» »

DAB stanje pri nas

DAB stanje pri nas

««
65 / 65
»
»»

gb39 ::

Problem je v številu oddajnikov. Teh je bi moralo bit vsaj še enkrat več.

starfotr ::

Pridejo novi oddajniki z novimi multipleksi.

Povečanje števila oddajnih mest na obstoječih multipleksih je sicer prava pot, vendar bo najbrž še preteklo veliko vode - to se bo zgodilo, ko bo FM v ugašanju oziroma ugasnjen. Ker bo treba pokriti ogromno malih grap, kotlin, dolin itd. To pomeni veliko dela in veliko denarnih investicij. Glavnino smo pokrili, sedaj pa malenkosti. In FM tudi ni povsod prisoten, zato se ne bi preveč sekirali.

Juneau ::

Od junija dalje bo v Avstriji oddajalo 28 novih DAB+ RA postaj.
14 nacionalnih in 14 regionalnih.

Več o tem pa na tej povezavi: https://dabplus.at/2024/03/22/das-sind-...

dunda ::

Če prav vidim, ÖRFa še vedno nimajo?
https://www.kacnje.eu

Juneau ::

dunda je izjavil:

Če prav vidim, ÖRFa še vedno nimajo?


Ne. Tudi o tem smo že pisali zakaj (še) ne oddajajo v DAB+. Ker ne smejo oddajati svojih tematskih programov, za trenutno obstoječe (ki so v FM) pa (še) nočejo vlagati denarja, da bi bili v DAB+, ker imajo dobro FM pokritost. Da ne smejo oddajati svojih tematskih programov se je odločila politika (njihova vlada). Zakaj tako, pa nimam pojma. Sicer so jim kako leto nazaj obljubili, da dobijo svoj MUX, pa do tega (še) ni prišlo.

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Od junija dalje bo v Avstriji oddajalo 28 novih DAB+ RA postaj.
14 nacionalnih in 14 regionalnih.

Več o tem pa na tej povezavi: https://dabplus.at/2024/03/22/das-sind-...

Kako pq bo kaj s pokritostjo? Zaenkrat imajo še slabšo kot pri nas.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Juneau je izjavil:

Od junija dalje bo v Avstriji oddajalo 28 novih DAB+ RA postaj.
14 nacionalnih in 14 regionalnih.

Več o tem pa na tej povezavi: https://dabplus.at/2024/03/22/das-sind-...

Kako pq bo kaj s pokritostjo? Zaenkrat imajo še slabšo kot pri nas.


Nacionalni MUX verjetno tako kot je zdaj, regionalno pa dodatni oddajniki. Avstrijska Štajerska in Koroška sta kar dobro pokriti. Prinese signal tudi daleč v Slovenijo. Gradec 10 kW oddajnik, Celovec Dobrač 5,5 kW, Wolfsberg 2,5 kW

gb39 ::

Juneau je izjavil:

Štajerska in Koroška sta kar dobro pokriti. Prinese signal tudi daleč v Slovenijo. Gradec 10 kW oddajnik, Celovec Dobrač 5,5 kW, Wolfsberg 2,5 kW

Haj, med Beljakom in Salzbirgom ni neki baš dobra pokritost. Vsaj v začetku leta še ni bila. Itak je pa tisto območje že z FM slabo pokrito.

Juneau ::

gb39 je izjavil:

Juneau je izjavil:

Štajerska in Koroška sta kar dobro pokriti. Prinese signal tudi daleč v Slovenijo. Gradec 10 kW oddajnik, Celovec Dobrač 5,5 kW, Wolfsberg 2,5 kW

Haj, med Beljakom in Salzbirgom ni neki baš dobra pokritost. Vsaj v začetku leta še ni bila. Itak je pa tisto območje že z FM slabo pokrito.


Za tisti del Avstrije ne vem. Če se pa voziš po severu Slovenije pa lahko skoraj povsod loviš avstrijski DAB+. Res nimajo veliko oddajnikov to pa kompezirajo z velikim ERP. Kot npr. Gradec 10 kW. Če bi temu sledili v Sloveniji bi že zdaj bilo dovolj oddajnikov za R1. Ampak mi smo bolj papeški od papeža in trajbamo DAB+ z nekaj 100 W po oddajniku.

gb39 ::

Ma tudi če pogledaš Dobrač, ki oddaja 5,5kW, se zapelješ za drugi hrib pa signala ni več. Hribovit svet z višjim ERPjem ne boš pokril. Je pa tko. V Kranju jaz lovim R2E. Brez motenj. Medtem ko avstrijskega ne ulovim nikjer v mojem koncu. Če ga pa že, pa veliko prekinja. Kaj se hotel povedat je to, da tudi, če oddajajo s par 100W je očitno to dovolj, da signal pride iz Trdinovega Vrha ali Plešivca (sm prepričan, ds gre verjetno za prvega) do Kranja. Za tiste dolince vmes bo pa treba kak manjši oddajnik postavit.

ufm ::

Jaz pa ne razumem, zakaj na oddajniku Kum ni R2E.

Juneau ::

ufm je izjavil:

Jaz pa ne razumem, zakaj na oddajniku Kum ni R2E.


Ker je celoten DAB+ projekt potisnjen na stranski tir. Morali smo ga pa uvesti, ker je taka direktiva iz Bruslja. Smo pač 100 let za leseno žlico. Dokler ne bo v Bruslju padla končna odločitev za popolni prehod na DAB+, bomo v Sloveniji imeli FM in trenutno invalidni DAB+. Saj lahko sam vidiš, da v 7 letih v Sloveniji niso bili sposobni postaviti ene normalne mreže DAB+ oddajnikov.

raceboy ::

cisto prakticno vprasanje. imam mondeota 2006 s fm original radijem. sicer sem kupil nek kitajski vmesnik za usb in bluetooth. sej ok ma bi rad dal neki kompletnega. tle prnas po brkinih je se nekako ok dab dol po cestah pa ne glih tolko. imamo pa dobro pokrito 5g. dab radio ali nek "dober pametni" radio z android auto in grem preko telefonskih podatkov ?

gb39 ::

raceboy je izjavil:

cisto prakticno vprasanje. imam mondeota 2006 s fm original radijem. sicer sem kupil nek kitajski vmesnik za usb in bluetooth. sej ok ma bi rad dal neki kompletnega. tle prnas po brkinih je se nekako ok dab dol po cestah pa ne glih tolko. imamo pa dobro pokrito 5g. dab radio ali nek "dober pametni" radio z android auto in grem preko telefonskih podatkov ?

Po celotnem območu slovenske istre je pokritost z DAB+ signalom dobra. Tako da imaš očitno zelo slab USB vmesnik. Priporočam ti pa kombinacijo. Sj večinoma imajo že vsi avtoradiji z DAB+ tudi Bluetooth. Android Avto je pa za mene zgrešena tehnologija, ker morš v vsakem primeru telefon povezat z radijem. Vse, kar rabiš, ti omogoča Bluetooth. Pa še bolj enostaven je.

d4vid ::

Android auto ni nič zgrešen, je odlična rešitev tako za navigacijo kot za predvajanje glasbe. Sam moraš met wireless android auto, da ni treba telefona na kabel priklapljat.

Praktično ne uporabljam drugega v avtu kot AA...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Frgazor ::

gb39 je izjavil:

Android Avto je pa za mene zgrešena tehnologija, ker morš v vsakem primeru telefon povezat z radijem. Vse, kar rabiš, ti omogoča Bluetooth. Pa še bolj enostaven je.


Android auto (oz. carplay) je najboljša zadeva takoj za mrzlim pivom. Telefona ni treba povezat nikamor, ker se poveže sam, iz žepa. Popolnoma enako kot bluetooth. Že leta ne uporabljam nič drugega. Seveda bi bilo drugače, če bi bil privezan na kabel.

Sicer pa lani smo naredili tritedenski road trip do Črnega morja. Milina. Slovenski radijo celo pot,pa vmes spotify, ko se naveličaš čvekanja. Niti ene same prekinitve. Kako pa kaj DABu taki podvigi uspevajo?

V bistvu bi kot davkoplačevalec moral zahtevat takojšen konec DAB eksperimetna in zapravljanja mojega denarja za nepotrebne prazgodovinske tehnologije.

gb39 ::

Morda je zdaj nekoliko bolje zaradi obstoja aplikacije Radioplayer. Jaz osebno v tej storitvi ne vidim nobene prednosti. Če se pa peljem v tujino mi je pa čar potovanja tudi iskanje radijske postaje, ki bi jo poslušal. Spotify pa že zdaj lahko poslušam brez da telefon vzamem iz žepa. Brez Carplay tehnologije.

gb39 ::

Mimogrede, v R1 so na novo dodal oddajne lokacije Cerkno 1, Bovec 2, Grahovo in Kočevje. Več oddajnih lokacij v enem letu so postavl samo leta 2016, ko so omrežje zagnal. Men je všeč. Seveda so pa na R2 pozabili (spet).

raceboy ::

...ok ste me prepricali... atoto s8 ms ...ima vse kar potrebujem. se opravicujem, da sem malo zasmetil temo

duh1 ::

Malo sem šel spet prebrati "strategijo". In sicer tale del:
Agencija namerava v prihodnjem triletnem obdobju nadaljevati aktivnosti za nov javni razpis za podelitev
pravic razširjanja radijskega programa v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Ljubljane, saj so na
multipleksu R3 še proste kapacitete. Pred uvedbo javnega razpisa bo izvedena analiza trga in preverjen interes
izdajateljev za razširjanje novih radijskih programov na tej platformi, vključno s tipom oz. formatom radijskih
programov, za katere bi bila uvedba tovrstnih javnih razpisov smiselna. Izvajanje javnih razpisov za podelitev
pravic razširjanja radijskih programov v digitalni radiodifuzni tehniki na območju Ljubljane - R3 bo agencija
postopoma izvajala vse do zapolnitve kapacitet tega multipleksa oz. dokler bo na trgu obstajal interes za
tovrstno razširjanje.

Pa a ni škoda, da R3 "sameva" že 4 leta? Toliko prostih kapacitet, razpisov pa ni.

Juneau ::

V Sloveniji se NAMERNO zavira razvoj DAB+ radia. To se vidi po javnih (ne)razpisih in (ne)širitvi DAB+ oddajniške mreže. Eni se pač ne morejo sprijazniti, da je tehnologija napredovala. Tako kot skrajni levičarji ne, da že dooolgo ni več partizanov v hosti, oni pa še kar verjamejo. Če imate še stari koledar na steni, letos se že piše leto 2024!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Juneau ()

gb39 ::

Juneau je izjavil:

V Sloveniji se NAMERNO zavira razvoj DAB+ radia. To se vidi po javnih (ne)razpisih in (ne)širitvi DAB+ oddajniške mreže. Eni se pač ne morejo sprijazniti, da je tehnologija napredovala. Tako kot skrajni levičarji ne, da že dooolgo ni več partizanov v hosti, oni pa še kar verjamejo. Če imate še stari koledar na steni, letos se že piše leto 2024!

Edini razpis, ki ga lahko ta trenutek razpišejo, je za R3. Zakaj jih ni bog ve. Ostala dva, R1 in R3 sta pa (pre)polna. Zdaj čakamo, da izvemo, kdo bo operater muxoc R4 in R5, že v nekaj tednih pa se lahko pričakuje razpis za radijske programe.

Juneau ::

Itak, da bo RTV operater MUX-a R4 in R5. Ne vem, zakaj so dobili 500 dni, da imajo čas naročiti in namestiti oddajnike? Če je volja je to lahko zaključeno v max. pol leta.

Lightning5 ::

A kdo v, če lahko uporabijo opremo in oddajnika iz DVB-T MUX C? Frekvenca je ista :D

duh1 ::

Kar nekaj postaj v R2E, R2W in R3 je prešlo iz HE-AACv2 na HE-AAC.

Juneau ::

duh1 je izjavil:

Kar nekaj postaj v R2E, R2W in R3 je prešlo iz HE-AACv2 na HE-AAC.


To ni dobro. HE-AAC v2 je pri 56 kbit/s in 64 kbit/s še kako pomemben, ker daje pri tako majhnem pretoku občutno boljši zvok kot HE-AAC.

ufm ::

ChatGPT pravi, da je za DAB+ HE-AAC boljši. Kaj pa ima avstrijski DAB+?

starfotr ::

Vedno gre za kompromise. Če je nekaj v eni lastnosti bolje, je v drugi lastnosti slabše.

Očitno so eksperimentalno ugotovili, da jim drug kodek bolj ustreza iz nekega razloga. Pač so žrtvovali manj pomembno lastnost.
««
65 / 65
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Frekvence radijskih postaj

Oddelek: Loža
354731 (3153) Scorpy84
»

Italijani drugi pokopavajo FM

Oddelek: Zvok in slika
386256 (2651) veso266
»

Kateri digitalni radio tuner - DAB komponenta ali druga rešitev ob ukinitvi analogneg (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5411153 (6800) Juneau
»

Norvežani kot prvi pokopavajo analogni radio (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7328613 (24705) CyberPunk
»

Zakaj imajo Radijske postaje več frekvenc?

Oddelek: Zvok in slika
4612156 (10513) Scorpia

Več podobnih tem