» »

Napetost novega 12 V svinčevega akumulatorja

Napetost novega 12 V svinčevega akumulatorja

mojca ::

Kakšno napetost bi morala izmeriti nekaj ur po polnjenju novega svinčevega akumulatorja? Sumim, da so mi prodali neka "zmerno stara jajca", pa bi rada hipotezo preverila, preden jih česarkoli obtožim.

Na akumulatorju piše:
cycle use: 14.5 V - 14.9 V
standby use: 13.6 V - 13.8 V

Na polnilcu piše:
14.9 V (.8 A high charge)
13.8 V (float voltage)

Highlag ::

Po parih urah polnjenja ni nujno da je poln. 12V pomeni, da je prazen, 13.6-13.8 pomeni, da je poln. (Takoj po polnjenju je napetost rahlo še rahlo višja).
Nič nisi napisala kaj si pomerila po polnjenju. Ter točno za kakšen akumulator gre.
Svinčeni so lahko gel (ups in podobno), svinčeni za sončne kolektorje ali pa za v avto. Med njimi so rahle razlike predvsem v načinu polnjenja in praznjenja.
Običajno proizvajalci navajajo kako je polnjenje najbolje izvesti, da dosežemo ustrezno življenjsko dobo.
Never trust a computer you can't throw out a window

mojca ::

Gre za 2.2 Ah Ah gel akumulator. Polnilec je bil vsaj teoretično narejen za točno to napravo/baterijo (je pa res, da polnilci niso vedno vsemogočni/najboljši).

Merila sem napetost "polnega" neobremenjenega akumulatorja in napetost obremenjenega akumulatorja (zaenkrat še brez merjenja porabe toka).

ezikielrage ::

Stanje akumulatorja zelo težko določiš z merjenjem napetosti.

Edina opcija je CCA tester, vse drugo je bolj kot ne ugibanje.

shmandi ::

In koliko si namerila?

Ribič ::

Eto, točno tole tudi mene zanima.

Kako preveriti koliko je akumulator napolnjen? Recimo, da je akumulator 12V, moj ima 7.2Ah kapacitete. Baje je potrebno nanj priklopiti neko obremenitev in izmeriti tok/napetost. Našel sem tale članek, vendar mi ni čisto jasen.

www.zetatalk4.com/docs/Batteries/FAQ/St...

Spajky ::

10W avtožarnico iz rez.seta v avtu priklopiš nanj za kako minuto in premeriš napetost na aku-ju ... če mu pade napetost pod 11V, je praktično prazen ... če kaže enih 13v je še poln ... kako boš to izvedel, ker žarnica "peče", če jo držiš v roki, pa sam pogruntaj ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

energetik ::

Ribič je izjavil:

Eto, točno tole tudi mene zanima.

Kako preveriti koliko je akumulator napolnjen? Recimo, da je akumulator 12V, moj ima 7.2Ah kapacitete. Baje je potrebno nanj priklopiti neko obremenitev in izmeriti tok/napetost. Našel sem tale članek, vendar mi ni čisto jasen.

www.zetatalk4.com/docs/Batteries/FAQ/St...
Ko je popolnoma poln, mora imet več kot 12,6V, če je zelo mraz 12,5V. To je ko ga odklopiš s polnilca in stoji vsaj nekaj ur, najbolje vsaj 12h.
Seveda to še ne pomeni, da je akumulator OK, to pokaže šele bremenski test in/ali drain test.

energetik ::

Load test: pri CCA (to je una cifra v Amperih na nalepki) napetost polnega akumulatorja ne sme pasti pod 9,6V v času 15s.
Najlažje to izmeriš tako, da v avtu snameš varovalko pumpe za bencin in 15s zaganjaš motor, kolega pa gleda voltmeter.

mojca je izjavil:

Kakšno napetost bi morala izmeriti nekaj ur po polnjenju novega svinčevega akumulatorja? Sumim, da so mi prodali neka "zmerno stara jajca", pa bi rada hipotezo preverila, preden jih česarkoli obtožim.

Na akumulatorju piše:
cycle use: 14.5 V - 14.9 V
standby use: 13.6 V - 13.8 V

Na polnilcu piše:
14.9 V (.8 A high charge)
13.8 V (float voltage)
Tisto kar piše na akmulatorju so napetosti MED polnjenjem. In sicer lahko med običajnim polnjenjem napetost doseže 14,9V (priporočljivo je bolj tam 14,5V), vendar je potrebno polnilnik potem takoj izklopiti, ko je aku poln.
Do 13,8V pa je lahko "trajno" priklopljen na polnilnik, oziroma vsaj par dni.
Seveda v obeh primerih par ur po odklopu napetost pade do 12,6V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polnilec akumulatorjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
11119388 (9735) FireSnake
»

Polnjenje avtomobilskega akumulatorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2114101 (13761) šernk
»

Zamenjava akumulatorja v UPSu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92014 (1907) Pyr0Beast
»

Polnilec za akumulator iz računalniškega napajalnika?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
65619 (5452) Brane2

Več podobnih tem