» »

"Liberalizem"

"Liberalizem"

1 2
3
»

TheJack ::

Seveda te veseli… Ali sploh obstaja kakšna stvar iz uradne politike ameriških republikancev, ki tebi ni všeč?
Bonis nocet, qui malis parcit.

jetam ::

Thomas:
Prepoceni je jesti antibiotike, se voziti z avtom, uporabljati računalnike ... zraven pa govoriti, da "vse to nima smisla".

Zdej se pa res ponavljaš. To stališče si enkrat že imel (Jeronimo - vidim da tudi ti s pridom izkoriščaš blagoslove informacijske dobe. Prav tako kot tudi TheJack pridno uporablja produkte osovražene Amerike.) in tudi takrat ni kaj prida zaleglo…
Jest nisem konservativec, da ne bo pomote, mene samo moti zagovarjanje tehnologije kot edine prave poti v prihodnost, kot edine rešiteljice človeštva in njegovih problemov… Ti temu rečeš iracionalizem ali pa tehnofobija jaz pa to vidim kot skrb za naš planet. Ker če naša prihodnost leži izključno samo v tehnologiji kot trdiš ti potem ne morem reči da je to svetla prihodnost.
Kar se tiče malega Busha pa sam tole: ne vem kaj on ignorira in kakšno novo besedo si je danes izmislil niti nisem seznanjen s tem kaj je imel danes za zajtrk… Če je tebi všeč da ena dežela določa kako mora misliti cel planet potem je to tvoja stvar. Ne obsojam te da tako poveličuješ ZDA ampak strinjam se pa tudi ne s teboj. Če slediš neki ideologiji je problem v tem da drugi razmišljajo namesto tebe…
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Thomas ::

CO2 je zelo razvpit - pa zelo marginalen problem. Saj so njegovi ucinki prej blagohotni kot ne.



Stampedo evropskih politikov v Kyotu je pa znacilen za evropsko razmisljanje - mnogo hrupa za nic in nic hrupa za mnogo.



Ja jetam - ponavljati se pa vcasih moram zato, ker nekateri ne zapopadejo zlepa.



"mene samo moti zagovarjanje tehnologije kot edine prave poti v prihodnost,"



Kaj pa se? Cira cara? "Osvescevanje" - ki je dober izgovor za ohranjanje statusa quo?



Kaj?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Ampak ravno tehnologija nas je pripeljala do sem kjer smo sedaj!!! Naivno je misliti da nas bo stvar, ki nas je pripeljala do propada, rešila pred njim.
Moje stališče do tvojega razmišljanja je enako tvojemu stališču do komunizma… enoumje, ki ne bo svetu prineslo popolnoma nič dobrega.
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Thomas ::

V tistem "raju" pred tehnologijo so imele zenske po 12 otrok, od katerih jih je 9 do 10 pomrlo od bolezni. Nasi predniki so ziveli, kot pac vse divje zivali. Razmnozili so se v obdobju obilja in vecina jih je pomrla v "susnem" casu. A to ni jasno a kaj?!

Tehnologija nas je pa pripeljala semle. Kjer nekateri lahko tarnajo nad nivojem CO2. :|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Ja, samo problemi CO2ja imajo v ZDA in evropi res "blagodejne" ali šibke učinke, kaj pa delajo v Tretjem svetu (poplave, zemeljski plazovi,...) nas pa ne briga. Oni črnci so itak manj razviti torej naj crknejo! Važno da gre naše gospodarstvo naprej.

Ko si ravno omenil antibiotike. Posledica nekritične - zahodne - rabe antibiotikov je povečana rezistentnost bakterij. Na zahodu se jim znamo upreti z dragimi postopki zdravljenja, v Afriki pa bodo kmalu začeli bolj množično umirat.
Ampak oni imajo itak manjvredne navade, torej jih ni škoda.

Če se moram odločiti ali bom imel (zahodnjak) za 5 procentov slabše (oziroma težavnejše) življenje, zato da bo imel nek črnec za 30% boljše...?

Se bom kot konzervativni republikanec seveda odločil za svojo korist. Samo ne vem če je to ravno moralno.

Thomas ::

Ne vem od kod ideja, da so poplave v tretjem svetu posledica "razkosnega" zivljenja v prvem svetu. Par stopinj toplejse ozracje kvecjemu blazi vremenske ekstreme. Ce bi bilo par stopinj hladneje - potem bi imeli razlog za zaskrbljenost po celi zemeljski obli.

Tako pa ... Kar se tice uporabe zdravil - nobena "odgovorna uporaba" ne more vec kot rahlo upocasniti evolucije rezistentnih sojev bakterij. Tehnologija, bo upajmo resila ta problem.

Tretji svet je podrazvit. To je njegov in nas problem. Globalizacija pa najboljse upanje za vse.

p.s.

Matthai se distanciras od jetamovega posta ali ne?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

poweroff ::

Katerega? Tistega ko pravi da nas je tehnologija pripeljala do take situacije?

S tem se strinjam. Glej - tehnologija je prinesla marsikaj dobrega. Ampak prinesla je tudi marsikaj slabega.

Zato se ne strinjam s poveličevanjem tehnologije. In mislim da tehnični napredek sam po sebi ni kar nekaj dobrega.
In da to da smo zahodnjaki pač tehnično bolj napredni, ne pomeni da moramo zato vladati celemu svetu.

Thomas ::

Nihce ne govori o tem, da "da moramo [Zahodnjaki] zato vladati celemu svetu." - pac pa govorim, da mora zahodni racionalizem prevladati nad lokalnimi kulti, ce hocemo, da se nezahodnjaki izvijejo iz tamkajsnje bede.

Tehnologija ima sicer stranske ucinke - ampak zgolj primitivna. Primer so prometne nesrece. Lowtech - ampak tech - varnostni pas - jih blazi. Napihljiva blazina se bolj - avtomaticni sofer jih bo skoraj odpravil.

Dovolj razvita tehnologija ne bo imela nobenih stranskih ucinkov vec.

Pa tudi slabe plati tehnologije 19. stoletja so malenkost proti sitnostim netohnoloske druzbe.

Clovestvo gre navzgor. Po tehnoloski lestvi. Zmrdovalci so rahlo neposteni v svojem zmrdovanju.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

Thomas zopet zapada v kvazi-dokazovanje, ki je v resnici prodajanje megle. Gremo po vrsti:

'Prepoceni je jesti antibiotike, se voziti z avtom, uporabljati računalnike ... zraven pa govoriti, da "vse to nima smisla".'

Kdo pa je rekel, da je sam napredek nesmiselen?? Mi nasprotujemo njegovemu poteku, načinu uporabe. Poleg tega je nekomu, ki je rojen v tako družbo, blazno lahko metati v nos floskule a la "zakaj pa potem ne postaneš puščavnik?" Zresni se, Thomas. Drugače boš doživljensko zaverovan v trditev, da nas je le in samo tehnologija rešila mater z 12 otroki itd.

Kar se blagodejnega učinka ogljikovega dioksida tiče, pojdi na stran SciAma, kjer boš v številki augusta 2000 našel nekaj zate očitno presenetljivih izsledkov. Če boš pa še malo nakladal, bom pa posegel še po Nature.

Morda potem tudi ne boš več bleknil take neumnost kot je: 'Par stopinj toplejse ozracje kvecjemu blazi vremenske ekstreme.' Meteorolog bi se ti v obraz smejal.

Kdo daje "zahodnemu racionalizmu" prednost pred vsem drugim? Nič, prav nič, kajti to zagovarjajo le in samo zahodnjaki, medtem ko pa vsi drugi trdijo svoje. V tem smislu tudi logični absurd govoriti o tem, da imamo le mi prav. Toliko logike pa vendar ja obvladaš, Thomas?

Prav tako se lahko le nasmehnem trditv, da le low-tech dela probleme. Da, high-tech reši problem, ki ga low tech naredi, ampak ni pa nujno, da ne rodi novih problemov, da ne omenjam funfamentalne odvisnosti od višje tehnologije, če hočemo uporabljati nižjo. Kaj če se veriga na koncu podre?

Tudi tale tvoja s tehnofobijo je navadna floskula. Če sem tehnofob, zakaj imam poleg sebe do krutosti navito mašino, v predalu mobitel itd.? Ne, nismo tehnofobi, smo le previdni. Kar pa ti, Thomas, očitno nisi. Namesto tega si se očitno že davno podvrgel nekontroliranim iracionalnim (!) iluzijam. Lahko mi je le žal. Ampak ne le to, tudi skrbi me, ker imate taki resen vpliv na razvoj človeka. NEgativen, se razume.

Prav tako nisi nič rekel na mojo omembo v zvezi z razvojem človeka kot memskega stroja v entiteto, ki tehnologije ne bi potrebovala.

Jaz iz te debate izstopam, če se bo razvijala v to smer.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::


Aggressor



"Thomas zopet zapada v kvazi-dokazovanje, ki je v resnici prodajanje megle. Gremo po vrsti:"



Čustva govorijo iz tebe Aggressor. Tako kot je čustveno nabita vsa tale zelena scena.



"Kdo pa je rekel, da je sam napredek nesmiselen??



jetam je že eden teh radikalcev. Preberi zgoraj.



"Mi nasprotujemo "



V blok greste? Ti in kdo še? Te ostali hočejo s sabo?



"njegovemu poteku, načinu uporabe."



Vi (?) nasprotujete. Kot sem že večkrat rekel - nasprotujete, uporabljate pa vendarle. In tega naj politično korektno ne bi izrekel? Ni govora - čas je, da nekdo tudi vam iracionalistom pove kar vam gre.



"Poleg tega je nekomu, ki je rojen v tako družbo, blazno lahko metati v nos floskule "



Seveda mu je lahko - čisto lahko, ker so notorično resnične.



"a la "zakaj pa potem ne postaneš puščavnik?"



Ja, res je. Zakaj ne, če je civilizacija tako slaba?



"Zresni se, Thomas. Drugače boš doživljensko zaverovan v trditev, "



Hvala za skrb zame, ampak bolj bi te moral skrbeti ti sam.



"da nas je le in samo tehnologija rešila mater z 12 otroki itd."



Samo tehnologija t.i. kontrole rojstev - in nič drugega!



"Kar se blagodejnega učinka ogljikovega dioksida tiče, pojdi na stran SciAma, kjer boš v številki augusta 2000 našel nekaj zate očitno presenetljivih izsledkov. "



Tudi Sciam ne smeš jemati za suho zlato. Toda vseeno dajo bolj prav mojemu pogledu kot tvojemu. To o blaženju vremenskih ekstremov gotovo.



"Če boš pa še malo nakladal, bom pa posegel še po Nature."



Ti kar posezi - kdo ti brani?



"Morda potem tudi ne boš več bleknil take neumnost kot je: "



Tale tvoj stavek (in mnogi drugi) nemara razodeva, da tvoj nick ni čisto brezveze.



"'Par stopinj toplejse ozracje kvecjemu blazi vremenske ekstreme."



Na vsak način. Topla greda zmanjšuje temperaturne razlike med tečajema in ekvatorjem.



" Meteorolog bi se ti v obraz smejal."



A to tisti, ki so tako prizadevno napovedovali sneg vso letošnjo zimo?



"Kdo daje "zahodnemu racionalizmu" prednost pred vsem drugim? "



Prednost je nedvomna tudi če si slep. Razen če si zaslepljen.



"Nič, prav nič, kajti to zagovarjajo le in samo zahodnjaki"



Nič le in samo. Kitajski disidenti - so prozahodni disidenti. Pa ne samo oni. Mnogo prozahodnih je povsod.



", medtem ko pa vsi drugi trdijo svoje. "



Vsak svoje tlapnje ja.



"V tem smislu tudi logični absurd govoriti o tem, da imamo le mi prav. "



V katerem smislu? Ne razberem nobenega smisla v dejanjih tistih, ki mutilirajo deklice naprimer.



"Toliko logike pa vendar ja obvladaš, Thomas?"



Logiko obvladam kar dobro, hvala.



"Prav tako se lahko le nasmehnem trditv, da le low-tech dela probleme. "



Ne ločiš med nerazvito tehnologijo in low techom. Low tech rešitve so včasih zelo ustrezne. Naprimer Haimlichov prijem. Čisto low tech rešitev davečega. Vendar je niso pogruntali indijski yogiji kljub vsej svoji modrosti - pač pa zahodnjaški zdravnik. Aja, seveda, pozabil sem - yogiji so prklopleni na višje dimenzije in jim ni preveč mar če se kdo zadavi.



"Da, high-tech reši problem, ki ga low tech naredi, "



Ne. Nizko razvita tehnologija - ne lowtech. Toda tudi nizko razvita tehnologija je olajšala življenje ljudem.



"ampak ni pa nujno, da ne rodi novih problemov, "



Hm ni nujno - a nisi govoril, da jih obvezno naredi tem hujše, čim bolj je razvita?



"da ne omenjam funfamentalne odvisnosti od višje tehnologije, "



Pa kaj? Kaj ti gre ta "odvisnost" tako na živce? Se morda samo bojiš kaj bo, če je ne bo?



" Kaj če se veriga na koncu podre?"



Brez tehnologije - bi se že davno. Ampak pesimista prepričat, da ne bo katastrofe - je itak jalov posel. Ne bom se trudil zdej.



"Tudi tale tvoja s tehnofobijo je navadna floskula. "



Kako naj pa rečem tistim,. ki skoz "opozarjajo" da bomo vsi pomrli od tehnologije in Amerike in mobitelov - če ne tehnofobi?



"Če sem tehnofob, zakaj imam poleg sebe do krutosti navito mašino , v predalu mobitel itd.? "



Ja ... šizofrena situacija - res je. Samo ne sprašuj tega mene.



"Ne, nismo tehnofobi, smo le previdni. "



V čem pa je ta vaša previdnost, razen v stalnem lamentiranju?



"Kar pa ti, Thomas, očitno nisi. "



Taka "previdnost", kot se je greste - ni previdnost - vse kaj drugega.



"Namesto tega si se očitno že davno podvrgel nekontroliranim iracionalnim (!) iluzijam. "



Itak je mišljeno, da taki kot ti, tako mislite.



"Lahko mi je le žal. "



Heh - nej ti pa bo!



"Ampak ne le to, tudi skrbi me, ker imate taki resen vpliv na razvoj človeka. "



Pomiri se - mi ne "obvladamo logike, smo omejeni in se motimo". Kaj bi taki mogli?



"NEgativen, se razume."



Gativen. We got to ...



"Prav tako nisi nič rekel na mojo omembo v zvezi z razvojem človeka kot memskega stroja v entiteto, ki tehnologije ne bi potrebovala. "



Iluzija.



"Jaz iz te debate izstopam, če se bo razvijala v to smer."



Se vdaš? Dej bodi že toliko - pa odpri en topic na temo tvoje vizije "energetskih bitij" - če si upaš branit svoja stališča kot si upam jest svoja!

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Thomas:
»Nihce ne govori o tem, da "da moramo [Zahodnjaki] zato vladati celemu svetu." - pac pa govorim, da mora zahodni racionalizem prevladati nad lokalnimi kulti, ce hocemo, da se nezahodnjaki izvijejo iz tamkajsnje bede.«

Ti govoriš točno to… Zahod in njegova tehnologija mora prevladati in potem bo vse lepo in prav. Naj te spomnim:

»Mejčkn preveč povdarka si dal ZDA - ene 70% bi bilo dovolj. 25% pa (predvsem Zahodni) Evropi. Pa ostali imajo tudi ene 5% dobrega. No iz tega mora biti bodoči svetovni red. Obvezen za vse.«

»Ker je Zahodna
1. najbolj taka
2. najbolj podvrzena razvoju prav v to smer
naj prevlada Zahodna civilizacija nad vsemi. (Ne se bat - saj bo)«

Mogoče sem te narobe razumel ali pa bi moral brati med vrsticami ampak mislim da je v teh tvojih navedbah jasno izraženo kdo MORA zmagati.

»Vi (?) nasprotujete. Kot sem že večkrat rekel - nasprotujete, uporabljate pa vendarle. In tega naj politično korektno ne bi izrekel? Ni govora - čas je, da nekdo tudi vam iracionalistom pove kar vam gre.«

Ja, uporabljam, ker bom svoje ideje poskušal predstaviti znotraj sistema ne zunaj od koder te nihče ne sliši. Temu se reče DEMOKRACIJA… Ali morda ta velja samo kadar se vsi strinjajo s teboj?
No ja kakorkoli, Zahodni svet je itak trdno prepričan v to da bo tehnologija rešila vse, ker drugače ne bi s tako lahkoto uničeval narave. Verjetno moramo najprej vse uničiti, da bomo potem lahko svobodno zaživeli v popolnem tehnološkem Raju.
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Thomas ::

jetam

S temi citati si dokazal, da hočem, da "Zahodna modrost" - zahodni "way of life" zajame ves svet.

Ne da pride do nekakšnega "prevlade zahodnega človeka". Do prevlade (zahodnega) racionalizma, demokracije in svobode - to pač!


DEMOKRACIJA pa pomeni tudi - biti neusmiljen z argumenti nasprotnika - kot sem jest s tvojimi - in ti z mojimi.

Svobodna diskusija je zelo Zahodna. In samo Zahodna.


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Thomas:
Jaz to enačim (modrost in človeka namreč). V tem primeru bo Zahodni človek to videl kot svojo zmago, ker poskus prevlade zahodne miselnosti je večini zahodnjakov sinonim za vojno, takšno ali drugačno. Če jih že ne moremo obdelati vojaško, jih dajmo ekonomsko ali pa racionalno… V vsakem primeru bo raznolikost kultur izginila. One big »happy« family our world is…
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Aggressor ::

Thomas:

'Čustva govorijo iz tebe Aggressor. Tako kot je čustveno nabita vsa tale zelena scena'

Res je, vsekakor tudi. Ampak, kam bi pa prišli, če bi bili vsi kot stroji, brez vseh čustev? Eno od pravil komunikologije je, da je še najmanjši del informacije prenesen skozi sam jezik. Ti si očitno čustva že pustil neznano kje.

'jetam je že eden teh radikalcev. Preberi zgoraj.'

Kot je že sam povedal, ne nasprotuje napredku kot takemu, ampak njega uporabi. Ni on kriv, če človeštvo napredek izrablja že od nekdaj. Ja osebno sprejemam dejstvo, da je človeku verjetno usojeno biti vedno nezrel za novitete, ampak verjamem pa tudi, da ima možnost zadovoljivo se prilagoditi na veliko novitet. Da poudarim, ON se ima prilagoditi. In v to smer sem namenjen jaz. Z razvojem tehnologije bomo prilagodili le svoje telo in pa golo inteligenčno moč, kaj pa um?

'V blok greste? Ti in kdo še? Te ostali hočejo s sabo?'

Zate je očitno ta forum ves univerzum. Da, večini mojih prijateljev se zdijo teze o nadvladi tehnologije absurdne. Torej, absurdnega smisla, ne verjetnosti.

'Vi (?) nasprotujete. Kot sem že večkrat rekel - nasprotujete, uporabljate pa vendarle. In tega naj politično korektno ne bi izrekel? Ni govora - čas je, da nekdo tudi vam iracionalistom pove kar vam gre.'

'Seveda mu je lahko - čisto lahko, ker so notorično resnične.'

'Ja, res je. Zakaj ne, če je civilizacija tako slaba?'

Thomas, pa povej, ali imam kakšno možnost? Povej, kje naj človek danes v tem svetu najde mir, ko mi pa ravno sedajle pod oknom šiba tovornjak FedExa in se nenadoma zavem, da se zbežati v bistvu več ne da, ne da bi popolnoma, ampak res popolnoma opustil komunikacije s sedanjim svetom. Ampak, slednje ima dve slabi strani. Prva je ta, da bi odtujitev verjetno imala posledice, ker sem pač odrasel v tem svetu in pa, če hočem ali ne, moram imeti dostop do informacije, če bo to v prihodnosti potrebno. Z drugimi besedami, sovražnika najlažje potolčeš, če ga dobro poznaš.

'Samo tehnologija t.i. kontrole rojstev - in nič drugega!'

? Kaj pa potem pomeni npr. odvisnost števila otrok od standarda, od izobrazbe, od kulture itd. Slednje so vse rezultati raziskav.

'Tudi Sciam ne smeš jemati za suho zlato. Toda vseeno dajo bolj prav mojemu pogledu kot tvojemu. To o blaženju vremenskih ekstremov gotovo.'

Ah, da, torej tisto od tem, da ima zrak, bolj nasičen s ogljikovim dioksidom večjo kapaciteto nosilnosti vode (poplave) in pa hitrejšo frekvenco spiščanja vode (več poplav letno) zate pomeni blaženje vremenskih ekstremov??

'Tale tvoj stavek (in mnogi drugi) nemara razodeva, da tvoj nick ni čisto brezveze'

Si me pač razjezil. Vprašaj se, če je le moja krivda. BTW, izvor nicka ima druge korenine.

'Na vsak način. Topla greda zmanjšuje temperaturne razlike med tečajema in ekvatorjem.'

No sedaj sem prepričan, da bi se ti smejalo 99% meteorologov. Ja, na prvi pogled imaš prav, ampak, kot je občutljiv vsak ekosistem zase, ne moreš posplošiti krajevnih vremenskih razmer na svetovne. Res, svetoval bi ti malce branje osnov meteorologije. BTW, kot študent Fizike imam mnogo sošolce bodočih meteorologov. Bog ne daj, da bi kateri videl tvojo trditev. Pa tudi naši meteorologi so za letos napovedali pomankanje snega. In ga tudi za naslednje leto.

'Nič le in samo. Kitajski disidenti - so prozahodni disidenti. Pa ne samo oni. Mnogo prozahodnih je povsod.'

Kot prvo, kitajski disidensti NISO vsi prozahodni, kar se tiče ureditve, ampak le, kar se tiče človekovih pravic. Vprašaj katerega izmed njih, koliko si želi multinacionalke. Presenečen boš. Kot drugo, lahko je nekomu, ki je pol življenja preždel v takem okolju, kot je Kitajska, kazati ZDA kot raj na Zemlji.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Aggressor ::

'V katerem smislu? Ne razberem nobenega smisla v dejanjih tistih, ki mutilirajo deklice naprimer.'



Očitno ti gre logika dobro le, kar se tiče števil, pri pomenih je pa bolj slabo. Tvoje trditve bi bile namreč točne le in smo tedaj, če bi večina kultur izvajala mutilacijo deklic. Pa jo, Thomas?? Kar sem hotel povedati, je to, da pač vsaka kultura zagovarja svoje stališče. NI, ponavljam, NI objektivnega vsesplošnega pokazatelja, ki bi povedal, kdo ima prav.



'Ne ločiš med nerazvito tehnologijo in low techom. Low tech rešitve so včasih zelo ustrezne. Naprimer Haimlichov prijem. Čisto low tech rešitev davečega. Vendar je niso pogruntali indijski yogiji kljub vsej svoji modrosti - pač pa zahodnjaški zdravnik. Aja, seveda, pozabil sem - yogiji so prklopleni na višje dimenzije in jim ni preveč mar če se kdo zadavi'



Hehe. Kaj misliš, da res? Kaj pa, če ti povem, da poznajo na vzhodu do petdeset različnih različic Heimlichovega prijema, s katerim lahko ne le rešijo človeka določenih dihalnih zastojev, ampak še vse kaj drugega? Vzhodnjaške medicine zahodna, kar se tiče pristopa k posamezniku, še zelo dolgo ne bo dosegla.



'Ne. Nizko razvita tehnologija - ne lowtech. Toda tudi nizko razvita tehnologija je olajšala življenje ljudem.'



Dobro, torej sem narobe razumel, se oproščam. Jah, nizko razvita tehnologija je olajšala življenje, je pa tudi npr. povzročila ekološke katastrofe, vzpon kapitalizma in polom temeljinih medsebonij človekovih vrednot, če se omejim na industrjsko revolucijo. Preudari obe strani Thomas, ne le svetle.



'Hm ni nujno - a nisi govoril, da jih obvezno naredi tem hujše, čim bolj je razvita?'



Premalo podrobno sem se izrazil. Navedel sem primer POSAMEZNE komponente. Seveda imajo lahko nekatere izključno dober učinek, ampak poanta je v tem, da človek ni sposoben izbrati le in samo teh.



'Pa kaj? Kaj ti gre ta "odvisnost" tako na živce? Se morda samo bojiš kaj bo, če je ne bo?'



Bojim se, da BO, Thomas. Bojim se izgube svobode. Ti očitno že predpostavljaš, da smo jo izgubili za vedno. Jaz pač ne mislim tako.



'Brez tehnologije - bi se že davno. Ampak pesimista prepričat, da ne bo katastrofe - je itak jalov posel. Ne bom se trudil zdej.'



Brez tehnologije ne bi bilo verige. Torej se ne bi mogla podreti. Ker je ne bi bilo.



'Kako naj pa rečem tistim,. ki skoz "opozarjajo" da bomo vsi pomrli od tehnologije in Amerike in mobitelov - če ne tehnofobi?'



Reci nam previdneži, antikapitalisti, itd. Tehnofobi gotovo nismo. Preberi si, kaj pomeni beseda tehnofob v slovarju. Morda ne boš potem opletal s shizofreniki.



'V čem pa je ta vaša previdnost, razen v stalnem lamentiranju?'



Lamentiranju?? Kaj nisem vseskozi le opozarjal? Kaj nimamo pred očmi vseskozi ekoloških nesreč, posledic stresa itd.? Vsak človek pri zdravi pameti bi se zelo zamislil. Po tvoji logiki pa smo vsi, ki se ne strinjamo s tabo, težakarji, ali kaj? Vseskozi dobivaš nasprotne dokaze, pa ne upoštevaš prav nobenega.



'Taka "previdnost", kot se je greste - ni previdnost - vse kaj drugega.'



Oh, kaj pa?



'Pomiri se - mi ne "obvladamo logike, smo omejeni in se motimo". Kaj bi taki mogli?'



Tudi Stalin se je motil. Pa vsi vemo, kaj je bilo potem. Brez zamere, primer je banalen.



'Iluzija.'



Zakaj pa?



'S temi citati si dokazal, da hočem, da "Zahodna modrost" - zahodni "way of life" zajame ves svet.'



Hehe, naj navedem primer. Pred nekaj časa je Jim Allchin, eden vodilnih ljudi Microsofta, na tiskovni konferenci zatrdil, da je treba zakonsko prepovedati open source. Zadevo je končal z besedami: "Sem Američan, verjamem v American Way. Skrbi me, če vlada spodbuja prosto izvorno kodo in mislim, da nismo storili dovolj, da bi podučili zakonodajno oblast o tej grožnji." Besede govorijo same zase.



'Svobodna diskusija je zelo Zahodna. In samo Zahodna.'



Ah daj no... Posebej v zahodni politiki in ekonomiji, a ne? Smeh.

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Aggressor

"Očitno ti gre logika dobro le, kar se tiče števil, pri pomenih je pa bolj slabo. "

Sploh ne - obvladam oboje.

"Tvoje trditve bi bile namreč točne le in smo tedaj, če bi večina kultur izvajala mutilacijo deklic. "

Mutilacija deklic je samo en primer priskutnih običajev. Objektivno priskutnih. So pa še drugi, na katere "liberalci" gledajo dobrohotno kot na lokalne posebnosti. Ubijanje žena v Indiji, prvorojenih deklic na Kitajskem, izobčevanje na Japonskem ... Kar je že lep kos sveta. Kdo zatira take zadeve, če ne prodor Zahodnih vrednot?

"Kar sem hotel povedati, je to, da pač vsaka kultura zagovarja svoje stališče. "

Naj! in kar dobrega obstane - naj bo pač del svetovne civilizacijske dediščine. Saj Zahod je sprejel nekaj dobrih reči tudi. Recimo relativno nežno ravnanje z otroki. V srednjem veku so bili na Zahodu mnenja, da so otroci precej podložni hudiču in je to zlo nagnjenje treba s palico izganjati iz njih. Potem so pa srečali divjake, ki so to znali bolje. Ta mem lepšega ravnanja - se je udomačil tudi na Zahodu počasi - in postal del tega, kar danes imenujemo "Zahodna vzgoja".

"NI, ponavljam, NI objektivnega vsesplošnega pokazatelja, ki bi povedal, kdo ima prav. "

Če ga ni - potem lahko postavimo kateregakoli. Bodi Deklaracija o člevekovih pravicah. Definicija.

"Kaj pa, če ti povem, da poznajo na vzhodu do petdeset različnih različic Heimlichovega prijema"

Rekel bom, da prvič slišim, da sem preverjal na netu in našel nič, zilč, njente.

" s katerim lahko ne le rešijo človeka določenih dihalnih zastojev, ampak še vse kaj drugega? "

Skeptičen... skeptičen ...

" Vzhodnjaške medicine zahodna, kar se tiče pristopa k posamezniku, še zelo dolgo ne bo dosegla. "

Tudi skeptičen. Je pa res, da so negovanje bolnikov v Zahodno kulturo prinesli Križarji iz islamskih dežel. Ko je bil Islam še upanje za človeštvo - 800 let nazaj. Danes je Islam samo še mračnjaštvo.

"Dobro, torej sem narobe razumel, se oproščam. "

Oproščeno ti je sine ... pojdi in ne delaj greha več!

" nizko razvita tehnologija je olajšala življenje, je pa tudi npr. povzročila ekološke katastrofe"

To je mit. Ljudje smo zasvinjali Zemljo nekako toliko vulkan, ki izbruhne v povprečju na 100.000 do milijon let. Tisoče večjih in dosti večjih ekoloških katastrof je bilo v zgodovini Zemlje, kot je človekov vpliv.

" vzpon kapitalizma in polom temeljinih medsebonij človekovih vrednot, "

Vzpon kapitalizma je spremenil vrednote na bolje. Požiganje čarovnic je prišlo iz mode. Tlačanstvo tudi. Tobožnje predkapitalistične idealistične razmere - so samo mit.

"če se omejim na industrjsko revolucijo. Preudari obe strani Thomas, ne le svetle. "

Seveda - ampak svetla odtehta temnejšo.

"poanta je v tem, da človek ni sposoben izbrati le in samo teh [dobrih]. "

Čedalje bolj je zmožen prav tega.

"Bojim se izgube svobode. Ti očitno že predpostavljaš, da smo jo izgubili za vedno. "

Nikoli nismo imeli te metafizične svobode - nikoli. Praktične svobode imamo pa zdaj neprimerno več.

"Brez tehnologije ne bi bilo verige. Torej se ne bi mogla podreti. Ker je ne bi bilo. "

Bili bi samo divji primati, ki šibajo po tleh. Nekje na sredi prehranjevalne verige.

"Reci nam previdneži, antikapitalisti, itd. "

Previdneži! Antikapitalisti!

"Tehnofobi gotovo nismo. "

Hja, jetam je gotovo.

"Preberi si, kaj pomeni beseda tehnofob v slovarju. "

"Ki se boji tehnologije ... "

"Morda ne boš potem opletal s shizofreniki. "

Samo da je situacija šizofrena - razcepljena - pri tistem, ki govori dol z Ameriko in pije CocaColo ali pa govori kaki butli da so ameri in njihova tehnologija sux - pol gre pa overklokat njihov procesor ... Nisem pa rekel, da je tak človek šizofrenik - to pač ne. Hinavec - pa že!

"Lamentiranju?? Kaj nisem vseskozi le opozarjal? Kaj nimamo pred očmi vseskozi ekoloških nesreč, "

Tanker zlije nafto. Svinjarija - se strinjam. Samo ena "naravna" suša naredi še precej večji masaker. Oboje je odveč - če se mene praša.

"posledic stresa itd.? "

Stres je človeku zaenkrat inherenten. Civilizacijski je blažji od tistega v divjini, ko ti lev poje nogo proč, pomoči pa ni druge, kot hijene, ki te požro do konca.

"Vsak človek pri zdravi pameti bi se zelo zamislil. "

Saj - to je namen.

"Po tvoji logiki pa smo vsi, ki se ne strinjamo s tabo, težakarji, ali kaj? "

Saj vam ne zamerim teženja - pač pa nefleksibilnost prepričanja.

"Vseskozi dobivaš nasprotne dokaze, pa ne upoštevaš prav nobenega. "

Od Matthaja, jetama (v tem topicu!) ... prav imaš - ne upoštevam.

"Tudi Stalin se je motil. Pa vsi vemo, kaj je bilo potem. Brez zamere, primer je banalen. "

Primer JE umesten. Marxizem-Leninizem-Stalinizem ... nam MORA biti v svarilo, da ne zaidemo nekam, kamor najmanj hočemo.

"Zakaj pa? [Iluzija]"

Ker v temle vesolju so: gravitacijska, elektrošibka, močna in morda repulzivna (antigravitacijska) sila. Pa morda še katera - ampak mimo njih v spiritualnost ne gre. Če pa že - pa ven iz tega vesolja. Ni nemogoče - ne zdi se mi pa verjetno. Tako bomo morali delati s temi silami - zehnologija pač!

"Jim Allchin, eden vodilnih ljudi Microsofta, na tiskovni konferenci zatrdil, da je treba zakonsko prepovedati open source. Zadevo je končal z besedami: "Sem Američan, verjamem v American Way. Skrbi me, če vlada spodbuja prosto izvorno kodo in mislim, da nismo storili dovolj, da bi podučili zakonodajno oblast o tej grožnji." Besede govorijo same zase. "

Jim je tepec, kakršnih imajo v Ameriki tudi mnogo.

"Ah daj no... Posebej v zahodni politiki in ekonomiji, a ne? Smeh. ['Svobodna diskusija je zelo Zahodna. In samo Zahodna.' ]"

Seveda. Nobeni stranki in nobeni kompaniji na Zahodu ni zagarantirano nič. Mora se boriti za svoj obstoj - glasove potrošnikov ali volilcev.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Thomas:
Torej… ponovimo: Jaz se ne bojim tehnologije ampak sem skeptičen do načina uporabe, kot je omenil tudi Aggressor. Še bolj kot to pa sem skeptičen do moralne vprašljivosti tehnoloških inovacij.
Zemlja je potrebovala miljarde let, da se je izoblikovala, v tem času gostila tisoče živalskih in rastlinskih vrst, potem pa se pojavi človek in v borih 10000 letih mu uspe s pomočjo tehnologije anihilirati vse tisto kar je prej nastajalo. In ti kljub vsemu še vedno trdiš da nas bo to rešilo. Sej ne vemo kaj delamo če vsak novi korak vodi k očitnemu propadu. To je pa res šizofrena situacija.
Razlika med naravno nesrečo in tehnološko nesrečo je ogromna. Seveda na zemlji izbruhne vulkan, seveda se kje pojavi suša. Tudi pred pojavom človeka so se dogajale takšne stvari in znanstveno je dokazano da se je vsakič znova Zemlja opomogla. Če bo tudi po človekovem tehnološkem propadu (in do le-tega bo prišlo) tako, sem pa rahlo skeptičen. Načine uničevanja, ki jih vedno znova izumljamo (v imenu napredka seveda), bo zelo težko prekositi celo naravi.
Ko govoriš o fleksibilnosti mojega (ne bi rad govoril v imenu drugih) prepričanja pa me zanima kako fleksibilno je tvoje? Pravzaprav je tudi tvoje NEfleksibilno, če trdiš da ne upoštevaš nobenih dokazov oz. bolje argumentov, ki jih podam sam. Ne obsojaj če tudi sam grešiš…
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Thomas ::


jetam


"Torej… ponovimo: Jaz se ne bojim tehnologije ampak sem skeptičen do načina uporabe, "

Bojiš se, da se bodo zadeve "narobe uporabljale" sicer se ne bojiš. Aha.

"kot je omenil tudi Aggressor. "

Tudi njega je strah "napačne uporabe". Ne rečem. Treba je pazit, kako se reči uporabljajo. Ampak denimo - kako boš narobe uporabljal avtomatičnega šoferja recimo? Ali pa robota, ki lika? Napačna uporaba je povzročanje zla - kot pri orožju recimo. Laserski blaster se pa da uporabiti narobe. Samo ... za kaj takega maš pa že navadnega orožja dovolj. Tehnologija ti ne ponudi novega "polja zla". Nasprotno - manj prostora da takim "aktivnostim" - bolj jih omejuje.

"Še bolj kot to pa sem skeptičen do moralne vprašljivosti tehnoloških inovacij."

Primer!? Katera bodoča inovacija bi po tvojem lahko bila "moralno vprašljiva"? Avtomobilska guma, ki manj drsi? GSM aparat, ki kaže še sliko?

"Zemlja je potrebovala miljarde let, da se je izoblikovala, "

Ja seveda, amapk medtem je bilo nekaj masovnih izginotij živih bitij, ledenih dob, padcev
meteorjev ... to ni bila samo pravljica. Pa tudi, ko teh katastrof ni bilo, je bilo življenje
živali vsakdanje pasje - nobena pravljica vse skupaj.

"v tem času gostila tisoče živalskih in rastlinskih vrst"

In pobila 99% vseh.

" potem pa se pojavi človek in v borih 10000 letih mu uspe s pomočjo tehnologije anihilirati vse tisto kar je prej nastajalo. "

Odkar je človek na Zemlji, je izumrlo kar precej živalskih in rastlinskih vrst - to drži. Ampak - nastop
ene ledene dobe jih je rutinsko pobiral še več. Sabljezobe tigre je menda iztrebil človek. Toda v zadnjih
40 milijonih let so se sabljezobe mačke pojavile in izginile še najmanj 7X. Tudi brez človeka tole ni bil raj.

"In ti kljub vsemu še vedno trdiš da nas bo to rešilo. "

Seveda - muhavostim evolucije, geologije in mikrobov - lahko konec napravi samo tehnologija. Upam, da bo.

"Sej ne vemo kaj delamo če vsak novi korak vodi k očitnemu propadu. "

Če vodi res ne vemo. Samo ne vodi. Kje vidiš propad? Kje?

"To je pa res šizofrena situacija."

Kje vidiš propad?

"Razlika med naravno nesrečo in tehnološko nesrečo je ogromna. "

Potres je tehnološka nesreča - prenizka tehnologija gradnje. Dovolj močna stavba pač zdrži
potres. Epidemija je naravna nesreča. Dobro tehnologija jo prepreči. Avtomobilska nesreča
je posledica tehnološke nerazvitosti. Dovolj razvita tehnologija je ne dopusti.

"Seveda na zemlji izbruhne vulkan, seveda se kje pojavi suša. "

Tehnologija napovedovanja izbruhov - je že preprečila žrtve. Pomagala opečenim in zastrupljenim z naravnimi strupi. Tehnologija namakanja - nevtralizira sušo.

"Tudi pred pojavom človeka so se dogajale takšne stvari in znanstveno je dokazano da se je vsakič znova Zemlja opomogla. "

Hočeš reči življenje na Zemlji? Za Zemljo kot tako sploh ni skrbi.

"Če bo tudi po človekovem tehnološkem propadu (in do le-tega bo prišlo) tako, sem pa rahlo skeptičen. "

Zate je človek tujek na planetu. Ki naj čimprej izgine, da se vrne "prvotni raj". Z drugimi besedami - nekdo, ki hoče konec civilizacije in Človeštva.

"Načine uničevanja, ki jih vedno znova izumljamo (v imenu napredka seveda), bo zelo težko prekositi celo naravi."

Čez 300 milijonov let bo na Zemlji prevroče, za kakršnokoli življenje. Doba, kar so živali
na kopnem, se ne bo niti več podvojila. In večina življenja na Zemlji je itak mimo. Normalni ciklus Sonca. Seveda pa zaradi naše intervencije
tega ne bo na sporedu. (PROTOKOL - vsak atom bo pod kontrolo)

"Ko govoriš o fleksibilnosti mojega (ne bi rad govoril v imenu drugih) prepričanja pa me zanima kako fleksibilno je tvoje? "

Realna dejstva pač sprejemam in prilagajam svoje prepričanje. Samo je že precej obrušeno.

"Pravzaprav je tudi tvoje NEfleksibilno, če trdiš da ne upoštevaš nobenih dokazov oz. bolje argumentov, ki jih podam sam. "

Z vsem dolžnim spoštovanjem - nobenih dokazov ne podaš.

"Ne obsojaj če tudi sam grešiš…"

Obsojam tvoj greh slepega apokaliptizma. Kaczyncizma, če češ. Theodore Kaczynski - the Unabomber.

Jest sem samo (trans)antropofil.


8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

'Mutilacija deklic je samo en primer priskutnih običajev. Objektivno priskutnih. So pa še drugi, na katere "liberalci" gledajo dobrohotno kot na lokalne posebnosti. Ubijanje žena v Indiji, prvorojenih deklic na Kitajskem, izobčevanje na Japonskem ... Kar je že lep kos sveta. Kdo zatira take zadeve, če ne prodor Zahodnih vrednot?'

Res je, vsaka kultura ima nekaj slabih strani. Ampak, kaj pa potem pomeni nebrzdano onesnaževanje narave, pa turbokapitalistično uničevanje družin (pogosti odpusti in prisiljene delovne razmere uničujejo ameriške družine), pa npr. popolno nespoštovanje živih bitij itd.? Na Zahodu morda ni zako vidnih negativnih komponent kulture, so pa zato prvemu pogledu skrite toliko bolj nevarne. Mislim, da je že Jack omenjal pojav razširjanja drog in alkohola povsod, kamor stopi noga zahodnjakov. Ne pozabi, da tuje kulture večinoma maltretirajo lastne pripadnike, medtem ko zahodna vse po vrsti. BTW, če se ti že pobijanje novorojenčkov zdi zločin, kako pa opravičuješ vsakovrstne poskuse na zarodkih?? Zame je to več ali manj isto.

'Naj! in kar dobrega obstane - naj bo pač del svetovne civilizacijske dediščine.'

Ni TAKO lahko. Kot prvo, smo ljudje zelo različni, če gremo okoli sveta. Vse prisiliti v eno kulturo je totalitarno in slaboumno dejanje. Drugič, zahodna kultura dela ravno to, z agresivnostjo si podreja tudi druge, sicer v principu pozitivnejše, ampak manj močne kulture. Naj poudarim, kar ti, Thomas, pozabljaš: zahodna kultura deluje naprincipu moči, ne pa kvalitete!! Prav zato je tvoja trditev o tem, da bomo pobirali le najboljše, absurd.

'Če ga ni - potem lahko postavimo kateregakoli. Bodi Deklaracija o člevekovih pravicah. Definicija.'

Naj ponovim. NI pokazatelja. Ni in GA NE MOREMO ustvariti, ker ne more obstajati. Na tem svetu ni gotovosti, kar se tiče človeškega prepričanja, lahko je samo verjetnost. In ta je vedno pogojena z nami samimi. Ne da se ustvariti popolnega objekta, za kar imaš ti svojo Deklaracijo.

'Rekel bom, da prvič slišim, da sem preverjal na netu in našel nič, zilč, njente.'

Net ni vse. Pojdi malo v knjižnico ali pa knjigarno, pa poglej knjige na temo vzhodnjaške medicine. Velik del te medicine bazira na raznih masažah, prijemih oz. na plsošno manipulaciji telesa z rokami in še čem.

'To je mit. Ljudje smo zasvinjali Zemljo nekako toliko vulkan, ki izbruhne v povprečju na 100.000 do milijon let. Tisoče večjih in dosti večjih ekoloških katastrof je bilo v zgodovini Zemlje, kot je človekov vpliv.'

Torej je mit, če je naftna sled pred nedavnim pobila pred dansko obalo na tisoče ptic? Torej je mit, če krajani iz nevemkatere vasi ne morejo piti vode, ker jim jo svinja bližnja tovarna? Torej je ozonska luknja mit? Pa topla greda? Pa izvil pred Galapagosom? Bo dovolj? Gre za to, da jemlješ napačno časovno skalo. Ti trdiš, da se da vzeti za časovno skalo čas obstoja človeka in jo primerjati z obstojem Zemlje. Ampka tako ne gre, saj živimo na Zemlji!. Me zanima, če je Zemlji uspelo z radioaktivnimi odpadki zasvijati Severno morje, izliti vsakih nekaj dni nafto, spustiti prekomerne količine ogljikovega dioksida v zrak...

'Vzpon kapitalizma je spremenil vrednote na bolje. Požiganje čarovnic je prišlo iz mode. Tlačanstvo tudi. Tobožnje predkapitalistične idealistične razmere - so samo mit.'

To je preozek pogled. Res je, da smo se znebili sežiganja ljudi na grmadah, ampak to je bilo povezano z vzponom meščanstva, ne kapitalizma. Kar hočem reči je, da bi izboljšanje nastopilo v vsakem primeru. S kapitalizmom pa se je uveljavil materialistični pogled na svet, brezbrižnost in egoizem.

'Čedalje bolj je zmožen prav tega.'

Kako pa to ve, če se ukvarja s stvarmi, ki ga vedno znova presenečajo? Povej, Thomas, kako lahko kar vemo, kaj se bo zgodilo vnaprej, npr. pri klniranju ljudi, nanotehnologiji? Ne moremo. NE da se razbrati vnaprej. Ampak mi očitno tega ne dojamemo in pravimo kar bo pa bo. Ampak to je pot v propad.

'Nikoli nismo imeli te metafizične svobode - nikoli. Praktične svobode imamo pa zdaj neprimerno več.'

Samo problem je v tem, da sta pomembni obe. V zameno za eno bomo okrepili drugo. To se morda sliši dobro, češ "če ne more biti oboje absolitno, naj bo pa vsaj eno skoraj". Ampak jaz sem prepričan, da je potrebno ravnotežje. In tega smo s tehnologijo že podrli. Brez metafizične svobode smo lahko le še roboti. Oprosti, meni to ne diši.

'Bili bi samo divji primati, ki šibajo po tleh. Nekje na sredi prehranjevalne verige.'

Da, ampak razvili se nismo zato, ker bi "nas razvilo" neko kladivo, ampak ker smo razvili možgane.

'Samo da je situacija šizofrena - razcepljena - pri tistem, ki govori dol z Ameriko in pije CocaColo ali pa govori kaki butli da so ameri in njihova tehnologija sux - pol gre pa overklokat njihov procesor ... Nisem pa rekel, da je tak človek šizofrenik - to pač ne. Hinavec - pa že!'

Ne pijem CocaCole. Sem vegetarijanec, meditiram itd., skratka, na splošno nasprotujem zahodnemu vplivu na svoje življenje. Kar je seveda težka zadeva, če v zahodnem svetu živim. Kar se ša tiče računalnika, je pa vir informacije. Kot sem že povedal, cilj opavičuje sredstvo v tem primeru.

'Tanker zlije nafto. Svinjarija - se strinjam. Samo ena "naravna" suša naredi še precej večji masaker. Oboje je odveč - če se mene praša.'

Ampak, ta suša je vendar del ekosistema! Ker se pojavi vsake toliko časa, je ekosistem na to že precej pripravljen. Kdaj je pa Zemlji uspelo po morju razliti nafto??

'Stres je človeku zaenkrat inherenten. Civilizacijski je blažji od tistega v divjini, ko ti lev poje nogo proč, pomoči pa ni druge, kot hijene, ki te požro do konca.'

Zopet ni tako lahko. Nekdo, ki je v divjini odrasel, se ne meni preveč za nevarnost, ker je nanjo navajen in tudi ni posebno podvržen stresu. Poleg tega, zakaj pa potem vsi divjaki zapadejo v globoke depresije oz. imajo hude psihične težave, ko se znajdejo v mestu? Pa nisem hotel povedati tega, stvar je v tem, da bi tudi v naši razviti družbi lahko imeli brez zahodnega kapitalizma manj stresno življenje. Ne razumem, kaj ti enačiš nezahodne kulture z divjaki?

'Saj vam ne zamerim teženja - pač pa nefleksibilnost prepričanja.'

A zafrkavaš?

'Primer JE umesten. Marxizem-Leninizem-Stalinizem ... nam MORA biti v svarilo, da ne zaidemo nekam, kamor najmanj hočemo.'

No saj. Jaz trdim, da zahodna kultura pohablja človeko zavest.

'Ker v temle vesolju so: gravitacijska, elektrošibka, močna in morda repulzivna (antigravitacijska) sila. Pa morda še katera - ampak mimo njih v spiritualnost ne gre. Če pa že - pa ven iz tega vesolja. Ni nemogoče - ne zdi se mi pa verjetno. Tako bomo morali delati s temi silami - zehnologija pač!'

Čakaj malo, jaz sem govoril o razvoju človeka kot memskega stroja. Sama memska teorija trdi, da imajo memi vpliv na gene v tem smislu, da modificirajo človeka v še boljši memski stroj. Torej ni ovire, da se ne bi lahko razvili v tako entiteto, ki tehnologiej ne bi potrebovala. Ni ovire.

'Seveda. Nobeni stranki in nobeni kompaniji na Zahodu ni zagarantirano nič. Mora se boriti za svoj obstoj - glasove potrošnikov ali volilcev.'

Ja, samo ponavadi se borijo z denarjem in demagogijo, ne pa z dejstvi.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

LuiIII ::

Ah danes sem tako bolj notranje razpoložen, pa še kozarček ali dva dobrega sivega pinota sem spil po kosilu. Zato mi paše malo zafilozofirati.
Tukaj se precej govori o pomenu in moči Zahoda in predvsem njegovi "moralni" večvrednosti napram ostalim, recimo temu, kulturam. Nekdo je izjavil nekaj v stilu: "Ker naša zahodna kultura in miselnost temelji na racionalnosti, je edina "poklicana" in bolj zveličavna kot druge." Jaz se vprašam kako je sploh možno, da nekdo pride do takega zaključka? Kaj ga v naši zahodni družbi prepričuje v to trditev? Jaz osebno sem prej prepričan v nasprotno. Zakaj? Morda zato ker Zahod že zdavnaj ne temelji več na nekih moralnih načelih, ki jih je celo sam postavil in, ki bi bili gibalo človekovega napredka in s tem tudi kriterij le tega. Zahod temelji bolj na čisti logiki ekonomije. Zahod je svoje moralne temelje enostavno racionaliziral (zanimiva uporaba besede racio), ali bolje rečeno poenostavil, v ekonomski prostor. Ta prostor ne zahteva t.i. osebnega žrtvovanja za skupno dobro, ampak temelji na žrtvovanju drugih za osebno dobro. Kar je v smislu človeških odnosov slabše kot v plemenski skupnosti. V zahodnem pomenu beseda "racionalizem" pomeni mogoče bolj "egoizem". Iz samega egoizma pa svet ne bo nič "boljši" in nič bolj "pravičen" kot je. Absolutna morala je racionalna, a te stopnje zaznave in zavesti še nismo in je tudi verjetno ne bomo dosegli. Se ji pa lahko približamo.
Tu pa se mi postavlja nalednje vprašanje. Ali je svet kaj boljši kot pred 1000, 100 ali 10 leti? Ne, nič boljši ni, in tudi nič slabši. Svet preprosto samo je. Naš odnos do sveta je odvisen predvsem od nas samih. Ker smo sestavni del tega sveta (očitno vedno bolj pomemben:-)) in ker smo (in bomo) od njega vedno odvisni, ga ne bi smeli jemati kot sovražnika, ki ga je potrebno izkoristiti in nato uničiti. Človek ima znanje in moč za izkoriščanje sveta, nima pa dovolj razvite zavesti za njegovo ohranjanje. In tu leži problem tehnologije. Znanje imamo, nimamo pa "vedenja". Sam verjamem v to, da nam znanje pomaga. Vem pa tudi to, da ga nekompromisno uporabljati ne smemo. In ravno to spoznavanje odnosa med "smemo" in "ne smemo" nas lahko dela "boljše".

nekaj sem postal zaspan...
Lui

jetam ::

Thomas:
Hm ne vem, ne vem… Jaz govorim o problemih s tehnologijo, ki uničuje naš planet, ti pa mi pariraš s tehnologijo, ki nas varuje pred tehnologijo samo (avtomatični šofer, avtomobilska guma, ki ne drsi,…). To so tehnologije, ki samo povečujejo občutek ugodja, ne pa tehnologije, ki bi rešile Zemljo. Ne vem ali se delaš norca ali resno misliš da je to primerljivo?

»Ja seveda, ampak medtem je bilo nekaj masovnih izginotij živih bitij, ledenih dob, padcev meteorjev ... to ni bila samo pravljica. Pa tudi, ko teh katastrof ni bilo, je bilo življenje živali vsakdanje pasje - nobena pravljica vse skupaj.«
Seveda je sedaj v tehnološki dobi živalim blazno dobro. Ne samo da se krči njihov življenjski prostor, ampak je tudi očitno da bodo vse, ki se ne bodo prilagodile človekovemu načinu, izumrle. In verjemi, prilagodile se bodo redke.

»Seveda - muhavostim evolucije, geologije in mikrobov - lahko konec napravi samo tehnologija. Upam, da bo.«
In kaj potem sploh še ostane? Torej se človek, potem ko si vse podredi, ne bo več razvijal ampak samo še stagniral? Ali pa bomo začeli maltretirati kakšne nove za zdaj še neodkrite civilizacije, ki nam ne bodo pogodu?

»Če vodi res ne vemo. Samo ne vodi. Kje vidiš propad? Kje?«
Če je nekaj očem skrito po tvoje torej ne obstaja? Ti se punci verjetno skriješ tako da daš roko čez svoje oči in že te več ni…

»Potres je tehnološka nesreča - prenizka tehnologija gradnje. Dovolj močna stavba pač zdrži potres. Epidemija je naravna nesreča. Dobra tehnologija jo prepreči. Avtomobilska nesreča je posledica tehnološke nerazvitosti. Dovolj razvita tehnologija je ne dopusti.«
Potres je naravna nesreča in ne tehnološka… Po tvoji logiki mora biti potem tudi epidemija tehnološka nesreča.

»Zate je človek tujek na planetu. Ki naj čimprej izgine, da se vrne "prvotni raj". Z drugimi besedami - nekdo, ki hoče konec civilizacije in Človeštva.«
Zame človek ni tujek na tem planetu, je pa poskrbel da je vse ostalo tujek, ki po tvoje mora izginiti. Tudi nočem konca civilizacije in človeštva ampak upam, da se bo človeštvo zavedlo svoje destruktivnosti. Za njegov konec bodo poskrbeli znanstveniki in tehnologija. Brez skrbi.
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Thomas ::

Včasih je prepad preprosto preširok, da bi se ga moglo premoščati.

Jest trdim, da tile trije pač bluzijo - oni trdijo, da pač bluzim jest.

Tako naj ostane. Tudi z iranskimi mulami je tako. En cel svet daleč so. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Ja sej to je problem internetnih pogovorov. Ko ti argumenti (takšni ali drugačni) niso več všeč se preprosto distanciraš in problemi izginejo kar sami a ne…
Error on line: Object of type SIGNATURE expected

Aggressor ::

Tudi jaz sem se odločil zaključiti temo. Tisti, ki so še prostega duha, so tako ali tako dojeli poanto. Pa tudi časa nimam. Kolokviji trkajo na vrata.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Vanich ::

He, he.....Šah-mat........

element ::

Pedofile bilo treba bi zapreti na samoten otok, pol nej pa eden drugmu danke pregledujejo! ;((

poweroff ::

THOMAS: " Meteorolog bi se ti v obraz smejal."
A to tisti, ki so tako prizadevno napovedovali sneg vso letošnjo zimo?

Ja, tisti, ki uporabljajo tehnologijo za napovedovanje vremena.

DEMOKRACIJA pa pomeni tudi - biti neusmiljen z argumenti nasprotnika
Napaka. Demokracija pomeni dati možnost in priložnost povedati svoje manjšini (drugače mislečim).

Mutilacija deklic je samo en primer priskutnih običajev. Objektivno priskutnih. So pa še drugi, na katere "liberalci" gledajo dobrohotno kot na lokalne posebnosti. Ubijanje žena v Indiji, prvorojenih deklic na Kitajskem, izobčevanje na Japonskem ...
Kontrola rojstev, Thomas... Pri nas se pa splave izvaja, pa iz zarodkov pobirajo možganske celice in skušajo z njimi zdraviti APrkinsonovo bolezen (kar jim je spodletelo).

Jim je tepec, kakršnih imajo v Ameriki tudi mnogo.
Ja, zdaj imajo tudi tepca za predsednika na žalost...

Odkar je človek na Zemlji, je izumrlo kar precej živalskih in rastlinskih vrst - to drži. Ampak - nastop
ene ledene dobe jih je rutinsko pobiral še več.

Se pravi je človek in njegova tehnologija neke vrste naravna katastrofa...

LuiIII: Ta prostor ne zahteva t.i. osebnega žrtvovanja za skupno dobro, ampak temelji na žrtvovanju
drugih za osebno dobro. Kar je v smislu človeških odnosov slabše kot v plemenski skupnosti.

Se ne bi mogel bolj strinjati! Točno to je tudi moj "tehnofobični" in "protizahotni" argument.

Thomas ::

Niso to samo internetne - vse debate so taksne. Cloveska zival je ekonomicna in oceni, da se ji ne splaca toliko spreminjat lastne mentalne strukture, da bi (lahko) sprejela drug(acn)o mislenje.

Velja za vse udelezence v debati. Vkljucno z mano.

Kar pa se ne pomeni, da nimam prav. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali gre zahod v pi***? (#2 edition) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14913260 (11217) Ramon dekers
»

Le kdo bi vedel zakaj televizije takšnih stvari ne pokažejo..? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
644836 (3484) Thomas
»

dobrodejnost kolonizatorjev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
1786540 (5023) Daedalus
»

Izgon belih farmarjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1006270 (4976) Thomas
»

Kam gre ta naš svet (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1176139 (4331) Aggressor

Več podobnih tem