» »

Poenostavitev SI jezika

Poenostavitev SI jezika

1
2
3

Okapi ::

1. Ukinimo rodilnik.
2. Ukinimo dvojino.
3. Ukinimo vikanje.


Izboljšajmo slovenščino.

1. Ponovno uvedimo 7. sklon (zvalnik).*
2. Množino razdelimo na malo množino (od 3-milijon) in veliko množino (milijon-neskončno).
3. Ponovno uvedimo onikanje.

Tako bo marsikaj mogoče bolj jasno povedati.

*kot zanimivost, Jure je recimo zvalnik od Juri(j). Ali pa sine (zvalnik od sin).

O.

vostok_1 ::

Jaz sem za poenostavitev jezika. Se pa mi zdi slovenščina fail že v štartu. Ta jezik je bil jezik neke slovenske umetniške aristokracije, ki je merila kdo ma večjega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

BigWhale ::

roccinho je izjavil:

Brez problema. Mojca in Špela so šle(bile) na sladoled(u).


Potratnez!

Mojca Spela hoditi sladoled.

"so sle" in podobni zmazki so popolnoma brez vezni, imamo glagol ki precej bolje opisuje premikanje.

Mojca Spela jutri hoditi sladoled. Mojca Spela danes hoditi sladoled.

Nekaj preprosto sprememba takoj imamo zelo preprosto jezik. Lahko pisati lahko govoriti. Predlog poslati sola ministrstvo druga institicuja. Sprejeto kratek cas. Vsi razumemo. Veselje. Veliko veselje!

phantom ::

Enterprise je izjavil:

Ukinit rodilnik in dvojino ni po mojem ni problem. "Miha in Tomaž se vozijo v službo." se mi zdi prav tako čudno, kot mi je bilo 1. januarja 2007 za nov računalnik odšteti recimo 800 €. Ker sem bil pač navajen na tolarje, razen če si ne bi preračunal, ne bi imel pojma kaj zdaj dejansko pomeni 800 €. Pri izgovorjavi smo resda površni, pri branju in pisanju pa se nam zgoraj napisani stavek nikakor ne bi zdel smiseln. Ampak ne zato ker ni smiseln, ampak zato ker pač nismo vajeni, da bi kdo uporabljal množino, kadar govori o dveh osebah. Po drugi strani se noben Anglež ne bo ukvarjal s tem, da kadar govori o dveh osebah, ni primerno uporabljati 'We' oziroma 'They', ker med 'I' in 'You' ter 'We' in 'They' nekaj manjka.


Ukinit rodilnik ne bi bil problem?

1. Družba za upravljanje terjatev bank -> Družba za upravljanje terjatve banke
2. Vlada Republike Slovenije -> Vlada Republiko Slovenijo (ALI Vlada Republika Slovenija)
3. teorija kaosa -> teorija kaos
4. teorija evolucije -> teorija evolucijo (ALI teorija evolucija)
~
~
:wq

Enterprise ::

phantom je izjavil:

Ukinit rodilnik ne bi bil problem?

1. Družba za upravljanje terjatev bank -> Družba za upravljanje terjatve banke
2. Vlada Republike Slovenije -> Vlada Republiko Slovenijo (ALI Vlada Republika Slovenija)
3. teorija kaosa -> teorija kaos
4. teorija evolucije -> teorija evolucijo (ALI teorija evolucija)

Tole je sicer bolj izziv za slaviste, jaz pa bi se zadeve lotil nekako tako, da bi rodilnik poskusil pretvorit v pridevnik:
1. Družba za upravljanje bančnih terjatev
3. Kaotična teorija? Vem da tole ni v redu, pa vseeno, po mojem bi razumeli razliko med "Predstavil nam je svojo kaotično teorijo" ter "Predstavil nam je Kaotično teorijo".
4. Evolucijska teorija

So res primeri, ko rodilnik ni nadomestljiv. Tale z vlado je po mojem idealen primer.

phantom ::

Družba za upravljanje bančnih terjatev

Rodilnik!

Treba bi bilo uvesti kakšen predlog za izražanje rodilnika, podobno kot je "of" v angleščini.
~
~
:wq

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: phantom ()

[D]emon ::

Najboljse da kar zamenjamo slovenski jezik z bosnjackim. Pa po moznosti pisavo z mektebico. Velik procent mladih bi tako vsaj dosti boljse govoril tisto spakedranscino vseh balkanskih jezikov skupaj.

*sarcasm off*
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Malcolm_Y ::

AndrejO je izjavil:

Ničesar ni potrebno metati ven. Jezik se bo s časom spremenil, kakor se pač bo, in prihodnji slovenisti ga bodo po potrebi zapisali v kakšno novo slovnico. Kdor je kdaj poskušal prebrati trubarjev Katekizem ali pa, še bolj radikalno, Brižinske spomenike (kdo še pozna 7. sklon?), že ve kako se jezik spreminja tudi potem, ko se ga že začne pisati.

Današnja lenoba pri posameznikih pa še ni dovolj dober razlog za reformo.
This.

In poenostavitve bodo, če bodo, predlagali strokovnjaki, ki imajo področje v malem prstu in ne tisti, ki bi zadeve poenostavili, ker jih ne razumejo.

Matako ::

BigWhale je izjavil:


Mojca Spela jutri hoditi sladoled. Mojca Spela danes hoditi sladoled.

Nekaj preprosto sprememba takoj imamo zelo preprosto jezik. Lahko pisati lahko govoriti. Predlog poslati sola ministrstvo druga institicuja. Sprejeto kratek cas. Vsi razumemo. Veselje. Veliko veselje!



Enkrat, ko pristaneš na nedoločniku kot edini obliki glagola opaziš, da tudi tega ne rabiš več in imaš pač samo še zaporedje samostalnikov, ki so tehnično gledano imena za različne stvari osebe in pojme. Nič lažjega.

Mojca Špela jutri hoja sladoled. Nekaj preprosto sprememba takoj imetje zelo preprosto jezik. Lahko pisanje lahko govor. Predlog pošiljanje...


Skratka, gretje!

Predlog jutri naprej vsi pisanje ta stil!
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

technolog ::

Okapi je izjavil:

1. Ukinimo rodilnik.
2. Ukinimo dvojino.
3. Ukinimo vikanje.


Izboljšajmo slovenščino.

1. Ponovno uvedimo 7. sklon (zvalnik).*
2. Množino razdelimo na malo množino (od 3-milijon) in veliko množino (milijon-neskončno).
3. Ponovno uvedimo onikanje.

Tako bo marsikaj mogoče bolj jasno povedati.

*kot zanimivost, Jure je recimo zvalnik od Juri(j). Ali pa sine (zvalnik od sin).

O.


drugo točko imamo že. :)

Kot zanimivost za vse ostale:

https://slo-tech.com/forum/t479162/0

one too many ::

technolog je izjavil:

Spil sem eno pivo.
Spil sem dve pivi.
Spil sem tri piva.

Spil sem tri pive? Iz katere riti si to potegnil?

Nimam pojma. Ena oblika je, ki me stalno zmoti. Hm, mogoče rečejo "tri pive" namesto "tri pire". Možno je celo, da ni napačna. Recimo stalno se obregnem ob dva dni, ker sam govorim dva dneva (link).
Dodan je tudi primer rodilnika, posebno omenjam zaradi @technologa: očitno števniki nad pet zahtevajo samostalnik v rodilniku.

O enostavnem južnem jeziku: Kot je že nekdo omenil ima sedem sklonov - zvalnik in očitno veliko sklanjatev (link). Sicer ima tudi slovenščina veliko sklanjatev, npr. na povezavi je en primer čȍv(j)ek, kjer imamo tudi mi to posebnost ali pa npr. gospa, otrok, ...

Edit: sem videl, da je rodilniško množino omenil že @McHusch v linkani temi.

Zgodovina sprememb…

Gavran ::

roccinho je izjavil:

Kaj ljudstvo poreče na 3 predlagane postavke:

1. Ukinimo rodilnik.
2. Ukinimo dvojino.
3. Ukinimo vikanje.

Izhajam iz dejstva, da generalna populacija ta "prometna" pravila zanemarja in da naj se jezik prilagodi razmeram, saj je vedno polno flancanja kako da je jezik naravna organska stvar. No, v širši slovenski naravi se pač nekatera "bolj zapletena" opuščajo in so vedno (bila) bolj namen vrhovnim svečenikom poverjenim za identiteto slovenstva in uporabo SI jezika.

Imamo sploh kakšen močan, konkreten predlog, da gornje postavke pustimo pri življenju razen "čustvene" navezanosti na poznano?


Jaz nasprotovati predlog. Stavki postati nerazumljivo.

Google translate?
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Zvezdica27 ::

knjižni jezik ni enak splošnemu pogovornemu.

Sicer pa: kdor ne zna knjižnega jezika, zaničuje sam sebe in svojo kulturo. To je edino orožje, kii ga imamo (pa sem popoln levičar, da me ne bo kdo obtožil SDS ali kaj podobnega).

Odkar imam dve hčerki, tako zelo pazim, da prav govorimo dvojimo, da to res ni. Jaz bi si želel več občutka za jezik - hkrati pa neodvisnot narečij in splošnega pogovornega jezika.

Slovenščina je čudovita, kot so mi tudi drugi slovanski jeziki. Samo mi, ki smo tega navajeni. ne slišimo zvena, občutij glasov itd...

Ne bi rad, da se to izrodi, se pa zavedam, da povprečna mularija alkoholičnih staršev in MTV/Hwood izobrazbe misli drugače. Their call.

zz

Zvezdica27 ::

mešate sklanjanje pridevnikov in samostalnikov s "sklanjanjem" zaimkov. Tudi srbo-hrv ima 6 sklonov glede sklanjanja "besed", a pri zaimkih imajo "vocative", kar mi nimamo. To glede na link zgoraj.

Bog - Bože oz. gospodine Sanaderu (namesto gospodine Sanader). To je vocativ, stavčni način gled ezaimkov - Nisem slavist, ne vem točno kako se reče, a to ni sklanjanje, torej ni to 7. sklon kot običajno mislimo. Slovenščina tega ne pozna, smo izgobili ob stiku z Germani in Latinci (kot smo recimo slovansko šteje, edini Slovani štejemo "germansko" enaindvajset namesto dvajsetena (dvadesetjedan))

v glavnem: katerikoli jezik bi bil moj materni, bi ga negoval.

Pa zgoraj je nekdo napisal, da je nagleščina lahek jezik, haha... mi se zgornje plasti naprednih časov in prenesenih pomenov (pozabim angleški izraz)... Tolike natančnosti glede časov in besed, si v slovenščini samo želim...

zz

Utk ::

Ja angleščina je čisto enostavna, če se angleško pogovarjaš s Poljakom, v stilu stavkov, ki jih je napisal BigWhale. Pravi anglež se bi pa zjokal zraven.

Mipe ::

Grek smash! Grek eat. Grek poop.

Še malo, pa se bomo pregovarjali o zmanjšanju slovarja... na vsega dve besedi.

Nula in ena.

Ogromna večina svetovne komunikacije v bistvu poteka v binarnem jeziku :P

shubell ::

Dejmo raje onikanje nazaj uvesti ter predpreteklik.
Mati a bodo to naredili ;)
V šoli me je učitelj bil tepel :)

Invictus ::

Svašta.

Polapismeni ljudje se pogovarjajo o poenostavljanju jezika ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

francek1 ::

Glugy je izjavil:

ja sam jz pa vseen rajš slišm poslovenjeno različico. Torej namesto da rečeš lajk da rečeš všeček, da namesto selfi rečeš sebek. Žarnica je pa čist normalna beseda in res se ne rab še sijalke. Mislm da je to besedo ustvarilo trženje ki nenehno išče nove besede zato da se bolj uglajen sliš kot dejansko je.
Sonce sije ne pa žarnica. Žarnica sveti. Edina sijalka bi lahko bilo sonce.


Če bi hoteli biti čisto točni, bi morala imeti naziv svetilka oz. svetlika, ker sveti oz. oddaja svetlobo. Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko. Sijalka je neprimeren izraz(posebej za šibke ledike-tudi to je dobro ime), ker ene dobesedno brlijo...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

egamad ::

Glugy je izjavil:

ja sam jz pa vseen rajš slišm poslovenjeno različico. Torej namesto da rečeš lajk da rečeš všeček, da namesto selfi rečeš sebek. Žarnica je pa čist normalna beseda in res se ne rab še sijalke. Mislm da je to besedo ustvarilo trženje ki nenehno išče nove besede zato da se bolj uglajen sliš kot dejansko je.
Sonce sije ne pa žarnica. Žarnica sveti. Edina sijalka bi lahko bilo sonce.


Že itak sem se s težkim srcem prebijal skozi temo, ko ste pa začeli s "sebki", mi je pa minilo do življenja. Idiotizem, da ga ni večjega. Zakaj pri pizdi se sploh ubadamo s poimenovanjem besed, ki so same po sebi bruh? Vsem, ki se "sebkajo", bi zamenjal bliskavico z rentgenskimi žarki.

Slovenščina je lep jezik. Široka paleta sklonov nam omogoča, da z malo besedami povemo veliko. Mogoče se gibljem v napačnih krogih, ampak ne poznam nobenega Slovenca, ki bi namenoma opuščal rodilnik ali dvojino (razen v nekaterih primerih v narečju). Tudi vikanje je nepogrešljiv del jezika. Bi šel do profesorja na faksu fehtat za dvig ocene s temi besedami: "Dober dan, mi daš prosim 6?"

Malo me je sram, da sem si pustil dvignit pritisk zaradi takih bedarij. Prosim zresnite se.

technolog ::

Zarad mene se vse te besede lahko komot govorijo, ampak... takoj ko dodajo v SSKJ všeček ali sebek, grem knjigo takoj zažgat. Upam, da se to ne bo zgodilo.

Razlog: V SSKJ-ju manjkajo marsikatere, čisto spodobne besede.
Razlog2: Te besede so "fad", čez tri mesece in pol jih ne bo nihče več uporabljal.

Mipe ::

Razlog3: Hebeni hipsterji.

PrimozR ::

technolog fad? Tako kto je bil pred desetimi leti googlanje samo fad? :)

Okapi ::

Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko.
Aha, se pravi je treba za primere, kot so "gozd je žarel v jesenskih barvah" ali "od sreče je žarel", najti nek drug izraz, ker gozd ali srečen človek ne more žareti, saj nima žarilne nitke?;((

O.

Invictus ::

francek1 je izjavil:


Če bi hoteli biti čisto točni, bi morala imeti naziv svetilka oz. svetlika, ker sveti oz. oddaja svetlobo. Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko. Sijalka je neprimeren izraz(posebej za šibke ledike-tudi to je dobro ime), ker ene dobesedno brlijo...

Sijalka se uporablja za vsa svetila, ki nimajo žarilne nitke.

Recimo neonke.

Ni to neka nova pogruntavščina, ampak se v elektro industriji uporablja vsaj že 50 let.

Okapi je izjavil:

Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko.
Aha, se pravi je treba za primere, kot so "gozd je žarel v jesenskih barvah" ali "od sreče je žarel", najti nek drug izraz, ker gozd ali srečen človek ne more žareti, saj nima žarilne nitke?;((

O.

Pravzaprav je ravno obratno. Žarnica izhaja iz žarenja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

PrimozR ::

Okapi je izjavil:

Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko.
Aha, se pravi je treba za primere, kot so "gozd je žarel v jesenskih barvah" ali "od sreče je žarel", najti nek drug izraz, ker gozd ali srečen človek ne more žareti, saj nima žarilne nitke?;((

O.

Metafora much?

Glede žarnice & stuff sem pa že napisal zakaj je temu tako :)

BorutO ::

Nič ukinjat, k večjemu v šolah narediti bolj strogo učenje, ker ta mladina, ki danes piše, je popolnoma nepismena. Eni pišejo brez ločil, in takrat nimaš pojma kje se stavek konča, kje začne, kaj se skupaj drži stavku in kaj ne, itd ... Potem so spet ta ločila, ko nekateri za ločili ne pišejo presledkov. Pol pa vsesplošna kultura - Včeraj grem v evroparku jest v tisto restavracijo, pa mi blagajničarka reče: "Daš solato gor na vago?" Hm, nisem več tako mlad, da bi se me še tikalo. Sicer nimam nič proti, da se me tika, ampak že iz spoštovanja se človeka vika. Edino če sem pri teh 28-ih letih videti kot neki šmrkolin?

Okapi ::

Metafora much?
In? Za lica in gozd lahko velja, za neonke in ledice pa ne sme?

O.

francek1 ::

Okapi je izjavil:

Žarijo namreč le žarnice, ker imajo žarilno nitko.
Aha, se pravi je treba za primere, kot so "gozd je žarel v jesenskih barvah" ali "od sreče je žarel", najti nek drug izraz, ker gozd ali srečen človek ne more žareti, saj nima žarilne nitke?;((

O.

Žarijo tudi lički moje drage, ko ji dam lubčka, pa zato še ni žarnica...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

PrimozR ::

Okapi je izjavil:

Metafora much?
In? Za lica in gozd lahko velja, za neonke in ledice pa ne sme?

O.

Nisi hodil v šolo? Ne veš kaj pomeni metafora?

Oberyn ::

Enterprise je izjavil:

Bi Slovenci brez problema preživeli tudi brez vikanja, pa vendar se meni še vedno zdi, da z njim izkazujemo neko spoštovanje, kar je seveda tudi njegov namen.

Meni tole izražanje spoštovanja nepoznani osebi z vikanjem ni nikoli šlo v račun. Kako lahko nekoga spoštujem, predem ga sploh poznam? Nekoga lahko spoštujem, ko si z nečim zasluži moje spoštovanje. Dokler si z nečim ne zasluži mojega spoštovanja, ni nobenega razloga, da bi ga spoštoval. Naj vnaprej spoštujem recimo Janšo? Raje crknem. Se pravi, ko si z nekom na ti, mu več ne izražaš spoštovanja?

Torej brez vikanja bi jaz osebno komot preživel. Zanimive so tudi situacije, ko ni čisto jasno, ali si z nekom na ti ali na vi, pa potem kompliciraš stavke. O, a smo že z dopusta? (Novemu sodelavcu) Kako sva že rekla naj tole naredim? (Naročniku)

V mlajših letih sem imel pa zanimivo navado, da striktno nisem vikal ljudi, ki so v moji bližini kadili. Niti jih nisem pozdravljal, niti se z njimi nisem rokoval. Mogoče malo radikalno, vendar zakaj izraziti karkoli civiliziranega do človeka, ki te na nagravžen način posiljuje? No, z leti sem se žal omehčal, pomaga pa tudi to, da se danes kajenje v javnosti vse bolj šteje kot necivilizirano divjaštvo, pa mi tega ni treba več posebej poudarjati.

AndrejO ::

Oberyn je izjavil:


Meni tole izražanje spoštovanja nepoznani osebi z vikanjem ni nikoli šlo v račun. Kako lahko nekoga spoštujem, predem ga sploh poznam? Nekoga lahko spoštujem, ko si z nečim zasluži moje spoštovanje. Dokler si z nečim ne zasluži mojega spoštovanja, ni nobenega razloga, da bi ga spoštoval. Naj vnaprej spoštujem recimo Janšo? Raje crknem. Se pravi, ko si z nekom na ti, mu več ne izražaš spoštovanja?

Zame je pa ravno obratno. Spoštovanje pomeni bližino kot nasprotje oddaljenosti. Torej bom nekoga začel tikati ali pa bom tikanje nekoga drugega sprejel šele takrat, ko bom čutil, da imam z njim bolj obsežno povezavo, kot pa z naključnim mimoidočim.

Vikanje je zato vsaj zame privzeta, osnovna distanca do slehernika, tikanje pa po lestvici socialnih stikov korak navzgor. V splošnem pa vedno vikam osebe, ki v stiku z menoj niso po lastni izbiri: trgovko na blagajni, šoferja avtobusa, ...

Dejansko mi je vedno zvenelo nenaravno, ko mi je kakšen predavatelj na izpitu rekel "no kolega, ..."

Ko sem bil še mlajši sem tudi rad uporabljal "tikanje iz principa" kot obliko pasivnega protesta, z časom pa sem se začel odvajati tovrstne agresivnosti in se učiti drugih načinov sporočanja svoje nejevolje.

Okapi ::

Nisi hodil v šolo? Ne veš kaj pomeni metafora?
Očitno tebi stvari niso jasne, če misliš, da gozd in lica lahko žarijo, ledice in neonke pa ne smejo.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Glugy ::

Men se zdi pa vikanje dost nenaravno. Ker potavlja vikanega v višji položaj.(namreč vika se nikol z obeh strani ampak vedno samo z ene). Jz mam pa že temeljih osebnosti enakopravnost in enakovrednost vseh. Jz te spoštujem pa če si pridna čistilka al pa pošteni podjetnik. Ampak ne bom te šel pa zato vikat. Namest tega bom prijazen do tebe. Kar se mi zdi bolj iskreno kot pa vikanje ampak ajde glej ne mot me tok. Pač folk je tko navajen in če je sila tud jz vikam.

Kar zadeva pa "sebek" pa ne razumem zakaj vam je boljša alternativa angleški izraz "selfie". Se vam sliš to bolj slovensko al kako?

[D]emon ::

AndrejO je izjavil:

Oberyn je izjavil:


Meni tole izražanje spoštovanja nepoznani osebi z vikanjem ni nikoli šlo v račun. Kako lahko nekoga spoštujem, predem ga sploh poznam? Nekoga lahko spoštujem, ko si z nečim zasluži moje spoštovanje. Dokler si z nečim ne zasluži mojega spoštovanja, ni nobenega razloga, da bi ga spoštoval. Naj vnaprej spoštujem recimo Janšo? Raje crknem. Se pravi, ko si z nekom na ti, mu več ne izražaš spoštovanja?

Zame je pa ravno obratno. Spoštovanje pomeni bližino kot nasprotje oddaljenosti. Torej bom nekoga začel tikati ali pa bom tikanje nekoga drugega sprejel šele takrat, ko bom čutil, da imam z njim bolj obsežno povezavo, kot pa z naključnim mimoidočim.

Vikanje je zato vsaj zame privzeta, osnovna distanca do slehernika, tikanje pa po lestvici socialnih stikov korak navzgor. V splošnem pa vedno vikam osebe, ki v stiku z menoj niso po lastni izbiri: trgovko na blagajni, šoferja avtobusa, ...

Dejansko mi je vedno zvenelo nenaravno, ko mi je kakšen predavatelj na izpitu rekel "no kolega, ..."

Ko sem bil še mlajši sem tudi rad uporabljal "tikanje iz principa" kot obliko pasivnega protesta, z časom pa sem se začel odvajati tovrstne agresivnosti in se učiti drugih načinov sporočanja svoje nejevolje.


Se podpisem pod tole.

Marsikje sem v zadnjih letih bil delezen tikanja, pa nisem vec rosno mlad. In se mi zdi izjemno neprimerno, da me oseba, ki je sploh ne poznam, tika.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Okapi ::

(namreč vika se nikol z obeh strani ampak vedno samo z ene).
Če si kmet mogoče, sicer pa se omikani ljudje "dvostransko" vikamo.

O.

AndrejO ::

Glugy je izjavil:

Ampak ne bom te šel pa zato vikat. Namest tega bom prijazen do tebe. Kar se mi zdi bolj iskreno kot pa vikanje ampak ajde glej ne mot me tok. Pač folk je tko navajen in če je sila tud jz vikam.

Spoštovanje in vikanje nista nujno povezana. Ničkoliko ljudi je, ki nimajo težave vikati in prezirati.

Je pa to verjetno res pogojeno s "povprečjem" v nekem okolju. Ponekod je "osnovno stanje" vikanje, ponekod pa tikanje. Zato bi rekel, da v Rimu, kakor Rimljani. Znamenje spoštovanja je, da se prilagodiš okolju v katerem si.

egamad ::

Okapi je izjavil:

(namreč vika se nikol z obeh strani ampak vedno samo z ene).
Če si kmet mogoče, sicer pa se omikani ljudje "dvostransko" vikamo.

O.

Meni pa ni všeč, ko ljudje uporabljajo besedo "kmet" kot žaljivko. Se pa strinjam s tem, kar si želel povedat. Enostransko vikanje/tikanje mi je sprejemljivo le v scenariju otroka v pogovoru z odraslo osebo.

Okapi ::

Pa če bi že kaj ukinjali, bi ukinili tikanje, tako kot v angleščini, recimo.

O.

Enterprise ::

V bistvu ni fora v tem da ga "spoštuješ", pač pa da imaš do njega spoštljiv odnos, kar od tebe veleva osnovni bonton. Sej tudi mene včasih kar pogreje, ko novinarji delajo intervju, in potem rečejo recimo: " Gospa Tovšakova, kako komentirate ...".

Je pa milijon situacij in razlogov, zakaj uporabljamo vikanje. Profesorja vikam, ker mi je družbeno superioren. Večino prijateljev mojih staršev vikam, ker na ta način posredno izražam neko distanco med njimi in mano. Šoferja avtobusa vikam iz vljudnosti. Stranko v moji trgovini vikam, da se počuti dobrodošlo. Starejše vikam, ker jih cenim.

Za take situacije, ala sodelavci, obstaja tudi polvikanje, ki ga sicer pravopis ne priznava, je pa to bolj "sproščena" oblika vikanja. S sodelavci je pa pač tako da na začetku se jih vedno vika, spet zaradi spoštljivega odnosa, potem pa v večini primerov stvar hitro odpade, ker se vidi da je vsem neprijetno in ker obstaja nek izgovor da smo si družbeno vsi ekvivalentni.

Me pa precej zabava dejstvo da je šel tvoj novi sodelavec prej na dopust, kot pa si ga prenehal vikat :)

PrimozR ::

Okapi je izjavil:

Nisi hodil v šolo? Ne veš kaj pomeni metafora?
Očitno tebi stvari niso jasne, če misliš, da gozd in lica lahko žarijo, ledice in neonke pa ne smejo.

O.

Metaforično seveda lahko. Ampak če govorimo o svetilih v recimo strokovnih spisih oz. v vsakdanjem pogovarjanju pa ne uporabljamo ravno ves čas metafor, kajne? Torej imaš prav, ni mi jasno, kako bi lahko metafore uporabljal tudi v npr. strokovnih delih.

BigWhale ::

PrimozR je izjavil:

Torej imaš prav, ni mi jasno, kako bi lahko metafore uporabljal tudi v npr. strokovnih delih.


A 'live wire' v elektriki pomeni, da je to zica, ki je v resnici ziva? ;>

BigWhale ::

Oberyn je izjavil:

Kako lahko nekoga spoštujem, predem ga sploh poznam?


Spostovanje ni binarna lastnost, ki jo lahko dodelis nekomu ali pa ne. Oblik spostovanja je vec in niso vse povezane s tem ali osebo poznamo od prej ali ne.

one too many ::

Oberyn je izjavil:

Enterprise je izjavil:

Bi Slovenci brez problema preživeli tudi brez vikanja, pa vendar se meni še vedno zdi, da z njim izkazujemo neko spoštovanje, kar je seveda tudi njegov namen.

... Kako lahko nekoga spoštujem, predem ga sploh poznam? Nekoga lahko spoštujem, ko si z nečim zasluži moje spoštovanje. ...

Napačno razmišljaš, logika je ravno obratna.
Vsakega človeka je potrebno spoštovati. Šele kasneje z lastnimi spoznanji o njem lahko presodiš, če je tega res vreden.

Oberyn ::

one too many je izjavil:

Napačno razmišljaš, logika je ravno obratna.
Vsakega človeka je potrebno spoštovati. Šele kasneje z lastnimi spoznanji o njem lahko presodiš, če je tega res vreden.

Hm, razmišljam napačno ali samo drugače?
Rad bi živel v družbi, kjer je spoštovanje sočloveka vnaprej privzeto stanje. Vendar ne živim. Na primer, stojim v mestu na pločniku pred semaforjem, pride sodržavljan, potegne ven cigareto, prižge, globoko potegne in puhne ogaben strupen smrad direkt v glavo vsem ostalim čakajočim. In na izvoru tega bojnega strupa celo z velikimi črnimi črkami piše "Kajenje ubija". To je popolnoma normalen prizor. A to je zdaj spoštovanje? Pa to je samo en majčken primerček. Žal živimo v družbi, kjer velja stalno akcijsko geslo "človek človeku morski pes". Ali pa sem samo danes malo nataknjen.

No, nima to veze s slovenščino, to so samo moji mali problemi. Kakor sem rekel, brez vikanja bi komot preživel, če bi do tega že prišlo. Do takrat pa vikam, kot je v navadi. Ko mi žena reče, kdaj bom posesal bajto, rečem "takoj zdaj, če je gnadi po volji".

Gavran ::

Okapi je izjavil:


2. Množino razdelimo na malo množino (od 3-milijon) in veliko množino (milijon-neskončno).


Malo in veliko množino pravzaprav že imamo.


Ednina: sporočilo
Dvojina: sporočili
Mala množina: tri, štiri sporočila
Velika množina: pet, sto, milijon sporočil
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

PrimozR ::

Oberyn čez avtomobile se tudi pritožuješ?

Zgodovina sprememb…

Oberyn ::

PrimozR je izjavil:

Oberyn čez avtomobile se tudi pritožuješ?

Ne.

Ampak zakaj se pa pravzaprav tule na forumu kar samodejno tikamo? PIPI, vikajte me, prosim. Vi tudi, one too many, ker vsakega človeka je treba spoštovati.

Ajde, šalim se...

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Avtomobili mečejo v ozračje precej več svinjarije, kot občasni kadilec. FYI. SPloh super so pa kaki stari tovornjaki in avtobusi, čeprav teh je na srečo na cestah že res malo.

AndrejO ::

Tikanje na forumih verjetno prihaja še iz tradicije neformalne komunikacije preko BBS in NNTP. Torej bi rekel, da šteje pod "če si v Rimu, ...".

Recimo v osebni elektronski pošti pa je za moj okus preveč prijateljsko, kadar pošiljatelj nastopi uporabi tikanje, ne da bi bila v tako sproščenem odnosu.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113915 (11491) jype
»

Gospa Tadeja? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Šola
18522526 (16849) Truga
»

Prosim za pomoč pri prevodu v nemški in italijanski jezik.

Oddelek: Loža
82161 (1997) SkyEye90
»

Ukinimo slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10115307 (12703) perlica
»

Koliko ljudi vikate pri pogovorih preko interneta?

Oddelek: Loža
312858 (2248) Cokolesnik

Več podobnih tem