» »

Diploma na vidiku - kako naprej?

Diploma na vidiku - kako naprej?

Pajser ::

V kratkem bom diplomiral, pa vam odkrito povem, da ne vem kako naprej z zaposlitvijo in lajfom. Najbolj me muči vprašanje, ali naj grem delat in živet v tujino ali je bolje da ostanem doma?Prednosti, slabosti, predlogi?

Mogoče je še najbolj pravilno vprašanje, kaj sploh hočem? Lepo prosim za odgovore, ker se trenutno počutim dokaj izgubljenega.

Tilen ::

Najprej diplomiraj. Ti bo še zmanjkalo časa ob vseh teh vprašanjih.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

flbroker ::

Nisi edini, ne prvi in ne zadnji ki je zmeden in ne ve kaj bi. Na to vprasanje ti ne more nihce odgovoriti razen tebe, tako da ko resis to ti lahko neznanci pomagamo pri bolj specificno zastavljenih problemih.

mirancar ::

če si znaš zrihtat delo v nemčiji in nimaš nič v sloveniji, potem pejt tja

Milanista ::

cimprej idi v tujino ker jas sn v tujini in me sploh ne vlece nazaj v slo

s6c-gEL ::

Nisi med študijem nikjer delal (po možnosti v branži, ki jo študiraš) ?
To je potem jeba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: s6c-gEL ()

Isotropic ::

nic ni jeba.
sem mel sosolce, ki niso delali v branzi med studijem in so cist vsi dobili zaposlitve. so pa seveda delali kakšno leto prek študentskega servisa seveda, ko so imeli še status absolventa.
isto kot vsi ostali, ki so delali med študijem (običajno nič pametnega, tut če so delali v svoji branži).

OP, najdi si eno delo za ob diplomi, dokler maš še status.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Začni iskati službo. Če ne drugega, boš vsaj videl kako je stanje na trgu.

Tujina? Samo če imaš pravo izobrazbo in dobro znaš jezik. Nemško govoreči del Evrope zahteva dobro znanje nemščine, sploh če delaš s strankami. Z angleščino si boš bolj malo pomagal.

Sicer pa vrži tukaj malo več podatkov o sebi da ne bo zadeva tako splošna.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pšenični ::

http://www.finance.si/8805739/%28v-%C5%...

"EBRD: V Sloveniji je preveč pomembno, kako se pišeš in koga poznaš"

Če nimaš kakih vez, pol je odgovor na dlani. Pazi še, da ne ostaneš rezident v Sloveniji, ker te potem še odirajo z nekimi davki.

zee ::

Z angleščino si boš bolj malo pomagal.


Meni anglescina prav dobro sluzi v Singapurju.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Pšenični ::

Dodal bi še. Od kolega hčerka je v Avstraliji. Je zdej doma na obisku, pravi, da vse tišči v Avstralijo, tud z navadnimi poklici. Iz Slovenije. Prej tega ni bilo.

Invictus ::

zee je izjavil:

Z angleščino si boš bolj malo pomagal.


Meni anglescina prav dobro sluzi v Singapurju.

Še enkrat preberi moj post ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

zee je izjavil:

Z angleščino si boš bolj malo pomagal.


Meni anglescina prav dobro sluzi v Singapurju.



Res je. Večini nemških firm odlično znanje angleščine zadostuje. Razen če res delaš v javnem sektorju in s strankami. Ampak v kolikor delaš v kakšnih naravoslovno tehničnih smereh, potem je angleščina čisto zadosti. Sčasoma se naučiš še nemščine.

Je pa res zee, da je v Singapurju angleščina tudi uraden jezik, medtem, ko v Nemčiji ni.

Mimogrede me čisto iz firbca zanima, če znaš kaj kitajščine ali pa tamilščine?

Zgodovina sprememb…

jalovec09 ::

Največ kar lahko narediš je poišči podjetja in jim pošlješ prijavo/ponudbo, upam da veš kdaj se nekam prijaviš in kdaj pišeš ponudbo.

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Začni iskati službo. Če ne drugega, boš vsaj videl kako je stanje na trgu.

Tujina? Samo če imaš pravo izobrazbo in dobro znaš jezik. Nemško govoreči del Evrope zahteva dobro znanje nemščine, sploh če delaš s strankami. Z angleščino si boš bolj malo pomagal.

Sicer pa vrži tukaj malo več podatkov o sebi da ne bo zadeva tako splošna.

Odvisno od profila strank. Stranke za katere jaz delam so ponavadi vecja nemska firme, komunikacija pa ponavadi tece z njihovimi inzenirji. Pogovori so vedno potekali v anglescini.

Mavrik ::

Seveda se ti nisi preselil v nemčijo in poskušal dobiti zaposlitve pri njih a ne? :)
The truth is rarely pure and never simple.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Pri velikih nemških firmah (korporacijah) je pravilo glede jezika v splošnem tako, da se zahteva znanje angleščine + lokalnega jezika glede na lokacijo, kjer si (boš) zaposlen. To pa zato, ker kar pogosto prihaja do premestitve delovne sile iz kakšne druge države, kjer ima firma (korporacija) izpostavo in je angleščina potem "skupni imenovalec".

Še moja pripomba o vrednosti naših diplom v Nemčiji. V glavnem jih zanimajo izkušnje in dejansko znanje tistega, ki išče delo. Naša diploma tu ni ravno neka prednost. Sam imam tovrstno izkušnjo. Na razgovoru so mi rekli, da si lahko diplomo obesim na steno in da pri njih to nič ne pomeni. Zanimale so jih predvsem moje izkušnje. To, da znam nemško, je bil kar velik plus.

LP

Jože

FTad ::

Barbarpapa2 je izjavil:


Še moja pripomba o vrednosti naših diplom v Nemčiji. V glavnem jih zanimajo izkušnje in dejansko znanje tistega, ki išče delo. Naša diploma tu ni ravno neka prednost. Sam imam tovrstno izkušnjo. Na razgovoru so mi rekli, da si lahko diplomo obesim na steno in da pri njih to nič ne pomeni. Zanimale so jih predvsem moje izkušnje. To, da znam nemško, je bil kar velik plus.

LP

Jože


Kolikor jaz spremljam oglase za delo v Avstriji in Nemčiji piše, v prvi vrstici vedno piše, da pričakujejo od kandidata končano izobraževanje v IT branži ali kaj podobnega, potem pa ostale zahteve. Prav tako mi je pa tudi kolega, ki dela v Avstriji rekel, da kar se tiče diplome je tako, da jo smatrajo za samoumevno, potem pa so na vrsti izkušnje itd. Torej diplomo moraš imeti, da se lahko potem začne pogovor o preteklih izkušnjah, torej nekakšen predpogoj.

Predvidevam, da te vzamejo v službo brez diplome, če imaš toliko in toliko referenc in delavnih izkušenj.

sandicar ::

Če te nič ne veže na Slovenijo (družina ali partner in prijatelji) potem ti toplo svetujem tujino, če si le dovolj ''pogumen''. Jaz bi šel v avstralijo, vendar trenutno ne morem, ker nimam financ.

Pajser ::

Milanista je izjavil:

cimprej idi v tujino ker jas sn v tujini in me sploh ne vlece nazaj v slo


Prosil bi za kak stavek več (v kateri državi delaš, področje dela in pa kako se na sploh živi).

s6c-gEL je izjavil:

Nisi med študijem nikjer delal (po možnosti v branži, ki jo študiraš) ?
To je potem jeba.


Invictus je izjavil:

Začni iskati službo. Če ne drugega, boš vsaj videl kako je stanje na trgu.

Tujina? Samo če imaš pravo izobrazbo in dobro znaš jezik. Nemško govoreči del Evrope zahteva dobro znanje nemščine, sploh če delaš s strankami. Z angleščino si boš bolj malo pomagal.

Sicer pa vrži tukaj malo več podatkov o sebi da ne bo zadeva tako splošna.


Delovne izkušnje: Do sedaj 0 oz. nimam nobenega papirja, kateri bi potrjeval, kaj in koliko časa sem delal za določeno firmo
Smer študija: Elektrotehnika, 5 letni študij
Status: Absolvent, na voljo do marca 2015, ne verjamem pa da bi še 1x podaljšali
Jeziki: Srbohrvaščina ok, Angleščina tekoče, nemščina podn. Za slednje bi potreboval kakšno leto, da dobim nazaj tisto, kar so me naučili v srenji šoli
Izkušnje s tujino: erasmus 6 mesecev, imam familijo in znance v angliji, avstriji, nemčiji
Ciljne države: Evropa, še največ pa že zgoraj omenjene države.

eric_cartman je izjavil:

zee je izjavil:

Z angleščino si boš bolj malo pomagal.


Meni anglescina prav dobro sluzi v Singapurju.



Res je. Večini nemških firm odlično znanje angleščine zadostuje. Razen če res delaš v javnem sektorju in s strankami. Ampak v kolikor delaš v kakšnih naravoslovno tehničnih smereh, potem je angleščina čisto zadosti. Sčasoma se naučiš še nemščine.

Je pa res zee, da je v Singapurju angleščina tudi uraden jezik, medtem, ko v Nemčiji ni.

Mimogrede me čisto iz firbca zanima, če znaš kaj kitajščine ali pa tamilščine?


Dobra novica, glede na to da imam v planu pasti v kakšno razvojno ekipo. Nisem proti učenju novega jezika, bi mi pa zadostovanje znanja angleščine olajšalo štart.

sandicar je izjavil:

Če te nič ne veže na Slovenijo (družina ali partner in prijatelji) potem ti toplo svetujem tujino, če si le dovolj ''pogumen''. Jaz bi šel v avstralijo, vendar trenutno ne morem, ker nimam financ.


Neevropske destinacije za zanekrat izven okvirjev.

Barbarpapa2 je izjavil:

Pozdrav

Pri velikih nemških firmah (korporacijah) je pravilo glede jezika v splošnem tako, da se zahteva znanje angleščine + lokalnega jezika glede na lokacijo, kjer si (boš) zaposlen. To pa zato, ker kar pogosto prihaja do premestitve delovne sile iz kakšne druge države, kjer ima firma (korporacija) izpostavo in je angleščina potem "skupni imenovalec".

Še moja pripomba o vrednosti naših diplom v Nemčiji. V glavnem jih zanimajo izkušnje in dejansko znanje tistega, ki išče delo. Naša diploma tu ni ravno neka prednost. Sam imam tovrstno izkušnjo. Na razgovoru so mi rekli, da si lahko diplomo obesim na steno in da pri njih to nič ne pomeni. Zanimale so jih predvsem moje izkušnje. To, da znam nemško, je bil kar velik plus.

LP

Jože


Je diploma (izobraževanje v IT) samoumeven pogoj ali dejansko rabiš samo izkušnje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pajser ()

Isotropic ::

upostevaj, da on ni bil zacetnik

Pajser ::

Vidim, da dosti omenjate delovne izkušnje. Ne glede na to, kje bom pristal, pa naj bo to tujina ali pa ostane slo, NUJNO potrebujem delovne izkušnje, ozirajoc na to kar ste mi tukaj napisali in pa že prej slišano. Bi bilo dosti pametno, da grem po izkušnje v tujino, v obliki kakšnega "študentskega dela"/erasmus prakse ipd?S tem ne bi dobil samih delovnih izkušenj, ampak bi izkusil kakšno je življenje v tujem okolju, v glavnem DEMO verzija lajfa na tujem.

(Ne morem editat prejsnega posta, tako da pisem v novega)

jype ::

Pajser> Bi bilo dosti pametno, da grem po izkušnje v tujino, v obliki kakšnega "študentskega dela"/erasmus prakse ipd?

Ja, seveda, pojdi!

Ali pa najdi prakso tukaj, ali pa kar službo, kjer se lahko dogovoriš, da imaš tudi čas za študij.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Da malo obrazložim. Nisem IT-jevec, sem strojnik. Na razgovor v Nemčijo sem bil povabljen, ker sem se prijavil na delovno mesto, ki ga je odprla njihova hčerinska firma pri nas, so pa v Nemčiji hoteli "prečekirati" vsakega kandidata. Nemčija je dovolj stran od nas, da naše fakultete v njihovi industriji niso pojem. Upam si trditi, da ne zaradi nivoja znanja, ki ga (lahko oz. so ga) lahko pridobili naši študentje, temveč so preprosto neznane. Zato sama diploma našega faksa v Nemčiji IMHO ne pomeni veliko.

Ko sem šel na razgovor, sem imel 6 let prakse na področju, za katerega so iskali človeka. Z mano sta bila še dva druga fanta, ki sta imela tudi zelo veliko za pokazati, žal ne neposredno na področju, o katerem smo se pogovarjali. Razgovor z njima je trajal ~ 20 minut, z mano pa preko 2 uri (priznam, sem se na razgovoru nekaj naučil, kar sem par let kasneje koristno uporabil). "Čekiranje" so izvajali pa zato, ker so sami iskali potencialne kadre. So mi ponudili dobro plačano delo pri njih, ki ga pa nisem sprejel, saj sem se že dogovoril z njihovo firmo pri nas, pa še drugi razlogi so bili za to.

Sem na koncu razgovora vprašal človeka, s katerim sem imel razgovor (ni bil kadrovnik, temveč vodja konstrukcijskega oddelka), katere sveže kadre najraje zaposlujejo. Odgovor je bil, da iz lokalne visoke šole (FH), to pa zato, ker vplivajo na učni program te šole in sodelujejo z njo, ker dobivajo redno praktikante na prakso in se že takrat pokaže, iz kakšnega testa je kateri....

LP

Jože

enota13 ::

Saj to je problem v Slo. Po končani diplomi človek nima pojma, kaj bi delal. To ni pretežno tvoja krivda, ampak če želiš naprej, se angažiraj. Preden dobiš diplomo v roke, bi moral biti s pogovori glede službe tik pred podpisom pogodbe. Taka je praksa v tujini. Torej v akcijo in poišči si delo, primerno izobrazbi. Doma ali v tujini. Ni pomembno kje. Pomembno je da se razvijaš naprej. Komu oz. kateri državi boš s tem posredno koristil, to ni tvoja skrb, vsaj ne v tem kontekstu. Tvoja skrb je tvoja kariera in tvoja družina.

Invictus ::

Pajser je izjavil:


Delovne izkušnje: Do sedaj 0 oz. nimam nobenega papirja, kateri bi potrjeval, kaj in koliko časa sem delal za določeno firmo
Smer študija: Elektrotehnika, 5 letni študij
Status: Absolvent, na voljo do marca 2015, ne verjamem pa da bi še 1x podaljšali
Jeziki: Srbohrvaščina ok, Angleščina tekoče, nemščina podn. Za slednje bi potreboval kakšno leto, da dobim nazaj tisto, kar so me naučili v srenji šoli
Izkušnje s tujino: erasmus 6 mesecev, imam familijo in znance v angliji, avstriji, nemčiji
Ciljne države: Evropa, še največ pa že zgoraj omenjene države.

Kaj potem čakaš? Ponovi nemščino in začni iskati službo/prakso. Čimprej diplomiraj ... Če se javiš za boljše delovno mesto, je diploma samoumevna.

Vlečenje statusa zaradi nekih Erasmus praks je bolj strel v temo. Razen če bi rad sprobal punce z vsega sveta ...

Anglijo malo odsvetujem. Gospodarstvo je tam malo v riti. Sicer poznam samo IT, ampak tukaj so investicije precej ustavljene. Elektro? Nimam pojma, ampak Švabi imajo cel kup elektro firm.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Netrunner ::

Pojdi v tujino

Null ::

Glede na to da delas elektro faks ti predlagam, da si malo pogledas Novo Zelandijo. Doloceni elektro poklici so tukaj na seznamu zazeljenih. Jaz trenutno delam tu kot programer (koncan faks) imam pa tudi prijatelja, ki je elektro (nedokoncan faks). Ce te kaj zamika pisi na ZS.

Pajser ::

da ne odpiram nove teme; kje dobit imena podjetij v SLO, ki lahko zaposlijo elektro inžinirje?

Isotropic ::

iskra sistemi

Isotropic ::

ajpes


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v tujini (avstrija, nemčija, severna evropa...) kje najti ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15099544 (22171) NewHope
»

Selitev v tujino/Nemcijo?!? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13523494 (17028) PrimoZ_
»

Avstrija in delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9744519 (30733) invisuu
»

Slaba banka - študentsko delo

Oddelek: Loža
418211 (6238) Kenpachi
»

Magisterij: DA / NE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6515828 (11900) Invictus

Več podobnih tem