» »

[Matematika] Intervali naraščanja

[Matematika] Intervali naraščanja

Mario2 ::

Določi intervale na katerih je funkcija naraščajoča in na katerih je funkcija padajoča! f(x)=ln(x^4+2x^2+5)!Nujno nikakor mi ne gre rešiti neenačbe?
  • spremenil: Mavrik ()

lebdim ::

To boš najpreprosteje ugotovil z odvodom. Kjer je f'(x) > 0, je funkcija naraščajoča in, kjer je f'(x) < 0, je funkcija padajoča.

f'(x) = (4 x3 + 4x)/(x4 + 2x2 + 5)

ničle odvoda: 4x3 + 4x = 0
4x(x2 + 1) = 0
x1 = 0, x2 = i, x3 = -i. (ampak kompleksnih ničel ne rabiš, ker funkcija je najbrž definirana za realna števila - njeno definicijsko območje so realna števila ?)

poli odvoda: x4 + 2x2 + 5 = 0. Ampak ta polinom ima 4 kompleksne ničle. Tako da te za nas ne pridejo v poštev.

Edina tista točka, v kateri se lahko spremeni, je x1 = 0. Ampak če vstaviš v funkcijo f(1) in f(-1) vedno dobiš nekaj pozitivnega. Zato je na celotnem območju realnih števil ta funkcija NARAŠČAJOČA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Yacked2 ::

Kakšno neenačbo ?

Najprej določi definicijsko območje, torej pozitivna realna števila.

Nato izračunaj 1. odvod funkcije, torej (4x^3+2x)/(x^4+2x^2+5)

Edina realna ničla odvoda je x = 0, kar pa ni več v definicijskem območju, zato je funkcija monotona.

Sedaj pa ustavi v f(x) x = 1 in x = 2 ter primerjaj f(1) z f(2), in določi ali raste oz. pada.

edit: me je lebdim prehitel -.- :D
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Yacked2 ()

Mario2 ::

Kaj bi dobil če bi to funkcijo nenehno odvajal, kot naprimer pri hospitalovemu pravilu?

lebdim ::

Ja, in kaj bi s tem pridobil? A sploh veš, o čem govori L'Hospitalovo pravilo oz. kje in zakaj se ga uporablja?

L'Hospitalovo pravilo se uporablja za računanje limit, kadar je tipa [0/0] oz. [inf/inf], pri čemer inf pomeni neskončno (infinity).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

čuhalev ::

Ali je res definicijsko območje le množica pozitivnih realnih števil?

Namig: funkcija je soda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

lebdim ::

Hehehe, aja, ups ... jaz sem vstavil v prvotno (f(x)) funkcijo, ne v odvod ... :D Pardon, napaka!

Kar se tiče definicijskega območja, ga Mario2 sicer ni podal, ampak predvidevam, da je f: R -> R.

Če vstaviš v odvod f'(-1) = -1, f'(0) = 0 in f'(1) = 1 opazimo, da se v x = 0 spremeni vrednost odvoda. Kar pomeni, da je za negativne x (interval: (-inf, 0)) funkcija PADAJOČA, za pozitivne x (interval: [0,inf)), pri čemer inf pomeni neskončnost, funkcija NARAŠČAJOČA.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

lebdim ::

noraguta ::

lebdim je izjavil:

Ja, in kaj bi s tem pridobil? A sploh veš, o čem govori L'Hospitalovo pravilo oz. kje in zakaj se ga uporablja?

L'Hospitalovo pravilo se uporablja za računanje limit, kadar je tipa [0/0] oz. [inf/inf], pri čemer inf pomeni neskončno (infinity).

taylorjevo vrsto
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

lebdim ::

aja, točno ja ... hehe, te stvari sem že malo pozabil - analiza 1 in to :D ... čeprav mi je bil to najljubši predmet :D, tako kot uvod v računalništvo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Mario2 ::

Vem da se hospitalovo pravilo uporablja za računanje limit. Tega da, če funkcijo nenehno odvajamo dobimo taylorjevo vrsto, tega pa res nisem vedel!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matematika, pomoč

Oddelek: Šola
162233 (1495) TheKekec
»

Matematika (odvodi)

Oddelek: Šola
7663 (522) Yacked2
»

Matematika kompozitum funkcij

Oddelek: Šola
132281 (2046) lebdim
»

Matematika limite - pomoč

Oddelek: Šola
231985 (1558) giaro
»

Limite

Oddelek: Šola
232690 (1952) lebdim

Več podobnih tem