» »

Kratek uvod v FreeBSD

Kratek uvod v FreeBSD

««
4 / 11
»»

SpecialK ::

No ti bom jest odgovoru na nekej vprašanj. Glede ports sm imel jest enake probleme dokler nism ubral drugčnega načina namestitve. In sicer ko instaliraš izbereš samo Minimal to ti naloži base in crypto... potem si nastaviš compiler flage v make.conf. Ta file ne obstaja zato ga mors prekopirat: locate make.conf !! :) in ga prekopirej v /etc potem da odpri nastavi compiler flage.. eg. CPUTYPE?=athlon-tbird , CFLAGS= -O -pipe potem je se kul ce si nastaviš kaj hočeš met skompajlano od base systema vse te nastavitve so isto v make.conf pod # To avoid building various parts of the base system

Potem si namestis cvsup-without-gui.. prek sysinstall
Configure --> Packages --> FTP --> net -> cvsup-without-gui ko maš to nameščeno
prekopias file stable-supfile v /root (al kamor kol) jo odpreš popraviš naslednje:

host=CHANGE_THIS.FreeBSD.org
na
host=cvsup.si.FreeBSD.org

in še
tag=RELENG_XXX
v
tag=RELENG_5_2

potem pozenes
# rehash *** vsakič ko namestite kaj novega (mi smo v tem primeru cvsup) je treba rehash vendar to v primeru če uporabljate tcsh ali csh (prevzeta ukazna lupina za root na FreeBSD)
# cvsup supfile

počakaš da potegne zadnji security branch v /usr/src
ko je ves source down je treba nastavit kernel ker GENERIC kernel ne vsebuje podpore za zvok
# cd /usr/src/sys/i386/conf
# cp GENERIC MYKERNEL (ker ime hočte)
# echo device pcm >> MYKERNEL
tisti ki hočete met kernel pol spedenan odprite file MYKERNEL in poeditirejte.

prevedemo world in kernel

# cd /usr/src
# make buildworld
# make buildkernel KERNCONF=MYKERNEL
# make installkernel KERNCONF=MYKERNEL
# reboot (v single mode) to storimo da v boot meniju pritisnemo 4

ko smo 1x v single mode napisemo naslede ukaze:

# fsck -p
# mount -u /
# mount -a -t ufs
# swapon -a
# mergemaster -p
# make installworld
# mergemaster
# reboot

tako sedaj imamo world in kernel prekompajlan in updejtan
zdej pa ports. Prekopiramo ports-supfile jo odpremo in spremenimo

host=CHANGE_THIS.FreeBSD.org
na
host=cvsup.si.FreeBSD.org

zapremo file pozenemo
# cvsup ports-supfile

Tako imamo up2date ports za X
# cd /usr/ports/x11/XFree86-4
# make install clean
# xf86cfg -textmode *** pozene nice ncurses based config tool


Gnome
# cd /usr/ports/x11/gnome2-lite
# make install clean

KDE
# cd /usr/ports/x11/kde-lite
# make install clean

Updejtanje portov:
# cd /usr/ports/sysutils/portupgrade
# make install clean
pred vsakim updejtanjem poženemo cvsup da preveri spremembe v /usr/ports in jih updejta
potem:
# portsdb -Uu
# portupgrade -arR **nadgradi vse porte

upam da sm malo razjasnil stvari komu.. čeprov sm bl lame napisov vse skup :)

Nerdor ::

Luka182 je odlicno odgovoril, le na zacetku zaradi boljsega razumevanja, bi povdaril, da na zacetku opisa pri make,conf:

- v konzoli vpises locate make.conf
- in cp /direktorij-ki-ga-je-izpisal-locate-ukaz/make.conf /etc

:)) Tako...

Tista "4" podobno kot pri windows 95/98 takoj po rebootu preden se postavi sistem, se je tud stisnilo tipko "4" ali "8", pa se je izbiralo safe meni, with boot.log in itd.

Za digitalni fotoaparat, bom odgovoril, takojci..

Luka182, dobro odgovarjas, samo zavedaj se, da je tukaj folk, ki komaj razume geek jiberish. Malce nejasno odgovarjas, da te ubistvu samo experti stekajo, kaj bi rad povedal :O
Bolj pocasi in bolj clovesko, da te bojo razumeli, in ne pisat prevec skupaj, ker pol ne bojo vedeli, kaj vtipkat in kaj je za prebrat in kaj je za obklukat. :))

Nerdor ::

Edini, a se nahaja ugen0 pod /dev dir? Nimam kamere doma, pa nevem..

probaj potem..

bodi root

opcijsko, da se prepricamo:
dmesg | grep -i ugen

se prej pa mkdir /mnt/usbkamera

mount_msdos /dev/ugen0 /mnt/usbkamera

ce ni ugen0 pod /dev pa linuxaska fora

mount_msdos /dev/sda1 /mnt/usbkamera
tah should do teh trick! :)

Drugace pa FreeBSD 5.2 in vec, dela OK s kamerami in ostalimi modernimi USB periferijami.. :))
Torej SAMO ver. 5.2 in vec dela OK s USB ostale
5.1 in manj (se podsebej 4.9 in manj) NE delajo OK s usb napravami.. Te verzije naj bodo uporabljenje kod server only.

Za CDRW, pa pritisni 3 stran, in Ctrl+F v brovsewju in vpisi "mount", tam sem opisal, kako spraviti v pogon cdrom-e, malo se poigraj s stevilkami od 0 in 1 in 2 pir wc0sd0 ali kaj je ze blo..


Aja, veliko FreeBSD stuffa za prebrat na n0dez spletna stran:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nerdor ()

SpecialK ::

aja še tole bi napisov da ukaz "locate" sploh dela moramo naredit sledeče:
# cd /usr/libexec
# ./locate.updatedb

edini ::

fak sem budalo :>

home# mount_msdosfs /dev/ugen0 /mnt/foto
mount_msdosfs: /dev/ugen0: Block device required

ker "mount_msdos" nimam sem uporabil "mount_msdosfs"

--
lp, e.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edini ()

Nerdor ::

Luka182 :))

Edini, ja tud "mount_msdosfs" je uredu, samo zanima me, a ti sedaj "prime" ali ne ozr, ali lahko slike skopiras iz fotoaparat na disk ali ne?

Nerdor ::

Tukaj sem našel opisano, kaj rabiš za sranjevanje slik digital photos

Kako mountat Compact Flash karte ali reader pa na tej spletni strani o mountu.

Povej, kaj si lahko izloscil vn Edini?

Po moje probaj:
mount -t msdos /dev/da0s1 /mnt/foto
Pa da ti dela USB Deamon preveri v
/etc/rc.conf
če ni že tam usbd_enable="YES"

edini ::

ne, ne "prime", ker ce bi "primlo" nebi napisal, da sporoca errore. >:D

/dev/da0s1 ne obstaja
usbd imam enablan

no, tale "cd /usr/libexec ; ./locate.updatedb" sem si linkal v /bin
# ln -s /usr/libexec/locate.updatedb /bin/updatedb
zdi se mi lazje.

napisal sem si tudi scripti za update/upgrade in ta porte (iskanje, namescanje, brisanje) ce koga zanima naj rece, pa mu sendam.

Nerdor: btw, zdi sem mi, da mas full tako kekec-style mnenje o meni :\
tud to vse kar si mi do zdaj povedal, sem ze probal prej sam.. :D
no, drugace pa.. hvala za pomoc :))

Nerdor ::

Aha, torej nisi zacetnik! 0:)

Nerdor ::

Po dolgem cajtu objavljam dve novicki.

Neki casa nazaj me je Luka182 ali kado ze, spraseval o DragonFly BSD. No zaveda je ze prisla do 1.0 RC1 8-O, za nadaljno branje stisni tukaj


Nek "hud Kawasaki bajker" pa si je omislil, PC (pod sedezem, kot pr skuterju) rac. z FreeBSD 5.2.1 8-O
Zakaj pa ga rabi, PC na motorju? Da snema vragolije! Kokr sem razbral iz njegove splet strani. Gor ma tud filmcke, ka jih je snemal.
Original post pa je bil na Slashdotu

Ce je koga volja, lahka objavi novicki na front page od Slotecha! Nimam, cajta, back to ucenje..

Tic ::

Zivjo.

Sem nov v FreeBSDju in želim si postavit statistiko za moje strani z Webalizerjem. To je že sedma zapovrstna ura, a mi še ni uspelo spraviti da k delu. Prosim, če je kdo že inštaliral to, naj se oglasi tukaj, ali pa na email tic@owca.info

Hvala za pomoč!
persona civitas ;>

Gandalfar ::

In kaj ti ne dela?

Ferplay ::

Zdravo.
Imam en problem

Poizkušam si instalirat freeBsSD na comp. in stvar se ustavi kar takoj na začetku.

Izberem da mi boota iz install cd (v biosu)

no ugavnem potem mi ponudi par možnosti na kakšen način instalirati

izberem 1 - boot FreeBSD (default)

do tukaj je vse vredu potem pa.....
nekaj dela videl sem to na začetku (/boot/kernel/......

potem pa se ustavi in zadnjih nekaj vrstic :

GEOM: create disk ad0 dp=nekaj naprej
ad0: 3077 MB (st33221A) in nekaj at ata0-master UDMA33
ad0: Timeout - READ_DMA retrying (2 retrias left) LBA=6302961
ad0: TIMEOUT - READ_DMA retrying (2 retrias left) LBA=0
ad0: WARNING - READ_DMA iterrupt vas seen but timeout fired LBA=6302961
acpi_tz0: WARNING - current temperature (75.0C) exceeds system limits
acpi_tz0: WARNING - current temperature (75.0C) exceeds system limits

in tukaj se vse ustavi. Gori rdeča lučka kao da nekaj dela.

Komu kaj jasno kaj je to za en >:D

Lp
--------------------------------------------------------------------------
Človeško se je motiti, neumno pa je vztrajati v napaki

Nerdor ::

Povej nam, katero verzijo FreeBSD-ja uporablja[, je to serija 4 ali verzija serije 5?
Si pravilno nastavil particije? Kako si jih razparticijoniral?
Hm, lahko, pa da se ti racunalnik pregreva, sodec po tistih varningih o 75C stopinjah 8-) ?

Ferplay ::

uporabljam verzijo 5.2.1. Sem si snel še verzijo 4.9 pa bom z to probal. Drugače pa dvomim da bi si comp pregreval ker nimam nič navitega.

(fora je v tem da mi je SUSe 9.1 delal na tem compu sam sem ga dol snel ker ga imam še sedaj na tem compu katerega po večini čassa uporabljam da ga imam pa še tam pa si mi ne zdi smiselno.

Mašino na katero kočem instalirat freeBSD jo hočem imet za učenje OS in da ko najdem tistega pravega postavem serverček ki bi bil samo zame. Tko da se naučim mal PHP, Apache, MSQL itd. no v tem smisli.

Trenutna konfiguracija tega računalnika je (če bo to kaj pomagalo)
333 mhz celeron
FIC plata
196 rama 100 mhz
6.4 gb diska (2X3.2 gb)
Grafična ATI rage 2C (mislim da je 3D)
neka zvočna
in 2 X mrežna 3com

Valda pa še miška in tipkovnica in en predpotomen 14" mislim da IBM ekran :O (tak na katermu se še ne da nastavid horizontalne velikosti slike in ne da se vertikalno premikat slike (da se vertikalno spreminjat velikost in da se horizontalno premikat sliko)8-O

No to je to od tega compa.

Glede na sprecifikacije a bo freeBSD sploh delal na tem compu.
--------------------------------------------------------------------------
Človeško se je motiti, neumno pa je vztrajati v napaki

Ferplay ::

No uglavnem sem se sprijaznil da očitno na tem compu z freeBSD-jem nebo nič.

Normalno sem ga instaliral (5.2 - install sem šel preko varnega načina) vse lepo naloži in vse je OK.

Ko pa bootam z diska se pojavi isti problem kot sem ga napisal samo da zadnjih dveh vrstic ni več v zadnji vrstici pa mi napiše tole




ad0: WARNING - READ_DMA interrupt was seen but tasqueue stalled LBA=6302961



S tem da je sedaj drug disk ni več isti kot je bil prej in da je sedaj 160 rama.

Men uglavnem ni nič jasno. Vsi ostali LINUX sistem mi delujejo na rem compu normalno:\ instalirajo idt freeBSD pa se mi noče in noče.
;((
Lp
--------------------------------------------------------------------------
Človeško se je motiti, neumno pa je vztrajati v napaki

n3wb1e ::

Kaksna je sploh razlika med FreeBSD 4.10 in 5.x ??

Kaj priporocate?

Ferplay ::

Sicer kako je delati z njim kot vidiš mi ni uspelo. Ampak glede na hitrost same namestitve na sistem ti absolutno priporočam 5.X

Kakšne večje razlike ti bodo mogli pa drugi povedati. Kar se namestitev tiče je pa tako 5.2.1 sem kompletnega v varnem načinu namestil v dobrih 2 urah. 4.10 pa si je za namestitev v vzel kar dobrih 7 ur 8-O (ki mi potem na koncu še delal ni).

Odločitev je tvoja. Predlaga pa ti da se preje pri nekomu ki pozna dobro freeBSD povprašaš kako in kaj namestiti in tudi kakšne so razlike.

Lp
--------------------------------------------------------------------------
Človeško se je motiti, neumno pa je vztrajati v napaki

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ferplay ()

hruske ::

Uf, to je pa dolgotrajno. :(

Nerdor ::

Tisto pregrevanju je bila šala :)) Hm, tako bom rekel 4.9 in 4.10 so za direkt v Server mašino, kjer nebo nič desktopa. Za overall učenje, kot server in kot desktop pa priporočam 5.2.x serijo, ki je zares "hitra" (odziven je precej bolj kot 4.X serije).
Tako, bom vprašal, ali si pri inštalaciji, pri particijoniranju izbral, da si sam izbere ozr. ponastavi "slice". Mislim, da je izbira "A" pri disk particioniranju. Pol ti automatsko razporedi direktorije in to je to. (glede na velikost diska)
Slice naj bo velik, kaj pa vem najmanj 3 ali 4 GB, raje več, za server+desktop.

Če si pri inštalaciji izbral že autoconfig slice-a in ti problem, še naprej javlja napako, je problem v krmilniku za disk, ker ga kernel ne podpira. (itaq me boste vsi linčal za ta stavek, češ, da vas mam za kekce. Ker vas ne ...)

Je pa blem v temu, ker je 5.2.x pisana za "moderne" mašine tipa P4 in Athlon. Probaj novo DragonFly BSD (seveda, če maš adsl ali kejbl ). Ta najbi bila hitrejša od 4.x, poleg, tega, naj nebi install toliko nagajal kot pri 4.x BSD-ju.
"navadna" 4.X je pisana, da je bolj server in stabilna in težja za inštalirat (starejši in "kao" stabilnejši install)

Veliko sreče, pri igranju BSD-ji.

Rumko ::

dragonfly bsd ni primeren za zacetnika ... se
je kr orenk v razvoju se pa dostkrat ksn kernel panic odkrijes pa programe k se nimajo dfporta je zlo riskantno instalirat (dost se jih najde k mors source popravt da se sploh skompajla)

Nerdor ::

Uredu, DragonFly do nadaljnjega ni primeren za zacetnike. Sej sem vedel. Ce je 4.X serija, potem to ni good. In kako si ti zadaovoljen s BSDji Rumko? (predvidevam da uporabljas DF, Open in mogoce Net BSD)

Rumko ::

jah freebsd 4.x (nazadnje laufu 4.10-stable) mi je biu ful vsec ... sam moje oko je dragonflybsd ujel ze odkar sm ga nasu na netu (ene pol leta nazaj), pred parimi tedni pa sm ga tud gor dou, pac, ksne informaciji o kernel panicih dajem (do zdej ene dva nasu) pa mucm se da bi kde 3.3.0 skompajlu :PPP

drgac pa laufam se openbsd kot router (bedn mi je to k ni glih najnovejsi sw gor sam drgac je pa zlo dobr za router)

netbsd pa ze dolg cajta nism laufu (mam ga na notebooku 486 k se sploh vec ne spomnm kdaj sm ga nazadnje przgou) in mi ni biu prevec vsec :)

Nerdor ::

Čas je da malo osvežimo tudi tole stran Slo-tech foruma.

Najprej naj povem, da bo tudi komercijalna verzija DragonFlyBSD-ja, FireFly BSD >:D imenovana. Kaj kanijo avtorji z njo naresti, si preberite na spletni strani.

Naslednja komercijalna verzija BSDja (hm, kr deževati so začele, kot da jim je nekdo prišepnil, da je še kaj poleg Linuxa v open sceni ). Zadevščina se imenuje TrianceOS in bazira, če se ne motim na FreeBSD 4.X veji razvoja.

In na koncu naj omenim, še eno zanimivost, Trusted BSD, ki verjetno hoče biti podoben s kakšnim OpenBSDjem. Mislim, da avtorji hočejo izboljšat security, na tak način, kot to počnejo Linuxsaši s kakšnio Bastille perl skripto ali pa OpenWall dodatki.

Naj še omenim, DeLi Linux na osnews.com. Zakaj pa ti to omenjam? Ker je to distribucija, ki je "sveža" in je namenjena za "starejši" hardware. Če se vam v kleti valjajo legendarne 486 ali P1, na dan z njimi :) .

Na splošno priporočam, branje OsNews.com, ki jo nekako naši pisci novic pozabljajo.;(

Karkoli že, uživajte, želim vam čim manj kritičnih situacij na računalniku, bliko kateri os že poganjate.

Nerdor ::

Ker se na tej spletnem forumu zbira eni čudni tipi, eksperimentiranja z neznanimi os-i željni, želim predstaviti "čudaški" operacijski sistem, ki ga je linux presenčil (zasenčil even). Imenuje se Syllable OS. Zadeva je nastala iz obetajočega AtheOS imenovanega. Zadevščina je imela in tudi sednji Syllable 64 bit indeksni File sistem. Za inspiracijo so imeli pred očmi BeOS BeFS (64 biten, s indeksingom, journaling in z vsemi modenimi goodji). Tudi SMP, za dva procesorja je zadeva morala imeti in itd. Izgled tega OS (Syllable), je tako kot ga je imela Amiga OS.
Sicer pa bolj obširen članek na Syllable os review na osnwes.com.

Nerdor ::

Kar imajo linuksaši GazetteLinux.org in podobne strani. Imamo BSDjaši svoj e-zine na tem naslovu. Upam, da boste, kej pametnega izvedli.

Nerdor ::

Me is back on net! Powerd by cable modem! Torej, na dan kaj vas žuli!

Nerdor ::

Ok, malo novosti iy BSD sveta za tistih par ljudi, ki to tukaj spremljate.
DragonFly team dela usaer friendly installer, ki si ga lahko ogledate tukaj. In prvi BSD, ki ga uporablja je LiveBSD, ki bazira na FreeBSD 5.3 in je live ISO. Ima pa tudi že omenjeni novi install, ki vam inštalira zadevo na hard disk. Seveda, ko se naveličate uporabe "žive tlačenke". Lin kot novega iso od LiveBSD.

christooss ::

Kera pa je zadnja uporabna verzija freebsdja
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Zgodovina sprememb…

Nerdor ::

Ker je malo postov tle, bom naredil izjemo in ti odgovoril. Stabilna "Release" torej za produkcijo verzija je 4.10.
Stabilna "Current", ki ni za produkcijo, je pa za preizkušanje (tudi na novem hardware-u) je ver. 5.2.1, beta je ver. 5.3.
Drugače pa lahko izveš na lokaciji freebsd.org
Opis primerjave (kr objektiven) med Windows Server 2003 in FreeBSD 4.10 se nahaja na tem linku tukaj.

moj_nick ::

Dodal sem članka MrBrda, glejte prvi post.
110111001001010001010000

MrBrdo ::

Nerdor: 5.3 je stable. (popravek: takrat ko si ti pisal se ni bil ;))

Sicer pa ne vidim razloga zakaj se nebi uporabljalo 5.3 ala new tech ker se mi zdi da tudi za server precej stabilno deluje (jaz nisem mel se niti ene tezave).

Ferplay: Glede instalacije pa lahko ti base\crypto v 15 min zinstaliras.. Problem je potem ko moras cvsupat cel tree (ti vzame cez 30 min) in potem da rebuildas world & kernel (ti vzame cez 5 ur pri povprecnem procu) :)

lp
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Neo12 ::

Kakšna je rzlika med GPL in GNU

christooss ::

jao zdej te bodo pa freebsd-jevci linčal>:D

pejt NUJNO na to stran GNU.org

Pa prosm zadrž se taka vprašanja spraševat tukaj v tej temi zakaj si preber PRVI nerdorjev POST
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

Poldi112 ::

Mr.Brdo, sedaj sem na tocki ko mi dela pppoe. Najprej se je zadeva prevajala celo vecnost (p200), potem pa sem se precej casa izgubil z ppp.conf, ker mi je javljaj error, da mu manjka dvopicje v vrstici, kjer je bil SIOL:, v bistvu ga je pa eno vrstico nizje motilo, da ni bila za en presledek zamaknjena v desno kot ostale pod njo. Res bedasta napaka, da mi javlja da mu manjka podpicje. V bistvu sem to napisal, ker si ti napisal, da so nastavitve cisto preproste za razliko od linux-a, s cimer se ne morem cisto strinjat:). Ampak je res da drugace ni problemov in so tvoja navodila tocna.
Firewall in routing pa cez kak teden, ker bo te dni zame bolj malo prostega casa.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrBrdo ::

mogoce so se detajli zgubili na forumu :) cene imas tudi v handbooku isto zadevo, in sicer na naslovu http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO885... . Je pa tam nekaj drugače in sicer ppp_nat parameter je nastavljen na YES.. Osebno sem ugotovil da to povzroča probleme pri firewallu (vsaj jaz nisem uspel spravit zadevo v delovanje če nisem uporabljal kar direktno natd), sicer pa sem tudi njekje bral da naj bi bil ppp_nat bolj kot ne namenjen PPP dostopu in ne broadband povezavam kot je adsl.. V glavnem če boš uporabil pravila nekako takšna kot sem jih podal jaz, boš moral ppp_nat nastavit na NO, ker so "baje" pravila za ipfw tam malo drugačna (delujočih jaz nisem našel, možno da obstaja samo zakaj bi se obremenjeval :)). ppp_nat tudi naj nebi omogočal določenih advanced pravil kot so "check-state", čeprav nisem ravno prepričan.. Če komu uspe fajn, samo jaz sem zaenkrat čist zadovoljen z natd_enable namesto ppp_nat :)

lp
MrBrdo

Poldi112 ::

Danes sem postavil tale firewall, ampak se ne dela. Ko se FreeBSD zboota, zalaufam najprej connect na SIOL, nato ipfw.rules. Lan dela ne glede na povezavo in pravila, ping iz routerja na google pa ne. Ne javi errorja, samo caka in caka... Dela ce namesto ipfw.rules napisem ukaz ipfw add allow all from any to any.

Dostop z drugih masin na net ni mogoc. /etc/natd.conf datoteke jaz nisem imel, prav tako ne /etc/ipfw.rules. Obe sem ustvaril na novo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrBrdo ::

jah najprej poglej se enkrat uno ppp-wait skripto, ker je bila se nekaj spremenjena nekaj casa nazaj (je moderator spremenil prvi post v tej temi).. ce imas tako kot je zdaj tam, potem se probaj malo poigrat, jaz sem rabil 2 dni da sem si nastimal tako da mi koncno dela..
sicer se pa prepricaj, ce imas povsod v ipfw.rules vstavljene pravilne interface in IPje, ker jaz sem imel isto tezavo (nisem mogel pingat recimo DNSja ali googla), ker sem narobe nastavil interface za *out* (na rl0 namesto na tun0)..
ko si probal to ti ostane samo to, da probas dodajat fw vrstice eno po eno oz ne dodas tistih ki se ti zdijo sumljive (bi lahko povzrocale problem).. predlagam ti da najprej poskusis usposobit tako, da ti bo delal net lokalno (torej ruknes ven vse glede NATa) in potem ko ti dela lokalno dodas se nat in malo experimentiras.. btw pazi da nimas vklopljen ppp_nat="YES" in da imas natd_enable="YES", ker je ppp_nat baje bol misljen za pravi dial-up ne pa za pppoa ali pppoe..
vec ti tezko recem, ce pa ugotovis kaj je narobe, vsekakor postaj..

EDIT: btw, najbolse za to probavat je ce si chmodas ipfw.rules +x in potem ko zakomentiras tiste rule ki ti niso vsec samo executas ./ipfw.rules.. najhitrejsa varianta.. aja pa se to, nat dela pri allow all from any to any.. tko da naj te to ne zmede, ker potem ko dodas pravila (na koncu deny all from any to any ala policy DENY), bos rabil tiste vrstice za natd.. vsekakor najprej usposobi firewall za lokalno, potem se sele ubadaj z NATom, ker zna bit kar pain in the ass :) ko ti bo lokalno delal net, se sshjaj nekam in se probaj povezat na en port ki je odprt pa ga nimas allowanga v firewallu, da vidis ce pravila delajo (kot sem rekel, ce napacno nastavis interface, se ti lahko zgodi, da ti bo sicer vse lepo delalo, samo firewall pa ne bo nic blokiral)

lp
MrBrdo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MrBrdo ()

Poldi112 ::

Hvala za pomoc. V bistvu niti ne vem kaj mu je falilo, ker sedaj ko sem prisel domov in ga spet prizgal dela. Tako da za ta post in se za enega prej ze skrbi FreeBSD :)
Me pa zanima tista skripta ki caka na povezavo, Ne vem tocno kam naj jo vtaknem. Ker verjetno se mora zagnati pred servici. Ampak to me zanima cisto mimogrede, ker bom za server vzel drugo kisto. Ta bo zaenkrat samo router/FW.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrBrdo ::

mhm, skripto vtaknes v /etc/rc.d/ dir.. za to, kdaj se mora zagnati je ze poskrbljeno (# REQUIRE: vrstica)

lp
MrBrdo

mte ::

sem probal inštalirat freebsd pa se mi je zalomilo ko je stvar poskušala najt driver za on-board lan adapter na nforce2 plati. Drugič bom rajš premislil preden bom kupil kaj od te preklete nvidie. Očitno ga niti v 5.3 verziji še ni. Vsaj vgrajenega v osnovno inštalacijo.
Torej - če žrtvujem pač tista 2 cdja pa posnamem vse nanje ter izvedem inštalacijo s cdjev - a je možno na kakšen način usposobit to mrežno in kako?
A mogoče kdo ve če se razvoj nagiba k temu da dodajo podporo tem mrežnim adapterjem?
hvala,
lp

MrBrdo ::

Živjo.. Predvidevam, da podpora tej kartici že obstaja, vendar moraš verjetno vklopit kakšen module. Pejt na #freebsd na IRCnetu, al pa kje drugje in tam povprašaj za support za to tvojo lan kartico, pa ti bojo pomojem znal kaj več povedat.. Samo dvomim da ni podpore za to kartico. Omogočil jo boš verjetno lahko šele po instalaciji.
MrBrdo

MrBrdo ::

Lepo bi bilo, ce bi kdo napisal se kak vodic za postavitev mail serverja (najraje z qmailom), kernel-mode PPPoE (to bi res rad vidu, pa ne PPP ampak PPPoE :)) ter morda celo za DNS server (najraje bind9 :))

lp
MrBrdo

moj_nick ::

Navodila od Poldi112-ja dodana v prvi post.
110111001001010001010000

Poldi112 ::

Mail in ftp server jaz se nameravam narediti, ampak to zna trajati. Izbran sw je pa ncftpd in communigate pro. Bi pa rad komentarje glede serverja, ce so kaksne security pripombe na postopek. Ker kmalu ga bom na net spustil...

moj_nick, tega svojega posta ne morem vec zbrisati, je pa nekako nepotreben, ce si kopiral v prvega. Tako da ce lahko ti za to poskrbis.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

mte ::

Še en problem tukaj..
Namreč rad bi v X (xterm, scite) imel možnost tipkat tudi šumnike in sicer s pomočjo iso8850-2 kodne tabele. V konzoli stvar deluje (nastavil sem s pomočjo sysinstall), v X je pa problem. Sicer v firefoxu, thunderbirdu, xchatu, ipd. deluje vse brez problema, zdaj bi pa rad da bi stvar delala tudi v xtermu (sem nastavil v .Xdefaults naj bo font -misc-fixed-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-iso8859-2, sicer ne dobim nobenega errorja ampak vseno čšž ne dela)
Kako se lotiti? Je že kdo to uštimal?
Hvala za morebitne odgovore,
lp Matej

moj_nick ::

Če je tako, kot v Linuxu, moraš imeti spremenljivko LC_CTYPE="sl_SI" (npr. export LC_CTYPE="...")
110111001001010001010000

mte ::

hmm ja nekaj veze ima to, vendar ko to nastavim in zaženem nov xterm, dobim opozorilo:
Warning: locale not supported by C library, locale unchanged
kaj je pa to?
hvala,
lp matej

Popravek: ja potem sem naredil man locale, pa sem dobil, da je ubistvu bilo treba dat sl_SI.ISO8859-2 namesto sl_SI.
Hvala!
lp matej

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mte ()

moj_nick ::

Potem pa ni čisto tako kot v Linuxu ;)
110111001001010001010000

mte ::

hja..to pa zato ker tukaj imaš očitno na izbiro sl_SI.ISO8859-2 ali pa sl_SI.UTF-8. Sicer ne vem kako je to v linuxu ampak a to pomeni da linux ne omogoča unicoda na tak način?
lp matej
««
4 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkrita varnostna luknja v privzeti namestitvi OpenBSD

Oddelek: Novice / Varnost
194161 (3096) poweroff
»

Težavica z Telnet povezavo na router, na katerem teče FreeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
51353 (1323) Meamoto
»

linux vs freeBSD

Oddelek: Operacijski sistemi
193008 (2705) 64202

FreeBSD z ADSL kot domači router

Oddelek: Operacijski sistemi
72197 (2098) moj_nick
»

FreeBSD - nekaj newbie vprašanj

Oddelek: Operacijski sistemi
111162 (1024) ghaefb

Več podobnih tem