeksnih skladov ETF) se na podlagi poglavja III 6.3 (dobiček iz kapitala) ZDoh-2, obdavčuje prodaja enot premoženja investicijskih kuponov s panožno usmeritvijo v plemenite kovine, prodaja indeksnega sklada (ETF) na določeno kovino itd. V primeru odsvojitev navedenih in drugih podobnih finančnih instrumentov mora zavezanec v skladu z določbo 325. člena Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto vložiti Napoved za odmero dohodnine od dobička iz kapitala od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev ter investicijskih kuponov.

Če gre za trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti, kot so posli v zvezi z blagom (npr. kovino) kot osnovnim instrumentom, je opravljena prodaja instrumenta, vezanega na osnovni instrument kovino, predmet obdavčitve, skladno z določbami Zakona o davku od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov - ZDDOIFI. Zato je potrebno v primeru odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov vložiti Napoved za odmero davka od dobička od odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov do 28. februarja tekočega leta za preteklo leto. Za izvedene finančne instrumente se po ZDDOIFI štejejo izvedeni finančni instrumenti oziroma izvedeni posli v zvezi z valutami, ki so zajeti v točkah 4 do 11 drugega odstavka 7. člena Zakona o trgu finančnih instrumentov (ZTFI-1), razen poslov promptnega (spot) valutnega trgovanja.

Lep pozdrav,

Torej če prav razumem, je treba za XPD na Revolutu oddati napoved...
vires in numeris

Malidelničar ::

Malo gledam naftaše ...... še kdo gleda?
Ali sem zamudil low point takrat do začetka 2022 in moram zdaj še počakati na kakšen popravek v drugi polovici 2024?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Malidelničar je izjavil:

Malo gledam naftaše ...... še kdo gleda?
Ali sem zamudil low point takrat do začetka 2022 in moram zdaj še počakati na kakšen popravek v drugi polovici 2024?

Jaz sem kupoval praktično ves čas od 2022 naprej, in moram reči da zadnji mesec kar z veseljem gledam. Sicer niso posamezni naftaši, ampak sklad, cca. ekvivalent GNR:
https://www.ssga.com/us/en/individual/e...
So pa notri na prvih 6 mestih:
      
CHEVRON 
CONOCOPHILLIPS       
EXXON MOBIL CORP 
OCCIDENTAL PETROLEUM
SCHLUMBERGER	
TOTALENERGIES SE 	


Ne vem, kaj bi rekel, mislim da je še nekaj prostora za rast, napihnjeno vsekakor ni.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

redtech ::

@energetik hvala za tole informacijo, zlata vredna.

Po tem zapisu ETF pade v kategorijo delnic, tvoja pozicija XPD (futures?) pade pod izvedene.

Prepričan sem bil, da ETF 100% backed ni predmet obdavčitve. Zanimiv bi bil še primer, če iz ETF-a prevzameš fizično in lokalno prodaš, potem je to brez obdavčitve.
Da je ETF(100% backed) obdavčen ni logično, ker imaš fizično kovino na zalogi.

Se bom lotil dodatne raziskave za ETF-e.

@Malidelničar kam gre denar iz Upstream firm?

energetik ::

redtech je izjavil:

@energetik hvala za tole informacijo, zlata vredna.

Po tem zapisu ETF pade v kategorijo delnic, tvoja pozicija XPD (futures?) pade pod izvedene.

Prepričan sem bil, da ETF 100% backed ni predmet obdavčitve. Zanimiv bi bil še primer, če iz ETF-a prevzameš fizično in lokalno prodaš, potem je to brez obdavčitve.
Da je ETF(100% backed) obdavčen ni logično, ker imaš fizično kovino na zalogi.

Se bom lotil dodatne raziskave za ETF-e.

@Malidelničar kam gre denar iz Upstream firm?
Ja, verjetno če imaš možnost prevzeti fizično iz ETF in potem tako prodaš, da je neobdavčeno. Če prodaš ETF, je obdavčeno. Verjetno tudi ni obdavčen nakup npr. srebra, kjer dobiš potrilo, da ga držijo v trezorju (npr. Švica).

Revolutov XPD je pa skoraj sigurno nek instrument, torej je davek... Še vedno bolje 25% davka na dobiček, kot da greš kupit kovanec in ti na glavnico pribijejo DDV.
Čeprav če grem še enkrat brat odgovor, bi lahko bil to izvedeni instrument, na katerega je 40% davka, če držiš manjkot 1 leto...
Nekako so se izognili direktnemu odgovoru, kako naj vem kaj je XPD na Revolutu.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Malidelničar ::

redtech: ne vem, nimam čisto feelinga, kako se kaj gibljejo zadeve. Takrat ob začetku konflikta feb 2022 ko je nafta bila na zadnjih ugodnih vrednostih v bližnji preteklosti na žalost nisem toliko poznal zadev in nisem vstopil v pozicije. Poleg tega je nekako po letu 2014 strmoglavilo in vse do COVID low-pointa (marec 2020). Pred tem so pa naftaši bili poceni do cca 2004/2005 in je potem bil naftni boom do krize 2008.

Kako kaj vi ocenjujete? Oz. ima kdo kaj več znanja z naftaši?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Sparkxl ::

Nafaši so bili v podnu skoraj desetletje. Tu je lufta gor še pa još. Pomaga jim zelena agenda, zaradi katere so podfinancirani. Ker bojda je peak oil že za nami in bo šlo še samo navzdol.
Jaz pretežno v energetiko (50%) šopam not od 2021. Od takrat sem gor 60%. Zadnjih 6 tednov pa je omfg...eksplozija portfelja

TDW, FTI, HLX, VAL in podobni, to leti že en čas

Če pa iščeš sektorje ki trenutno malo počivajo, pa sta to premog in uran. Nabirajo kondicijo za naslednji skok

redtech ::

@Malidelničar ti jih je Sparkxl nekaj natrosil - Oil&Gas Services.
Majorje preveri v OIH (ETF), so recimo na polovici do ATH, manjši pa še veliko nižje, ker bodo zadnji dobili CF.

Jaz čakam poletje za premog.

WDS, isti graf kot PBR...skupni imenovalec je USD - Brazilija, Avstralija bosta šla gor, ko bo šel USD dol.

redtech ::

Ljudje v hiper-inflaciji nočejo zlata, srebra, BTC-a... ampak USD

Na kratko v Argentini imajo omejitev $40/dan. George je hotel preživeti "izven sistema" vendar je odkril, da praktično ni likvidnosti. Noben noče zlata, ker ima kupec problem, da potem najde nekoga, ki bo to zlato kupil v USD, ker pesov noče (inflacija), BTC še večji fail...

Zelo podobno se sliši kot včasih dinar-marka.

https://m.youtube.com/watch?v=3s4Fx9U_k...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

gruntfürmich ::

redtech je izjavil:

Ljudje v hiper-inflaciji nočejo zlata, srebra, BTC-a... ampak USD

Na kratko v Argentini...

to verjetno misliš v hiperinflaciji kakec-valute za lokalce.
kaj pa v hiper-inflacijo glavne svetovne valute?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
««
162 / 164
»»