» »

Segrevanje HD-ja

Segrevanje HD-ja

seawolf ::

Pozdravljeni!
Pred kratkim sem postal lastnik ADSL-ja in od takrat mi racunalnik dela po kaksnih 20 ur na dan. Sedaj sem pa opazil da so diski zelo vroci in ko sem pogledal v MBM 5 mi je pokazalo da je temperatura diska 50°C. Zanima me ce je to normalno in ce lahko kaj skodi disku. Hvala!
  • premaknil: ToniT ()

rap3r ::

Povej kere diske maš. Po tem kar si povedu predpostavlam da maš kkšnga maxtorja z 7200 RPM. Glede tega al lahko škod ti bom a tko reku...ja lahko. KKšen ventilator dej pred njega tok da zrak cirkulira...
Ne droga, ne trava me ne mika, le kakšna promilja alkohola se učasih po krvi mi potika:)

Predator ::

če ma zdele 50 stopinj, koliko jih bo imel sele poleti :)

samo ne kupit coolerjev za diske ki ga daš pod disk, gor sta pa en ali dva 40mm ventilatorja ki bolj topel zrak mešata kot hladita ;( , kupi en 100mm al pa 120mm ventilator ( ne vem kako maš disk vpet pa koliko prostora), če te moti ropot mu pa zmanjšaj napetost in bo stvar skoraj neslišna

drug problem je pa kako maš ventilacijo računalnika urejenega, ker tud najboljši "zračni" sistem ne more nič če je v računalniku samo topel zrak

MadMax ::

Le kaj je narobe s HDD coolerji?:\
Moj hladi Maxtorja 80G/7200 in mu pri 7V zniža temp. za 5 do 7°C (trenutno 30°C idle).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Jackal ::

Ampak ventilator pred diskom je pa še boljši... Kot je rekel Predator.
Moj IBM 80GB ima brez hlajenja okoli 45°C, samo z ventilatorjem pred diskom na 5V pa ima 23-25°C.
Sem pa opazil, čeprav se mogoče zdi ful čudno, da nekateri diski nimajo radi hlajenja. V mojem primeru sem hladil zraven IBM-a še Baracudo 4 ki je prej delala kaka dva meseca nehlajena (43°C) ko sem jo pa hladil (30°C)... kak dan ali dva, se je pa disk začel ugašat, glave so škrtale, kr neki eno čudno obnašanje... po podrobnejšem pregledu ugotovim, da mi je naredil za 55MB bad sectorjev. Sledil je takojšen premik diska nazaj na nehlajeno mesto (obešen lepo na gumice) in low level format. Bad sectorji so zginli, disk pa dela na tistem mestu brez problemov že več kot eno leto.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Jackal ::

Aja... pa še to... Ti original hladilniki za diske, ki se pritrdijo pod disk hladijo samo vezje diska. Ne pa celega ohišja diska, ki se bolj greje kot samo vezje. Ti hladilniki po moje delajo samo zmedo, ker hladijo tudi kontroler za temperaturo, ne pa samega diska in nato kontroler nastavi drugačen položaj glav za določeno temperaturo kot bi jih moral.... in sledi...read, write errorji, mogoče celo kako uničenje diska (spomnimo se IBM DTLA serije).
To je samo moja teorija, ki se je v mojem primeru izkazala za dokaj dobro... ni pa nujno da je pravilna.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

sash ::

glede na to da ne vem kateri disk imaš ti priporočam da se odpraiš na njihovo stran in pogledaš kolk je "delovno" območje temperature, in kje je kritična temperatura. Sam imam Seagate Barracudo IV in ima delovno območje ddo 65 stopinj, medtem ko je kritično nad 80 - se mi zdi :\
--------------------
Think different...
TOROiD Group

MadMax ::

Hja, tole s temp. senzorjem sicer ima nekaj smisla, toda pri današnjih diskih, ko elektronika zavzema 1/6 tlorisa diska, diska samega niti ne moreš hladiti, ne da bi hladil tudi elektroniko. (kaj šele pri starejših diskih, kjer je zavzemala 2/3 tlorisa. Še starejši se pa itak niso pregrevali)
In pa btw: temperaturna kalibracija je čisto mehanska, neodvisna od dejanske temperature.
Hladiti od strani, spredaj in zadaj ga ne moreš (ohišje, zanemarljiva površina.
Ga boš hladil od zgoraj? Sam pokrov, ki ne odvaja niti 2% toplote?
Ostane torej spodnja stran: elektronika in ohišje, kjer hladimo posredno preko motorčka tudi same plošče diska.

Aja: ta isti cooler je pred Maxtorjem hladil 40G/7200 IBM IC35 slabi 2 leti.
IBM pa ni naredil niti ene napake. Prodan zaradi prostorske stiske. Dela še danes.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Jackal ::

Js sem IBM-a hladil od spredaj, tako da ga je zračni tok lepo oblival... Nehlajen je bil kar presneto vroč če si se ga dotaknil, hlajen je pa u bistvu skoraj mrzel. Tako ohišje celo ohišje kot elektronika
Walking the way is something completely different than imagining the way.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kake temp diskov imate in kdaj je prevec?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
442559 (1736) Mr.B
»

kok maste kej temperature diskov?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
121333 (1150) jest10
»

Hlajenje trdih diskov

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
241949 (1391) jest10
»

Koliko se greje vaš mlinček

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
372023 (1321) tx-z
»

katero stran diska je boljs hladit?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
272078 (1383) upirna

Več podobnih tem