» »

Najljubši Linux/Unix OS/Distro

Najljubši Linux/Unix OS/Distro

1 2
3
4

Ales ::

OpenVZ ali KVM, odvisno od situacije in potreb.

          ::

FX6300B je izjavil:

si že uporabljal kak drug linux? če si bi lahko malo napisal kako se ti zdi ta opensuse , ga še nisem stestiral, videti je zanimiv:D


Malo bolj resno delam z raspbianom na malinah, na desktopu pa sem glede na hvalo preizkušal Ubuntu, ki pa se je izkazal kot katastrofa, tako s stališča zanesljivosti (update sesuje cel sistem) kakor tudi iz stališča uporabnosti (samosvoj GUI z zelo omejenimi možnostmi prilagoditev). Ker je kao popularen distro, sem se še nekaj časa matral, preizkušal različne konfiguracije HWja a na koncu vseeno obupal.

Opensuse pa mi je všeč zaradi enostavne namestitve (no, to imajo itak vsi), z dodajanjem repozitorijev prideš do precej dodatnih paketov, tudi "zaprtokodnih", kot so Nvidiini gonilniki, flash, java in podobno. Vključeno ima neko konfiguracijsko orodje, kjer lahko upravljaš praktično vse (če se ti ne da stikati po config datotekah), brez težav pa sem namestil tudi precej paketov, ki niso del repozitorijev (truecrypt, virtualbox, netbeans, eclipse, ...). Privzet KDE je tudi precej lepo oblikovan. Postavitev celotnega sistema je bila hitra in enostavna, kako bo z zanesljivostjo pa po nekaj dneh ne morem soditi. Mu bom pa v prihodnje vsekakor posvečal več pozornosti. Kot sem pa že omenil, pa moj primarni stroj poganja pravi Unix in to se ne utegne tako kmalu spremeniti :)).

FX6300B ::

super hvala nekaj za stestirat :D drugače je pa lepo videt da ljudje ne uporabljajo samo tistih groznih windowsov :))
May the force be with you!

          ::

FX6300B je izjavil:

super hvala nekaj za stestirat :D drugače je pa lepo videt da ljudje ne uporabljajo samo tistih groznih windowsov :))


No, ja, meni se ne zdijo tako grozni. Ker me te reči zanimajo, poganjam tudi njih. Vsaka stvar je za kaj dobra.

Drugače pa lahko omenim, da sem se malo spogledoval tudi s Fedoro, a mi ni bila všeč njihova stroga OSS usmerjenost. Osebno mi ni mar za razne ideologije in me čisto nič ne moti, če npr. uporabljam lastniške in zaprte gonilnike za Nvidia grafiko in druge take programe. Pomembno mi je edino to, da zadeva dobro deluje.

boolsheat ::

Mogoče Korora?
https://kororaproject.org/

Fedora, ampak ne tako ideološko usmerjena i.e. dobiš tudi closed source pakete gor.

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

          je izjavil:

FX6300B je izjavil:

super hvala nekaj za stestirat :D drugače je pa lepo videt da ljudje ne uporabljajo samo tistih groznih windowsov :))


No, ja, meni se ne zdijo tako grozni. Ker me te reči zanimajo, poganjam tudi njih. Vsaka stvar je za kaj dobra.

Drugače pa lahko omenim, da sem se malo spogledoval tudi s Fedoro, a mi ni bila všeč njihova stroga OSS usmerjenost. Osebno mi ni mar za razne ideologije in me čisto nič ne moti, če npr. uporabljam lastniške in zaprte gonilnike za Nvidia grafiko in druge take programe. Pomembno mi je edino to, da zadeva dobro deluje.



hehe odkar sem na linuxu se mi zdijo nekako grozni :D
May the force be with you!

sodnicaN ::

lock3d je izjavil:

Kaj pa uporabljate za virtualizacijo linux distronov? Jaz uporabljam Hyper-V, pa je performance porazen pri poganjanju Ubuntu desktop in Cent OS. Ubuntu server deluje normalno.

lubuntu, arch, win10 (ok ni linux) in debian delajo na virtual boxu normalno, razlika se opazi šele pri grafično zahtevnih programih (čeprav je zdaj baje možno pustit direkten dostop do grafične guestu in je skoraj native performance), in programih z veliko ioja (če uporabljaš cow filesystem obvezno izklopi cow za image diskov, če še vedno dela prepočasi pa lahko namesto fila z diskom daš virtualki direkten dostop do particije/diska).. isto velja za mrežno, če dela počasi lahko virtualki daš direkt dostop do mrežne...

pa prižgi si hugepages in deljenje rama med virtualkami

pa seveda vse opcije za strojno pospeševanje (upam da nimaš k procesorja ker jih je par izklopljenih zaradi segmentacije trga)

openvz je kul samo ne nudi vseh možnosti pravih virtualk, je pa res, da lahko dinamično dodeljuješ, cpu/ram virtualkam in da ne poganja vsaka svojega kernela.. nažalost so podprti samo predpotopni kerneli tko da kak btrfs in zfs odmisli pa systemd ima probleme z njim tko da idealna resitev ni

pa računaj enih 8 gb za hosta (govorim za workstation, ki poganja še par virtualk) in med 1 in ogromno gb za vsakega guesta (odvisno kaj hočeđ gor poganjat), ssdji tudi ne škodijo oziroma vsaj raid array + ssd cache

Zvezdica27 je izjavil:

dokler ni vun končna verzija, ne grem na Bunsen. Pa tud sicer, porkamadona, če so na jessie stable, bodo skoz zadaj, če na sid pa je zmeri nevarnost da se neki polomi ;)

Lubuntu me je ful pozitivno presenetil, trenutni 15.10 je sicer precej hroščat (doma, v službi se obnaša čist OK). Tkoda LTS bo po moje za vedno na obeh aprila in to je to. Openbox ma po defaultu not in to je to. KO je treba kaj šarit po sistemu hopa v LXDE session in je vse GUI da je lažje. Love it.

Naslednjič bom pa debian neinstall + openbox gor vgru pa čao

f

lubuntu je super za v virtualko, porabi minimalno resourcev, načeloma dela brez bugov

debian pa ravno tako, samo da debian na prvi pogled komu deluje zajebana inštalacija ker ne klikaš samo next

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sodnicaN ()

sodnicaN ::

          je izjavil:


Opensuse pa mi je všeč zaradi enostavne namestitve (no, to imajo itak vsi), z dodajanjem repozitorijev prideš do precej dodatnih paketov, tudi "zaprtokodnih", kot so Nvidiini gonilniki, flash, java in podobno. Vključeno ima neko konfiguracijsko orodje, kjer lahko upravljaš praktično vse (če se ti ne da stikati po config datotekah), brez težav pa sem namestil tudi precej paketov, ki niso del repozitorijev (truecrypt, virtualbox, netbeans, eclipse, ...). Privzet KDE je tudi precej lepo oblikovan. Postavitev celotnega sistema je bila hitra in enostavna, kako bo z zanesljivostjo pa po nekaj dneh ne morem soditi. Mu bom pa v prihodnje vsekakor posvečal več pozornosti. Kot sem pa že omenil, pa moj primarni stroj poganja pravi Unix in to se ne utegne tako kmalu spremeniti :)).

daj si gor xubuntu/lubuntu ali pa debian... ubuntu je katastrofa še na pravem hwju... pa še tisti debilni gnome in unity forsirajo

kaj pa maš za en primarni stroj?

lock3d je izjavil:

Kaj pa uporabljate za virtualizacijo linux distronov? Jaz uporabljam Hyper-V, pa je performance porazen pri poganjanju Ubuntu desktop in Cent OS. Ubuntu server deluje normalno.

linux na linuxu al linux na windowsih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sodnicaN ()

Ales ::

sodnicaN je izjavil:

openvz je kul samo ne nudi vseh možnosti pravih virtualk, je pa res, da lahko dinamično dodeljuješ, cpu/ram virtualkam in da ne poganja vsaka svojega kernela.. nažalost so podprti samo predpotopni kerneli tko da kak btrfs in zfs odmisli pa systemd ima probleme z njim tko da idealna resitev ni

Za nekatere namene je openvz idealna rešitev, za druge ni. Paravirtualizacija je neprimerno hitrejša od polne virtualizacije, seveda pa ne pride vedno v poštev.

Mimogrede, tisto glede predpotopnosti kernelov je neumnost. OpenVZ uporablja RHEL kernele. Niti RHEL 6 še manj pa RHEL 7 nimata "predpotopnih" kernelov, res pa je, da so njihove verzije na prvi pogled starejše. Ampak to je samo na prvi pogled. RH backporta tudi funkcionalnost, ne le varnostnih popravkov.

Tako ZFS kot btrfs delujeta pod openvz. Systemd tudi.

Če kdo rabi how-to za uporabo ZFS v povezavi z openvz (preverjeno v produkciji) naj me kontaktira na ZS ali odpre posebej temo, da ne bom preveč off topic tukaj. Če pa kdo želi uporabljati btrfs za resne stvari, pa naj si kar sam zbriše particije, ugasne strežnike in potem še luč v data centru, bo hitreje in manj težav. >:D Pa ne zaradi openvz ali RHEL kernelov, btrfs je pač btrfs.

          ::

sodnicaN je izjavil:

[daj si gor xubuntu/lubuntu ali pa debian... ubuntu je katastrofa še na pravem hwju... pa še tisti debilni gnome in unity forsirajo


Ker je bila izkušnja z Ubuntujem tako katastrofalno slaba, še lep čas ne bom niti povohal ničesar, kar ima v imenu *ububtu. Sploh pa sedaj, ko mi Opensuse deluje kot švicarska ura.

sodnicaN je izjavil:

kaj pa maš za en primarni stroj?


Doma sestavljena škatla z enim starejšim Intel Core i7 970, 24GB rama, najosnovnejša Nvidia grafika, 2x Samsung 250 EVO 250GB (en za Windows, en za Linux), 2x 2TB diska v mirrorju za lokalne varnostne kopije in ostalo šaro.

Zvezdica27 ::

lej, ubuntu je čisto isto kot vsi distroti, ne dober ne slab, tam je, zastonj je (free as in free of charge) in prekleto dober je, ko dela (unity ima svoje fore, vsaj imel jih je ob začetku).

Kar mi rečemo linux je:

bootloader+kernel+osnovni programi+DE/WM

In je povsem vseeno kaj uporabljaš. ubuntu in recimo lubuntu se razlikujeta samo v DE (desktop environmentu), prvi ima unity, drugi temelji na lxde oziroma ima še openbox, ki je "samo" WM (windows manager).

TO velja za čist vse kar mi imenujemo linux.

Fora ubuntuja je samo, da sami predelajo kernel (veliko stvari na njemu dela brez modprobov, kar v debianu recimo se moraš malo hecat) in pa da ga uporablja veliko ljudi in so torej forumi polni nasvetov. Tudi MInt se "šlepa" na ubuntu, kar je čist ok.

Druga fora je, da je vsake pol leta nova verzija, kar je dobro in slabo. Trenutnni lubuntu, recimo, je doma hrođčat, v službi niti en hrošč. Včasih ma to in vem da ga ne bodo krpali ker pride čez 2 meseca LTS ven. Debian recimo ima drug problem, ker traja leta do nove verzije in ko pride freeze boš nekaj časa brez updatov verzij programov, ko pa odfreeznejo pa imajo že stare verzije. Prednost: absolutna stabilnost (lej, v nekaj letih, niti en kernel panic!), lahko pa greš na sid verzijo, ki pa je v bistvu isto kot ubuntu (razen v freezu, ko je že stable).

Tko da: ti si izberi kako hočeš da zgleda. Nočeš Unity in Gnome, šala mala: KDE, lxde, xfce, Openbox, mate... kar češ. Ni kul - naredi svojega ali modificiraj. Potem išči distro, updataj kernel če ni nov in to je to.

Ali pa najbolj clean - za debian derived, ostale veje ne vem - debian netinstall in daj gor kar pač češ.

Jaz sem na linux samo zaradi tega: ker računalnik dela in je tak kot jaz hočem, ne da mi nekdo vsiljuje programe in navlako. Free as in freedom! In dandanes skoraj ne uporabljem več terminala, ker i treba. Če pa čem, pa je tle ! Zame! In pa, sem Openbox fan, ker to je pa to, fantje. Absolutna svoboda.

Edina hiba linux pa je mičkn švoh support za grafikulje... tudi zaprtokodni so tko... ampak ker ne igram iger, mi je vseeno.

zz

lock3d ::

sodnicaN je izjavil:


lock3d je izjavil:

Kaj pa uporabljate za virtualizacijo linux distronov? Jaz uporabljam Hyper-V, pa je performance porazen pri poganjanju Ubuntu desktop in Cent OS. Ubuntu server deluje normalno.

linux na linuxu al linux na windowsih?



Linux na Windowsih.

Ales ::

Zvezdica27 je izjavil:

...
Kar mi rečemo linux je:

bootloader+kernel+osnovni programi+DE/WM

In je povsem vseeno kaj uporabljaš. ubuntu in recimo lubuntu se razlikujeta samo v DE (desktop environmentu), prvi ima unity, drugi temelji na lxde oziroma ima še openbox, ki je "samo" WM (windows manager).

TO velja za čist vse kar mi imenujemo linux.
...

Saj v načelu bi se strinjal, ampak le ni čisto vseeno. Zelo velik del uporabniške izkušnje predstavlja pristop posameznega distra k izbiri osnovnih programov, načina podajanja nadgradenj (policy, mehanizem za nadgradnje) in potem še morebitnih manjših prilagoditev DE/WM.

No, med podvrstami Ubuntuja je seveda zelo majhna razlika, med npr. Ubuntujem in Fedoro ali Arch Linuxom pa že kar opazno velika.

737 ::

Opažam, da pride z Ubuntu 14.04 precej trdovratnejši spyware, kot je bil v 12.04. Je kje enostaven vodič za odstranitev le-tega, ali bo manj dela presedlati na Debian?

sodnicaN ::

jaz bi šel na debian na tvojem mestu

sodnicaN ::

>bootloader+kernel+osnovni programi+DE/WM
ja, ampak to je lahko zapakirano na milijon načinov in od tega je odvisna uporabniška izkušnja, recimo nekdo, ki sovraži command line ne bo nikoli šel nalagat kakega archa/gentooja/debiana/... nekdo ki pa ne prenese posiljevanje v smislu 'mi že vemo kaj je kul in kaj ne ti si pa debil in nimaš pojma' pa ne bo zdržal ubuntuja

>Linux na Windowsih.
sry to ti pa ne vem povedat, to sem mel na faksu (samo če smo itak delali v linuxu zakaj smo pol sploh imeli naložen windows in ne linuxa direkt na hwju... počasno je bilo dovolj će brez tega) razen tega pa nisem nikoli kaj preveč probaval....

aja, a ima mogoče kdo kake rl izkušnje glede dajanja direkt dostopa do grafične windowsom v virtualki?

čuhalev ::

sodnicaN je izjavil:

jaz bi šel na debian na tvojem mestu

+1

Zadnji Ubuntu, ki je dobro delal na moji opremi, je bil 9.04. Od tega naprej je šlo vse navzdol.

d4vid ::

čuhalev je izjavil:

sodnicaN je izjavil:

jaz bi šel na debian na tvojem mestu

+1

Zadnji Ubuntu, ki je dobro delal na moji opremi, je bil 9.04. Od tega naprej je šlo vse navzdol.


Tole bi se kar strinjal. Gnome je bil odličen. Še prej sem bil na kubuntu 7.10 s KDE 3.5, pa ne vem če sem še kdaj zatem imel tako vredu izkušnjo z linuxom na desktopu.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

sandmodnigga ::

Zvezdica27 je izjavil:



Edina hiba linux pa je mičkn švoh support za grafikulje... tudi zaprtokodni so tko... ampak ker ne igram iger, mi je vseeno.

zz

No ja, dosegam na Linuxu večji frame rate kot na Windowsih. V bistvu je bil razlog, zakaj sem presedlal na Linux, med drugimi tudi boljši perfomance v igrah.

BigWhale ::

čuhalev je izjavil:

sodnicaN je izjavil:

jaz bi šel na debian na tvojem mestu

Zadnji Ubuntu, ki je dobro delal na moji opremi, je bil 9.04. Od tega naprej je šlo vse navzdol.


"Windows XP je bil do zdej najboljsi Windows. Od takrat naprej je slo vse samo navzdol."

Nehte trapat, no.

Debian je za casual uporabnika zastarel ze ob izidu, na zalost.

          ::

BigWhale je izjavil:

čuhalev je izjavil:

sodnicaN je izjavil:

jaz bi šel na debian na tvojem mestu

Zadnji Ubuntu, ki je dobro delal na moji opremi, je bil 9.04. Od tega naprej je šlo vse navzdol.


"Windows XP je bil do zdej najboljsi Windows. Od takrat naprej je slo vse samo navzdol."

Nehte trapat, no.

Debian je za casual uporabnika zastarel ze ob izidu, na zalost.


Glede na ostale teme o linuxu si ti do Ubuntuja čisto nepristranski, tako da prosim ne pametuj.

njyngs ::

Seveda ga samo hvali, če je pa vpleten v development. Ja ne bo sral v lastno skledo. Tim Cook tudi uporablja iPhone in ne izpostavlja slabosti - vsaj dokler ni nova verzija iPhone-a zunaj in je treba stari model pošinfat, novega pa idealizirat :))

          ::

njyngs je izjavil:

Seveda ga samo hvali, če je pa vpleten v development.


Aha, vse jasno. Sedaj razumem čemu taka nepristranskost.

čuhalev ::

njyngs je izjavil:

Seveda ga samo hvali, če je pa vpleten v development.

Sedaj vemo, zakaj je šlo navzdol. :))

BigWhale je izjavil:

Debian je za casual uporabnika zastarel ze ob izidu, na zalost.
Zagotovo je boljši od XP in Viste!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

BigWhale ::

          je izjavil:

Glede na ostale teme o linuxu si ti do Ubuntuja čisto nepristranski, tako da prosim ne pametuj.


Tebi pa marsikaj ni jasno. :)

          je izjavil:

njyngs je izjavil:

Seveda ga samo hvali, če je pa vpleten v development.


Aha, vse jasno. Sedaj razumem čemu taka nepristranskost.


A to je blo sarkasticno misljeno al samo ne znas uporabiti besede 'nepristranski'?

In ne, nisem vpleten v development Ubuntuja. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Maximus ::

Uporabljam FreeBSD kot strežnik in resno razmišljam da bi na desktopu prešel na FreeBSD.

njyngs ::

BigWhale, no, si pa v ubuntu komjuniti-ju in razvoju Kazam :) To je za nas neuke vse nekje tam tam, če si pokriješ eno oko 8-)

Drugače pa se zadnje čase precej trudim s preklopom na Linux (spet), ampak mi ne uspeva najbolje zaradi _audio_ podpore... Uporabljam 3 izhode za zvok: HDMI za TV, slušalke na USB izhodu in zvočnike na DisplayPort izhodu. Zadeva zalaufa, nekako mi uspe preklapljati, ampak se mi vsake toliko sesuje pulseaudio. Trenutno mam gor Ubuntu Mate, al je zgodba ista... Je precej moteče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

BigWhale ::

njyngs je izjavil:

Drugače pa se zadnje čase precej trudim s preklopom na Linux (spet), ampak mi ne uspeva najbolje zaradi _audio_ podpore... Uporabljam 3 izhode za zvok: HDMI za TV, slušalke na USB izhodu in zvočnike na DisplayPort izhodu. Zadeva zalaufa, nekako mi uspe preklapljati, ampak se mi vsake toliko sesuje pulseaudio. Trenutno mam gor Ubuntu Mate, al je zgodba ista... Je precej moteče.


To je prvi konstruktivni prispevek na temo 'XY Linux sucks'.

Jaz imam prakticno isto konfifuracijo, pa nimam tezav. Kaj pa pravi pulseaudio ob crkotu?

FX6300B ::

probaj z kakšno drugo distribucijo, npr mint al pa kaj podobnega, ker meni se zdi da je ubuntu dosti nestabilen, sicer mint bazira na ubuntuju vendar meni na PC-ju dela out-of-the-box XD se boš tudi lažje navadil na linux, ker ubuntujev unity je res zaen ku***
May the force be with you!

raufnk ::

Jaz primarno na desktopu sicer tudi uporabljam Win 10, na laptopu, serverju in vseh raspberry-jih pa definitivno samo arch.
lp raufnk

njyngs ::

FX6300B je izjavil:

probaj z kakšno drugo distribucijo, npr mint al pa kaj podobnega, ker meni se zdi da je ubuntu dosti nestabilen, sicer mint bazira na ubuntuju vendar meni na PC-ju dela out-of-the-box XD se boš tudi lažje navadil na linux, ker ubuntujev unity je res zaen ku***

Če bi bolje prebral, bi videl da uporabljam Ubuntu MATE in ne Ubuntu, ki ima Unity. Mint sem uporabljal leto in pol, ampak me je zmotilo, da ne podpira upgrade-a na novo verzijo/izdajo. Če pa greš na roko čarat kot nekdo, ki se precej ne spozna na to, pa več zjebeš kot zrihtaš.


BigWhale je izjavil:

njyngs je izjavil:

Drugače pa se zadnje čase precej trudim s preklopom na Linux (spet), ampak mi ne uspeva najbolje zaradi _audio_ podpore... Uporabljam 3 izhode za zvok: HDMI za TV, slušalke na USB izhodu in zvočnike na DisplayPort izhodu. Zadeva zalaufa, nekako mi uspe preklapljati, ampak se mi vsake toliko sesuje pulseaudio. Trenutno mam gor Ubuntu Mate, al je zgodba ista... Je precej moteče.


To je prvi konstruktivni prispevek na temo 'XY Linux sucks'.

Jaz imam prakticno isto konfifuracijo, pa nimam tezav. Kaj pa pravi pulseaudio ob crkotu?

Moram preveriti, ko bom dlje laufal sistem. Danes se mi še sicer ni sesul - bom dodal log/exception, ko se mi vsipa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

FX6300B ::

njyngs je izjavil:

FX6300B je izjavil:

probaj z kakšno drugo distribucijo, npr mint al pa kaj podobnega, ker meni se zdi da je ubuntu dosti nestabilen, sicer mint bazira na ubuntuju vendar meni na PC-ju dela out-of-the-box XD se boš tudi lažje navadil na linux, ker ubuntujev unity je res zaen ku***

Če bi bolje prebral, bi videl da uporabljam Ubuntu MATE in ne Ubuntu, ki ima Unity. Mint sem uporabljal leto in pol, ampak me je zmotilo, da ne podpira upgrade-a na novo verzijo/izdajo. Če pa greš na roko čarat kot nekdo, ki se precej ne spozna na to, pa več zjebeš kot zrihtaš.



vem da si napisal MATE XD to glede unity sem tako omenil., sicer nevem kaj uporablja MATE ampak vseeno :D drugače, no vsaj ko sem jaz ene parkrat probal na ubuntuju z unity posodobiti na novejšo verzijo se je vse sesulo, skos več problemov, jaz raje naložim na novo :D
May the force be with you!

Ales ::

FX6300B je izjavil:

vem da si napisal MATE XD to glede unity sem tako omenil., sicer nevem kaj uporablja MATE ampak vseeno :D
Eh no, Mate ni distribucija. Mate je DE oz. desktop environment. Unity je DE oz. desktop environment. Kar se tega tiče je Gnome = Cinnamon = Unity = Mate = Enlightenment = LXDE = Xfce = KDE = ... Ne da so isti, temveč opravljajo v grobem isto nalogo.

Comparison of X Window System desktop environments @ Wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

sodnicaN ::

raufnk je izjavil:

Jaz primarno na desktopu sicer tudi uporabljam Win 10, na laptopu, serverju in vseh raspberry-jih pa definitivno samo arch.

jaz ravno na laptopih ne bi uporabljal linuxa, v živo še nisem videl takegaga, ki bi mel gonilnike za vse v mainline kernelu in ki bi mu baterija dalj časa zdržala z linuxom

>Doma sestavljena škatla z enim starejšim Intel Core i7 970, 24GB rama, najosnovnejša Nvidia grafika, 2x Samsung 250 EVO 250GB (en za Windows, en za Linux), 2x 2TB diska v mirrorju za lokalne varnostne kopije in ostalo šaro.
to bi ti moralo poganjati vse brez težav
edino diske bi jaz organiziral malo drugace.... en ssd bi mel za efi particijo, in oba sistema, drugega pa ta home, programe za windows, ki si jih najbolj želišl da hitro delajoa + dele profila ostalo za cache za navadne diske in over provisioning), en del pa za cache za hddje (bcache, dm_cache, ...)
recimo 100gb vsak sistem, nekje 5gb za vsak swapl ostalo overprovisioning
drug pao odvisno kolkmaš velikhome ink kolk rabijo windowsi, nekje 50 za cache

tmp im podobno v tmpfs, profile brskalnikov psd, pa mogoče kaj b asd

dm_crytrpt ta vseskupi (uporabi frandom ko bo treba diske prepisat znaključnimi podatki), gor pa potem lvm + dm_cache al pa bcache


edin drek je da se ne morejo zmenit da bi vsi uporabljal neki takega kot zfs

loveJDM ::

jaz pa sem imel par mesecev ubuntuja na laptopu pa je sprve delalo vse kot more,samo instaliral in to je blo to.Sem pa ga kasneje menjal z windowsi zaradi cod2.Sedaj bi ponovno sel nazaj,ampak me prevec moti da ob prvem odpiranju browserja dolgo rabi...cca 10sec.Ostalo je vse ok.

sodnicaN ::

ssd

          ::

sodnicaN je izjavil:


>Doma sestavljena škatla z enim starejšim Intel Core i7 970, 24GB rama, najosnovnejša Nvidia grafika, 2x Samsung 250 EVO 250GB (en za Windows, en za Linux), 2x 2TB diska v mirrorju za lokalne varnostne kopije in ostalo šaro.
to bi ti moralo poganjati vse brez težav
edino diske bi jaz organiziral malo drugace....


Sedaj že nekaj časa uporabljam OpenSuseta, s katerim sem zadovoljen. Imel je sicer manjšo težavo, da se je med zagonom zaustavil zaradi neke napake ter dal na možnost prijavo z rootom v neko omejeno konzolo ali Ctrl+D za nadaljevanje. Ugotovil sem, da je problem mountanje MDRAID particije (software raid, narejen v BIOSu plošče). Ko sem v fstabu tej particiji dal opcijo, da naj se ne mounta ob startupu ter ukaz mount vključil v skripto, ki se izvede za init.d postopki, je vse steklo normalno. V glavnem, zadeva deluje hitro in zanesljivo, KDE je super dobro oblikovan, SW sem dobil ves, kar ga rabim. Fino je tudi to, da za nobenega Arduiniota ne rabim kakšnih posebnih gonilnikov, ampak vse deluje out of the box.

Ales ::

Linuxov mdraid in softwerski RAID na plošči (aka "BIOS RAID" aka "Fake RAID") nimata nič skupnega, to ni ista zadeva.

Nasploh bi svetoval, da se BIOS RAID-a na plošči ne uporablja, če ni nujno potrebno. Pravi hardwerski RAID je edino, kar je bolje od mdraid na linuxu (oz, kake druge rešitve, kot jih ponuja ZFS ali btrfs). Tisti BIOS RAID na ploščah je katastrofa, ko gre kaj narobe.

          ::

Ravno pred kratkim sem se malo igral s tem SW raidom na ploščah. Imam dve starejši plošči (nekaj let), ki omogočata nekaj po imenu Intel Matrix Storage (ali podobno). Zadeva pri meni podpira RAID 0, 1 in 5. RAID 0 me ne zanima, zatop sem preizkušal mirror z dvema diskoma in RAID 5 s petimi diski. Popolnoma se zavedam, da je tole softwerska implementacija RAIDa, vendar HW krmilnikov (trenutno) nisem pripravljen kupovati. Prišel sem do naslednjih zaključkov:
- RAID polje postaviš v BIOSu, vidno pa je tako v Windowsih kot v Linuxu.
- Stanje polja in diskov v njem lahko nadziraš iz obeh sistemov, v Windowsih je potrebno namestiti ustrezen SW, v Linuxu se uporabijo ukazi dmraida (ali je mogoče mdraid?), mogoče pa je pregledovanje in upravljanje tudi iz BIOSa.
- Rebuild polja RAID 5 s 5 x 1TB diski traja (pre)dolgo - več dni in ima signifikanten vpliv na performanse sistema.
- Crash sistema (meni se je to zgodilo v Windowsih) lahko pomeni ponoven rebuild polja in težave iz zgornje točke.
- Sistem mi je pogosto iz polja metal enega od diskov, čeprav je bil disk zdrav (vsakokratni test s smart in badblocks orodji ni pokazal nepravilnosti). Lahko da je bilo kaj s kablom, ker ko sem zadevo ponovno postavil z drugim diskom in kablom, je delovalo.
- Ko sem diske takega polja prestavil na drug računalnik (drugačna MB) v drugačnem vrstnem redu, jih je sistem vseeno spoznal kot veljavno RAID polje in mogoč je bil takojšen dostop do podatkov na njih.
- Diska iz takega polja ni mogoče uporabiti v Linuxu (govorim za Opensuse), dokler ga ne pobrišeš (dd if=/dev/zero of=/dev/sdX ...).
- Zadevo že precej časa uporabljam v Windowsih in sem vmes doživel tudi odpoved diska, sistem (RAID 1) se je vedno postavil nazaj.

Obsoječi RAID (2 diska, mirror) iz Windowsov sem razdelil na dve particiji, od katerih eno še naprej uporabljam za Windowse, drugo za Linux, do sedaj brez težav, sem pa tudi za test odstranil enega od diskov, ga v drugem računalniku popolnoma pobrisal in vrnil. Stvar se je postavila nazaj. Za mojo trenutno konfiguracijo to izgleda kot ustrezna rešitev. Konec koncev gre za rešitev na delovni postaji, za kaj bolj resnega pa se bom enkrat v prihodnosti poglobil v ZFS in podobne zadeve, mogoče že letos med počitnicami.

Ales ::

Aha, dmraid in mdadm podpirajo tudi upravljanje z Intel Matrix Storage, potem ko je RAID volume enkrat ustvarjen na plošči. Podpora za te krmilnike je že nekaj časa v kernelu.

loveJDM ::

Majstri,mi lahko prosim en pove če se da oz. kako se da nastavit,da te nebi ubuntu(elemetary os) spraševal po passwordu za inštaliranje programa?

Zvezdica27 ::

hja... da se, če ne drugače, login kot root (security access), samo ni pametno. Googlaj

          ::

A ni v atributih datoteke en flag, kjer se nastavi da se program izvaja z root (oz. owner) privilegiji, setuid ali nekaj takega?

sodnicaN ::

Ales je izjavil:


Nasploh bi svetoval, da se BIOS RAID-a na plošči ne uporablja, če ni nujno potrebno. Pravi hardwerski RAID je edino, kar je bolje od mdraid na linuxu (oz, kake druge rešitve, kot jih ponuja ZFS ali btrfs). Tisti BIOS RAID na ploščah je katastrofa, ko gre kaj narobe.

še to je odvisno od kontrolerja in proizvajalca

če maš nek poceni kontroler od enega x proizvajalca je čisto možno da bo počasnejši od mdraida, baterije itak ne bo imel, združljivega boš pa čez tri leta težko dobil, če ti sedanji crkne

sodnicaN ::

Ales je izjavil:


Nasploh bi svetoval, da se BIOS RAID-a na plošči ne uporablja, če ni nujno potrebno. Pravi hardwerski RAID je edino, kar je bolje od mdraid na linuxu (oz, kake druge rešitve, kot jih ponuja ZFS ali btrfs). Tisti BIOS RAID na ploščah je katastrofa, ko gre kaj narobe.

še to je odvisno od kontrolerja in proizvajalca

če maš nek poceni kontroler od enega x proizvajalca je čisto možno da bo počasnejši od mdraida, baterije itak ne bo imel, združljivega boš pa čez tri leta težko dobil, če ti sedanji crkne

@kamikaze5
raid 5 je itak zanič, zakaj si videl sam (če imaš diske iz iste serije ni dvakrat za rečt da ti med rebuildom ne crkne še en), imaš write whole problem, vsake toliko časa moraš pognat scrub (to imata btrfs in zfs bolje rešeno), ....

pa če lahko en moderator zbriše prejšnji post, ki se ga ni dalo več popravit

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sodnicaN ()

trnvpeti ::

>raid 5 je itak zanič..
samo nabijanje v tri krasne...

sodnicaN ::

no saj dokler so tvoji podatki uporabljaj kar hočeš

Ozric ::

Simpatična in preprosta inštalacija za "čisti" Arch linux. http://arch-anywhere.org/download.html

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ozric ()

melvin ::

najs, hvala za to.

d4vid ::

A niso iz archa odstranili par let nazaj inštalerja?
Parkrat sem namestil s tistim orodjem. Od kar pa je tako, da je zadeva še bolj komplicirana, se nisem ukvarjal več.

Bo pa Arch Everywhere zanimiv, mogoče grem spet na arch.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri OS uporabljate (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
13821112 (14112) Apache90
»

Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
6611503 (9092) Hayabusa
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112602 (11427) panteist
»

ubuntu je foo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
14120076 (17021) jype

Več podobnih tem