» »

Krščanstvo in Protestantizem

Krščanstvo in Protestantizem

«
1
2 3

luk0322 ::

Pozdrav

Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi še kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?

Kaj si mislite o Protestantizmu oz. kaj si mislite o Katolištvu? Kakšno je vaše stališče?

Matako ::

luk0322 je izjavil:

Pozdrav
Kaj si mislite o Protestantizmu oz. kaj si mislite o Katolištvu? Kakšno je vaše stališče?


Da bo tema zaprta v roku 24h. Pa saj smo se v Deželici tako ali tako že do sitega nafilozofirali o svetovnem in zgodovinskem pomenu religij, cerkvenih rabotah ipd. Kdo še odpira teme?

... ta poni je pojahan do konca.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

jest10 ::

So tudi taki, ki verjamejo.

Kaj mislim? Tako kot o vseh verah-bedarija.

Aston_11 ::

luk0322 je izjavil:

Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi še kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?

Takih je ogromno.

Matako je izjavil:

Da bo tema zaprta v roku 24h.
V roku 1 ure.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

luk0322 ::

...še kdo?

jest10 ::

Lahko za začetek poveš, kje je smisel teme.
Ker tole bolj sodi v ložo.

luk0322 ::

Zanima me kako lahko katoliki zaupajo svoji cerkvi po škandalih, ki jim ni konca in kraja?
In kakšno mnenje o protestantski cerkvi?

jest10 ::

Saj protestantje niso nič boljši:| Samo pri nas je manj novic o njih, ker jih je malo, zato niso aktualni.

Matako ::

Pa muslići tudi ne. Še hindujci ga serjejo in se bavijo z aferami. Vraga, še celo ateisti! :'(
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

arnecan1 ::

luk0322 je izjavil:

Zanima me kako lahko katoliki zaupajo svoji cerkvi po škandalih, ki jim ni konca in kraja?
In kakšno mnenje o protestantski cerkvi?

Sedaj kaj misliš pod katoliki? Po mojem je v Sloveniji 10 - 15 % pravih katolikov. Mogoče tudi 20%, ampak so kar precej stara populacija. Sedaj, ljudi ki se deklarirajo za katolike ali kristjane na splošno, je kar precej, med 60 - 70 %. Ampak ti so imeli načeloma slabo mnenje o cerkvi že pred škandali. Pa sedaj je tudi vprašanje, ali si sploh katolik, če ješ enkrat na leto žegnano, enkat okrasiš jelko in se mogoče en petek postiš? Sedaj se je samo povečalo. No, novi papež lahko malo korigira negativni trend in ga obrne navzgor, ampak po mojem ne pretirano.

O protestantih nimam nekega mnenja. Če pogledaš ZDA, so lahko kar precej skrajni, konkretno bolj kot goreč katolik. V Evropi seveda ne. Kar se tiče evangeličanov v Sloveniji, pa so ena vzornih verskih skupin zame. Seveda jso kar precej mala manjšina. Vprašanje, kako bi nastopali, če bi bili večina?8-O

luk0322 ::

jest10
pedofilija po svetu se dogaja predvsem v katoliških redih in ne v protestantskem, se ti ne zdi?

arnecan1
katere skrajne protestante v ZDA misliš?

LuiIII ::

Vera ni nekaj kar bi moralo ljudi deliti na naše in vaše, pa vendar jih. Se pa za vero ni bati. Bo vedno tu.

arnecan1 ::

luk0322 je izjavil:

jest10
pedofilija po svetu se dogaja predvsem v katoliških redih in ne v protestantskem, se ti ne zdi?

arnecan1
katere skrajne protestante v ZDA misliš?

To že. Preveč ljudi hoče reševati svoje spolne probleme tako, da misli, da se bodo z predanjem veri rešili misli na pedofilijo ali homoseksualnost. Ampak biologija je jeba. Izgleda, da dostikrat prevlada nad voljo človeka. Ampak ni to največji greh. Hecno je, da je statistično med duhovniki manj pedofilije, kot med ostalim moškim problemom. Problem je, da je cerkev ogromno let takšne duhovnike ščitila in jih celo premeščala v druge fare, ko je postalo prevroče, nato pa so tam nadaljevali z istim početjem. Ampak Cerkev je zaradi tega izgubila ogromno vernikov in moralno podobo, ki je ne bo mogla vrniti še desetletja.

Skrajni protestanti predvsem na jugu ZDA, ti. biblijski pas. In tudi Zahod. Tam imaš kar veliko milenijskih in podobnih sekt. Na splošno pa so protestanti na Jugu ZDA kokretno skrajni za evropske razmere. Bible Belt @ Wikipedia

jest10 ::

luk0322 je izjavil:

jest10
pedofilija po svetu se dogaja predvsem v katoliških redih in ne v protestantskem, se ti ne zdi?

arnecan1
katere skrajne protestante v ZDA misliš?

Dogaja se v vseh redih. Ker je pri nas več katolikov se bolj izpostavlja neumnosti le teh

luk0322 ::

jest10
izvzamimo Slovenijo in poročanje o pedofiliji v cerkvenih redih pri nas.

Vzamimo primere pedofilije v cerkvi v svetu. Poglej naslove:

pedophilia in church
https://www.google.si/search?

Poland's Catholic church apologizes as pedophile scandal
Pedophilia case rocks Dominican Republic's Catholic
The Catholic Church Exposed in Film: Pedophile Priests
Pope promotes laws to protect pedophile priests: L.A. Catholic
Church not helping Peru on pedophilia inquiry

...temu ni konca. In v večini se omenja katoliško cerkev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luk0322 ()

mtosev ::

hodim ne v cerkev. verjamem bi bilo malo napačno, mislim, da je nekaj po smrti, če pa bog obstaja kak v cerkvi učijo pa ne bi vedo oz ne vem
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

klemenSLO ::

Zanima me kako lahko katoliki zaupajo svoji cerkvi po škandalih, ki jim ni konca in kraja?

Morada pa takole: Verniki vidijo cerkev kot objekt, kjer si pomirijo dušo in ....
neverniki pa ko slišijo 'cerkev' pomislijo na križarske vojne, odpustke in pedofilijo?
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

black ice ::

OP vidim, da ti ni jasno razmerje med krščanstvom, katoliško in protestantsko vero. BTW vsi trije pojmi se pišejo z majhno začetnico.

Aston_11 ::

luk0322 je izjavil:

Zanima me kako lahko katoliki zaupajo svoji cerkvi po škandalih, ki jim ni konca in kraja?
Tu ne gre za zaupanje - gre se za to, da tisto, kar pop reče, tisto je resnica. Kraje, ki jih je povzročil vrh, pa opravičujejo s tem, da bi tudi kakšno drugo podjetje bilo neuspešno. Vendar cerkev ni podjetje za nabijanje dobička (vsaj uradno ne) in njihov odnos z vernikom temelji na zaupanju - in tega so izdali, kar pa verniki ne bodo nikoli priznali. Kar za moje pojme pomeni, da imajo sprane možgane in ne zmorejo dovolj energije, da bi se iz tega odlepili.

_Sajmon_ ::

luk0322 je izjavil:

Pozdrav

Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi še kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?


Ja, jaz jih poznam kar nekaj (recimo v kategoriji študentov, >20 let), ki živijo svojo katoliško vero in jih tudi vsi tele dogodki zadnjih let niso zdrmali do take mere, da bi Bogu (veri, Cerkvi) obrnili hrbet. Zanimivo bi mi bilo vedet, če so kateri prestopili k protestantom. Sam jih ne poznam, morda tudi zato, ker se gibljem v krogih, kjer bit katolik nima nič veze z biti član "stranke RKC"...

_Sajmon_ ::

luk0322 je izjavil:

Zanima me kako lahko katoliki zaupajo svoji cerkvi po škandalih, ki jim ni konca in kraja?


Za jasen odgovor bi bilo potrebno definirat, kaj pomeni zaupat Cerkvi (pišem z veliko začetnico, ker cerkev z malo začetnico je zame stavba)? Hm, kaj bi meni zamajalo zaupanje kot jaz gledam na ta pojem? Verjetno če bi kaj korenitega spremenili v nauku, predvsem v zvezi s Kristusom, kar bi bilo radikalno nasprotno s tem, kar so učili do sedaj...

luk0322 ::

Geza Filo
31. oktober 2013 ob 13:11
Ljubljana - MMC RTV SLO
Protestantizem ni odvisen od neke institucije, ki zahteva svoje, temveč gre za protestantski individualizem, da je človek svoboden in zato sem odgovoren do svojega Boga in sočloveka, brez posredovanja Cerkve kot institucije, brez svetnikov in tako dalje.

Novoizvoljeni evangeličanski škof o odgovornosti, MMC


That make sense, no?

Aston_11 ::

Pravilen naslov: krščanstvo in playstation.

Yacked2 ::

Boga so uvedli, ker si niso znali razlagati različnih pojavov. Danes ikona "Bog" obstaja samo zato, da se z njim manipulira ljudi, k v to vrjamejo. Vpliv Cerkve se vidi že v tem, da jim ni treba plačevati davkov. Ljudje v "Boga" verjamejo zaradi zmanjšanje lastne odgovornosti (zakaj si padel na izpitu? -Če bi Bog želel, bi mi dal pravilne odgovore)
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

pegasus ::

Poglejte si malo sticna.net, koliko mladih se udejstvuje v cerkvenih zadevah.
Also, koristno je kdaj pa kdaj prisluhniti radiu ognjišče. Odstira obzorja ...

LuiIII ::

Brez takšne ali drugačne vere smo, ko seveda vse kar se da pokrajšati pokrajšamo, zgolj in samo determinirane živali, ki nimam pojma zakaj se ukvarjajo z neko moralo in etiko medsebojnega bivanja. Ampak to je samo droban recimo temu sociološki izgovor.

Arctander ::

Najprej razjasnimo osnovne pojme.
Krščanstvo:   - (rimsko)katoliška cerkev
              - pravoslavna cerkev
              - protestantske cerkve:   - evangeličani-luterani (pri nas predvsem v Prekmurju)
                                        - baptisti, adventisti, binkoštniki ("uvoženo" iz ZDA)
                                        - druge manjše krščanske verske ločine (pogosto ekstremno fundamentalistične)
              - Jehovove priče
              - itd.

Vsi našteti verujejo v istega boga, ki naj bi se po nauku njihove vere utelesil v JC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Arctander ()

WarpedGone ::

Če pokrajšaš dovolj samo atomi oz samo kvarki oz samo vibracija energije.

Vera ni stvar logike in razuma ampak čustev. Več čustvene praznine rodi več (karkšnekoli) vere. Nobena logika ne more zapolnit čustveno praznino, vera jo lahko.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

luk0322> Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi še kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?

Ne, nikogar ni.

donfilipo ::

V mlajših letih sem imel tezo, ki sem jo razlagal kakim bolj odprtim glavam in sicer: da ni nič takega, kot je trdna vera ali trdna nevera. Oziroma je izredno redka in še to bolj promocijsko namenjena. V obe smeri. Če pa bi posameznike nekako spretno testirali po trdnosti njihovega ateizma ali variacij gnosticizma, pa bi ugotovili, da so samo faze prehajanje iz enega v drugo. Glede na okolje, tuje in lastne potrebe. In glede na kulturosfero v kateri bivamo in se dobro počutimo. Ali pa smo v nekaterih primerih tudi malce potisnjeni.

No potem sem videl da teza ni nič originalnega, da jo meljejo na x koncih na x načinov. No to pa potem obenem razočara, (ker spoznamo da nismo ravno nek unikum:), po drugi strani pa ohrabri, da je to prava pot rušenja starih avtoritet in ribarjenja novih spoznanj.

Če vzamemo da so čustva...oziroma bolje rečeno čustveni konstrukti kot je vera, (res izgleda po Lacanu, da ima nek urkonstrukt 'big otherja', ki je lahko 'mušter boga' človek z relativno normalnim otroštvom, ...torej da ta lacanovski konstrukt ima neke temelje (vsaj tako se zdi tudi neverniku:), ...torej če so čustva temelj za vero, teizem, ...potem v evoluciji čustev in njihovi borbi za obstanek neko nadvse pozitivno funkcijo morajo nositi. Danes se ob obrazih mladih, ki celo na družabnih veselicah modro osvetljenih obrazov (od screena:) zijajo v šifre komunikacije s celim poznanim in nepoznanim svetom, namesto da bi kot mi gradili taktike šlatanja8-) (hm..no morda pa tudi tu blaupunkt-khm-blauflache pomaga), ...torej ob teh obrazih ne vemo več natanko funkcije boga, ...ampak če jo natančneje definiramo potem ves ta blaupunkt nima v jedru nobene druge veze, razen hitreje, močneje in bolj informacijsko podprto.

Jebemti kardeljanski stavek:). Razsekajte! Drugače pa kratka verzija: tudi vera ima nek smisel skozi zgodovino človeštva.

In potem sublimne razlike med katoliško in protestantsko vero, ..mislim mema na sociologijo v splošnem. To da je krščanstvo tudi protestantizem, ker obe ločini JC-ja priznavata kot božanstvo in nosilca nauka smo pa že ugotovili, da ni preveč sramote, ker je nek mulc pogruntal, da ga ata klofuta k maši, medtem ko bi gonil PS3. Sožalje sicer...ampak>:D

Za kaj večjega globljega in koristnejšega bo treba malce bolj podprto.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Tako kot denimo v neki mešani....(stanje ki je pač praktično povsod prisotno:)....ekonomiji....(to je mešanica free marketa z državnimi restriktivnimi ukrepi in korupcijskimi in mafijskimi politično-korporativnimi potezami:)...ponavljam v tej mešani ekonomiji nekateri pretežno na trgu z inovacijo zagotavljajo obstoj svoje firme...tako so tudi verske ločine in različne religiji danes na nek način na trgu in podložne ne toliko inovaciji, kot poudarku na različnih interpretacijah (kar je lahko zelo podobno v nekem končnem efektu:)...pomeni isti učinek je vendarle treba nekako prilagajati spreminjajočim se časom.

Also: činezi kot sem prebrskal so pretežno ateisti, so pa zato tudi nekako prekleto čudni8-) Število ateistov pa sicer po celem svetu raste. Zdaj zanimivo bi bilo vedeti kaj nadomešča funkcijo boga....(znanost tu nekako ni direkten odgovor, čeprav je res, da je danes lahko vedno več povprečnih kruhojedcev s pomočjo interneta prekleto dobro razgledanih!)....in kam to v jedru potem vodi neko kolektivno moralo, ki se na koncu zapiše tudi v neki etiki. Uradni (zakonodaja), kot seveda tudi mogoče še bolj pomembni nezapisani privzgojeni in priučeni.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

G-man ::

jype je izjavil:

luk0322> Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi ĹĄe kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?

Ne, nikogar ni.


Jaz sem.

Veš jype, moram priznati, da sem malo razočaran. Ponavadi z veseljem prebiram kako provociraš penaste anti-linuxaše, ampak je pa tudi res, da to včasih izpade preveč arogantno (kot v zgornjem citatu). Tvoje pisanje bere še kdo drug kot le na FOSS alergični fanatiki in potem v javnosti izpade, da je odprta koda namenjena le nekim elitističnim geekom, ki bodo vedeli vedno eno več kot navadni smrtniki. (Ubuntu for human beings, anyone? But I digress ...)

Ja, še vedno obstajamo tudi mladi kristjani, seveda v zelo nezavidljivem razmerju napram kristjanom penzionistom. Če najdete kristjana na slo-techu, pa lahko že po defoltu pričakuješ, da ni najbolj konvencionalen. Po splošnih kriterijih spadava skupaj z ženo med "mlade", poročila sva se v letih kar pod slovenskim povprečjem, imava dva otroka. Sem zavzet pristaš odprte kode, tudi zaradi principov, ki se skladajo s krščanskimi načeli.

Še vedno se smatram za nedeljnika (pa tudi snubijo me k branju berila, pa nimam časa), Čeprav nisem trenutno nisem ravno reden obiskovalec, niti, če priznam, mi redna nedeljska maša ne pomeni kaj dosti več od rituala. Imam kar precej vrstnikov in okolje, ki je krščansko kar precej živahno, vendar je še vedno relativno omejeno na moj socialni krog (in sprašujem se, če je to res način, da bo tukajšnja krščanska skupnost preživela 21. stoletje).

Za prepletanje krščanstva in politike nisem ("... cesarju kar je cesarjevega..."), od potopa Zvonov do odstranitve škofa in nadškofa nisem iz inata nič prispeval v "puš'co". Zelo sem razočaran nad skrivaštvom ob spolnih in finančnih škandalih, kler bi nam moral biti bolj za vzor in ponos pa v takih težkih stvareh niso nič boljši od ostalih. So pa tudi duhovniki, za katere bi lahko rekel, da so svetovljani, ne samo zadrti anahronistični pobožnjakarji (a prav tem mediji najraje namenijo največ pozornosti). Glede komunistov in domobrancev ... ne vem kaj naj si točno mislim, razen tega, da me žalosti razklanost slovenskega naroda od katere imajo največ politične stranke. Samo z gledanjem v preteklost ne bomo reševali današnjih, kaj šele problemov jutrišnjega dne. Stari bodo pomrli, mi se bomo pa žrli z njihovimi problemi(?) - ne hvala. Sploh pa, 45 let komunizma je naredilo krščanstvu na slovenskem 10x manj škode kot ga je turbokapitalizem zadnjih dveh desetletij.

Protestanti imajo "fire", ki ga nam katolikom zagotovo manjka. Da ne bo pomote, verski fundamentalizem raznih ameriških sekt in zblojenih republikancev me totalno odbija. Je pa tudi marsikaj v pravoslavni duhovnosti in obredih, ki so zelo zanimivi. Ekumenizem je vsekakor potreben.

Nikomur ne pridigam in vsiljujem vere, če pa že vpraša ... vprašajte še kaj.

EDIT: Pobrisal redundantnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

mtosev ::

je mogoče kdo v Slo opazil trend, da se večina ljudi (razen v družinah) sploh ne pogovarja o veri in bogu. večina ljudi katerih poznam so kristjani pa nihče ne začenja raznih debat o veri. zanimivo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Yacked2 ::

G-man je izjavil:

jype je izjavil:

luk0322> Zanima me ali je v Sloveniji med mladimi ĹĄe kdo ki verjame v boga in tudi hodi v cerkev?

Ne, nikogar ni.


Jaz sem.

Veš jype, moram priznati, da sem malo razočaran. Ponavadi z veseljem prebiram kako provociraš penaste anti-linuxaše, ampak je pa tudi res, da to včasih izpade preveč arogantno (kot v zgornjem citatu). Tvoje pisanje bere še kdo drug kot le na FOSS alergični fanatiki in potem v javnosti izpade, da je odprta koda namenjena le nekim elitističnim geekom, ki bodo vedeli vedno eno več kot navadni smrtniki. (Ubuntu for human beings, anyone? But I digress ...)

Ja, še vedno obstajamo tudi mladi kristjani, seveda v zelo nezavidljivem razmerju napram kristjanom penzionistom. Če najdete kristjana na slo-techu, pa lahko že po defoltu pričakuješ, da ni najbolj konvencionalen. Po splošnih kriterijih spadava skupaj z ženo med "mlade", poročila sva se v letih kar pod slovenskim povprečjem, imava dva otroka. Sem zavzet pristaš odprte kode, tudi zaradi principov, ki se skladajo s krščanskimi načeli.

Še vedno se smatram za nedeljnika (pa tudi snubijo me k branju berila, pa nimam časa), Čeprav nisem trenutno nisem ravno reden obiskovalec, niti, če priznam, mi redna nedeljska maša ne pomeni kaj dosti več od rituala. Imam kar precej vrstnikov in okolje, ki je krščansko kar precej živahno, vendar je še vedno relativno omejeno na moj socialni krog (in sprašujem se, če je to res način, da bo tukajšnja krščanska skupnost preživela 21. stoletje).

Za prepletanje krščanstva in politike nisem ("... cesarju kar je cesarjevega..."), od potopa Zvonov do odstranitve škofa in nadškofa nisem iz inata nič prispeval v "puš'co". Zelo sem razočaran nad skrivaštvom ob spolnih in finančnih škandalih, kler bi nam moral biti bolj za vzor in ponos pa v takih težkih stvareh niso nič boljši od ostalih. So pa tudi duhovniki, za katere bi lahko rekel, da so svetovljani, ne samo zadrti anahronistični pobožnjakarji (a prav tem mediji najraje namenijo največ pozornosti). Glede komunistov in domobrancev ... ne vem kaj naj si točno mislim, razen tega, da me žalosti razklanost slovenskega naroda od katere imajo največ politične stranke. Samo z gledanjem v preteklost ne bomo reševali današnjih, kaj šele problemov jutrišnjega dne. Stari bodo pomrli, mi se bomo pa žrli z njihovimi problemi(?) - ne hvala. Sploh pa, 45 let komunizma je naredilo krščanstvu na slovenskem 10x manj škode kot ga je turbokapitalizem zadnjih dveh desetletij.

Protestanti imajo "fire", ki ga nam katolikom zagotovo manjka. Da ne bo pomote, verski fundamentalizem raznih ameriških sekt in zblojenih republikancev me totalno odbija. Je pa tudi marsikaj v pravoslavni duhovnosti in obredih, ki so zelo zanimivi. Ekumenizem je vsekakor potreben.

Nikomur ne pridigam in vsiljujem vere, če pa že vpraša ... vprašajte še kaj.

EDIT: Pobrisal redundantnosti.


Ali se samo ravnaš po krščanskih naukih (zapovedi, smrtni grehi), ali dejansko vrjameš, da je tam nekje še malo nad sateliti ena soba imenovana "nebesa", ter da je noter stric vseh stricev ? Kako si razlagaš nastanek sveta, ter evolucijsko teorijo ?
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Vajenc ::

mtosev je izjavil:

je mogoče kdo v Slo opazil trend, da se večina ljudi (razen v družinah) sploh ne pogovarja o veri in bogu. večina ljudi katerih poznam so kristjani pa nihče ne začenja raznih debat o veri. zanimivo

V tem smislu kot se pogovarjamo tu gor ne, sicer bi kristjani pri nas izumrli. Ko te ni zraven pa zagotovo opravljajo izostanek Markota pri maši ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

arnecan1 ::

G-man je izjavil:

Sploh pa, 45 let komunizma je naredilo krščanstvu na slovenskem 10x manj škode kot ga je turbokapitalizem zadnjih dveh desetletij.

10x glih ne, bi pa rekel nekje med 1/2 do 1/1. Pa trend še ni v padanju.

Sicer pa kristjanov je še kar dosti. Samo to so tisti kulturni kristjani. Saj veš, ko se ne postijo 40 dni, ampak samo en petek.:)

Tako kot pravoslavci. Za pravoslavce se jih izreče 80%, v cerkev pa jih redno hodi še manj kot v Sloveniji. Samo tam je vera vezana z narodno zavestjo, cerkev je eden od stebrov naroda.

Protestantizem v Evropi pa strmoglavlja še bolj kot katolicizem.

So pa v porastu ti. karizmatična gibanja. V ZDA tako ali tako, pravzaprav po vsej Ameriki in Afriki, pa tudi v Evropi.

Blinder ::

katoliška vera je vera slovencev :D za protestante v slo še nisem slišal.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

arnecan1 ::

Blinder je izjavil:

katoliška vera je vera slovencev :D za protestante v slo še nisem slišal.

Protestante smo zradirali v 15. in 16. stoletju. Evangeličani so ostali pod Ogrsko v Prekmurju. So pa bolj kot na Madžare navezani na Slovake, kjer je tudi številčna evangeličanska manjšina. Saj veš, slovanski bratranci pa to.:D

Kar se pa tiče razlike med protestanti in evangeličani, pa se nisem nikdar poglabljal. Mogoče je kakšen med nami, pa bo povedal kaj več? Ampak po mojem, so se razvili popolnoma ločeno od Trubarja in so med njimi vsaj neke razlike.

black ice ::

Ojoj. Pred komentiranjem predlagam nekajkratno branje tega prispevka.

Blinder je izjavil:

katoliška vera je vera slovencev :D za protestante v slo še nisem slišal.

Torej je Trubar bil Kitajec? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: black ice ()

luk0322 ::

Blinder je izjavil:

katoliška vera je vera slovencev :D za protestante v slo še nisem slišal.

jao, protestantizem je slovenski! Za Primoža Trubarja še nisi slišal?
http://www.souvizija.si/prispevki/kultu...

luk0322 ::

Drugače pa imam osebno nek odpor do katoliške cerkve (kot institucije). Preveč in preveč dvoličnosti, pohlepa, laži itd.

Pa to ne od danes, zgodovina te institucije je tega polna, se mi zdi.

Blinder ::

ja ma danes nevem za nobenga človeka v slo da bi bil protestant.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Mipe ::

Protestanti se ne važijo s svojo vero niti nimajo kičastih cerkva, po katerih bi jih opazili. So med nami, a niso tako očitni kot bling-bling katoličani in wololo muslimani.

GamerBoy ::

Pri sošolcih iz osnovne in srednje šole, ki so še hodili k maši po birmi sem opazil, da so to delali predvsem zaradi staršev in njihove družine so bile take bolj bahaške in so veliko dale na to kaj si bodo drugi mislili. Sploh niso delovali verni ali tako ravnali, vendar so bili pri maši vsako nedeljo in se meni čudili, ker cerkve nisem mogel niti videti več (do birme so me silili starši potem pa odnehali, ko so uvideli da ne bo nič). Imam občutek, da jih je večina vernih zato, ker je pač to njim del življenja in to jemljejo isto kot da si moraš najti punco, poročiti in z njo imeti otroke (kar seveda ni res).
Ne maraš potuhnjencev in dvoličnežev ?
Potem podpiši:
www.locitev-drzave-cerkve.org/obdavcitev-cerkve

luk0322 ::

Jih res ni veliko.
Drugače pa jaz osebno tudi ne poznam nobenega, ki bi se deklariral za katolika, tako, da...

Jaz se počutim 'praznega' oz kot, da nekaj manjka, da nima življenje smisla brez Boga in vere.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: luk0322 ()

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Blinder, je precej odvisno, iz katerega dela naše kokoške si. Če si s primorskega konca (sklepam po tvojem zadnjem odgovoru), je verjetnost, da poznaš kakšnega protestantskega domačina, dokaj majhna. Če bi bil pa iz prekmurja, bi jih pa sigurno nekaj poznal...

Moj oče je bil protestant (pardon, evangeličan) in vso moje sorodstvo po očetovi strani tudi... So pa približno tako "goreči", kot sem jaz "goreč" rimokatoličan... bolj stvar navade torej...

LP

Jože

black ice ::

Včasih so se delale velike razlike, poroke med rimokatoličani in ostalimi verami, ki so mimogrede spadale tudi pod krščanske vere so se smatrale za hudo [vstavi poljubno besedo], neredko so se družine odpovedale potomcev, ki so se poročili z nekom iz druge vere.

People were (and still are) strange.

G-man ::

Yacked2 je izjavil:


Ali se samo ravnaš po krščanskih naukih (zapovedi, smrtni grehi)

Da, se ravnam po 10 zapovedih. Če pogledaš malce drugače, zadnjih 7 zapovedi dejansko upošteva večina ljudi na svetu. Je pa Kristus še enkrat povzel zapovedi v le dveh pravilih: 1. Ljubi Gospoda, svojega Boga iz vsega srca, [...], 2. ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe. Ne me pa spraševat po katekizmih in raznih Cerkvenih kanonih, verjamem, da Bog ni pikolovski ampak usmiljen. Moram reči, da imam ozadje iz katoliškega nauka, ampak me ne ravno mika, da bi ne vem koliko prebiral razne razlagalce in velmože Svetega Pisma, raje kar SP berem in premišljujem.

Yacked2 je izjavil:

, ali dejansko vrjameš, da je tam nekje še malo nad sateliti ena soba imenovana "nebesa", ter da je noter stric vseh stricev ? Kako si razlagaš nastanek sveta, ter evolucijsko teorijo ?

Včasih se sprašujem, če obstajajo ateisti, ki ne mislijo, da vsi kristjani samo slepo verjamejo kar jim "fajmošter reče pr' maš'" in, da Sveto Pismo (SP) berejo kot (kakšni Jehovci) verodostojno reportažo Sobotne priloge. Intelligent design in backlash militantnih ateistov iz ZDA res nimata kaj iskat na tem koncu luže. Mogoče se bo v Sloveniji kaj prijelo, ker imamo ravno tako veliko pritegnjenih sogovornikov na eni in drugi strani. Jaz se še kar držim Ockhamovega rezila, hvala. Znanstvena metoda je za moje pojme eden najbolj ločujočih fenomenov človeka od živali (marsikatere živali imajo zavest, inteligenco, uporabljajo celo orodja!), hkrati pa se še vedno sprašujem ali je znanstvena metoda odgovor na vsa vprašanja človeka (in sploh, ali so pomembna samo vprašanja? Po Kristusu ne). S Sokratom se je že enkrat zgodil obrat od poizkusa razumevanja sveta k razumevanju biti in bivanja. Zame Bog ni "tam" ali "tu". Še v SP se predstavi npr. "Jaz sem, ki sem." ali pa ga opisujejo kot "Na začetku [sveta] je bila Beseda [grško 'logos'] in Beseda je bila pri Bogu in Beseda je bila Bog." Po mojem prepričanju se ti Bog ne prikaže ali kako materialno manifestira, po mojem prepričanju se ti Bog "zgodi" (Bog je "ljubezen", "življenje", "odnos bivanja").

arnecan1 je izjavil:


10x glih ne, bi pa rekel nekje med 1/2 do 1/1. Pa trend še ni v padanju.

Sicer pa kristjanov je še kar dosti. Samo to so tisti kulturni kristjani. Saj veš, ko se ne postijo 40 dni, ampak samo en petek.:)

Tako kot pravoslavci. Za pravoslavce se jih izreče 80%, v cerkev pa jih redno hodi še manj kot v Sloveniji. Samo tam je vera vezana z narodno zavestjo, cerkev je eden od stebrov naroda.

Protestantizem v Evropi pa strmoglavlja še bolj kot katolicizem.

So pa v porastu ti. karizmatična gibanja. V ZDA tako ali tako, pravzaprav po vsej Ameriki in Afriki, pa tudi v Evropi.


Kulturni kristjani? Jaz jim/nam rečem folklorni kristjani. Tudi v Sloveniji je kar nekaj karizmatičnih gibanj, vendar jih še folklorni kristjani gledajo postrani. V dveh desetletjih, če ne še prej, se bo krščanstvo precej spremenilo. Če res ne vidiš smisla, boš težko ostal veren. Je pa tudi marsikaj od obredja in predpisov, ki so anahronizmi in nove ideje ne pridejo do terena (župnikov). Župniki pa so itak v povprečju stari nad 60 let. Kriza je večja kot si lahko mislite in hkrati se ob nedeljskih mašah še kar ne zdi, da se bo kaj spremenilo.

G-man ::

luk0322 je izjavil:

Blinder je izjavil:

katoliška vera je vera slovencev :D za protestante v slo še nisem slišal.

jao, protestantizem je slovenski! Za Primoža Trubarja še nisi slišal?
http://www.souvizija.si/prispevki/kultu...


P.S. zaradi Trubarja in Dalmatina smo Slovenci eni prvih narodov na svetu s prevodom Svetega Pisma v svoj jezik. V kontekstu tistega časa sta bila za slovensko ruljo vesoljca.

black ice ::

Kje je že osebek, ki se je pred časom pritoževal glede preveč ur slovenščine? Me zanima, če ve zgoraj napisano. Očitno vas je kar nekaj prešpricalo tako zgodovino kot slovenščino.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Christian insanity (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9610096 (8285) Cervantes
»

Kako se pogovarjati z vernikom? (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Loža
1084141839 (124955) Mrakw
»

Verjamete v boga? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
42367510 (61591) Marilyn
»

Odnosi do Krščanstva v Sloveniji (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55279609 (69367) gruntfürmich

Več podobnih tem